Určite ste už o ňom počuli. Mnohí ho aj ochutnali. Medvedí cesnak však na rozdiel od toho klasického nie je len gastronomickou prísadou, ale aj mimoriadne liečivým pokladom.
Zaráža vás názov medvedí? Hovorí sa, že medvede skutočne po zimnom spánku v lese skutočne vyhľadávajú miesta, kde rastie a konzumujú ho, lebo im po hibernácii prečistí žalúdok, črevá aj krv a naštartuje metabolizmus.
My by sme ich tiež mali napodobniť, pretože medvedí cesnak je na jarný detox ako stvorený.
Zrejme nebude náhoda, že patrí medzi jarné rastlinky, ktoré ako prvé vykúkajú zo zeme.

Nezbierajte konvalinky
Aby ste svoju domácnosť zabezpečili medvedím cesnakom, nič vás to nebude stáť, len prechádzku do lesa či lesoparku. Spojíte teda príjemné s užitočným a len vám to prospeje.
Nájdete ho na vlhkých lúkach, kde má dostatok humusu. Tienisté lužné lesy bývajú na jar doslova zaplavené zelenými lístkami.
Allium ursinum, ako znie jeho latinský názov, má jasnozelené, kopijovité, lesklé listy. Vyrastajú priamo z cibule, ktorá je obalená bledými priehľadnými šupkami.
Ak nie je príliš zima, môžete objaviť medvedí cesnak už na prelome marca a apríla, v prípade, že jar nastupuje pomalšie, tak vyrazí zo zeme o čosi neskôr.
Keďže listy medvedieho cesnaku sa veľmi podobajú konvalinkovým a navyše obe rastliny majú drobné biele kvietky, na prvý pohľad si ich ľahko možno pomýliť.
Buďte teda opatrní, pretože kým cesnak je liečivý, konvalinka je jedovatá. A ak si nie ste istí, privoňajte si k lístku. Cesnaková aróma sa nedá s ničím pomýliť.

Lieči zvnútra i zvonku
Naši predkovia veľmi dobre poznali účinky medvedieho cesnaku a využívali ho na tie najrôznejšie neduhy. Užívali ho vnútorne, aj zvonku, liečili ním kŕčové žily i problémy s dychom.
Dnes už je potvrdené, že medvedí cesnak je mimoriadne bohatou zásobárňou viacerých prospešných látok.
Obsahuje napríklad kremičité zlúčeniny a ďalšie stopové prvky, medzi nimi aj jód. Je bohatým zdrojom kyseliny L-askorbovej, a preto má veľa vitamínu C. Už 100 gramov tejto rastlinky poskytne viac než trojnásobnú dennú odporúčanú dávku.
V medveďom cesnaku nájdete aj známu zlúčeninu alicín, hoci je to o čosi menej ako v cesnaku kuchynskom. A o tom, že je to naozaj zázračný liek, svedčí aj obsah ďalších mimoriadne prospešných látok ako sú flavonoidy, esenciálne oleje, fruktóza, bielkoviny a chlorofyl.
Preto toho dokáže naozaj dosť. Je výborným pomocníkom pri kardiovaskulárnych problémoch, má čistiaci účinok na obličky a močový mechúr, preventívne pôsobí pri rakovine pažeráka, žalúdka a hrubého čreva.

Zdravá dobrota
Na liečiteľské účinky si môžete z medvedieho cesnaku pripraviť tinktúru, šťavu, alebo víno, ktoré budete pravidelne užívať. Ak ho však zaradíte do jedálnička, budete mať dva v jednom – budete mať výbornú a aj zdravú pochúťku.
Chutí ako kombinácia pažítky, cesnaku a cibule a v gastronómii sa používa najmä na prípravu omáčok, polievok a nátierok.
Alebo si len natrite celozrnný chlebík maslom a na vrch nasypte nasekaný medvedí cesnak.

Účinky
– detoxikuje organizmus
– prečisťuje a lieči chronické kožné choroby
– pomáha proti plynatosti aj pri zápche
– urýchľuje hojenie rán a vredov
– zmierňuje kŕče a ničí črevné parazity
– reguluje vysoký cholesterol a krvný tlak
– zlepšuje prietok krvi, a tým zabraňuje trombóze a vzniku kŕčových žíl
– pomáha pri žalúdočných ťažkostiach
– tlmí bolesti hlavy
– chráni a prečisťuje obličky
– má antibakteriálne a antibiotické vlastnosti
– posilňuje imunitu
– pomáha pri ochoreniach dýchacieho systému
– lieči mykózy,
– pomáha zničiť zlatého stafylokoka
– znižuje krvný tlak a bráni kôrnateniu tepien
– znižuje hladinu krvného cukru

Ochutnajte
Nátierka s medvedím cesnakom
Maslo zmiešajte s bryndzou, pridajte trochu červenej papriky a primiešajte nadrobno nakrájaný medvedí cesnak. Podľa chuti môžete dosoliť.
Pesto
Potrebujete: čerstvý medvedí cesnak, orechy (vlašské, lieskové, kešu, (podľa vašej chuti), olivový olej, soľ, citrón
Postup: Medvedí cesnak v sitku umyte pod tečúcou studenou vodou a nechajte osušiť. Vložte ho do vysokej nádoby, v ktorej ho budete mixovať. Pridajte k nemu soľ, citrón a orechy. Olej pridávajte podľa potreby, aby nebolo príliš husté, ani riedke. Hotové pesto naložte do fľaše a skladujte v chladničke. Môžete ho používať na cestoviny, na lososa, alebo na hrianky.
„Zelená“ polievka
Potrebujete: 400 g mrazeného hrachu, hrsť mladých lístkov medvedieho cesnaku, 2 lyžice pesta z medvedieho cesnaku, soľ, mleté čierne korenie, maslo citrón
Do litra vriacej vody vysypte mrazený hrášok a posekaný medvedí cesnak, potom pridajte trochu pesta. Ochuťte mletým čiernym korením a soľou.
Varte približne 15-20 minút. Keď polievka trochu vychladne, rozmixujte ju ponorným mixérom do krémovej konzistencie. Na záver pridajte kúsok masla a šťavu z polovice citróna. Polievku môžete ozdobiť čerstvým medvedím cesnakom.


Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.