Korzár logo Korzár
Štvrtok, 19. máj, 2022 | Meniny má Gertrúda

Politológ vidí v pracovníkovi KSK agenta ruského vplyvu. Trnka: Ide pomáhať utečencom

Statusy Mesežnikova šokovali.

Denník Korzár vám každý deň prináša najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy nášho webu o aktuálnom dianí najmä na východnom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

U župana Trnku robí exlíder proruskej koalície. Je to troll, tvrdí Mesežnikov

KOŠICE. „Viac ako dva mesiace médiá i politici panikária, že Rusko každú chvíľu napadne Ukrajinu. Predostreli už aj asi desať istých dátumov invázie. Stále nič. Invázia sa nekoná. Zámorská ambasáda ich však napriek tomu uisťuje, aby o nových dátumoch ruskej invázie mediálne hulákať neprestali. A somárikovia poslúchajú. Zo situácie sú totiž zmätení. A keďže zapredaní sú až po uši, na výber ani nemajú,“ napísal na svojom facebookovom profile 14. februára Jan Pavliš.

SkryťVypnúť reklamu

Po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu zverejnil, že médiá píšu, že západné štáty pomáhajú ukrajinskej vláde z celej sily zásielkami všelijakej možnej výzbroje, munície či inej techniky.

„Ibaže zároveň aj informujú, že ruský agresor obsadil Ukrajinu. Vie mi, prosím, niekto pomôcť pochopiť, že kadiaľ západné štáty dopravujú tieto zbrane na Ukrajinu, keď infraštruktúru má pod kontrolou ruský agresor, ktorý sa zmocnil Ukrajiny?“

Kto je finančný analytik a zamestnanec Úradu Košického samosprávneho kraja Jan Pavliš a čo si o jeho vyjadreniach na sociálnej sieti myslí politológ Grigorij Mesežnikov či župan Rastislav Trnka, zisťovali Jana Ogurčáková a Jaroslav Vrábeľ.

Nápor utečencov na hranicu je obrovský. O ďalšom priechode sa desaťročia len hovorí

ULIČ. Vyše 90-tisíc Ukrajincov doteraz prešlo cez hraničné priechody na Slovensku. To bol oficiálny údaj z piatku štvrtého marca do šiestej hodiny ráno.

SkryťVypnúť reklamu

Na slovensko-ukrajinskej hranici je päť hraničných priechodov, z toho štyri v Košickom kraji, jeden v Prešovskom. Civilisti využívajú najmä tie v Ubli, vo Vyšnom Nemeckom a vo Veľkých Slemenciach.

Schengenská hranica zažíva v posledných dňoch výrazný nápor, na ukrajinskej strane stoja v dlhých zástupoch peší civilisti, vytvárajú sa tiež kilometrové kolóny áut. Enormné vyťaženie na existujúcich oficiálnych hraničných bodoch by mohol zmierniť ďalší hraničný priechod. Roky sa hovorí o alternatíve Ulič – Zabriď, ale nikdy nebola zrealizovaná.

Má ministerstvo vnútra plán vytvoriť nový hraničný priechod? Čo si o ňom myslí starosta obce Ján Holinka, predseda vlády SR pre cezhraničnú spoluprácu Eduard Buraš či prešovský župan Milan Majerský a čo by zriadenie nového priechodu obnášalo? Zisťovala Katarína Gécziová.

SkryťVypnúť reklamu

Výbuchy počula z okna. Lekárka z Kyjeva priviezla deti do Košíc a vracia sa späť

Medzi prvými utečenkami, ktoré v uplynulých dňoch prichádzali z vojnou sužovanej Ukrajiny do Košíc, je aj Katarina Linčevska. Do 24. februára žila v Kyjeve, z ktorého odišla hneď ráno po nočnom vpáde ruských vojsk na ukrajinské územie. Cesta im trvala tri dni, do Košíc sa im podarilo dostať v nedeľu.

Detská lekárka (38) našla azyl v ubytovni spolu s manželovou sestrou, synovcom, babkou a svojimi dvoma synmi. Mladší bude mať na budúci týždeň deväť rokov. Chce im zaistiť bezpečie a vrátiť sa do Kyjeva, kde ju potrebujú ranení aj deti.

O jej odchode z hlavného mesta Ukrajiny a ďalších životných plánoch sa s ňou zhovárala Jana Ogurčáková.

Ľudia pri odkalisku umierajú na rakovinu. Majiteľ: Nekúpil som ho, len aby som to vyčistil

NIŽNÁ SLANÁ, GOČOVO. V lete 2020 si bol pozrieť odkalisko v Nižnej Slanej minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Podľa odhadov sa v ňom nachádza 5,5 milióna kubických metrov nebezpečného odpadu.

Minister Budaj priamo na odkalisku hovoril, že úprava skládky by sa dala stihnúť ešte v tomto volebnom období a hovoril aj o troch možných riešeniach rekultivácie.

Starosta Gočova Milan Mlynár (SNS) dnes hovorí, že odvtedy sa nič nepohlo. Kontaktoval dotknuté štátne inštitúcie, ale kompetentní podľa neho mlčia.

Problému odkaliska sa venovala Lenka Haniková.

Celý severný obchvat Prešova dokončia najskôr v roku 2027. Pozrite si video

PREŠOV. Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila verejné obstarávanie na druhú etapu severného obchvatu Prešova.

Rozdelený je do dvoch etáp, ktoré sú súčasťou plánovanej rýchlostnej cesty R4 až po hranice s Poľskom. Až po dokončení všetkých týchto troch úsekov bude môcť tranzitná doprava plynule obísť mesto Prešov zo všetkých smerov.

Kedy by sa mohlo začať s výstavbou a ako dopravne pomôže Prešovčanom? Odpovede na tieto otázky poskytol Michal Ivan.

V jeho článku nájdete aj video s vizualizáciou, kadiaľ cesta povedie.

Škrečkov bolo málo, nepomohla ani petícia. Čerešňový sad vyrúbali kvôli obchodom

KOŠICE. Na križovatke ulíc Popradská, Petzvalova a Jedlíkova vyrastie už čoskoro nové obchodné stredisko so šiestimi prevádzkami s rozlohou 3000 metrov štvorcových. Investor, spoločnosť Primum, preto dal zrezať 40 čerešní, ktoré obchodom stáli v ceste.

„Taká bezmocnosť obyčajného človeka ma chytá. Načo sú nám ďalšie obchody? Veď ich tu máme plno,” sťažuje sa Miroslav Babják z Petzvalovej ulice. Menuje, že na relatívne malom priestore sa sústredia štyri supermarkety.

Prečo petícia proti výrubu nepomohla a aké iné malé víťazstvo sa podarilo mestskej časti spolu s občanmi dosiahnuť, priblížila Elena Danková.

Mnohí Ukrajinci sa hanbia prijať pomoc, vravia dobrovoľníci

VYŠNÉ NEMECKÉ,VEĽKÉ SLEMENCE. Situácia na hraničných priechodoch s vojnou sužovanou Ukrajinou sa v závere týždňa síce trocha upokojila, no stále na Slovensko prichádzajú davy utečencov.

Kristián Sabo a Judita Čermáková sa vybrali zmonitorovať situáciu vo Vyšnom Nemeckom (okres Sobrace) a vo Veľkých Slemenciach (okres Michalovce).

Pre astronomické ceny energií Oldrati odstavilo na dva dni výrobu. Zopakujú to

HUMENNÉ. Firma Oldrati odstavila na dva dni výrobu. Príčinou sú vysoké ceny energií. Stroje sa zastavili po prvý raz počas takmer dvadsaťročného pôsobenia humenskej pobočky na Slovensku.

Talianskej spoločnosti Oldrati zdraženie uštedrilo silný úder. V humenskej pobočke prepustili už 150 pracovníkov, ohrozené sú aj ďalšie pracovné miesta.

Téme sa venovala Jana Otriová.

Žena skolabovala v prešovskom kostole, zachránili ju mestskí policajti

PREŠOV. V jedno ráno oživovali prešovskí mestskí policajti dvoch ľudí. Zatiaľ čo jeden prípad sa skončil šťastne, v druhom prípade ich pomoc už bola, bohužiaľ, márna.

V utorok ráno našla hliadka na Sekčove muža ležiaceho pod lavičkou, ktorý nedýchal. Ďalšiu hliadku v to isté ráno zavolali na pomoc žene, ktorá skolabovala v Konkatedrále sv. Mikuláša.

Oba prípady, pri ktorých mestská polícia bojovala o život človeka, opísal Michal Ivan.

V Uliči bude veľkosklad s potravinami pre Ukrajinu, štáb zriadil pracovnú skupinu

SOBRANCE, ULIČ. "Prečo nie sú oficiálne organizácie, ktoré vedia, čo majú robiť, majú štátne prostriedky, tlmočníkov, vedia ako sa nielen materiálne, ale tiež psychicky postarať o zúfalých ľudí utekajúcich z vojnovej zóny?"

Túto otázku položil uprostred týždňa na sociálnej sieti Čech Petr Leitgeb, manžel speváčky a herečky Nikol Štíbrovej, ktorý z Prahy spolu s niekoľkými priateľmi doviezli na slovensko-ukrajinské hranice v Ubli 6 dodávok plných humanitárnej pomoci.

Podobné otázky kladie viacero ľudí, ktorí sa v pohraničí vyskytli a zdôraznili potrebu koordinovania humanitárnej pomoci.

Aká odpoveď prišla v piatok z ústredného krízového štábu, sa dozviete z článku Anny Novotnej.

Priatelia sú ukrytí v pivnici bez jedla a vody. No nevzdávame sa, vraví Lia z Charkova

KOŠICE. K európskym mestám, v ktorých sa piatkový večer vyjadrovala podpora Ukrajine, sa zaradila aj metropola východu.

Po týždni sa obyvatelia opäť zišli na Dolnej bráne. Dôvodom bolo zhromaždenie Stojíme za Ukrajinou, v ktorom sa cez telemost prihovoril viacerým obyvateľom európskych metropol prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenský.

Emotívne bolo, keď venoval minútu ticha ukrajinským vojakom a ľuďom i tisíckam občanov Ukrajiny, ktorí obetovali život za nezávislosť svojej krajiny.

Emócie a atmosféru zo zhromaždenia priniesla Jana Ogurčáková.

Viac o dopade vojny na Ukrajine na východné Slovensko sa dozviete tu:

Ďalšie správy

Hasiči za štyri dni zasahovali pri stovke požiarov suchej trávy. Za väčšinou je úmyselné zapálenie

Vo vnútrobloku by mohli mať Spišiaci malý amfiteáter, ihriská aj nové lampy. Radnica potrebuje eurofondy

Most nad riekou Olšava pri Olšovanoch obnovujú. Doprava je na úseku obmedzená

Zo štyroch traktorov ukradol súčiastky za 3 000 eur. Zlodej úradoval vo dvore firmy

Ponúkal na predaj mobily, v balíku posielal skrutkovače. Stíhajú ho na slobode

Šport

V Spišskej Novej Vsi pršali plyšáky. Postarali sa o svetový rekord?

Blíži sa reorganizácia. Ako by vyzerali regionálne súťaže podľa súčasného stavu?

Recepty z Korzára

Jednoduchý pohánkový chlieb. K receptu sa dostanete po kliknutí na obrázok. Jednoduchý pohánkový chlieb. K receptu sa dostanete po kliknutí na obrázok. (zdroj: Unsplash/Tamara Gak)

Ak sa vám Denný newsletter Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber .

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Contact Center Hub a Ncontactcenter od NFON
 2. Volkswagen ID.5 prináša nový softvér aj pre staršie modely
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách?
 4. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza
 5. MS v hokeji: TV Tipsport + špeciálna kurzová ponuka!
 6. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov
 7. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť?
 8. Princípy ostávajú, nástroje sa menia
 1. Garmin vyrobil cykloradar Varia RCT715 s bezpečnostnou kamerou
 2. Obľúbená pracovná agentúra Work Service nezmizla
 3. Župné mestečko ovládne krajské mesto aj celý Abov. Už zajtra
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení šikmej strechy: vyhnite sa im
 5. Aké typy cukrovky poznáme?
 6. Biele srdce putovalo aj do Nemocnice AGEL Košice-Šaca
 7. Potrebujete tichú kosačku? Vsaďte na aku verziu!
 8. Čo by ste mali vedieť o ročnom vyúčtovaní spotreby tepla a vody?
 1. Odišlo už štvrť milióna mladých ľudí. Má Slovensko budúcnosť? 8 623
 2. Obnovené lety do Marsa Alam. Po dvoch rokoch opäť víta turistov 7 266
 3. Do čoho sa oplatí investovať, aby ste ušetrili na energiách? 5 839
 4. 5 najčastejších chýb pri zateplení fasády: zabráňte im 1 432
 5. Príliš veľa vitamínov škodí zdraviu, majte ich pod kontrolou 1 405
 6. Doplaťte tisíce. Ako bojovať s podrazmi developerov? 1 370
 7. Jazdecký areál v lete 2022 ožije akciami 1 285
 8. Šprintérsky duel IONIQ 5 vs i30 N Performance má víťaza 1 209

Blogy SME

 1. Klaudia Hátašová: IRÓNIA slobodnej matky
 2. Ivan R. V. Rumánek: Slovenské korene Josefa Abrháma
 3. Marek Mačuha: Heger ide proti svojmu vládnemu programu
 4. Peter Biščo: Fico a Smer majú „ absťák “ z nemožnosti kradnúť.
 5. Kristína Jakubičková: Ako sa hádať na úrovni alebo prečo sa neuchýliť k invektívam najhrubšieho zrna
 6. Natália Šepitková: V Dánsku podpísali európski lídri významnú dohodu, ktorá zníži závislosť Európy od ruského plynu
 7. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 7.časť
 8. Anna Milanová: Profil? ... 2022
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 21 694
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 9 379
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 181
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 113
 5. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 4 143
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 104
 7. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 728
 8. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste 1 944
 1. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
 7. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 8. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Klaudia Hátašová: IRÓNIA slobodnej matky
 2. Ivan R. V. Rumánek: Slovenské korene Josefa Abrháma
 3. Marek Mačuha: Heger ide proti svojmu vládnemu programu
 4. Peter Biščo: Fico a Smer majú „ absťák “ z nemožnosti kradnúť.
 5. Kristína Jakubičková: Ako sa hádať na úrovni alebo prečo sa neuchýliť k invektívam najhrubšieho zrna
 6. Natália Šepitková: V Dánsku podpísali európski lídri významnú dohodu, ktorá zníži závislosť Európy od ruského plynu
 7. Michal Legíň: Cesta hrdinov SNP 2021 - 7.časť
 8. Anna Milanová: Profil? ... 2022
 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť I) 21 694
 2. Vladimír Benčík: Zvitky od Mŕtveho mora - boli napísané pred 2000 rokmi, predpovedajú apokalypsu? 9 379
 3. Jana Melišová: Pomalý pád na Wall Street sa zrejme ešte neskončil 9 181
 4. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť II) 6 113
 5. Jana Melišová: Skutočná cena za vojnu 4 143
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925) 3 104
 7. Tomáš Vodvářka: Další tragická zpráva z Ruské federace 2 728
 8. Daniel Schikor: Jordánsko - v hlavnom meste 1 944
 1. Jiří Ščobák: Vydrží Rusko dlhú ekonomickú vojnu? Nevyčerpajú sa spojenci?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 38. - Arktída - Amundsenova expedícia na lodi Maud (1918 - 1925)
 3. Jiří Ščobák: Jaká je situace na linii dotyku? Pomůže Rusku mobilizace?
 4. Jiří Ščobák: Mohu zemřít, ale nebudu žít jako otrok
 5. Jiří Ščobák: Sú reformy Igora Matoviča (zvýšené prídavky na deti a daňové bonusy pre pracujúcich rodičov) dobrý nápad?
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 37. - Arktída - Nansenova expedícia na lodi Fram (1893 - 1896)
 7. Adam Valček: Pri čudnom zákroku na súde sa NAKA pokúšala zmocniť utajených dokumentov
 8. Jiří Ščobák: Sluha národa: Recenze 1. řady seriálu s Volodymyrom Zelenskym

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu