Denník Korzár vám prináša najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy nášho webu o aktuálnom dianí najmä na východnom Slovensku.
Pamätník, čo rozdeľuje. Poslanci ho nechcú, Brat za brata strašia, radní sa zdráhajú

KOŠICE. „Ak by sme ho chceli rozobrať a presúvať, pravdepodobne hovoríme o sume v miliónoch eur,“ uviedol primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) o sovietskom pamätníku na Námestí osloboditeľov.
Mestskí poslanci v závere roka zaviazali vedenie mesta preskúmať možnosti premiestniť alebo odstrániť ho s tým, že dovtedy je prioritou trvale z pomníka odstrániť komunistické symboly. Práve kosáky a kladivá pravidelne čelia zásahu aktivistov, nevôľa voči nim zosilnela po ruskom vpáde na Ukrajinu.
Naposledy sa pamätník opravoval pred pol rokom. V predvečer osláv Novembra '89 dostal nové kosáky a kladivá. Opravu vo výške 14-tisíc eur zaplatili ministerstvo vnútra a mesto Košice.
Napriek tomu, že poslanci uznesením požiadali vedenie mesta, aby na najbližšie mestské zastupiteľstvo predložilo správu o možnostiach presťahovania pamätníka, radní to neurobili. Z februárovej schôdze návrh stiahli a nie je ani v programe aprílového rokovania. Prečo, po tom pátrala Jana Ogurčáková.
Prevádzači z akcie Pavúk sú už z väzenia doma. Expolicajt ešte o nevinu bojuje

KOŠICE, ZEMPLÍN. Policajti Národnej jednotky boja proti nelegálnej migrácii počas akcie Pavúk rozložili pred vyše troma rokmi organizovanú skupinu prevádzačov. Od septembra 2021 do januára 2022 si uznesenie o vznesení obvinenia prevzalo sedem ľudí.
Po prvý raz sa všetci posadili na lavicu obžalovaných v auguste 2022. Piatich priviedla justičná stráž z väzby, dvaja boli stíhaní na slobode. Medzi nimi aj jeden policajt, ktorý pôsobil ako starší referent na Oddelení hraničnej kontroly Petrovce. Medzitým už odišiel do výsluhového dôchodku.
V lete 2023 vyniesol košický mestský súd rozsudok a keďže odvolania podali obe procesné strany, prípadom sa vlani v marci zaoberal krajský súd. Poltucet prevádzačov si vypočul nový rozsudok, ktorý sa stal právoplatný a časť odsúdených vymenila väzbu za výkon trestu.
Oslobodenie policajta Františka D., ktorého prvostupňový súd označil za nevinného, však odvolací senát nepotvrdil. Zrušil ho a vec mu vrátil, aby znova konal a rozhodol. V stredu si tak vypočul nový rozsudok, píše Róbert Bejda.
Mesto podporí akciu v obci, organizátor už dotáciu chce. Kontrolór: Len morálne výhrady nestačia

SNINA. Mesto Snina predsa len dotačne podporí festival Rock pod Kameňom, ktorý sa v tomto roku presťahuje zo Sninských rybníkov do areálu Topovné v Belej nad Cirochou. Organizátor zmluvu o poskytnutí 29-tisícovej dotácie už podpísal, je zverejnená na webovom sídle mesta.
Schválenie dotácie pre občianske združenie Rock pod Sninským kameňom, organizátora rockového festivalu Rock pod Kameňom, sprevádzal veľký záujem verejnosti najmä na sociálnych sieťach.
Sninskí poslanci na rokovaní mestského zastupiteľstva 20. februára schválili organizátorovi akcie dotáciu vo výške 29-tisíc eur. Poslanci ju hlasovaním odobrili v presvedčení, že tradičné podujatie s vyše dvadsaťročnou históriou sa bude konať na Sninských rybníkoch. Na sklonku marca však organizátor informoval o zmene miesta.
Ako poskytnutie dotácie vnímajú poslanci a hlavný kontrolór mesta, zisťovala Jana Otriová.
Ukrajinské mesto na hranici rastie. Primátor zvažuje, že na prácu zavolá Slovákov

PEREČÍN. Je piatok dopoludnia. Na trhovisko v zakarpatskom Perečíne natrafíte pri vstupe do mesta v smere od slovenskej hranice. Nie je tam veľa predávajúcich ani zákazníkov. Trhovníci na pultoch ponúkajú čerstvú zeleninu, zaváraniny aj veľké balenia cestovín.
O niečo ďalej si možno v unimobunkách kúpiť dievčenské šaty na prvé sväté prijímanie, o pár metrov ponúkajú maskáčové vojenské oblečenie a obuv. Útočnú ruskú vojnu cítiť aj v tomto meste na okraji západnej časti Ukrajiny.
Perečín sa tak ako susedný Užhorod stal v posledných troch rokoch domovom ľudí utekajúcich pred vojnou z východnej časti Ukrajiny. Približne 7,5-tisícové mestečko má dnes má vyše 9-tisíc obyvateľov.
„Teraz sa všetko zmenilo, ako my hovoríme, z nohy na hlavu sa otočilo. Vojna nám však dala impulz k rozvoju,“ vraví primátor, ktorý má aj slovenské korene. Do mesta prichádzajú silní investori, stavajú sa nové byty a vznikajú aj príležitosti pre Slovákov. Aké, to sa dozviete v reportáži Kataríny Gécziovej.
Starosta Luníka IX o pápežovi Františkovi: Prišiel medzi chudobných, pamätám si stisk jeho ruky

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Pápež František zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.
„Bol prvý pápež, ktorý zavítal na Luník IX a navštívil chudobných ľudí. Veľmi si to vážime a stále ho máme v srdciach,“ hovorí Marcel Šaňa (SRK), starosta košického Luníka IX. „Bolo mi do plaču, keď som sa dopočul, že zomrel,“ priznáva sa. Pápež František do programu svojej návštevy na východe Slovenska v septembri 2021 zaradil aj Prešov.
Kňaz Peter Gombita je presvedčený o tom, že Svätý Otec zanechal v ľuďoch stopu bez ohľadu na to, či si pamätajú jeho vyjadrenia.
Pápež František mal odvahu otvárať pre túto dobu potrebné a aktuálne témy, ktoré sú však pre mnohých chúlostivé. „Boli to témy nielen vo vzťahu k žene, k tým, ktorí sa hlásia k iným komunitám, ale aj témy spoločenské a politické. Vždy zdôrazňoval dôležitosť pokoja a dialógu,“ spomína kňaz Jozef Kozák v článku Jany Otriovej.
Bol mužom viery, pokory a služby. Smrť pápeža Františka zasiahla aj východniarov

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Bol mužom viery, pokory a služby, dokázal osloviť nielen katolíkov, ale všetkých ľudí dobrej vôle. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.
Spišský diecézny biskup František Trstenský označil pápeža Františka za dar pre cirkev. Pripomenul, že to bol práve on, ktorý ho menoval za biskupa.
"Veľmi si vážim, že som mal tú česť osobne sa so Svätým Otcom Františkom stretnúť v roku 2014 vo Vatikáne a odovzdať mu dar od Košičanov - nádherného z dreva vyrezaného anjela držiaceho erb metropoly východu," vyhlásil predseda Národnej rady SR Richard Raši.
Na stretnutie s pápežom Františkom si spomínajú aj mnohí ďalší východniari. Ich reakcie zozbierala Klaudia Jurkovičová.
Veľká noc na východe

Tesiláky, vedrá vody a hudba. Pri oblievačke v podaní folkloristov ľudia vybiehajú na balkóny
Staré pohanské zvyky prežili dodnes. Je šanca, že sa zachovajú, vraví etnografka. Voda je symbol zdravia, oblievačka vyjadrenie náklonnosti
Oblievanie vodou z potoka malo dievčatám zabezpečiť nielen zdravie, ale aj krásu a plodnosť. Vajce je symbolom nového života
Ďalšie správy

Spôsobuje závažné ochorenie pečene. Výskyt pásomnice líščej je najvyšší na severe Slovenska, upozorňuje parazitologička
Kostolné zvony by sa do pohrebu pápeža mali rozozvučať každý deň o tretej popoludní. Budú sa slúžiť aj zádušné sväté omše
Práce na moste obmedzia dopravu na diaľničnej vetve. Potrvajú až do piateho mája. Budú prebiehať v dvoch etapách
V kežmarskej nemocnici obnovia operačné sály, zmenia sa aj priestory jednodňovej chirurgie. Mesto jej poskytne milión eur
Mestu Vranov nad Topľou sa otvárajú nové možnosti, ako sa uchádzať o eurofondy. Vstupuje do združenia Karpatský euroregión
Tínedžerka sa v Pieninách zranila po páde z bicykla. Pomohli jej horskí záchranári. Po ošetrení ju odovzdali kolegom z Poľska
Vo viacerých okresoch Slovenska treba počítať s búrkami, môžu sa vyskytnúť aj krúpy. Fúkať bude silný nárazový vietor
Šport

Zažil aj tréningy pod vedením Weissa. V tretej lige pookrial, východniarom dal hetrik. Ján Ferleťák sa v ofenzíve cíti dobre
Prešov má vytúžený cieľ na dosah. Od postupu do extraligy ho delí jediné víťazstvo. V Skalici získal majstrovský mečbal
Ak sa vám Denný newsletter Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.