Korzár logo Korzár

Už mali finišovať, ale nevyzerá to ani na polovicu. Kľúčová cesta sa výrazne predražila

V hre sú peniaze z eurofondov.

Rekonštrukcia Slaneckej.Rekonštrukcia Slaneckej. (Zdroj: Korzár/Judita Čermáková)

Denník Korzár vám prináša najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy nášho webu o aktuálnom dianí najmä na východnom Slovensku.

Stihnú Slaneckú tento rok? Ministerstvo si stále myslí, že bude hotová už v lete

KOŠICE. Stihnú to dokončiť načas alebo nestihnú? Túto otázku si kladú mnohí motoristi pri prejazde rekonštruovanou Slaneckou cestou. Je kľúčovou dopravnou tepnou košickej mestskej časti Nad jazerom a zároveň najvyťaženejšou cestou II. triedy v celom Košickom kraji.

Na stavbe budúcej komunikácie, kompletne rozšírenej na štyri pruhy v dĺžke takmer 2,3 kilometra, sa pracuje za plnej premávky, aj keď s výraznými obmedzeniami pre motoristov i chodcov. Môžu tak prakticky dennodenne sami sledovať napredovanie zhotoviteľskej bratislavskej firmy Doprastav so stavbou.

SkryťVypnúť reklamu

Z veľmi zjednodušeného laického pohľadu sa javí, že za 15 mesiacov nebola urobená ani polovica štvorprúdovky. Rekonštrukcia pritom musí byť nielen hotová, ale už i administratívne vysporiadaná do konca roka 2023. Projekt je totiž spolufinancovaný na 95 percent z eurofondového programového obdobia 2014 - 2020, ktoré sa definitívne uzatvára na konci tohto roka.

Či sa tento termín stíha a o koľko sa stavba predražila, zisťoval Peter Jabrik.

Prednášal na festivale, prerezali mu pneumatiky. Rovnako skončilo aj ďalších deväť áut

SMOLNÍK. V opustenej tabakovej továrni v obci Smolník v Gelnickom okrese sa od štvrtka do nedele koná prvý ročník festivalu 66 hodín.

Za festivalom stojí košická Tabačka, ktorá chcela program ponúknuť aj v tejto starej baníckej obci.

SkryťVypnúť reklamu

V sobotu v skorých ranných hodinách sa tam stal incident, pri ktorom došlo k poškodeniu desiatich vozidiel.

Prerezané pneumatiky si našli na autách dobrovoľníci, brigádnici, organizátori aj účinkujúci. Medzi nimi aj aktivista, hudobník, člen platformy Za slušné Slovensko a admin satirickej stránky Málo cynizmu na toto mesto Jakub Pohle.

Poškodení vraj vedia, kto stál za výtržnosťou, incident vyšetruje polícia, informuje Jana Ogurčáková.

Župa dá peniaze na obrov v Slovenskom raji. Jedna z top atrakcií ešte nemá povolenia

HNILČÍK. Košická župa v máji vyhlásila úspešných žiadateľov, ktorí dostanú peniaze z grantovej výzvy Terra Incognita. Peniaze majú ísť do podpory ekoturizmu či na vznik nových turistických atrakcií.

Župa schválila aj dotáciu 179-tisíc eur pre eseročku Lom resort. Konkrétne ide o projekt s názvom Obri v raji.

SkryťVypnúť reklamu

Vzniknúť má v Hnilčíku, teda v blízkosti obcí Dedinky a Mlynky, kde sa nachádza aj vodná nádrž Palcmanská Maša. Ide o obce označované ako vstupy do Slovenského raja.

V projekte podporenom župou chce eseročka využiť lom v obci. V jeho okolí by mali vzniknúť vyhliadka, sochy obrov, parkovisko a detské ihrisko.

Dielo musí byť odovzdané a ukončené do dvoch rokov od vyhlásenia výsledkov súťaže. Starosta Hnilčíka Vlastimil Novotta potvrdil, že povolenia od obce ako stavebného úradu, stavebné ani územné, ešte firma nemá. "Projekt je ešte len v začiatkoch," povedal Lenke Hanikovej.

Nie je to len Squid Game či Gangnam Style. Nový fenomén K-pop dorazil na Slovensko

TRENČÍN. Ak je niečo v súčasnosti generačným fenoménom, tak je to K-pop. Tento komplex hudby, tanca a štýlu pochádza z Kórejskej republiky, odkiaľ sa masívne rozšíril do celého sveta, a svojich početných fanúšikov a najmä fanúšičky si našiel medzi mladou generáciou aj na Slovensku.

O „kejpope“ sa Michal Frank zhováral s odborníkom na tento žáner, tanečníkom Olegom Knyazevom. Má dvadsať, ale K-popu sa venuje už vyše päť rokov.

Slovák s ruskými koreňmi, ktorého otec prišiel na Slovensko pred tridsiatimi rokmi, je z Ivanky pri Dunaji a pôsobí v Bratislave.

Na festivale Pohoda mal hodinový blok K-popového tanca a napriek „nefestivalovému“ dopoludňajšiemu času dokázal zaplniť tanečný stan priaznivcami tohto čoraz populárnejšieho žánru.

Tatry čaká parkovacia novinka. Nechtiac ju spropagoval Nemec s uväzneným autom

VYSOKÉ TATRY. Mesto Vysoké Tatry sa kvôli náporu tisícok turistov borí s problémami s parkovaním. Návštevníci Tatier nechávajú svoje autá pre nedostatočné parkovacie kapacity často odstavené popri frekventovanej Ceste slobody, ktorá prechádza aktuálne rozsiahlou rekonštrukciou.

Polícia v piatok upozornila, že od budúceho týždňa už nebude možné takýmto spôsobom parkovať v úseku od Tatranských Matliarov po Tatranskú Kotlinu.

Zmeny sa tak dotknú aj obľúbených lokalít Biela voda a Kežmarské žľaby, kde zvykli parkovať desiatky až stovky áut. Ide o východiskové body pre túry na Chatu pri Zelenom plese. Parkovanie v tejto časti Tatier bude možné už iba na vyhradených parkoviskách.

Symbolom týchto zmien sa môže stať červená Škoda Roomster, ktorá ostala uväznená v zóne „zákazu zastavenia" za čerstvo osadenými zvodidlami. Jej fotografia, ktorú zverejnila na sociálnej sieti tatranská radnica, sa stala hitom slovenského internetu, píše Michal Lendel.

Ďalšie správy

Člnky, živé sochy, masky aj hudba. Štrbské pleso opäť ožilo atmosférou Benátok. Nočnú plavbu však nepovolili ochranári

Pôvodný zhotoviteľ nevedel dodržať cenu. Už je známy nový, výstavba športoviska sa začala. Zmodernizujú ovál, postavia ihrisko

Vodič zišiel mimo vozovky, šiesti ľudia v aute sa zranili. Ani jeden vraj nebol pripútaný. Príčinou nehody mohol byť defekt

Oprava chodníka prinesie zmeny v doprave. Jeden jazdný pruh uzavrú, komplikovanejšie to budú mať aj chodci

Renesancia kráľovskej vínnej cesty, klimatická záhrada. Zelenú dostali aj ďalšie plány. Budú sa uchádzať o externé zdroje

V meste bude odpustová slávnosť, úplne uzavrú časť cesty prvej triedy. Pripravte sa na dopravné obmedzenia

V Tatrách ubudlo kontaktov človeka s medveďom. Kedysi ich za jednu noc vyháňali aj šesť. Slúžia ako príklad riešenia problému, vraví minister Chrenko

Informácie o mimoriadnych udalostiach, online platby vo vozidle. Dopravca avizuje novinky, pracuje na vylepšeniach LCD monitorov

Najviac slobodných žije v obci na východe, vysoko v rebríčku je aj košické sídlisko. Východ dominuje aj v ďalších tabuľkách

Štyri nešťastia naraz. Vo Vysokých Tatrách mali rušnú sobotu. Záchranári sa nezastavili, vrtuľník lietal od jednej nehody k druhej

Ak sa vám Denný newsletter Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber .

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 754
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 262
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 142
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 254
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 909
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 974
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 822
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 402
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu