Keď sa vás snaží zlomiť nepríjemný bacil, skúste na neho „zaútočiť“ čajíkmi a tinktúrami z liečivých bylín.
– Pri prechladnutí by ste mali užívať diaforetiká – teda bylinky na vypotenie. Ich základom sú tieto liečivé rastliny: kôra vŕby, kvet bazy čiernej, kvet lipy a kvet túžobníka.
– Keď vás trápi kašeľ, musíte vedieť, či ho treba tlmiť – teda užívať antitusiká, alebo je potrebné uľahčiť vykašliavanie, o čo sa postarajú expektoranciá. Na tlmenie kašľa pomáha koreň a kvet prvosienky, koreň sladkého drievka. Na vykašliavanie sú dobré stimulačné expektoranciá – vňať materinej dúšky, vňať tymianu, plod anízu, plod fenikla a liečivé rastliny obsahujúce silice podporujúce riedenie a vylučovanie hlienu – koreň, list a kvety ibiša, slezu, divozela veľkokvetého...
– Škriabe a bolí vás v hrdle? Okrem kloktania roztoku kuchynskej soli skúste šalviu lekársku, repík lekársky, kvet rumančeka kamilkového, dubovú kôru. POZOR, mnohí ľudia majú na kvet rumančeka alergické reakcie.
– Aby ste sa celú jeseň a zimu usmievali, potrebujete silnú imunitu. Posilniť vám ju pomôže echinacea. Pripravte si z nej zápar alebo čas a užívajte dvakrát denne.
Ako môžete pripraviť bylinky?
Odvar (výluh) – Rastlinky vhodíme do studenej vody a pomaly privedieme do bodu varu alebo prikryté povaríme na slabom ohni. Spravidla postačí 5 až 10 minút. Takto pripravujeme čaj z prasličky roľnej alebo z dubovej kôry. Na prípravu sú najvhodnejšie smaltované nádoby.
Čaj (nálev) – do šálky vysypeme medzi prstami rozmrvené vysušené bylinky a zalejeme vriacou vodou. Prikryté necháme lúhovať 5 až 20 minút. Dĺžka lúhovania závisí od typu bylinky. Platí pravidlo, že nálev je hotový, keď bylinky klesajú na dno. Zásadne nepoužívame na precedenie kovové sitko.
Bylinkové vankúšiky – sú osvedčené pri poruchách spánku, bolestiach kĺbov, pri vyčerpaní. Ich použitie je vhodné najmä počas nočného spánku, keď prebieha regenerácia organizmu. Najčastejšie sa používa ako výplň do vankúšika levanduľa a materina dúška.
Tinktúry – sú bylinné výťažky získané pomocou liehu. Do sklenenej nádoby dáme do 1/3 bylinky a zalejeme doplna nádoby liehom. Umiestnime na tmavé miesto a lúhujeme 2 týždne. Potom precedíme cez plátno a uskladníme na chladnom a tmavom mieste. Tinktúry sú vhodné na obklady a môžu nám nahradiť aj prípravu čaju, alebo si ich môžeme pridať do kúpeľa.
Surové šťavy – touto formou sa často používa skalná ruža a lastovičník. Sú vhodné na odstránenie rôznych kožných problémov. Spôsob použitia a dávkovanie však ponechajte radšej na skúseného bylinkára.
Bylinkové masti – sa využívajú na liečenie. Dobré uplatnenie si našla kostihojová a nechtíková masť. Vhodné sú na potieranie pri kožných problémoch. Na ich prípravu používame smaltované nádoby a drevené varešky. Do zohriatej bravčovej masti vhodíme umyté, vysušené a nasekané celé byliny. Krátko popražíme a vypneme. Prikryté odložíme na chladné a tmavé miesto na 1 až 10 dní – podľa potreby. Potom zohrejeme a precedíme cez plátno a uložíme do sklenej nádoby opäť na tmavé a chladné miesto.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.