Korzár logo Korzár
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Podrobná pitva košického obchvatu sa začína. S kritikou sa nešetrilo

Vnútromestskej doprave nepomôže.

Denník Korzár vám každý deň prináša najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy nášho webu o aktuálnom dianí najmä na východnom Slovensku.

Dopravný expert kritizuje budúci košický obchvat: Chýbajú niektoré napojenia

KOŠICE. Dopravný expert Pavel Titl vidí pre mesto Košice zásadný význam II. úseku juhovýchodného obchvatu R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany v tom, že sa po jeho dokončení odbremení tranzitná doprava.

Pre cieľovú a vnútromestskú dopravu označil jeho význam do budúcna len ako minimálny.

SkryťVypnúť reklamu

Má niekoľko výhrad k samotnému projektu, vrátane zásadnej o trasovaní R2 pri U. S. Steele.

„Pripomeňme si, že územné rozhodnutie pre stavbu R2 Šaca – Košické Oľšany nadobudlo právoplatnosť 23. 2. 2015 ešte ako celú líniovú stavbu v dĺžke 23,8 kilometra. Zatiaľ len na aktuálnu výstavbu II. úseku medzi Šebastovcami (križovatka Košice-juh – pozn. red.) a Košickými Oľšanmi v dĺžke takmer 14,3 kilometra vydalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR stavebné povolenie 26. 6. 2020. Už iba fakt, že medzi územným rozhodnutím a stavebným povolením ubehlo takmer 5 a pol roka, naznačuje, že je potrebné projekt v niektorých častiach aktualizovať. A I. úsek Šaca – Šebastovce zatiaľ ani nemá žiadne reálne termíny,“ upozornil Titl.

Viac o výstavbe obchvatu Košíc porozprával dopravný expert Petrovi Jabrikovi.

SkryťVypnúť reklamu

Načo je Košiciam nový obchvat? Všetko, čo by ste mali vedieť (otázky a odpovede)

KOŠICE. Dlho očakávaná výstavba juhovýchodného obchvatu Košíc, rýchlostná cesta R2 Košice, Šaca – Košické Oľšany, sa začne už onedlho.

Zmluva o dielo medzi štátnou Národnou diaľničnou spoločnosťou (NDS) ako objednávateľom a zhotoviteľskou skupinou Eurovia SK a Eurovia CS bola podpísaná 17. marca. Dielo majú postaviť do troch rokov.

U kompetentných sme hľadali odpovede na to, kedy a odkiaľ sa začne s prácami a čo konkrétne sa bude stavať. Zisťovali sme tiež, ako a kde by mohla nová rýchlostná cesta zlepšiť kritickú dopravnú situáciu v Košiciach aj ich okolí.

Desať otázok a odpovedí pripravil Peter Jabrik.

Kľučku s lacnejším nájmom na škole kontrolóri odhalili po rokoch

KOŠICE. Škoda za viac ako 53-tisíc, na ktorú upozornil Útvar hlavného kontrolóra Košíc (ÚHK) pri prenájme časti mestskej školy, nemusela vzniknúť.

SkryťVypnúť reklamu

Naznačuje to vedenie Základnej školy Užhorodská v reakcii na zistenia mestských kontrolórov. Tí sa počas inšpekcie na tejto škole na prelome rokov 2021 a 2022 zamerali okrem iného na prenájom nebytových priestorov, ktoré od roku 2006 užíva Súkromná stredná športová škola.

Jej súčasťou je i športové gymnázium. O prípade informoval Korzár minulý týždeň.

V správe, ktorú predložil hlavný kontrolór Pavol Gallo na marcovom rokovaní mestského zastupiteľstva, je uvedené, že výška nájomného je v rozpore s pravidlami prenajímania školského majetku mesta.

Na tento stav poukázala inšpekcia už v roku 2014. Primátorom Košíc bol vtedy Richard Raši (Smer), kontrolórkou Hana Jakubíková (SDKÚ). Náprava počas nasledujúcich rokov nenastala, hoci mestská škola podpísala ešte koncom roka 2014 so súkromníkom dodatok k nájomnej zmluve.

Problematický nájom dlhodobo sleduje Michal Lendel.

V Prešove spoplatnia ďalšie parkoviská, spustia aj novú aplikáciu

PREŠOV. V Prešove budú opäť rozširovať spoplatnené parkovanie do širšieho centra mesta. Poslanci zónu číslo 6 schvaľovali na dvakrát. V septembri pôvodný návrh cez zastupiteľstvo neprešiel, spustenie ďalšej zóny schválili s úpravami až v októbri.

Do praxe sa zavedú pravidlá síce až o niekoľko týždňov, ale už montujú značky a stihli aj zrušiť vyznačené parkovacie miesta.

Kritiku pri pôvodnom návrhu vyvolalo najmä spoplatnenie parkovania pri zariadení pre seniorov a veľa sa diskutovalo aj o zaradení parkovacích miest do tarifných pásiem.

Radnica najprv počítala s tým, že takmer všetky miesta budú rezidentské s výnimkou polovice Čapajevovej ulice a parkoviska pri domove dôchodcov.

Aká je konečná dohoda a ako bude vyzerať parkovanie severne od centra mesta, píše Michal Ivan.

Vlna utečencov poľavila, v Zakarpatsku sa ale sústredí 370-tisíc utečencov

VYŠNÉ NEMECKÉ, UŽHOROD. Východná hranica v číslach je pravidelný denný status, ktorým ministerstvo vnútra na sociálnej sieti informuje o aktuálnom presune ukrajinských utečencov na Slovensko.

Rezort zverejnil, že hraničnými priechodmi v stredu prešlo 2 892 ľudí. Podobné čísla pod trojtisícovou hranicou sa opakujú už niekoľko dní. V utorok to bolo 2 934 odídencov, v utorok 2 799.

V porovnaní so staršími štatistikami z prvej polovice marca, prípadne zo záveru februára ide o rádovo nižšie čísla. Dosiaľ najväčší nápor zažila schengenská hranica 27. februára, kedy ňou prešlo 15 968 utečencov.

Pre ruskú inváziu na Ukrajine zažíva Slovensko najsilnejšiu utečeneckú krízu vo svojej histórii. Len počas dvoch týždňov od vypuknutia vojnového konfliktu prešlo slovensko-ukrajinskou hranicou 250-tisíc utečencov.

Množstvo Ukrajincov sa po začiatku konfliktu presunulo v rámci krajiny a vyčkávajú ako sa celá situácia bude vyvíjať. Veľká časť našla dočasné útočisko v Užhorode. Na to, ako to tam vyzerá, sa pozrela Katarína Gécziová.

Test košickosti nezvládne každý. Ta, skúste, ako ste na tom?

KOŠICE. Dnes je 1. apríl. A ako sa hovorí, vždy sa musí nájsť dôvod na úsmev. Aj v tých ťažkých časoch.

Tak si skúste, urobiť tento špeciálny test, ktorý vám hneď objasní, či ste Košičan ako repa, alebo máte aké-také medzery.

Pripravil ho Milan Kolcun a sľubujeme, že sa výborne zabavíte.

Matka päťročného syna predávala pervitín, prezradila ďalších dílerov

KOŠICE. Predajom drog sa nezaoberajú iba muži, ale emancipácia sa prejavuje aj v tomto druhu trestnej činnosti.

Dôkazom je 28-ročná Evelyn, ktorej činnosť polícia niekoľko mesiacov monitorovala a minulý týždeň ju pri protidrogovej akcii zadržala.

Košičanka skončila v cele policajného zaistenia a bola obvinená zo zločinu nedovolenej výroby, držania a obchodovania s omamnými látkami. Hrozí jej 3 až 10 rokov väzenia.

V pondelok súd rozhodoval o jej vzatí do väzby.

Začiatkom roka získala polícia poznatky o tom, že v okolí Wuppertálskej ulice dochádza k predaju drog. Začala trestné stíhanie, zbierala dôkazy a minulý týždeň ako prvého na ulici pred konkrétnym vchodom zadržala jedného odberateľa pervitínu.

Peter Š. polícii potvrdil, že si od Evelyn práve kúpil dve striekačky a vrecúško s pervitínom a že podobné nákupy realizoval aj v minulosti, približne dva až trikrát mesačne.

Aký má tento prípad záver, si prečítate v texte Róberta Bejdu.

Starkí zo zhoreného domova sa možno nasťahujú späť až o tri mesiace

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Časť obyvateľov zhoreného domova dôchodcov prechodne ubytovali v zariadení ministerstva vnútra. Vo štvrtok predpoludním núdzové ubytovanie v mestskej športovej hale opustili poslední klienti.

Rozsiahly požiar, ktorý zničil strechu a štvrté podlažie domova, postavil vedenie zariadenia i samosprávu ako jeho zriaďovateľa pred otázku, kam operatívne umiestniť 190 klientov.

Najprv ich evakuovali do mestskej športovej haly, ktorá slúžila ako triážne miesto.

Časť klientov v nej prespala, 25 našlo dočasné útočisko v nemocnici, ďalší starkí sa vrátili do domácej starostlivosti k rodinám.

Niektorých prichýlili v podobných zariadeniach v Prešove, Prešove - Cemjate, Veľkom Šariši, v Stropkove, Spišskom Štvrtku, Ružomberku či Košiciach.

Aktuálne rezort vnútra ponúkol svoje priestory v školiacom vzdelávacom stredisku, ktoré leží na okraji mesta v miestnej časti Predná Huta.

Jana Otriová sa zaujímala, v akom štádiu je vyšetrovanie, zisťovanie škôd a kedy sa starkí budú môcť vrátiť.

Pripravte si baterky, Vysoké Tatry vypli časť verejných lámp

VYSOKÉ TATRY. Pod tatranskými štítmi sa bude menej svietiť. Mesto vraví, že nemá dosť peňazí v rozpočte, preto pristúpilo k tomuto kroku.

Ako mestský úrad informoval, vypínalo by sa 1 500 kusov svetelných miest z celkového počtu 1 600.

Argumentuje, že tomuto rozhodnutiu predchádzali dlhé rokovania. Finálny verdikt padol po výraznom zvýšení cien za elektrickú energiu, čím boli značne prekročené pôvodne plánované náklady.

„Mestu zo schváleného rozpočtu na tento rok pre oblasť energií chýba takmer 100-tisíc eur. Preto robí všetko preto, aby našlo spôsob financovania, hľadá rôzne spôsoby, ako a kde ušetriť," povedal vedúci oddelenia majetku, investícií, regionálnej politiky a projektov Eugen Knotek.

Ako bude nový režim verejného osvetlenia vyzerať, zisťovala Katarína Gécziová.

Ďalšie správy

Po požiari v Ľubiši ostalo sedem rodín bez domova. Jedna vycestovala do Británie, aby si zarobila na obnovu domu

Naďalej bude výdatne pršať, meteorológovia predĺžili výstrahy. Na cestách sa vytvoria snehové jazyky a záveje

Kúpanie sa v tatranských plesách a potokoch je zakázané. Pokutu dostala aj Tabák

Štátne lesy TANAP-u ako príspevková organizácia končia. Ich agendu preberá novovzniknutá Správa TANAP-u

Horný most v Gelnici opravia, pre vodičov i peších ho uzavreli. Rekonštrukcia bude stáť takmer 560-tisíc eur

V prvej trojke rebríčka nových prípadov sú oba kraje z východu. Vlani zomrelo vyše 73 000 ľudí, najviac od roku 1919

Šport

Za 300-tisíc eur druhá liga v Prešove? Micheľ: Hľadáme dočasné varianty

Pekné gesto fanúšikov Prešova. Chválil ich Bokroš aj kapitán Slovana

Tri červené, penalty a pästný súboj. Na východe sa hral divoký zápas

Fotogaléria z východu

Bocianopolis už obsadili bociany. Na iné vtáky si ešte počkáme. Vrchol migrácie ešte neprišiel

Kam vyraziť

Potulky po Košiciach a burza starožitností. Tipy na piatok 1. apríla

Recept na dnes

Chrumkavý falafel. Recept získate po kliknutí na fotografiu. Chrumkavý falafel. Recept získate po kliknutí na fotografiu. (zdroj: Unsplash/Ludovic Avice )

Ak sa vám Denný newsletter Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber .

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 4. V Bratislave sa koná Globsec
 5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 1. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
 2. V Bratislave sa koná Globsec
 3. Vyhrajte elektrokolobežku SENCOR s tipom od Romana!
 4. Art, Terra, Duo: SodaStream prichádza s novými prístrojmi
 5. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 6. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 7. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 8. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 871
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 843
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 718
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 100
 5. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 4 341
 6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 2 763
 7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 479
 8. Viete, prečo existuje hmyz? Vďačíme mu za jedlo aj čistý vzduch 2 203

Blogy SME

 1. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Štefanová
 2. Věra Tepličková: Politický útok na Borisa
 3. Jozef Varga: Z hardrocku, bluesrocku pri relaxácii si rád vypočujem aj ZZ Top
 4. Michael Achberger: Revolučným prístupom k zázračne štíhlym bokom: Tajomstvá, ktoré ženy typu 'hruška' musia poznať!
 5. Ivan Čáni: Poslanec NR SR vs. občan SR.
 6. Andrea Vörösová: J. A. Komenský... a ako ďalej?
 7. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
 8. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 285
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 858
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 355
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 10 445
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 7 524
 6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 408
 7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 6 292
 8. Ján Valchár: Russkij korábľ pošól naChurs 4 719
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Štefanová
 2. Věra Tepličková: Politický útok na Borisa
 3. Jozef Varga: Z hardrocku, bluesrocku pri relaxácii si rád vypočujem aj ZZ Top
 4. Michael Achberger: Revolučným prístupom k zázračne štíhlym bokom: Tajomstvá, ktoré ženy typu 'hruška' musia poznať!
 5. Ivan Čáni: Poslanec NR SR vs. občan SR.
 6. Andrea Vörösová: J. A. Komenský... a ako ďalej?
 7. Soňa Kallová: Máme rovnaké podkarpatské korene. Podobnú súčasnosť. Máme aj rovnakú budúcnosť?
 8. Tina Gažovičová: Nemusíme vynachádzať koleso - ani pri inkluzívnom vzdelávaní
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 285
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 858
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 355
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 10 445
 5. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 7 524
 6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 408
 7. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 6 292
 8. Ján Valchár: Russkij korábľ pošól naChurs 4 719
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu