Denník Korzár vám každý deň prináša najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy nášho webu o aktuálnom dianí najmä na východnom Slovensku.
Komik Fero Joke: To sme my, Slováci, utečencom sme pomáhali, už nám vadia. Medzi fanúšikmi mal trollov, zrušil ich

FRANTIŠEK KOŠARIŠŤAN pod pseudonymom Fero Joke zabáva na sociálnych sieťach svojimi paródiami tisícky ľudí. Komik so zdravotníckym vzdelaním dlhé roky pôsobí ako osobný asistent a trávi čas s hendikepovanými deťmi či seniormi v domovoch dôchodcov.
Tento týždeň bol pod záštitou organizácie Človek v ohrození v Prešove, kde ako dobrovoľník pomáhal ľuďom utekajúcim pred vojnou na Ukrajine. V Prešove trávil čas aj s ukrajinským dievčaťom so silnou posttraumatickou stresovou poruchou.
Svoje skúsenosti s utečencami, čo prežívajú a ako sa k svojmu osudu stavajú, ale aj názory na aktuálne dianie i náladu Slovákov opísal v rozhovore Lenky Hanikovej.
Je polovičný Rus, ale už ich nemá rád. Ukrajinci majú vtip o Putinovi. Užhorodský archeológ ničí ruské cedule

Archeologické múzeum Užhorodskej národnej univerzity funguje ako sklad. Vozia tam veci pre utečencov z bombardovaných a ostreľovaných miest z Ukrajiny. Priamo na univerzite je v súčasnosti ubytovaných 1 500 odídencov.
„Sme vo vojne, múzeum preto slúži pre odídencov, ktorí k nám prichádzajú,“ vysvetľuje docent Igor Prokchnenko z katedry archeológie, riaditeľ inštitútu výskumu Karpát, ktorý pôsobil aj na východe Slovenska.
„Churchillovsky“ zdôrazňuje, že kultúra musí fungovať aj počas vojny a keď majú odídenci čas, rád im spraví výklad o cennostiach z muzeálnej zbierky. Popri prekračovaní krabíc s humanitárnou pomocou im ukazuje mamutí zub či ďalšie vzácnosti.
Čomu netradičnému sa teraz známy ukrajinský vedec venuje a ako je možné si aj vo vojne udržať zmysel pre humor, sa dozviete v pútavom článku Michala Franka.
Zomrela Laura Špániková, posledná z prvého transportu. Zbavili ju dôstojnosti, no nezlomili ju

Jej životný príbeh bol priam neuveriteľný. Prežila nacistické besnenie aj tábor smrti. Stratila rodinu i domov. Napokon našla lásku, s ktorou prežila viac než pol storočia.
V sobotu zomrela Laura Špániková, posledná žena z prvého slovenského židovského transportu. Tohto roku by bola oslávila 100. narodeniny.
Vo vlaku, ktorý z Popradu do Osvienčimu vyrazil 25. marca 1942, bolo 999 dievčat a žien. Ona mala poradové číslo 956.
Smutnú správu a výnimočný ľudský príbeh prináša Anna Novotná.
Jej mamu a babku deportovali z Košíc, teraz sa prvýkrát vrátila. Pred domom osadili kamene zmiznutých

Má 67 rokov a prvýkrát sa vracia domov. Teda na miesto, kde žili jej mama aj stará mama. V atmosfére multikultúrnych Košíc, v dome na Alžbetinej (kedysi Šrobárovej) ulici 18, len kúsok od Dómu sv. Alžbety.
Priamo pod bytom prevádzkovala rodina Ungarovcov, Fanny so svojou dcérou Miriam, bodegu. Išlo o akúsi malú reštauráciu s pekárňou, kde servírovali jednoduché jedlo a pre svoju stálu klientelu piekli napríklad chlieb bez soli.
Až do roku 1944, keď boli obe deportované do Osvienčimu. Rozdelili ich už na rampe pri selekcii a z dvojice prežila iba dcéra Miriam...
Dojímavé rozprávanie spracovala Jana Ogurčáková.
Maďari chceli z Košíc kreslo Františka II. Rákocziho, vraví exriaditeľ múzea. Spomína i na krádeže zo Spišského hradu aj z Urbanovej veže

Do služieb Východoslovenského múzea, ktoré tento rok oslavuje 150. výročie, sa zapísal ešte počas štúdií na Univerzite Komenského v Bratislave a s niekoľkoročnou prestávkou v ňom pôsobí až dodnes.
Do jeho dejín vošiel ako najdlhšie pôsobiaci riaditeľ, stal sa ním v roku 1999 a na poste zotrval 22 rokov. A hoci v súčasnosti už túto funkciu nevykonáva, stále tam pôsobí ako historik.
O zaujímavostiach z dejín a depozitára Východoslovenského múzea sa s RÓBERTOM POLLÁKOM zhovárala Daniela Marcinová.
Košice ako prvé dostali definitívneho veľžupana a Rusko je na pokraji skazy. Zaujímavosti z dobovej tlače

Mráz, Stávka v pivovare, Slávnostné uvítanie župana dr. Rumana v Košiciach, Zábradlie k hornádskemu mostu!, Kontrola drogérií, Predvolebný atentát v Maďarsku, Rusko a Janovská konferencia.
To je aktuálna ponuka storočných článkov, ktorú tradične pripravil Tomáš Ondrejšík.
Starý košický hoax hovorí o špekulantovi, ktorý sa uškŕňa boháčom. Má už hádam aj storočie

Existuje niekoľko verzií, každá má však ďaleko od pravdy. Jedným z najstarších hoaxov, ktorý sa zablokoval v hlavách Košičanov, je ten o žobrákovom dome. Ide o sochu chlapíka umiestnenú na štíte meštianskeho domu na Hlavnej ulici 71.
Táto postavička zdvíha klobúk, čo u kadekoho vzbudilo dojem, že ide o žobráka, ktorý týmto gestom ďakuje za almužnu. Vraj žobral celý život, až mal dosť peňazí na výstavbu tohto domu na najlukratívnejšej ulici v meste.
Ako to naozaj bolo, by sotva vedel lepšie vyrozprávať niekto iný než Milan Kolcun.
Ďalšie správy

Detskú železnicu vykradli, malí dobrovoľníci nechápu, prečo sú ľudia zlí
Úzkokoľajku po Sninské rybníky upravia pre turistov, cyklistov i bežkárov
V Tatrách naučia Ukrajincov po slovensky, v Košiciach zabavia ich deti
Nové covid štatistiky. Zomrelo 26 ľudí, v nemocniciach je 1 690 pacientov
Šport

VAR dal penaltu mužstvu, ktoré sa bránilo. Tréner súpera reagoval sarkasticky
Recept na dnes
Ak sa vám Denný newsletter Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.