Korzár logo Korzár
Štvrtok, 8. jún, 2023 | Meniny má Medard

Politológ vidí v pracovníkovi KSK agenta ruského vplyvu. Trnka: Ide pomáhať utečencom

Statusy Mesežnikova šokovali.

Denník Korzár vám každý deň prináša najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy nášho webu o aktuálnom dianí najmä na východnom Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

U župana Trnku robí exlíder proruskej koalície. Je to troll, tvrdí Mesežnikov

KOŠICE. „Viac ako dva mesiace médiá i politici panikária, že Rusko každú chvíľu napadne Ukrajinu. Predostreli už aj asi desať istých dátumov invázie. Stále nič. Invázia sa nekoná. Zámorská ambasáda ich však napriek tomu uisťuje, aby o nových dátumoch ruskej invázie mediálne hulákať neprestali. A somárikovia poslúchajú. Zo situácie sú totiž zmätení. A keďže zapredaní sú až po uši, na výber ani nemajú,“ napísal na svojom facebookovom profile 14. februára Jan Pavliš.

SkryťVypnúť reklamu

Po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu zverejnil, že médiá píšu, že západné štáty pomáhajú ukrajinskej vláde z celej sily zásielkami všelijakej možnej výzbroje, munície či inej techniky.

„Ibaže zároveň aj informujú, že ruský agresor obsadil Ukrajinu. Vie mi, prosím, niekto pomôcť pochopiť, že kadiaľ západné štáty dopravujú tieto zbrane na Ukrajinu, keď infraštruktúru má pod kontrolou ruský agresor, ktorý sa zmocnil Ukrajiny?“

Kto je finančný analytik a zamestnanec Úradu Košického samosprávneho kraja Jan Pavliš a čo si o jeho vyjadreniach na sociálnej sieti myslí politológ Grigorij Mesežnikov či župan Rastislav Trnka, zisťovali Jana Ogurčáková a Jaroslav Vrábeľ.

Nápor utečencov na hranicu je obrovský. O ďalšom priechode sa desaťročia len hovorí

ULIČ. Vyše 90-tisíc Ukrajincov doteraz prešlo cez hraničné priechody na Slovensku. To bol oficiálny údaj z piatku štvrtého marca do šiestej hodiny ráno.

SkryťVypnúť reklamu

Na slovensko-ukrajinskej hranici je päť hraničných priechodov, z toho štyri v Košickom kraji, jeden v Prešovskom. Civilisti využívajú najmä tie v Ubli, vo Vyšnom Nemeckom a vo Veľkých Slemenciach.

Schengenská hranica zažíva v posledných dňoch výrazný nápor, na ukrajinskej strane stoja v dlhých zástupoch peší civilisti, vytvárajú sa tiež kilometrové kolóny áut. Enormné vyťaženie na existujúcich oficiálnych hraničných bodoch by mohol zmierniť ďalší hraničný priechod. Roky sa hovorí o alternatíve Ulič – Zabriď, ale nikdy nebola zrealizovaná.

Má ministerstvo vnútra plán vytvoriť nový hraničný priechod? Čo si o ňom myslí starosta obce Ján Holinka, predseda vlády SR pre cezhraničnú spoluprácu Eduard Buraš či prešovský župan Milan Majerský a čo by zriadenie nového priechodu obnášalo? Zisťovala Katarína Gécziová.

SkryťVypnúť reklamu

Výbuchy počula z okna. Lekárka z Kyjeva priviezla deti do Košíc a vracia sa späť

Medzi prvými utečenkami, ktoré v uplynulých dňoch prichádzali z vojnou sužovanej Ukrajiny do Košíc, je aj Katarina Linčevska. Do 24. februára žila v Kyjeve, z ktorého odišla hneď ráno po nočnom vpáde ruských vojsk na ukrajinské územie. Cesta im trvala tri dni, do Košíc sa im podarilo dostať v nedeľu.

Detská lekárka (38) našla azyl v ubytovni spolu s manželovou sestrou, synovcom, babkou a svojimi dvoma synmi. Mladší bude mať na budúci týždeň deväť rokov. Chce im zaistiť bezpečie a vrátiť sa do Kyjeva, kde ju potrebujú ranení aj deti.

O jej odchode z hlavného mesta Ukrajiny a ďalších životných plánoch sa s ňou zhovárala Jana Ogurčáková.

Ľudia pri odkalisku umierajú na rakovinu. Majiteľ: Nekúpil som ho, len aby som to vyčistil

NIŽNÁ SLANÁ, GOČOVO. V lete 2020 si bol pozrieť odkalisko v Nižnej Slanej minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO). Podľa odhadov sa v ňom nachádza 5,5 milióna kubických metrov nebezpečného odpadu.

Minister Budaj priamo na odkalisku hovoril, že úprava skládky by sa dala stihnúť ešte v tomto volebnom období a hovoril aj o troch možných riešeniach rekultivácie.

Starosta Gočova Milan Mlynár (SNS) dnes hovorí, že odvtedy sa nič nepohlo. Kontaktoval dotknuté štátne inštitúcie, ale kompetentní podľa neho mlčia.

Problému odkaliska sa venovala Lenka Haniková.

Celý severný obchvat Prešova dokončia najskôr v roku 2027. Pozrite si video

PREŠOV. Národná diaľničná spoločnosť vyhlásila verejné obstarávanie na druhú etapu severného obchvatu Prešova.

Rozdelený je do dvoch etáp, ktoré sú súčasťou plánovanej rýchlostnej cesty R4 až po hranice s Poľskom. Až po dokončení všetkých týchto troch úsekov bude môcť tranzitná doprava plynule obísť mesto Prešov zo všetkých smerov.

Kedy by sa mohlo začať s výstavbou a ako dopravne pomôže Prešovčanom? Odpovede na tieto otázky poskytol Michal Ivan.

V jeho článku nájdete aj video s vizualizáciou, kadiaľ cesta povedie.

Škrečkov bolo málo, nepomohla ani petícia. Čerešňový sad vyrúbali kvôli obchodom

KOŠICE. Na križovatke ulíc Popradská, Petzvalova a Jedlíkova vyrastie už čoskoro nové obchodné stredisko so šiestimi prevádzkami s rozlohou 3000 metrov štvorcových. Investor, spoločnosť Primum, preto dal zrezať 40 čerešní, ktoré obchodom stáli v ceste.

„Taká bezmocnosť obyčajného človeka ma chytá. Načo sú nám ďalšie obchody? Veď ich tu máme plno,” sťažuje sa Miroslav Babják z Petzvalovej ulice. Menuje, že na relatívne malom priestore sa sústredia štyri supermarkety.

Prečo petícia proti výrubu nepomohla a aké iné malé víťazstvo sa podarilo mestskej časti spolu s občanmi dosiahnuť, priblížila Elena Danková.

Mnohí Ukrajinci sa hanbia prijať pomoc, vravia dobrovoľníci

VYŠNÉ NEMECKÉ,VEĽKÉ SLEMENCE. Situácia na hraničných priechodoch s vojnou sužovanou Ukrajinou sa v závere týždňa síce trocha upokojila, no stále na Slovensko prichádzajú davy utečencov.

Kristián Sabo a Judita Čermáková sa vybrali zmonitorovať situáciu vo Vyšnom Nemeckom (okres Sobrace) a vo Veľkých Slemenciach (okres Michalovce).

Pre astronomické ceny energií Oldrati odstavilo na dva dni výrobu. Zopakujú to

HUMENNÉ. Firma Oldrati odstavila na dva dni výrobu. Príčinou sú vysoké ceny energií. Stroje sa zastavili po prvý raz počas takmer dvadsaťročného pôsobenia humenskej pobočky na Slovensku.

Talianskej spoločnosti Oldrati zdraženie uštedrilo silný úder. V humenskej pobočke prepustili už 150 pracovníkov, ohrozené sú aj ďalšie pracovné miesta.

Téme sa venovala Jana Otriová.

Žena skolabovala v prešovskom kostole, zachránili ju mestskí policajti

PREŠOV. V jedno ráno oživovali prešovskí mestskí policajti dvoch ľudí. Zatiaľ čo jeden prípad sa skončil šťastne, v druhom prípade ich pomoc už bola, bohužiaľ, márna.

V utorok ráno našla hliadka na Sekčove muža ležiaceho pod lavičkou, ktorý nedýchal. Ďalšiu hliadku v to isté ráno zavolali na pomoc žene, ktorá skolabovala v Konkatedrále sv. Mikuláša.

Oba prípady, pri ktorých mestská polícia bojovala o život človeka, opísal Michal Ivan.

V Uliči bude veľkosklad s potravinami pre Ukrajinu, štáb zriadil pracovnú skupinu

SOBRANCE, ULIČ. "Prečo nie sú oficiálne organizácie, ktoré vedia, čo majú robiť, majú štátne prostriedky, tlmočníkov, vedia ako sa nielen materiálne, ale tiež psychicky postarať o zúfalých ľudí utekajúcich z vojnovej zóny?"

Túto otázku položil uprostred týždňa na sociálnej sieti Čech Petr Leitgeb, manžel speváčky a herečky Nikol Štíbrovej, ktorý z Prahy spolu s niekoľkými priateľmi doviezli na slovensko-ukrajinské hranice v Ubli 6 dodávok plných humanitárnej pomoci.

Podobné otázky kladie viacero ľudí, ktorí sa v pohraničí vyskytli a zdôraznili potrebu koordinovania humanitárnej pomoci.

Aká odpoveď prišla v piatok z ústredného krízového štábu, sa dozviete z článku Anny Novotnej.

Priatelia sú ukrytí v pivnici bez jedla a vody. No nevzdávame sa, vraví Lia z Charkova

KOŠICE. K európskym mestám, v ktorých sa piatkový večer vyjadrovala podpora Ukrajine, sa zaradila aj metropola východu.

Po týždni sa obyvatelia opäť zišli na Dolnej bráne. Dôvodom bolo zhromaždenie Stojíme za Ukrajinou, v ktorom sa cez telemost prihovoril viacerým obyvateľom európskych metropol prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenský.

Emotívne bolo, keď venoval minútu ticha ukrajinským vojakom a ľuďom i tisíckam občanov Ukrajiny, ktorí obetovali život za nezávislosť svojej krajiny.

Emócie a atmosféru zo zhromaždenia priniesla Jana Ogurčáková.

Viac o dopade vojny na Ukrajine na východné Slovensko sa dozviete tu:

Ďalšie správy

Hasiči za štyri dni zasahovali pri stovke požiarov suchej trávy. Za väčšinou je úmyselné zapálenie

Vo vnútrobloku by mohli mať Spišiaci malý amfiteáter, ihriská aj nové lampy. Radnica potrebuje eurofondy

Most nad riekou Olšava pri Olšovanoch obnovujú. Doprava je na úseku obmedzená

Zo štyroch traktorov ukradol súčiastky za 3 000 eur. Zlodej úradoval vo dvore firmy

Ponúkal na predaj mobily, v balíku posielal skrutkovače. Stíhajú ho na slobode

Šport

V Spišskej Novej Vsi pršali plyšáky. Postarali sa o svetový rekord?

Blíži sa reorganizácia. Ako by vyzerali regionálne súťaže podľa súčasného stavu?

Recepty z Korzára

Jednoduchý pohánkový chlieb. K receptu sa dostanete po kliknutí na obrázok. Jednoduchý pohánkový chlieb. K receptu sa dostanete po kliknutí na obrázok. (zdroj: Unsplash/Tamara Gak)

Ak sa vám Denný newsletter Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber .

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
 3. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 4. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 6. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 7. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 8. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 1. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 2. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 3. Super zábava, super deň
 4. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 5. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 6. Čo priznali rodičia?
 7. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 8. Špecialisti na úspory vám bezplatne poradia
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 15 361
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 12 156
 3. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 748
 4. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 5 849
 5. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 5 457
 6. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 5 203
 7. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 145
 8. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 856

Blogy SME

 1. Martin Turčan: Krstný otec IV, človek minulosti Fico.
 2. Julius Kravjar: Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?
 3. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
 4. Martin Zachar: Stále slabšie (každoročné) Majstrovstvá Sveta v hokeji?
 5. Miroslav Tokarčík: Školy čelia ďalšej výzve. Príspevky na nákup učebníc ministerstvo znížilo na polovicu
 6. Aleš Tvrdý: Cesta z Botswany do Namíbie
 7. Martin Majer: Nastavenie systému pomoci obetiam domáceho násilia na Slovensku
 8. Jozef Varga: Accept mi celkom sedia
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 12 168
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 11 095
 3. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku 8 939
 4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 441
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 697
 6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 867
 7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 010
 8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 4 882
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Martin Turčan: Krstný otec IV, človek minulosti Fico.
 2. Julius Kravjar: Ako hlboko v dejinách majú korene integrita, etika a etiketa?
 3. Ján Valchár: Ako zničiť nepriateľský John Deere (a útok prežiť)
 4. Martin Zachar: Stále slabšie (každoročné) Majstrovstvá Sveta v hokeji?
 5. Miroslav Tokarčík: Školy čelia ďalšej výzve. Príspevky na nákup učebníc ministerstvo znížilo na polovicu
 6. Aleš Tvrdý: Cesta z Botswany do Namíbie
 7. Martin Majer: Nastavenie systému pomoci obetiam domáceho násilia na Slovensku
 8. Jozef Varga: Accept mi celkom sedia
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 12 168
 2. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 11 095
 3. Martin Sukupčák: Barbari na Slovensku 8 939
 4. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 441
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 7 697
 6. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom 6 867
 7. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 010
 8. Adriana Boysová: Ako sa z paláca volá, tak sa z Ameriky ozýva 4 882
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu