Korzár logo Korzár
Streda, 28. september, 2022 | Meniny má Václav

Predsudky nás oberajú o ľudskosť. Pápež navštívil Lunik IX, stretol sa aj s mladými (minúta po minúte)

Program pápeža pokračoval tretí deň.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnešný program pápeža

 • 08:10 Odlet do Košíc
 • 10:30 Božská liturgia svätého Jána Chryzostoma, ktorej bude predsedať pápež na priestranstve pred Mestskou športovou halou v Prešove
 • 16:00 Stretnutie s rómskou komunitou na Luniku IX. v Košiciach
 • 17:00 Stretnutie s mladými na Štadióne Lokomotíva v Košiciach
 • 18:30 Odlet do Bratislavy

Online: Sledovali sme návštevu pápeža minútu po minúte:

Načítavam video...

19:09 Minútu po minúte sme uzavreli, ďakujeme za pozornosť. Návštevu pápeža Františka na Slovensku budeme sledovať aj v stredu.

SkryťVypnúť reklamu

18:41 Na košickom sídlisku Lunik IX. sa na stretnutí s pápežom zúčastnilo asi dvetisíc ľudí. Pápež potešil aj rómskeho kráľa

18:33 Stretnutie s pápežom Františkom prilákalo do Prešov zrejme až 50-tisíc ľudí, ktorí začali pred Mestskú športovú halu v Prešove prichádzať už po polnoci z pondelka na utorok, aby si rezervovali čo najlepšie miesta.

Súvisiaci článok Rozžiarení pútnici v Prešove: Bol to zázrak, pápež nám priniesol pokoj i nádej Čítajte 

18:00 Pápež na záver zaželal mladým, aby ostatným prinášali radosť. "Prosím vás o poslednú vec. Nezabudnite sa za mňa modliť," dodal. Pomodlil sa Otče náš a udelil požehnanie.

17:53 Keď sa cítime zle, čo urobiť? Existuje spoľahlivý prostriedok, ktorý nám pomôže vstať - spoveď, povedal pápež k téme prekonávania prekážok na ceste k milosrdenstvu.

Hriechy nie sú skutočnou podstatou spovede. Boh chce, aby sa ľudia priblížili k nemu, nie k hriechom. Nechoďme na spoveď ako tí, ktorí majú byť pokorení trestom, ale ako deti k otcovi, ktorý vždy odpúšťa. Uchovajte si ten pocit odpustenia. Podstatou spovede je radosť. Berte kňazov ako bratov, ktorí vám darujú odpustenie, povedal pápež František.

SkryťVypnúť reklamu

Hanba je dobré znamenie. To znamená, že nesúhlasíte s tým, čo ste konali. Nezostaňte v hanbe uväznení, odkázal ďalej pápež.

17:50 Rodičia a starí rodičia. To sú korene, ktoré sú základom lásky, vzťahov. Je nebezpečenstvo rásť vykorenený. To nedopustite, pestujte korene svojich svedkov. Boh nás chce mať pevne spojených so životom, otvorených pre všetkých, odkázal mládeži pápež s tým, aby sa nenechala ovplyvniť smútkom a pesimizmom. Nie sme stvorení na to, aby sme skláňali hlavu, ale aby sme ju pozdvihli k nebu.

17:47 Sny, ktoré máme, nám hovoria o životoch, po ktorých túžime. Dávajte si pozor na tých, ktorí vám predávajú ilúzie šťastia. Sme stvorení pre väčšiu radosť. Sme jedineční. Sme tu na to, aby sme prežili príbeh lásky s Bohom, povedal ďalej pápež František.

SkryťVypnúť reklamu

17:42 Pri udržaní viery a lásky je potrebné mať nový pohľad. Nie ten prvoplánový, ale hlbší. Treba si uvedomiť, že láska je aj vernosť a zodpovednosť. Je nutné ísť nad rámec inštinktu a okamihu, pripomenul pápež.

Na to aby bol život veľký, sú potrebné láska a hrdinstvo. Odvaha odovzdať svoj život. Nenechajme dni nášho života plynúť ako epizódy v telenovele. Keď snívate o láske, neverte v špeciálne efekty, ale vo výnimočnosť každého. Tak môže každý zo života urobiť dar pre ostatných, doplnil pápež.

17:36 Pápež si vypočul tri svedectvá prítomných mladých ľudí ohľadom udržania si viery a vernosti. Uviedol, že mu bolo potešením si vypočuť príhovory arcibiskupa Bobera a mladých veriacich.

17:21 Pápeža privítal na štadióne príhovorom Bernard Bober, metropolita Košickej arcidiecézy a podpredseda Konferencie biskupov Slovenska. "Vidíme vo Vás vodcu a pastiera, ktorý nám pripomína cestu milosrdenstva. Ďakujeme, že ste k nám prišli a prosíme, aby ste nám dali silu, aby sme našli ten pevný bod, ktorý nám môže dať len pán Ježiš," uviedol metropolita.

17:18 Pápež pozdravil veriacich na Lokomotíve z papamobilu, jedno z detí i osobne požehnal. Veriaci dlho tlieskajú, nálada v dave je silná, mnohí sú dojatí.

17:07 Pápež prichádza v papamobile na štadión košickej Lokomotívy. Davy mladých ľudí ho nadšene vítajú.

17:06 "Nebojte sa vyjsť v ústrety marginalizovaným. Zistíte, že ste vyšli v ústrety Ježišovi. Čaká na vás všade tam, kde je to potrebné, nie v pohodlí. Je všade tam, kde ľudia slúžia, nie tam, kde vládnu," znie posolstvo pápeža na sieti Twitter.

16:46 Spevák Dávid Janočko na pódiu košického štadióna Lokomotíva vyzval mladých, aby objavovali živú vieru a opísal svoj príbeh, keď niekoľko rokov napriek tomu, že vyrastal v kresťanskej rodine, bojoval so závislosťami. Všetko sa zmenilo, keď pozval Boha do svojho života.

Už o chvíľu sa očakáva príchod pápeža na štadión. Radostná nálada a očakávanie medzi prítomnými vrcholia.

16:30 Pápež ďalej prízvukoval, že nádejou na jednotu ľudí sú deti. „Chcú rásť spolu s ostatnými, bez prekážok a zabraňovania. Zaslúžia si integrovaný a slobodný život,“ povedal pápež.

Poďakoval tým, ktorí sa deťom venujú a pomáhajú im sa integrovať. Na záver sa pápež pomodlil s Rómami Otče náš a požehnal návštevníkov.

16:25 "Koľkokrát sú naše súdy našimi predsudkami. Veľakrát ste sa stali predmetom predsudkov a nemilosrdných súdov. V dôsledku toho sme sa stali všetci chudobnejší v ľudskosti," pokračoval na adresu Rómov pápež a vyzval prítomných, aby sa nebáli a našli v cirkvi a vo viere svoj bezpečný domov.

16:18 "Pekné popoludnie drahí priatelia", neformálne sa pozdravil František Rómom na začiatku príhovoru.

"Vidím, že mám vedľa seba Božie deti a uznávam ich za bratov", povedal František Rómom.

16:11 Rómovia na Luniku darovali pápežovi dva obrazy blahoslavených rómskych mučeníkov Zefirína a Emilie a zmenšenú plastiku Zmŕtvychstalého Ježiša Krista.

16:07 Spievajúci a tancujúci Rómovia na Luniku IX roztancovali aj premiéra Eduarda Hegera.

16:05 Pápež František práve prišiel na Lunik IX. Miestni ho zdravia. Mávajú vlajkami. Mnohí slávnosť sledujú z okien panelákov.

15:58 Sektory na Luniku IX sú plné, ľudia sa spoločne modlia. Práve pristáva záchranársky vrtuľník. Všetko je pripravené na historickú chvíľu.

15:57 Košickému kňazskému semináru, kde pápež obedoval, venoval sochu sv. Jozefa.

15:49 Na Luniku IX vrcholí sprievodný program, veriaci s napätím očakávajú príchod pápeža a mnohí si spoločne spievajú s účinkujúcimi.

15:25 Pápež František ešte počas pondelkovej návštevy v dome Betlehem v bratislavskej Petržalke požehnal ikonu Matky Eucharistie. Určená je pre kaplnku Pápežských misijných diel na Slovensku.

Pápežské misijné diela na Slovensku sa aktívne zapojili do duchovnej prípravy pred návštevou pápeža Františka.

Pripravili takzvanú "duchovnú kyticu" spojenú s dennou modlitbou svätého ruženca za pápeža Františka a za návštevu na Slovensku.

Iniciatívu ohlásili misijné diela krátko po oficiálnom potvrdení návštevy. Zapojilo sa do nej vyše 13 000 ľudí.

15:20 Návštevu pápeža na Slovensku zaznamenávali médiá z celého sveta. Najviac ich prišlo priamo z Ríma.

Súvisiaci článok Pre takmer 600 novinárov museli zohnať šikovných vampov a vybaviť silné wifi Čítajte 

Pri Svätej Stolici je stabilne akreditovaných asi šesťsto novinárov, osemdesiat z nich pricestovalo s pápežom Františkom na Slovensko.

Pripojili sa k vyše piatim stovkám žurnalistov, ktorých akreditovala priamo Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska.

15:03 Organizátori na košickej Lokomotíve opätovne vyzývajú účastníkov na zbalenie diek, karimatiek a stanov, aby sa ďalší účastníci podujatia mohli dostať na plochu štadióna.

"Pred vchodom je mnoho ľudí, ktorí sa sem ešte chcú dostať, prosím, postavte sa a zložte si veci, aby sa nás tu zmestilo čo najviac."

O tretej popoludní už začali pomaly zatvárať brány štadióna.

14:52 Priestory pre účastníkov stretnutia s pápežom Františkom v Šaštíne-Strážach otvoria organizátori už dnes o 22:00. Ráno o 4:00 bude sprístupnený aj sektor pre ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19, ale preukážu sa potvrdením o negatívnom teste alebo o prekonaní ochorenia.

Konferencia biskupov Slovenska informovala, že na svätú omšu s pápežom Františkom v Šaštíne sa zaregistrovalo približne 50-tisíc ľudí.

O pútnikov sa postará 1 500 dobrovoľníkov, ktorí ich nasmerujú do správnych sektorov, k dispozícii budú aj stovky policajtov.

Mesto Šaštín-Stráže bude v stredu 15. septembra od rána pre dopravu uzavreté, vodiči môžu využiť 13 záchytných parkovísk pre osobné autá a štyri pre autobusy.

14:46 Nebolo výnimkou, že sa pred bránou v areáli pre očkovaných v Prešove objavili ľudia prihlásení do OTP režimu.

Súvisiaci článok Do sektoru očkovaných chceli ísť neočkovaní, do Prešova prišli registrovaní do Šaštína Čítajte 

Prišli aj takí, ktorí boli zaregistrovaní na podujatie s pápežom v Šaštíne, ale chceli vidieť pápeža aj v Prešove.

V takomto prípade ich dobrovoľníci dnu nepúšťali, pretože im to registračný systém nedovolil.

Pred vstupom na podujatie boli ráno aj ľudia, ktorí sa chceli zaregistrovať tesne pred jeho začatím, čo už takisto nebolo možné.

,,Nie každý si vie dopredu naplánovať voľno a mať istotu, že ho z práce cez týždeň uvoľnia,“ vysvetľoval na mieste návštevník, ktorý sa na podujatie s pápežom napokon nedostal.

14:40 Pápeža Františka už očakávajú na košickom sídlisku Lunik IX.

14:28 Košičanom by návšteva pápeža Františka mohla priniesť duchovnú a náboženskú inšpiráciu s praktickým uplatnením.

Pre TASR to povedal moderátor Ekumenického spoločenstva cirkví a náboženských spoločností na území mesta Košice Dušan Havrila s tým, že sú v očakávaní, s akým posolstvom Svätý Otec príde.

„Minimálne z toho dôvodu, že sa ako ekumenické spoločenstvo môžeme zúčastniť na tomto výnimočnom - nielen cirkevnom, ale aj spoločenskom stretnutí. V tomto smere teda naše očakávania meníme na utvrdenie v tom, že to, čo robíme v rámci ekumenického spoločenstva má svoj nielen regionálny, ale aj širší záber. Všetci v tomto čase potrebujeme slová nádeje a posilnenie vo viere,“ uviedol.

14:22 „Nikto z nás nie je ostrov, sebestačný a nezávislý od iných: Tvoriť budúcnosť môžeme len spoločne, nikoho nevynímajúc.“ Tento citát pápeža Františka použila v príspevku na sociálnej sieti vicepremiérka Veronika Remišová.

Remišová pripomenula , že sa na Slovensku nachádza vyše 800 obcí, v ktorých žije 417 000 rómskych obyvateľov.

"To je obrovské číslo, ktoré nemôžeme ignorovať. Susedské spolužitie nie je vždy jednoduché, ale bez ľudskosti, skutočného záujmu o druhých, sa nepohneme ďalej," uviedla ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie.

14:05 Na twitterovom účte pápeža Františka sa objavilo posolstvo, ktoré odznelo aj počas liturgie v Prešove. Odkazuje, aby sa ľudia stránili politizácie náboženstva.

"Kríž nemá byť vlajkou, ktorou je možné mávať, ale svedectvom a zdrojom spôsobu života, evanjelia a blahoslavenstva."

"Kríž bol nástrojom smrti, a predsa z neho vzišiel život. Bol tým, na čo sa nikto nechcel pozerať a predsa nám zjavil krásu Božej lásky. Preto ho uctieva svätý Boží ľud a oslavuje liturgia dnešného sviatku," znie ďalší odkaz od pápeža na Twitteri.

14:00 Počas obeda v košickom kňazskom seminári by sa mal pápež František stretnúť s kardinálom Jozefom Tomkom, ktorý je najstarším kardinálom v kardinálskom zbore.

Načítavam video...

13:52 Kolóna s pápežom sa zastavila pred kňazským seminárom na Hlavnej ulici. Časť davu sa presunula tam.

13:49 Neďaleko katedrály sme stretli bývalého košického poslanca Otta Brixiho (Smer-SD). “Sklamanie z toho, že sa František nepristavil, necítim. Odkaz jeho cesty na Slovensku je jasný a nezávisel od toho, či navštívi Dóm. Dúfam, veriaci pochopia, že prišiel spojiť rozdelenú spoločnosť.”

13:38 Kolóna s pápežom obkrúžila košickú Hlavnú bez zastavenia. Veriaci ho zdravili. Kolóna sa pri nich nepristavila, tak sa veriaci rozchádzajú.

13:26 Na košickom Dóme sa rozozvučali zvony. Nad hlavami veriacich krúži čierny vrtuľník.

13:25 Na košickom sídlisku Lunik IX sa pápež František stretne nielen s miestnymi Rómami, ale aj ďalšími z iných diecéz. Dokopy sa ich na podujatie zaregistrovalo viac ako dvetisíc.

Na piatich autobusoch prišli na Lunik ešte pred svätou omšou dopoludnia aj Rómovia z Jarovníc v Sabinovskom okrese.

„Prišli sme sa pozrieť na Svätého Otca, pretože sme ho ešte takto na živo nevideli. Chceme od neho dostať a prijať veľa milostí. Je to skvelý človek s dobrým srdcom,“ povedala pre SITA jedna z pútničok, Jana Giňová.

Z rovnakej obce zavítala aj mladá rodinka. „Prišli sme pozrieť pápeža. Nie každý bol pápežom, ale tento je naozaj pápežom. Je ním srdcom. Je to nielen pápež, ale aj dobrý človek,“ povedal otec rodiny Ivan.

13:20 Pápež František sa po skončení liturgie v Prešove nečakane zastavil aj v jezuitskom exercičnom dome.

Vybral sa tam pozdraviť jeho zamestnancov. Tí sa tam starajú o ubytovanie kardinálov a biskupov v súvislosti s apoštolskou cestou pápeža. Dnes tam pripravujú obed pre 150 hostí. Pre agentúru SITA to potvrdil provinciál Spoločnosti Ježišovej na Slovensku Jozef Šofranko.

Auto s pápežom zastavilo priamo pri kuchyni. „Išiel priamo k zamestnancom, kde sa s nimi rozprával a poďakoval sa im za všetko. Chvíľočku tam s nimi zotrval,“ opísal Šofranko prekvapivú návštevu.

„Pri osobnom stretnutí v nedeľu sme ho informovali, že mu odovzdávame pozdrav od našich spolupracovníkov a zamestnancov, ktorí sa nebudú môcť v Prešove zúčastniť na liturgiu pre svoje povinnosti,“ uviedol provinciál.

Keďže tí teda nemohli prísť za pápežom, on sa rozhodol prísť za nimi a pozdraviť ich.

13:05 Zdravotníci riešili počas stretnutia s pápežom prevažne kolapsy.

"Doteraz sme ošetrili približne sedem pacientov. Zvyčajne to boli kolapsy, hypotenzie a dehydratácia. Do zdravotníckeho zariadenia sme nesmerovali žiadneho pacienta, to znamená, že všetko bolo vyriešené na mieste," povedala pre TASR Ľuboslava Pekárová z operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby SR.

12:55 Na košickom štadióne klubu Lokomotíva panuje výborná nálada vďaka sprievodnému programu, stále prichádzajú registrovaní návštevníci. Niektoré sektory vpredu sú už plné, aj ostatné sa postupne zapĺňajú. Do príchodu pápeža ostávajú ešte štyri hodiny.

Načítavam video...

12:46 Ku košickému Dómu dorazila delegácia vedená primátorom mesta Jaroslavom Polačekom. Jej súčasťou sú obaja námestníci, niektorí mestskí poslanci i riaditeľ magistrátu.

12:38 Pred prešovskou halou pokračuje program aj po svätej liturgii. Aktuálne vystupuje skupina Anasthasis.

12:37 Návštevu pápeža Františka na Slovensku aj jeho utorkové stretnutie s mladými vnímajú oslovení pútnici, ktorí prišli na košický štadión Lokomotíva, aj ako povzbudenie. Oceňujú jeho ľudskosť i snahu prihovárať sa mládeži.

„Myslím, že návšteva Svätého Otca je pre nás veľké povzbudenie. Žijem svoju vieru aktívne, a tak sa teším, že sem prišiel povzbudiť nás. Už aj z príhovorov, ktoré mal inde, vidieť, že Slovákov má rád,“ uviedla pre TASR pútnička Veronika, ktorá pochádza zo Starej Ľubovne.

Pápeža už osobne zažila na Svetových dňoch mládeže v Krakove. „Teším sa na jeho spontánnosť a na to, že možno nepôjde úplne podľa nejakých očakávaných štandardov,“ dodala.

12:36 Podľa našich neoficiálnych informácií by sa mohol pápež objaviť na košickej Hlavnej ulici a zájsť aj k Dómu svätej Alžbety hneď po svojom príjazde z Prešova, teda ešte pred odpočinkom a obedom v kňazskom seminári. Do katedrály má vstúpiť severným vchodom.

12:35 Veriaci zo Šidlovca poslali po rieke Torysa, pretekajúcej okolo miesta konania stretnutia s pápežom, “Šidlovské srdiečko” ako poďakovanie za požehnanie základného kameňa nového pastoračného centra a kostola Božieho Milosrdenstva.

12:32 Pri košickom Dóme sa začínajú zhromažďovať veriaci. Dúfajú, že sa František pristaví pri nich.

Medzi návštevníkmi sú aj dôchodkyne Margita a Klára z Košickej Belej. “Nemáme už málo rokov. Pre nás je to možno posledná šanca vidieť Svätého Otca. Veľmi si ho vážime a tešíme sa, že prišiel na východ Slovenska.”

12:30 V Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku je "Peter z Ríma" po celé stáročia veľmi milovaný.

Vo svojom záverečnom ďakovnom príhovore po liturgii sv. Jána Zlatoústeho v Prešove to pápežovi Františkovi povedal prešovský arcibiskup a metropolita Ján Babjak SJ.

Poďakoval sa mu za návštevu katolíkov byzantského obradu na Slovensku v Prešove, v sídle Gréckokatolíckej metropolie sui iuris.

Babjak vo svojom príhovore poznamenal, že sa tešia návšteve pápeža, pri ktorej predsedal svätej liturgii.

"Budeme uvažovať nad Božím slovom, ktoré zaznelo z vašich úst, a vytrysklo z vášho srdca a budeme si ho vštepovať do srdca, aby v nás roznecovalo ešte väčšiu lásku a vernosť k Pánu Ježišovi, k Presvätej Bohorodičke, Ježišovmu krížu, i k vám, drahý Svätý Otče," uviedol vo svojom príhovore Babjak.

12:19 Teraz sa hlava katolíckej cirkvi presunie do Košíc. V miestnom kňazskom seminári bude mať súkromný obed.

12:16 Na znak korunovácie dostala Klokočovská Bohorodička dve korunky. Jej korunováciou sa skončila gréckokatolícka liturgia v Prešove. Pri odchode pápežovi Františkovi ľudia tlieskajú a mávajú vatikánskymi vlajkami.

12:14 Veriaci teraz spievajú 84-ročnému pápežovi Františkovi "Mnohaja, blahaja lita".

12:13 Ľudia medzičasom spievajú slovenskú pápežskú hymnu V sedmobrežnom kruhu Ríma. Po jej skončení zamávali malými vatikánskymi vlajkami, ktoré držia v rukách.

12:11 Pápež František teraz korunuje obraz Klokočovskej ikony Panny Márie Bohorodičky s malým Ježišom.

Načítavam video...

12:10 Dobrovoľníčka Eva z Košíc si spoluprácu s miestnymi Rómami počas prípravy na stretnutie s pápežom na Luníku pochvaľuje.

„Iste, vnímali to ináč, chvíľu z toho možno mali stres, ale už v pondelok sme videli, že sa tešia. Priložili tiež ruku k dielu,“ povedala pre SITA.

Dobrovoľníci ich ale museli požiadať, aby sa postarali o psov, ktorí na sídlisku pobehovali. Vyhoveli im a zatvorili ich. Pre Evu toto sídlisko nie je neznáme, jej dcéra pracovala ako dobrovoľníčka u saleziánov, ktorí sa tu starajú o pastoráciu Rómov.

11:56 V oltári, na ktorom pápež slúži omšu, sú relikvie slovenských gréckokatolíckych biskupov Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopka. Pre svoj príkladný život a utrpenie, ktoré zažili vo väzeniach počas komunizmu boli vyhlásení za blahoslavených. Je to prvý stupeň, druhým je vyhlásenie za svätého.

11:47 Počas gréckokatolíckej liturgie sa prijímanie nepodáva do úst rukou alebo na ruku ako v rímskokatlíckej liturgii, ale chlieb sa podáva z kalicha lyžičkou. Pre epidemiologickú situáciu nakúpili organizátori omše v Prešove 25-tisíc lyžičiek.

11:38 Na gréckokatolíckej liturgii v Prešove je podľa oficiálnych údajov 30-tisíc veriacich. Konferencia biskupov Slovenska pôvodne odhadovala až 50-tisíc ľudí.

11:36 Na omši v Prešove sú prítomní aj premiér Eduard Heger (OĽaNO), predseda parlamentu Boris Kollár, minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (obidvaja Sme rodina) či minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

11:25 Pápež si dal znak pokoja s duchovnými, s ktorými slúži omšu. Nepodáva si s nimi ruku, ako je zvykom v rímskom obrade, ale sa približujú sa k nemu tvárami ako pri objatí.

11:16 Pre veže s kamerami majú mnohí ľudia zlý výhľad na veľkoplošné LED obrazovky, kde prebieha preklad homílie. Niektorí si pustili na mobilných telefónoch online prenos, aby porozumeli slovám pápeža Františka.

11:15 Mnohí Prešovčania sledujú priamy prenos na plátne v Záhrade umenia.

„Sme tu najmä kvôli deťom, ktoré by dlhý čas pred mestskou halou nevydržali. Prišli sme sa pozrieť len na chvíľu, takto nám to vyhovuje,“ opísali Prešovčanky, ktoré počúvali Františkove slová.

Ľudia sa pred vstupom do záhrady musia preukázať potvrdením o očkovaní, prekonaní covidu či testom. Pred vstupom si musia nasadiť rúško.

11:12 Na Luniku IX pri vstupe do jednotlivých sektorov delia ľudí po registrácii na OTP a na zaočkovaných. Tí, ktorí očkovaní nie sú, môžu prejsť vyhradeným koridorom medzi tzv. kukurice, odkiaľ budú mať výhľad.

Pri vstupe návštevníci dostávajú rúška a dva antigénovė kloktacie testy, ktoré si majú urobiť po návrate domov na 3. – 4. deň.

Pri infostánku sa zastavujú desiatky ľudí. Zatiaľ sa vyskytlo len niekoľko problémov v súvislosti s tým, že niektorí nemali pri sebe QR kódy.

"Prišla aj skupina sestier z Ukrajiny. Boli očkované vakcínou Johnson. Ukrajina však nevydáva QR kódy, preto sme museli všetko dôkladne preveriť," vysvetlil dobrovoľník s tým, že sa k nim zatiaľ ľudia správajú slušne a nerobia problémy.

11:10 Po kázni Františka zaznel potlesk v obecenstve veriacich, ktoré ju sledovalo. Je to výnimočný prejav priazne. Na Slovensku sa nezvykne počas omše tlieskať.

11:05 "Neredukujme kríž na politický symbol", pokračuje v kázni František.

"Kresťanstvo bez kríža je svetské a stáva sa neplodným. Krížikov je nespočetne veľa - na krku, v dome, aute, vo vrecku, ale neosoží nám to, ak sa nezastavíme, nezahľadíme na Ukrižovaného a neotvoríme mu srdce," povedal pápež.

11:03 "Práve tam, kde si myslíme, že Boh nemôže byť, práve tam vstúpil", vraví pápež František v kázni.

11:02 V Košiciach je dnes pre verejnosť kvôli návšteve pápeža mimoriadne otvorený premonštrátsky kostol Najsvätejšej trojice na Hlavnej ulici. Návštevníci mesta sa môžu oboznámiť s jeho históriou prostredníctvom odborného výkladu.

11:00 Na slávenie liturgie do Prešova prišli veriaci rôznych cirkví. Gréckokatolíci sú však v dave veľmi dobre rozpoznateľní, keďže ovládajú liturgické úkony a vykonávajú ich oveľa skôr ako ostatní. Vidieť to najmä počas častého prežehnávania sa, ktoré je pre gréckokatolícku liturgiu typické.

Dobrovoľníci pre ostatných rozdávajú aj brožúry, kde je priebeh liturgie podrobne zaznamenaný.

10:58 Pápež František začína kázeň. Hoci by ako rímsky biskup a pápež mohol pri nej sedieť stojí. Pri jeho 84 rokoch je to veľký výkon.

10:54 Časť košickej Hlavnej ulice, medzi Námestím maratónu mieru a Dómom sv. Alžbety, je uzatvorená. Priestor vymedzený zábranami stráži polícia a vojaci. Aj tam čakajú na príchod pápeža.

10:46 Predseda Prešovského samosprávneho kraja Milan Majerský odovzdá po skončení svätej liturgie pápežovi Františkovi dar - kvet lipy, strom lipy a obraz Mariánskej hory v Levoči, odkiaľ pochádza a ktoré je jedným zo štyroch pútnických miest v Prešovskom kraji.

„Na každom jednom z týchto pútnických miest sú vysadené stromy lipy. Je to taký symbol a zvlášť symbolické bude, že dostane aj lipový čaj pre chudobných, ktorý bude môcť rozdať. Obraz pre Svätého otca bol namaľovaný z rúk hendikepovaného umelca, čo znásobuje dielo, ktoré dostane Svätý Otec,“ prezradil Majerský pre agentúru SITA.

10:44 Množstvo ľudí, ktorí sa na podujatie s pápežom pri mestskej športovej hale v Prešove nedostali, sledujú jeho priebeh mimo ohradených priestorov haly.

10:42 Hoci sa gréckokatolícka liturgia (slávenie omše) koná východným byzantským obradom pápež František pri jej slúžení používa latinský jazyk, ktorý je charakteristický pre západnú rímsku liturgiu.

10:36 Ľudia už pomaly prichádzajú na Lunik IX, zatiaľ ich však veľa nie je. Vstup na sídlisko je uzavretý dopravnou značkou a zábranami. Ísť autom von zo sídliska sa dá. Až smerom k autobusovej zastávke je množstvo policajtov a vojakov, rátať ich možno v desiatkach.

Rodinka mladých Rómov opúšťala s dieťaťom v kočíku Lunik IX. Nemala záujem o návštevu pápeža. Na sídlisku je aj mnoho dobrovoľníkov, tí zatiaľ veľa práce nemajú.

10:30 Kým mnohí iní hovoria veľa, ale skrz prales prázdnych slov nepovedia vlastne nič, pápež František volí slová, ktoré vedia byť chirurgicky presné a také ostré, že až režú vzduch, uviedla ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO) v reakcii na pondelkové vystúpenia Svätého Otca počas jeho návštevy na Slovensku.

"Pápež je vzácnou kombináciou, keď jeho slová majú nielen váhu, ale sú v súlade s jeho osobnosťou," upozornila Milanová, poukazujúc na to, že hĺbavosť predchodcov je u Františka navýšená aj o nefalšovanú prirodzenosť, ľudskosť a veselú dušu.

Z jeho myšlienok zvýraznila sentencie a výzvy, apelujúce na toleranciu a spolupatričnosť. "Nech nikto nie je stigmatizovaný alebo diskriminovaný," pripomína ministerka Františkove slová z pondelka.

10:22 Gréckokatolícka omša je dosť odlišná od rímskokatolíckej a kňazi rímskeho obradu sa ju na teológii zvyčajne neučia. Avšak pápež František sa už v Argentíne venoval gréckokatolíckej liturgii, takže preňho nebude problém ju slúžiť.

10:10 Pápež František bude prvým pápežom v histórii, ktorý bude na Slovensku slúžiť svätú liturgiu Jána Zlatoústeho.

Zjednodušene sa dá povedať, že je to gréckokatolícka omša, ktorá je dlhšia ako rímskokatolícka. Z pohľadu diváka je oproti "strohej" rímskokatolíckej "teatrálnejšia".

V gréckokatolíckej cirkvi sa počas omše napríklad v oveľa väčšej miere používa kadidlo.

Načítavam video...

10:03 V Prešove bude pápež František korunovať vyše 300-ročnú ikonu Bohorodičky.

10:00 Pápež František už v Prešove prechádza papamobilom pomedzi sektory a zdraví ľudí v nich.

Veriaci mu počas jeho presunu kývali a mávali vatikánskymi a slovenskými vlajkami. Vidieť bolo aj vlajky iných krajín, napríklad z Ukrajiny.

9:57 Nad Prešovom preletel sprievodný vrtuľník.

9:53 Pápežská kolóna už dorazila do Prešova. Dav víta Františka s heslami: „Radosť srdca prezrádza, Svätý Otec prichádza. Svätý Otče vitajte, požehnanie nám dajte. Vrúcne sme vás čakali, v Prešove sa dočkali.“

Načítavam video...

9:51 Ľudia v okolí rýchlostnej cesty už zakývali pápežovi. Pápež František už je pri mestskej hale.

Načítavam video...

9:53 Ďalším významným hosťom, ktorý prišiel do Prešova je luxemburský kardinál Jean-Claude Hollerich. Od roku 2018 je šéfom Komisie biskupských konferencií Európskej únie. Okrem iného sa zviditeľnil tým, že vyjadril ochotu zvážiť možnosť vysvätenia žien za kňazov. "Musíte vidieť, že ženy majú v cirkvi slovo".

9:49 Ľuboš Pavlišinovič má počas pápežovej návštevy v Prešove na starosti press centrum. V minulosti študoval v Ríme, kde sa viackrát stretol s pápežom Františkom. Považuje ho za jednoduchého a skromného človeka.

"V Ríme som študoval od roku 2016 do 2020. V rámci štúdia som absolvoval aj polročnú stáž v Jeruzaleme. Študoval som sväté Písmo v Pápežskom biblickom inštitúte. Poskytujú tam najkvalitnejšie štúdium svätého Písma v rámci Európy. Privilégium každého rímskeho študenta je, že má pápeža ako keby na podnose. Ja som mal výsadu, že hneď po príchode som sa mohol zúčastniť na svätorečení Matky Terezy,“ povedal Pavlišinovič pre agentúru SITA.

Počas štúdia sa mal možnosť zúčastniť aj na osobnej audiencii u pápeža.

"Osobne som mu mohol podať ruku a prehodiť s ním zopár slov. Pápež pôsobí aj osobne tak, ako ho vidíme na televíznych obrazovkách. Je to veľmi jednoduchý, skromný a autentický človek. Nepoužíva umelé frázy ani predpripravené gestá. To ho sprevádza aj počas mojej skúsenosti s ním. Veľakrát nás vyzýval, aby sme popri štúdiu nezabudli na ľudí," dodal Pavlišinovič.

9:47 Do Prešova prišiel aj poľský kardinál Stanislav Dziwisz, ktorý bol dlhé roky právou rukou Jána Pavla II. a zároveň bol počas pontifikátu Karola Wojtylu považovaný za sivú eminenciu Vatikánu.

9:42 Dobrovoľníčka Martina Copáková z Prešova bola na podujatí od polnoci, od pol tretej skenovala pri bráne QR kódy.

“Prišli aj návštevníci bez registrácie, dokonca jeden pán z Prahy. Žiaľ, pustiť sme ich nemohli,” povedala s tým, že väčšina ľudí bola pripravená, pričom najväčší nápor bol od šiestej rána.

Ona sama sa na pápeža Františka veľmi teší: “Mám zimomriavky. Pápeža Jána Pavla II. v roku 1995 som nestihla, bola som na liečení, preto som si teraz takúto udalosť nemohla nechať ujsť.”

9:35 Primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) už informáciu o tom, že pápeža uvidia Košičania aj na Hlavnej ulici, potvrdil na sociálnej sieti.

9:32 Podľa našich informácií sa pápež František zrejme prejde aj po košickej Hlavnej.

9:30 Pápež František cestuje z Košíc do Prešova, kde sa zhromaždili tisíce ľudí. Krajská polícia zatiaľ nezaznamenala žiadne narušenie verejného poriadku alebo páchanie protiprávnej činnosti.

9:08 Pápež František pricestoval na východ Slovenska.

Z košického letiska cestuje do Prešova, kde bude koncelebrovať svätú liturgiu. Neskôr sa v Košiciach na Luníku IX stretne s rómskou komunitou a na štadióne Lokomotíva s mladými.

9:00 Pri rýchlostnej ceste, ktorou pôjde pápež František z Košíc na podujatie k prešovskej mestskej hale, už čakajú prví ľudia, ktoré mu chcú zakývať.

,,Prišli sme z Kapušian. Nechceli sme ísť priamo k mestskej hale, pretože sme tu aj s malým dieťaťom a to by asi nevydržalo, keďže to môže trvať aj šesť hodín,“ vysvetlili.

Policajti prístup k ceste strážia. Ľudia mu môžu zakývať len z väčšej vzdialenosti. Pápež by mal po ceste prejsť približne o pol desiatej.

8:41 Stretnutie premiéra Eduarda Hegera so štátnym sekretárom Svätej stolice Pietrom Parolinom, ktorý sprevádza pápeža Františka na jeho apoštolskej návšteve Slovenska, podčiarkuje podľa Hegera výnimočnosť a vysokú intenzitu bilaterálnych vzťahov medzi oboma štátmi.

Ich zástupcovia sa stretli v pondelok 13. septembra na pôde Úradu vlády SR. Na stretnutí sa zhodli, že je mimoriadne potrebné bojovať proti celosvetovému trendu nárastu netolerancie voči základným hodnotám ľudskej spoločnosti.

Hlavnou témou stretnutia bol ďalší rozvoj vzťahov a kontaktov medzi krajinami.

8:36 Počas príchodu pápeža Františka do Prešova sa rozozvučia všetky zvony v gréckokatolíckych a rímskokatolíckych chrámoch v meste Prešov.

Ako informoval hovorca Prešovskej gréckokatolíckej archieparchie Michal Pavlišinovič, zvonenie sa začne o 9:50 a potrvá 10 minút.

Po príchode Františka do Prešova je naplánovaný prejazd papamobilom pomedzi sektory s pútnikmi a o 10.30 sa začne archijerejská svätá liturgia, ktorej bude predsedať pápež František.

8:22 ,,Nie každý si vie dopredu naplánovať voľno a vybaviť si, že ho z práce uvoľnia cez týždeň,“ posťažovali sa nám návštevníci, ktorí sa na podujatie s pápežom nedostali.

Pred bránou pre očkovaných boli aj ľudia, ktorí sú prihlásení do sektora OTP. Brána pre túto skupinu ľudí je však vzdialená chôdzou približne 40 minút. ,,Prejdem sa tam, veď pápež je ešte stále v Bratislave, stíham ho,“ poznamenal návštevník s registráciou pre OTP režim.

Brány mestskej haly sa čoskoro zatvárajú.

8:18 Sväté prijímanie bude rozdávať 230 kňazov.

"S každým kňazom budú dvaja dobrovoľníci. Sväté prijímanie budeme rozdávať osobitnou lyžičkou pre každého veriaceho," informoval hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Pripravených je 25-tisíc kovových lyžičiek.

8:14 V programe vystúpila aj prešovská speváčka Katka Knechtová. V sprievode Dana Špinera zaspievala pieseň Muoj Bože. Nasledovala hymna podujatia Oslávený kríž.

8:12 "Svätý Otec v určitých momentoch bude mať svoje vstupy, ktoré bude prednášať po latinsky. Ani rímskokatolícke omše nespieva, takže aj teraz bude vstupy recitovať. Väčšinou ide o požehnania, ktoré bude vykonávať dreveným vyrezávaným krížom," povedal hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.

Súvisiaci článok Pápež bude sláviť liturgiu na ostatkoch gréckokatolíckych mučeníkov Čítajte 

Kríž pápežovi Františkovi odovzdá arcibiskup a metropolita Ján Babjak po jeho príchode.

"Bude to zároveň jeden z darov, ktorý odovzdáme my, gréckokatolíci, Svätému Otcovi," dodal.

Liturgiu budú vysluhovať aj metropolita Ján Babjak, vladyka Cyril Vasiľ a vladyka Peter Rusnák.

8:08 Pri bráne pre očkovaných na Štúrovej ulici v Prešove sú poslední čakajúci na vstup. Jeden z dobrovoľníkov nám potvrdil, že brána ostane ešte niekoľko minút otvorená aj po ôsmej.

Dnu sa snažia dostať aj ľudia bez registrácie alebo takí, ktorí majú registráciu v Šaštíne. Týchto však organizátori dnu nepúšťajú.

Na miesto prišla aj dvojica, z ktorej je jeden zaočkovaný a druhý nie. “Znamená to, že musíme ísť do oddelených sektorov,“ posťažovali sa Prešovčania. Napokon sa rozhodli ísť si pozrieť podujatie cez obrazovku do Záhrady umenia.

8:05 8:05 Do Košíc na stretnutie s pápežom Františkom priletel ešte v pondelok večer aj pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Z Prahy ho priviezlo deväťmiestne obchodné prúdové lietadlo Cessna 560 XL, patriace spoločnosti Air Bohemia.

7:55 "Všetko máme pripravené, doťahujú sa posledné veci ako zázemie, sakristia, červený koberec a tak ďalej. Sme pripravení, plní radosti a otvoreného srdca pre všetko, čo Svätý Otec povie," povedal pred ôsmou hodinou ráno hovorca Prešovskej archieparchie Michal Pavlišinovič.

"Prví pútnici prichádzali už od polnoci. Okolo tretej hodiny ráno sa dav začal zhusťovať. Polícia má čo robiť, aby ľudí púšťala priebežne," dodal.

Zaregistrovalo sa približne 450 kňazov, 44 biskupov, z toho sú štyria kardináli, aj 120 rehoľníkov.

7:48 O ôsmej hodine sa z bezpečnostných dôvodov zatvárajú pre účastníkov brány prešovskej mestskej haly. Ľudia, ktorí nestihnú prísť na podujatie s pápežom včas, majú možnosť pozerať priamy prenos na plátne v Záhrade umenia.

7:43 V stredu budú od skorých ranných hodín premávať autobusové linky nadväzujúce na posilové vlaky na trase Trnava – Kúty do Šaštína.

Podobne budú pre návštevníkov k dispozícii aj na následný návrat poobede. TASR o tom informovalo komunikačné oddelenie Trnavského samosprávneho kraja.

Obyvatelia sa tak dostanú prímestskými autobusovými spojmi na mimoriadne vlaky, ktoré do Šaštína vypraví Železničná spoločnosť Slovensko.

Spoje budú premávať cez obce a mestá v okresoch Piešťany, Senica, Skalica a Trnava.

"Autobusy budú vyrážať zo staníc Abrahám, Borová, Dolné Orešany, Horné Orešany, Chtelnice, Kátlovce, Pavlice, Radošovce, Skalica a Vrbové. V opačnom smere pôjde o železničné stanice v Senici a Smoleniciach, ako aj o autobusovú stanicu v Trnave," doplnil kraj.

Kompletné cestovné poriadky mimoriadnej autobusovej dopravy samospráva zverejnila na svojej webovej stránke.

7:11 Predné sektory pred halou v Prešove sú hodinu pred uzatvorením brán už takmer zaplnené.

Ľudia si obsadzujú miesta najmä pri uličkách a dúfajú, že pápež prejde v papamobile blízko okolo nich. Mnohí očakávajú, že zavíta aj priamo medzi veriacich.

6:52 K miestu stretnutia s pápežom smerujú ďalšie stovky pútnikov. Manželia Katarína a Radovan Neupauerovci prišli do Prešova z Radvanoviec autom. Miesto na parkovanie našli skoro ráno ešte pri Kauflande.

“Povzbudivé slová,” odpovedal Radovan Neupauer na otázku, čo očakávajú od príchodu Svätého Otca. “Ktovie, či ešte v blízkej dobe zažijeme pápeža naživo. Predsa len nám už nie je tridsať. Je to výnimočná udalosť,” dodal.

6:33 Na stretnutie s pápežom Františkom pred Mestskou športovou halou v Prešove sa zaregistrovalo približne 27-tisíc ľudí.

Vstupné kontrolné brány otvorili už o polnoci. Sektory najbližšie k pódiu sú spolovice zaplnené už od pol piatej ráno, ľudia prichádzajú v čoraz väčšom počte. Väčšina ľudí si priniesla vlastné stoličky, niektorí ležia na karimatkách.

„Prišli sme sem o pol druhej ráno. Mysleli sme si, že vychytáme lepšie miesta niekde vpredu, ale dostali sme sa len do sektora v zadnej časti areálu. Do prvého sektora sme sa nedostali. Deti nie sú zaočkované, pretože ešte nemajú 12 rokov. Toto je pre nás trošku smutnejšie, lebo kvôli miestam sme vstávali skôr, ale inak dobre," povedal pre Korzár Lukáš z Petrovian.

Súvisiaci článok Pápež František v Prešove. Ľudia prichádzajú už od polnoci, pribúda ich čoraz viac Čítajte 

Z okresu Bardejov prišli aj Ján a Katka. Vstávať museli pred druhou ráno a do Prešova pricestovali vlakom: "Prišli sme o štvrtej ráno. Očakávame, aké posolstvo nám Svätý Otec prinesie. Určite má vždy nové myšlienky, takže predpokladám, že nás jeho slová posilnia. Možno povie aj niečo k pandémii, ale necháme sa prekvapiť."

6:31 Návšteva pápeža v Košiciach púta pozornosť aj ľudí, ktorí sa nechcú alebo z rôznych dôvodov nemôžu zúčastniť podujatí na Luniku IX alebo štadióne Lokomotívy. Kde všade môžete v Košiciach vidieť Františka? Po jednej ulici prejde až štyrikrát >>>>

6:30 Vodiči na východnom Slovensku sa musia pripraviť na niekoľko dopravných obmedzení na miestach, ktoré sa budú týkať presunov delegácií či verejných podujatí s pápežom Františka.

Súvisiaci článok Dopravné obmedzenia pre pápeža v Košiciach a Prešove. Ktorým úsekom sa treba vyhnúť Čítajte 

„So zdržaním treba počítať v utorkových predpoludňajších hodinách najmä na príjazdovej ceste k letisku v košickej mestskej časti Pereš, ďalej na frekventovaných úsekoch most VSS, Južné nábrežie, Prešovská cesta a smerom na diaľnicu D1 smer Prešov," opisuje polícia.

V čase obeda zas musíte počítať s komplikáciami na úseku v smere z diaľnice D1 na Hlavnú ulicu v Košiciach.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 3. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 4. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 5. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou
 6. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať?
 7. Štát zvyšuje dotácie na nájomné bývanie
 8. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny
 1. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť preferujú lekári aj pacienti
 2. Union prepláca všetky doplatky za lieky pre deti do 18 rokov
 3. Medzi prírodnými izoláciami vedie celulóza
 4. Zvyšky z vašej kuchyne môžu pomôcť v boji s klimatickou krízou
 5. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 6. Nie všetko sa deje na červenom koberci
 7. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 8. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech
 1. Tejto zelenine patrí štvrté miesto na svete. Máte ju doma? 11 758
 2. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 11 251
 3. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 678
 4. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 3 547
 5. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 194
 6. OMV mení kuchynský olej za kávu. Teraz na celom Slovensku 2 802
 7. Bublina: Hravý a kreatívny časopis pre deti v denníku SME 2 581
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 408

Blogy SME

 1. Anton Kaiser: Krokom po minulosti rodiny Migazzi
 2. Adriana Boysová: Šuškandou opradená sexuálna výchova
 3. Matúš Lazúr: Kto bude šetriť a kto to celé zaplatí
 4. Miriam Studeničová: Je čas poznať pravdu o astrálnom svete
 5. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Pre rodinnú firmu je vhodný externý poradca, pomôže riešiť aj konflikty (4. časť)
 6. Marek Mačuha: Prečo odvolať Matoviča
 7. Peter Fiabáne: Riešenia najväčších výziev vyžadujú čas a rozvahu, nie statusy na sociálnych sieťach.
 8. Patrik Zimáni: Šeď nevšímavosti okolo nás.
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 480
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 945
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 360
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 5 966
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 557
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 455
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 141
 8. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, part II. 2 800
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Odvolávanie ministra financií Matoviča.

Sedem výrokov Matoviča, ktorými sa obhajoval pred odvolaním.


2 h
Vladimir Solovjov je moderátor a jedna z hlavných tvárí ruskej propagandy.

Na gruzínskych hraniciach má vzniknúť odvodová kancelária.


4 h
Sudkyňa Andrea Haitová.

Ministerka je navrhla zníženie platu i preloženie na nižší súd.


2 h
 Najmenej na troch miestach v Baltskom mori uniká plyn.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 15 h

Blogy SME

 1. Anton Kaiser: Krokom po minulosti rodiny Migazzi
 2. Adriana Boysová: Šuškandou opradená sexuálna výchova
 3. Matúš Lazúr: Kto bude šetriť a kto to celé zaplatí
 4. Miriam Studeničová: Je čas poznať pravdu o astrálnom svete
 5. Martin Kiňo: RODINNÉ FIRMY: Pre rodinnú firmu je vhodný externý poradca, pomôže riešiť aj konflikty (4. časť)
 6. Marek Mačuha: Prečo odvolať Matoviča
 7. Peter Fiabáne: Riešenia najväčších výziev vyžadujú čas a rozvahu, nie statusy na sociálnych sieťach.
 8. Patrik Zimáni: Šeď nevšímavosti okolo nás.
 1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 15 480
 2. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 13 945
 3. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 8 360
 4. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 5 966
 5. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 557
 6. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, diel tretí. 3 455
 7. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 141
 8. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia dobrá, part II. 2 800
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu