Denník Korzár vám každý deň prináša najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy nášho webu o aktuálnom dianí najmä na východnom Slovensku.
Starostovi zakázala mestská polícia vstup do utečeneckého centra, kde pomáhal

KOŠICE. Z centra pomoci utečencom na kúpalisku Červená hviezda (ČH) vedľa košickej stanice odišla pojazdná kuchyňa, ktorú prevádzkovala mestská časť Košice – Staré Mesto spoločne s dobrovoľníkmi.
Počas uplynulých troch týždňov sa zo staromestského Food Trucku rozdalo medzi ukrajinských utečencov zhruba 1 300 dávok gulášu denne.
Varilo sa z potravín, ktoré poprinášali alebo na ne prispeli darcovia. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta Igor Petrovčik (ex-Spolu), ktorý naznačil, že odchod nebol dobrovoľný.
„To, čo s nami za posledné dva dni robilo vedenie Mestskej polície Košice, pravdepodobne v zmysle pokynov vedenia mesta Košice, nemá v civilizovanej krajine obdobu,“ napísal na facebooku Petrovčik.
Ešte pred zverejnením tohto statusu nás vo štvrtok poobede kontaktoval jeden z dodávateľov humanitárnej pomoci, ktorý nás upozornil na dianie pred vchodom do centra pomoci.
Michal Lendel a fotografka Judita Čermáková, sa na situáciu v utečeneckom centre boli pozrieť osobne.
Vedec: Po spustení závodu v Nižnej Slanej vyhynuli všetky včely, baníci umierali už predtým

Bol jeden z prvých ľudí, ktorí upozorňovali na následky priemyslu na životné prostredie v bývalom Československu. Profesor Ondrej Hronec sa takmer 45 rokov zaoberal výskumom znečistenej pôdy ako dôsledku činnosti železorudného závodu Siderit v Nižnej Slanej či spracovania ortuti v Rudňanoch. So svojím vedeckým tímom určil normy pre toxické ťažké kovy, ktoré sa dlhé roky dostávali do tiel ľudí v blízkosti závodov napríklad cez potravový reťazec.
Bývalý režim pred poznatkami vedcov zatváral oči a Hroncovi dokonca na určitý čas pozastavili vedeckú činnosť. „Zavolali ma na krajský výbor strany a tajomník mi povedal, aby som sa do týchto vecí nemiešal a že ide o štátnu záležitosť,“ opisuje.
Horšie podľa Hronca bolo, keď veterinári robili výskum fluorózy, v dôsledku ktorej vypadávali kravám zuby. „Pred koncom výskumu prišli súdruhovia a povedali im, nech idú do čerta s výskumami, pretože hliník je strategická surovina pri výrobe tryskáčov na obranu našej socialistickej vlasti a ich nezaujíma, čo robia,“ hovorí v otvorenom rozhovore, ktorý pripravila Lenka Haniková.
Prešov dostal pokutu za chybu pri obstarávaní búracích prác vybuchnutej bytovky

PREŠOV. Mesto Prešov čelilo obrovskej kritike pri objednávke firmy na búracie práce a odvoz sutín po vybuchnutej bytovke na Mukačevskej ulici. Cena za objednávku bola viac ako milión eur.
Úrad pre verejné obstarávanie síce hovorí o pochybení, ale uložili pokutu v dolnej hranici sadzby. Po výbuchu plynu na Mukačevskej ulici prebiehali záchranné práce a demolácia staticky narušeného bytového domu.
Vrchné poschodia búrala najprv česká firma Cannoneer, ktorá si nechala preplatiť len náklady spojené s prepravou a samotné búracie práce realizovala zadarmo.
Dolné poschodia už búrala firma Matijka, ktorá mala zabezpečiť aj odvoz, triedenie a likvidáciu sutín bytovky. V tomto prípade prebehli priame rokovania.
Práve pre postup pri zadávaní vyše miliónovej zákazky mesta firme Matijka, bolo podané trestné oznámenie a postup preveroval aj ÚVO. Viac zisťoval Michal Ivan.
Zvony pre pápeža a železnicu odlial mladý majster z Chotče

CHOTČA. Dar pre pápeža vznikal v stiesňujúcej atmosfére prvých dní vojny na Ukrajine. Cestou na severovýchod Slovenska míňam desiatky vozidiel s ukrajinskými evidenčnými číslami. Pred hotelom v Stropkove parkuje viacero áut so žlto-modrou vlajočkou.
Je Popolcová streda, pre rímskokatolíkov deň stíšenia a vstupu do obdobia pokory a veľkého pôstu. Gréckokatolíci síce „škaredú“ stredu nepoznajú, no aj pre nich bol 2. marec 2022 v obci Chotča nad všetky ostatné.
Udalosti boli natoľko významné, že ich po celý čas v bohoslužobnom rúchu sledoval a modlitbami sprevádzal aj miestny gréckokatolícky kňaz.
Na jednom z tamojších dvorov totiž iba 23-ročný nadšenec Jakub Vorobeľ práve odlieval zvon pre pápeža.
Reportáž z odlievania vzácneho zvona pripravil Ľubomír Lehotský.
Objavte sochu malého, no v skutočnosti veľkého košického umelca

KOŠICE. V sobotu 19. marca uplynie 118 rokov od narodenia veľkého košického grafika Ľudovíta Felda.
Plastika, ktorú vytvoril sochár Juraj Bartusz, je umiestnená v areáli synagógy na Puškinovej ulici a znázorňuje Felda v životnej veľkosti. Bude sa vám zdať malá, no zobrazuje skutočnosť. Výtvarník bol totiž naozaj trpasličieho vzrastu.
Ľudovít Feld (1904-1991) sa maľbe priučil v slávnej maliarskej škole Eugena Króna vo Východoslovenskom múzeu a ďalších sedem rokov študoval grafiku na Akadémii výtvarných umení v Budapešti. Potom sa vrátil do Košíc, kde nielen kreslil, ale aj učil kresliť iných. Jeho životnú cestu predstavuje Milan Kolcun.
Na košickom sídlisku sa strieľalo, podozrivý autom útočil na policajtov

KOŠICE. V piatok večer sa Fábryho ulicou na košickom sídlisku Dargovských hrdinov ozývali výstrely.
Podľa svedkov ich mohlo padnúť až deväť.
Podľa jedného zo susedov z neďalekej bytovky policajti svojimi autami zablokovali strieborné vozidlo na parkovisku.
„Policajti potom vystúpili a začala sa streľba,“ opísal dianie mladík.
Kristián Sabo a Michal Lendel prinášajú viac informácií.
Zastreleného policajta pochovali so všetkými poctami

ĽUBOTICE. Do bodky napĺňal heslo „Pomáhať a chrániť“. Nadovšetko miloval svoju rodinu, najmä malú dcérku. Jeho život však vyhasol predčasne.
V rímskokatolíckom Kostole Narodenia Panny Márie v Ľuboticiach pri Prešove sa v piatok dopoludnia lúčili s policajtom, ktorého pri predávaní služby v pondelok zastrelil kolega.
Práporčík Filip Suchár - Turek bol pochovaný so všetkými poctami. Po omši išiel sprievod obcou na miestny cintorín za zvukov smútočnej hudby v podaní policajnej dychovky.
Priamo na cintoríne zaznela slovenská hymna, salvy na počesť zosnulého policajta i sirény policajných áut. Filip Suchár - Turek by 25. marca oslávil okrúhle, tridsiate narodeniny.
Viac informácií si prečítate v texte Michala Franka.
Došla im trpezlivosť, končia s prešovským štadiónom: Nikto by sa neodvážil stavať za vlastné

PREŠOV. Spoločnosť AVA-stav odstupuje od zmluvy. Vo svojom rozsiahlom stanovisku kritizuje aj nesúčinnosť investora.
„K prevzatiu staveniska malo dôjsť v mesiaci apríl 2021 (takmer pred rokom). V tomto prípade by sme mali za sebou viac ako polovicu projektu.“
Firma poukazuje na fakt, že verejná súťaž bola ukončená ešte v novembri 2020 a zmluvu o dielo podpísali vo februári nasledujúceho roka.
Spoliehali sa na vyjadrenia investora, že s prácami budú môcť začať už v apríli 2021, po obdržaní stanoviska Protimonoplného úradu.
Disponovali už aj úverom na prefinancovanie zákazky, keďže podľa dohody má spoločnosť Futbal Tatran Aréna štadión splácať postupne po dokončení diela.
Viac si prečítate v texte Michala Ivana, ktorý sa téme venuje dlhodobo.
Ďalšie správy

Uznávaný lekár, karikaturista aj režisér dostanú Cenu mesta Košice. Poslanci schválili výber laureátov
Košická mestská doprava pre rekonštrukciu Slaneckej cesty zatiaľ zadarmo nebude. Poslanci rokovanie prerušili
Plánovaný sklad chémie v Plavnici musí splniť 34 podmienok. Stanovil ich odbor životného prostredia
Než Ukrajinka našla útočisko u tety v Humennom, sama pomáhala utečencom
V počte nových prípadov patrí Košickému kraju i Košiciam tretie miesto. Covid má ďalších 33 obetí
Šport

Benický v Prešove končí. Chmeliar: Takého manažéra sme ešte nemali
Chmeliar zlanáril slovenského reprezentanta: Iní si dvere zabuchli, on nie
Želá si mier. O vojne sa medzi sebou nebavíme, vraví zápasník Salkazanov
Recept na dnes
Ak sa vám Denný newsletter Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.