VÝCHODNÉ SLOVENSKO. „Bol prvý pápež, ktorý zavítal na Luník IX a navštívil chudobných ľudí. Veľmi si to vážime a stále ho máme v srdciach,“ hovorí Marcel Šaňa (SRK), starosta košického Luníka IX. „Bolo mi do plaču, keď som sa dopočul, že zomrel,“ priznáva sa.
Pápež František do programu svojej návštevy na východe Slovenska 14. septembra 2021 zaradil v Košiciach okrem stretnutia s tisíckami veriacich na štadióne Lokomotívy aj Luník IX, kde žije rómska komunita.
„Naši Rómovia sú veriaci, duchovne ich veľmi posilnilo, že pápež prišiel za nimi. Ostal v ich spomienkach,“ hovorí Šaňa.

O kríž sa miestni vzorne starajú
Osobné stretnutie s pápežom si veľmi váži a doposiaľ má v pamäti pevný stisk jeho ruky.
Pri nedeľňajšom svätení pokrmov v dome saleziánov sa s miestnym kňazom Mariánom Maťaťom rozprávali o tom, že sa o kríži, ktorý postavili na počesť pápežovej návštevy, hovorí až vo Vatikáne.

„Zastavil som sa pri ňom a zaspomínal som si na pápeža. Je tam umiestnená tabuľa, ktorú Svätý Otec osobne požehnal. Toto miesto si veľmi vážime, obyvatelia ho udržiavajú. Bolo tam plno kvetov, horeli sviečky. To sme ešte, pravdaže, nevedeli, že na druhý deň ráno zomrie,“ hovorí starosta Šaňa.
Vzácnu návštevu miestnym pripomína aj baner na fasáde budovy.
„Je tam stále, zložíme ho, až keď celkom vybledne. Svätý Otec je stále s nami. Jeho návšteva Luníka IX sa natrvalo zapísala do histórie,“ dodáva. Správu o úmrtí pápeža zverejnila mestská časť aj na sociálnej sieti.

O hodnote a dôstojnosti
Slová pápeža Františka o prekonaní strachu a rán minulosti krok za krokom: v poctivej práci, v dôstojnosti zarábania si na každodenný chlieb, v budovaní vzájomnej dôvery už vyše dve dekády pretavuje do svojej práce kňaz Peter Gombita.
Stará sa o ľudí bez domova, o ľudí z okraja spoločnosti ako riaditeľ útulku a nocľahárne Oáza – nádej pre nový život v Bernátovciach pri Košiciach.
Odbehol množstvo maratónov, za chudobných dokonca zabehol vyše 1 500 kilometrov z Košíc do Vatikánu, kde sa stretol s pápežom a dostal jeho požehnanie.

Osobne si ho vypočul aj na Luníku IX.
„Pápež vždy prichádza s posolstvom. Nielen so slovami, ale aj s prejavmi lásky, úcty a pozornosti voči človeku. Chcel sa stretnúť so všetkými ľuďmi, aj s tými najchudobnejšími. Na Luníku IX ukázal ľuďom, že každý človek má veľkú hodnotu, dôstojnosť a každého človeka si treba vážiť,“ spomína si na pápežovu návštevu po takmer štyroch rokoch.
„To je to, čo si môžeme zobrať do svojho života a môžeme to v živote aj uskutočňovať: vnášať doň pokoj, radosť, všímať si jeden druhého a byť si navzájom nápomocní, zasadiť sa spoločne za dobrú vec,“ dodáva.
Gombita: Je prínosom pre svet
Kňaz Gombita je presvedčený o tom, že pápež František zanechal v ľuďoch stopu bez ohľadu na to, či si pamätajú jeho vyjadrenia.
„O pápežovi a jeho postoji k iným ľuďom, národom a človeku jednotlivo sa bude isto ešte veľa rozprávať. Je prínosom pre svet a svetlom nádeje a viery, aby sme vedeli dôstojne prežívať svoj život,“ zdôrazňuje.
„Ukazoval nám cestu k Ježišovi, nabádal k hľadaniu Božej pomoci, k ceste k Stvoriteľovi, ktorý nás povolal na túto Zem.“
Hovorí, že smrť blízkeho a známeho človeka sa nás vždy dotkne.
„Prvý moment je zvláštny. Potom si človek uvedomí, že nemáme stály pobyt na zemi a raz musíme odtiaľto, odísť a vtedy prichádza nádej,“ uzatvára Gombita.

Kozák: Učil ma nádeji a láske
Rímskokatolícky kňaz Jozef Kozák v čase pápežskej návštevy pôsobil vo farnosti v Humennom. Spolu s veriacimi išiel na stretnutie so Svätým Otcom do Košíc.
Správa o smrti pápeža ho zachytila po svätých omšiach na fare v Nižnom Hrušove, kde aktuálne pôsobí.
„Hneď sme sa zhromaždili s veriacimi opäť v kostole a pomodlili sa za dušu zosnulého pápeža,“ hovorí. V kostole vytvorili pietne miesto, veriaci ho môžu navštíviť až do dvadsiatej hodiny.
Kozák priznáva, že pápeža Františka vnímal „veľmi silne“.
„Učil ma nádeji a láske. Najsilnejšia veta, ktorú si pamätám z jeho autobiografií, je, že to najkrajšie nás ešte len čaká. Uvedomujem si, že jeho smrť je prechodom do toho najkrajšieho, čo čaká všetkých kresťanov,“ hovorí.
Nie prísny súd, ale Božia náruč
Oceňuje snahu pápeža otvoriť ľudské srdcia a mysle.
„Aby sme chápali, že kresťanstvo je celosvetové, aby sme lásku nemali len v ústach v piesňach a kázňach, ale aby sme ňou aj žili zvlášť voči chudobným, migrantom i postihnutým vojnou,“ vraví.
Pápež František mal odvahu otvárať pre túto dobu potrebné a aktuálne témy, ktoré sú však pre mnohých chúlostivé.
„Boli to témy nielen vo vzťahu k žene, k tým, ktorí sa hlásia k iným komunitám, ale aj témy spoločenské a politické. Vždy zdôrazňoval dôležitosť pokoja a dialógu,“ hovorí.

Kňaz Kozák si živo spomína na slová Svätého Otca na Slovensku o spovedi, o hriechu.
„Povedal, že každá svätá spoveď je stretnutím s milosrdným Otcom, ktorý človeka pri spovedi objíma. Je prirodzené, keď sa človek hanbí vyznať hriechy, musíme však prekonať hanbu a strach, veď nejdeme na prísny súd, ale do milosrdného náručia Boha,“ hovorí s tým, že povzbudzoval kňazov, aby pri spovedi preukazovali lásku.
Priznáva sa, že argentínsky temperament pápeža bol pre európskych kňazov prekvapivý.
„Mal odvahu 'vytiahnuť' nás vonku, na perifériu, vyzýval, aby sme neboli uzatvorení. Povedal, že Krista sme zatvorili svetu a ľuďom, a to sa musí zmeniť. Aj v posledných dňoch života mal túžbu ísť medzi ľudí, vychádzať von a svojou prítomnosťou dokazoval to, ako koná Boh – vychádza v každom čase k človeku,“ uzatvára Kozák.
Na východe Slovenska
Pápež František navštívil Košice a Prešov 14. septembra 2021.
V Prešove v priestranstve pred Mestskou športovou halou slávil liturgiu sv. Jána Zlatoústeho. V závere slávnostne korunoval ikonu klokočovskej Matky Božej, ktorá pred vyše 350 rokmi zázračne slzila. Po skončení liturgie sa nečakane zastavil aj v jezuitskom exercičnom dome.
V Prešove vítalo pápeža vyše 50-tisíc veriacich.
V Košiciach sa prešiel v papamobile po Hlavnej ulici a v kňazskom seminári sa zastavil na obed. Navštívil Luník IX a na košickej Lokomotíve sa stretol s mladými ľuďmi a veriacimi. Prišlo ich vyše 20-tisíc.

Čo povedal pápež František v Prešove a v Košiciach
- „Práve tam, kde si myslíme, že Boh nemôže byť, práve tam vstúpil,“ povedal pápež František v kázni v Prešove.
- „Kresťanstvo bez kríža je svetské a stáva sa neplodným. Krížikov je nespočetne veľa - na krku, v dome, aute, vo vrecku, ale neosoží nám to, ak sa nezastavíme, nezahľadíme na Ukrižovaného a neotvoríme mu srdce. Neredukujme kríž na politický symbol,“ uviedol.
- Byť cirkvou znamená žiť ako povolaní Bohom, znamená to cítiť sa byť vlastníkmi života, byť súčasťou rovnakého tímu. „Boh si nás takto praje. Každého iného, ale všetkých zjednotených okolo neho,“ povedal pápež na Luníku IX v Košiciach.
- Cirkev označil za rodinu bratov a sestier a tiež domov, ktorý je domovom aj pre Rómov. „Cirkev je domov, je to váš domov. Preto by som vám chcel zo srdca povedať, že ste vítaní. Vždy sa cíťte v cirkvi ako doma a nikdy sa nebojte v nej žiť. Nech nikto nenecháva mimo cirkvi vás alebo niekoho iného,“ prihovoril sa k davu.
- Poukázal aj na to, že až príliš často sú bratia a sestry predmetom predsudkov, nemilosrdných súdov, diskriminačných stereotypov, hanlivých slov a gest. „Vďaka tomu sme sa všetci stali chudobnejšími, chudobnejšími v ľudskosti. Na obnovu dôstojnosti potrebujeme prejsť od predsudkov k dialógu, od uzavretia k integrácii,“ rečnil pápež k Rómom.
- Hovoril aj o vynášaní súdov bez toho, aby človek poznal konkrétne tváre a príbehy.
- „Prosím vás o poslednú vec. Nezabudnite sa za mňa modliť,“ povedal pápež mladým ľuďom na štadióne Lokomotíva v Košiciach po tom, čo si vypočul ich svedectvá a udelil im požehnanie.
- „Keď sa cítime zle, čo urobiť? Existuje spoľahlivý prostriedok, ktorý nám pomôže vstať - spoveď, povedal pápež k téme prekonávania prekážok na ceste k milosrdenstvu.
- Hriechy nie sú skutočnou podstatou spovede. Boh chce, aby sa ľudia priblížili k nemu, nie k hriechom. Nechoďme na spoveď ako tí, ktorí majú byť pokorení trestom, ale ako deti k otcovi, ktorý vždy odpúšťa. Uchovajte si ten pocit odpustenia. Podstatou spovede je radosť. Berte kňazov ako bratov, ktorí vám darujú odpustenie, povedal pápež František. Hanba je dobré znamenie. To znamená, že nesúhlasíte s tým, čo ste konali. Nezostaňte v hanbe uväznení, odkázal ďalej pápež.
- „Rodičia a starí rodičia. To sú korene, ktoré sú základom lásky, vzťahov. Je nebezpečenstvo rásť vykorenený. To nedopustite, pestujte korene svojich svedkov. Boh nás chce mať pevne spojených so životom, otvorených pre všetkých, odkázal mládeži pápež s tým, aby sa nenechala ovplyvniť smútkom a pesimizmom. Nie sme stvorení na to, aby sme skláňali hlavu, ale aby sme ju pozdvihli k nebu,“ povedal.
- „Sny, ktoré máme, nám hovoria o životoch, po ktorých túžime. Dávajte si pozor na tých, ktorí vám predávajú ilúzie šťastia. Sme stvorení pre väčšiu radosť. Sme jedineční. Sme tu na to, aby sme prežili príbeh lásky s Bohom.“
- Pri udržaní viery a lásky je potrebné mať nový pohľad. Nie ten prvoplánový, ale hlbší. Treba si uvedomiť, že láska je aj vernosť a zodpovednosť. Je nutné ísť nad rámec inštinktu a okamihu, pripomenul pápež.
- Na to, aby bol život veľký, sú potrebné láska a hrdinstvo. Odvaha odovzdať svoj život. Nenechajme dni nášho života plynúť ako epizódy v telenovele. Keď snívate o láske, neverte v špeciálne efekty, ale vo výnimočnosť každého. Tak môže každý zo života urobiť dar pre ostatných, doplnil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.