ej najtypickejším predstaviteľom je jeden z najbohatších a najúspešnejších mužov tejto planéty - Bill Gates. Milovaný aj nenávidený, velebený aj zatracovaný, najobľúbenejší terč na internete...
KOŠICE. William Henry Gates III., známy ako Bill Gates, sa narodil 28. októbra 1955 a s dvoma sestrami Kristianne a Libby vyrastal v meste Seattle. Ich otec William H. Gates II. pracoval ako advokát, matka Mary Maxwell vyučovala a pôsobila v rôznych sférach. Rodina bola dosť bohatá, veď napríklad Billov starý otec z matkinej strany bol prezidentom národnej banky.
Základná a stredná škola
Malý Bill najskôr navštevoval štátnu základnú školu, exceloval predovšetkým v matematike a vedách. Ako 13-ročný začal študovať na súkromnej Lakeside School. Hneď sa tam u neho prejavil aj záujem o softvéry, keď začal programovať. Jeho prvý počítačový program bola hra piškvorky. Len rok štúdia na tejto škole, kde i zmaturoval, stál v roku 1967 asi 5 000 dolárov, kým poplatky za školský rok na Harvardskej univerzite predstavovali 1 760 dolárov.
Niekoľko študentov tejto školy (medzi nimi aj Paul Allen) získalo v miestnej počítačovej firme možnosť využívať zadarmo (resp. za to, že pomôžu hľadať chyby systému) ich minipočítač. Ako sedemnásťročný získal Gates za svoj program na tvorbu školských rozvrhov 4 200 dolárov, v tom istom roku s Allenom založil firmu Traf-O-Data, kde pracovali na systéme na analýzu dopravnej prevádzky.
Vysokoškolské štúdiá
V roku 1973 začal študovať na prestížnej Harvardskej univerzite. Na internáte žil v blízkosti Steva Ballmera, ktorý sa neskôr stal výkonným riaditeľom Gatesovej spoločnosti Microsoft Corporation. Počas štúdia vyvinul Gates verziu programovacieho jazyka známeho ako BASIC pre počítač MITS Altair.
O dva roky založil s Paulom Allenom spoločnosť Microsoft Corporation, ktorá sa čoskoro stala jeho hlavnou náplňou práce. Vo viere, že jeho osobné počítače sa raz stanú nevyhnutnou súčasťou každej domácnosti, začal vyvíjať softvér.
Zvíťazil biznis
V treťom ročníku sa Gates rozhodol školu opustiť a venovať sa podnikaniu. Kľúčový prielom prišiel na konci 70. rokov. Vtedy sa Gatesovi podarilo firme IBM predať licenciu na operačný systém MS-DOS, ktorý kúpil od miestneho výrobcu počítačov. Neskôr sa ten stal štandardom v oblasti osobných počítačov a partnerstvo s IBM, skončené až nezhodami pri vývoji operačného systému OS/2, vynieslo Microsoftu vedúce postavenie na trhu počítačového softvéru.
Firma si vybudovala svoje impérium praktickým monopolom na operačný systém osobných počítačov Windows a kancelársky balík Office. Niektoré postupy Microsoftu a jeho vedenia však vzbudili kontroverzné reakcie či podozrenia z porušenia zákonov, v niektorých prípadoch dokonca aj súdy ich konanie ohodnotili ako nezákonné. Pod Billovým vedením však napredovala spoločnosť vo všetkých oblastiach, najmä technologickej.
Ako hlava rodiny
V roku 1994 urobil Gates významný krok vo svojom súkromnom živote. Prvého januára sa v Dallase až ako 38-ročný oženil s Melindou French, pracovníčkou Microsoftu. Ich najstaršia dcéra Jennifer Katharine sa narodila v roku 1996, syn Rory John o tri roky neskôr a najmladšia dcéra Phoebe Adele v roku 2002.
Bulvár si na jeho súkromí nepochutnáva často, Bill si ho stráži. Keďže jeho manželka bola zároveň jeho spolupracovníčkou, v jednom z rozhovorov komentoval problém lásky na pracovisku. Je jej stúpencom. V centrále jeho koncernu v Seattli sa zamestnal dobrý tucet párov, ktoré sa našli vďaka 14-hodinovému pracovnému času. Gates dokonca o manželke vyhlásil: „Intenzívna pracovná atmosféra, ako je naša, si vyžaduje neustálu myšlienkovú výmenu. Nepoznám nič, čo by bolo erotickejšie."
Rodina sa zabývala v jednom z najluxusnejších domov sveta v krásnom prostredí neďaleko Washingtonského jazera v Medine. Celková hodnota domu bola asi 125 miliónov dolárov. Hodnotné sú však aj Gatesove osobné poklady, medzi ktoré patrí napríklad zbierka zápiskov Leonarda da Vinciho.
Úspešný aj ako spisovateľ
Gates sa ukazuje aj ako dobrý spisovateľ. V roku 1999 vyšla jeho kniha Business @ the Speed of Thought, ktorej cieľom bolo ukázať, ako počítačová technológia môže vyriešiť problémy obchodu. Kniha sa objavila na pultoch predajní vo viac ako 60 krajinách sveta. Vďaka obsahu aj známemu menu autora sa z nej stal bestseller a veľmi dobre ju prijala aj kritika.
Nešlo však o Gatesovu prvotinu. Ešte v roku 1995 sa totiž jeho titul The Road Ahead stal na niekoľko týždňov jednou z najpredávanejších kníh v USA. Zisky z predaja oboch kníh venoval Gates neziskovým organizáciám.
Gates založil aj agentúru Corbis, ktorá patrila k najväčším poskytovateľom vizuálnej tvorby. Jej súčasťou bol obrovský digitálny archív fotografií z celého sveta, získaných aj zo súkromných zbierok.
Filantrop a rytier
Podnikateľ je známy aj silnými filantropickými sklonmi. S manželkou založili nadáciu Bill & Melinda Gates Foundation, ktorej cieľom bola podpora filantropie s dôrazom na svetové zdravie a vzdelávanie. Základný vklad nadácie bol 28,8 miliardy amerických dolárov.
Gates sa s manželkou a spevákom skupiny U2 Bonom Voxom stali za svoje aktivity v charitatívnej oblasti osobnosťami roka. Kráľovná Alžbeta II. mu udelila titul Rytiersky rád britského impéria. Keďže nie je Brit, nemôže používať titul Sir, len za meno si môže písať skratku KBE, teda Komtúr Rádu britského impéria.
Bill sa nevyhýbal ani otvorenej podpore politikov. Podľa časopisu Forbes venoval napríklad sponzorský dar pre volebnú kampaň Georgea W. Busha v roku 2004. Sám, ako hovorí, by sa však politikom nikdy v živote nechcel stať. "Som lepší v tom, čo robím," vyhlásil.
Je aj terčom nenávisti
V roku 1996 sa po prvý raz stal najbohatším mužom sveta, a túto priečku si - až na menšie výnimky - udržal aj ďalšie roky. Aj v poslednom rebríčku magazínu Forbes na jar tohto roku obsadil Bill prvé miesto, keď jeho majetok odhadli na 40 miliárd amerických dolárov.
Práve úspech ho predurčuje na to, aby ho konkurencia a závistlivci doslova neznášali. Často ho kritizovali a obviňovali, že firmu založil vďaka nekalým praktikám a podvodom. Ani to však nezabránilo, že sa stal držiteľom troch čestných doktorátov.
Podľa kolegu Steva Ballmera je pravdepodobne aj najžiadanejším mužom sveta. V roku 2004 napríklad denne prišli na jeho adresu asi 4 milióny e-mailov. Niekoľkokrát vyhral ankety o najvplyvnejšieho muža sveta.
Bill a jeho vylomeniny
Bill Gates má svojrázny zmysel pre humor, ktorý býva často aj nepochopený a kritizovaný. Napríklad raz na nič netušiacich účastníkov technologickej konferencie v Kalifornii vypustil roj komárov. Netradičný čin mal publikum upozorniť na potrebu riešenia problémov s maláriou v chudobných krajinách. "Toto by nemali cítiť len chudobní ľudia," povedal Gates. Potom sa po sále z malej sklenej fľaše rozletelo niekoľko komárov. Našťastie, neboli nositeľmi vírusu malárie. Reakcie prominentných účastníkov boli zmiešané. Niektorí sa priznali, že v budúcnosti si už zrejme do prvého radu na podobnom podujatí nesadnú. Iní ocenili Gatesov zmysel pre humor a dodali, že jeho čin ich inšpiroval k pomoci.
Prekvapením bolo, keď Gates ohlásil, že sa bude viac zaoberať svojimi nadáciami, než biznisom. Napokon šéf a zakladateľ Microsoftu odišiel z vedenia firmy. Vo funkcii ho nahradil Steve Ballmer. Bill ostal síce predsedom predstavenstva, ale bez výkonných právomocí, a tak faktické riadenie firmy prešlo do Ballmerových rúk. Ich podnikateľské videnie sveta je však veľmi podobné.
Ani v súvislosti s odchodom si Bill neodpustil žartík. Na jednej výstave pustil video v štýle amatérskych záberov na YouTube nakrútené s „kamarátmi", zachytávajúce predstavu o jeho poslednom dni zamestnanca Microsoftu. Video sa začína o šiestej ráno, keď nasadá do lacno pôsobiaceho fordu, na streche zabudne položenú aktovku a termosku a vyráža do práce. „Je ťažké uveriť, že to naozaj prišlo," komentoval posledný Gatesov príchod do kancelárie Ballmer. „Ale je na to, myslím, pripravený. Pracoval tvrdo a niečo si aj našetril." Gates sa síce chce venovať charite, z videa však vyplýva, že by rád kariéru rozvíjal aj inak. Pracuje na svojej postave v telocvični a usilovne dvíha činky. „Už si môžem dať dolu tričko?" pýta sa trénera. „Ešte nie," odpovedá tréner, ktorého hrá hollywoodska hviezda Matthew McConaughey. O chvíľu neskôr skúša v štúdiu hru na gitaru. Vytáča číslo Bona Voxa, ktorý je práve na pódiu pri koncerte a zabrnká mu niečo na elektrickej gitare. „No nebolo to to najlepšie sólo, aké si kedy počul?" Po krátkej rozpačitej pauze mu Bono vraví: „Máme teraz v kapele plno, bohužiaľ." V klipe sa objavil aj Steven Spielberg, Hillary Clinton, Gates sa snažil vnútiť svoje služby aj Barackovi Obamovi a Alovi Gorovi.
A čo bude ďalej?
Gatesova éra sa v Microsofte skončila práve vo chvíli, keď sa konkurenti z internetového sektora na čele s firmou Google snažili oslabiť dominantné postavenie Microsoftu na poli počítačového softvéru. Podľa niektorých analytikov nie je Microsoft dostatočne aktívny, aby držal krok s novými rivalmi.
Bill Gates a golf
- Gates hrá vo voľnom čase golf a rád číta dobré knihy. Jeho srdcovkou je aj bridge, bol dokonca aj účastníkom majstrovstiev sveta mix párov. Miluje umenie, vlastní napríklad originály významných maliarov.
- O jeho láske ku golfu svedčí, že sa ženil na golfovom ihrisku - na odpalisku 12. jamky ihriska hotela Manele Bay na malom havajskom ostrove Lanai. Pred oddávajúceho ho priviezol jeho dávny kamarát zo štúdií Steve Ballmer - ako inak - na golfovom vozíku.
- Bill dokonca neváhal angažovať sa v úlohe golfistu aj pre reklamnú kampaň firmy Callaway, kde sa vyznáva, ako ťažko sa tento šport učil. "Bolo to ponižujúce. Mám to skutočne rád, ale je to také skľučujúce!" chrlil do kamery najhoršie pocity zo svojich začiatkov.
- Gates s golfom poriadne začal, keď mu už ťahalo na štyridsiatku. Zo začiatku ho porážala aj vlastná žena a otec o ňom hovoril, že na ihrisku vyzerá smiešne. On sa však zaťal a čoskoro ich začal porážať. "Vrhol sa do golfu rovnako, ako do každej inej veci. Jeho súťaživá povaha ho hnala dopredu," povedal Ballmer.
- Sám Bill prezradil: "Rád sa učím, mám rád hlavolamy. Golf som kedysi hrával, pretože to bolo v rodine bežné. Teraz som od neho úplne závislý. Som obyčajný chlapík, čo hrá golf, ako každý iný. Len ja na rozdiel od iných vlastním jedno golfové ihrisko." Má ho na vlastnom pozemku blízko Seattlu.
Autor clanku
Autor: Spracovala Klaudia Jurkovičová podľa agentúry sita, www.idnes.cz, www.sme.sk, www.microsoft.com, sk.wikipedia.org
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.