Názov mesta podľa líp charakterizuje aj erb, na ktorom je v striebornom štíte sedem zelených líp, v hornej časti štyri a v dolnej tri lipy. Zeleno-biele pásy sú aj na mestskej vlajke.
Najvzácnejší je kostol a pieta
V Lipanoch už dlhšie prebieha prestavba centra mesta, pri ktorej niektoré staršie zariadenia museli uvoľniť cestu novším, účelnejším a modernejším. Aj z tohto dôvodu hlavné ťažisko historických pamiatok v Lipanoch budú tvoriť prevažne sakrálne.
Medzi najvzácnejšie kultúrno-historické pamiatky mesta patrí rímskokatolícky farský kostol, pôvodne gotický z prvej polovice 14. stor., ktorý je zasvätený sv. Martinovi biskupovi. Jeho zriaďovateľom bol zemepán Rudolf Tarczay. Pôvodný kostol bol v roku 1493 upravený a rozšírený, čo sa pripisuje Tomášovi Tarczayovi. Pri tejto udalosti bola k nemu pribudovaná kaplnka sv. Tomáša, ktorá sa stala pohrebnou kaplnkou šľachticov Tarczayovcov. Kostol je situovaný v historickom centre mesta, ktoré je v prestavbe. V kostole sú pamiatky goticky a renesancie. Vincent z Dubrovníka vybudoval renesančné portály a pastoforium. Hlavný skriňový oltár s dvadsiatimi tabuľovými maľbami na krídlach, ktoré sú z r. 1513 a pripisujú sa H. Köhlerovi z Bardejova. Nachádzajú sa tam sochy sv. Martina, Madony s Ježiškom, sv. Mikuláša biskupa a iné. Socha Piety z konca 14. stor. - Mŕtvy Kristus na lone Panny Márie patrí k najvzácnejším pamiatkam na Slovensku. Vzácny je aj bočný neskorobarokový oltár z r. 1526, gotická kamenná krstiteľnica a gotický náhrobok z r. 1493. Do stien kostola je vsadených osem náhrobných kameňov, pôvodne umiestnených v kaplnkách, v ktorých boli rodinné hrobky Tarczayovcov a Dessewffyovcov.
Dvestoročná lipa
Pri vstupe do mesta od Sabinova, v časti Petrovenec sa po ľavej strane štátnej cesty nachádza baroková kaplnka, kostolík zasvätený sv. Márii Magdaléne, z roku 1758. Ďalšia sakrálna stavba, kaplnka na cintoríne je zasvätená Premeneniu Pána z roku 1827. Medzi vzácnosti patrí aj lipa pri farskom kostole na námestí, ktorá podľa odborníkov má už 200 rokov.
V parku pred kostolom na námestí je obnovený Pamätník obetiam prvej a druhej svetovej vojny. Lipany sa za polstoročia zmenili na nepoznanie a najviac sa mení centrum mesta aj napriek tomu, že Lipancov trápi intenzívny cestný ťah štátnej cesty cez historickú časť námestia. Za zmienku stojí, že medzi technické historické stavby mesta patrí aj budova železničnej stanice z r. 1872-73.
Charita i čestné občianstvo
K novším stavbám Lipian patrí charitný dom pod názvom Dom pokojnej staroby, v ktorom sa sústreďujú odkázaní na cudziu pomoc a sú z mesta aj blízkeho okolia. Dom sa nachádza pri štátnej ceste smerom ku Kamenici a v prevádzke je od r. 1999. Súčasťou charitného domu je aj kaplnka sv. Mikuláša z Fluepetróna Švajčiarska. Dom spravuje katolícka charita Košice a mesto Lipany ho má v bezplatnom užívaní na 50 rokov.
Na charitu prispievajú súkromné osoby i podnikatelia. Farský úrad v Lipanoch, okolité obecné úrady, Prešovský samosprávny kraj a významnou mierou farnosť Birmensdorf zo Švajčiarska. Osobitne cenný je finančný dar od pani Jeanine Hostettler z Zürichu. Začiatky tejto spolupráce siahajú do r. 1995, keď sa lipiansky dekan stretol v Ríme s pátrom Hubertom Zimmermanom, správcom spomínanej farnosti vo Švajčiarsku. Deň pred vysviackou charitného domu bolo udelené za prínos k jeho realizácii čestné občianstvo mesta Lipany H. Zimmermanovi in memoriam a pani J. Hostetter.
Súčasná rarita
Za súčasnú raritu alebo zaujímavosť Lipian treba považovať geotermálny vrt, prostredníctvom ktorého sa v katastri mesta privádza na povrch zeme termálna voda pozoruhodných parametrov. Podľa trojmesačného merania sa v decembri 2007 namerala teplota vody 94 °C pri prietoku 37 litrov za sekundu. V apríli 2008 to bolo 19 litrov za sekundu pri teplote vody 90 °C a tlaku 2,7 MPa. Tieto údaje oficiálne zverejnil primátor mesta Ing. Eduard Vokal. Táto zaujímavosť dáva dobrú nádej na celkový ďalší rozvoj mesta a okolia. Je to veľký impulz na hornej Toryse, ktorý prišiel pre Lipany ako „dar z neba" a Lipancom takto vzišla nádej na lepšiu budúcnosť, ktorá by mohla byť oveľa lepšia ako minulosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.