Denník Korzár vám každý deň prináša najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy nášho webu o aktuálnom dianí najmä na východnom Slovensku.
Župan Trnka končí volebné obdobie tendrami za sto miliónov. Zákazky sú na roky

KOŠICKÝ KRAJ. Košický samosprávny kraj hľadá osem mesiacov pred župnými voľbami v dvoch tendroch dodávateľov zákaziek za celkovo viac ako 100 miliónov eur. Vyplýva to z vestníka Úradu pre verejné obstarávanie z úvodu februára.
Predmetom prvej zákazky v odhadovanej hodnote vyše 62 miliónov eur bez DPH sú stavebné práce na oprave vozoviek na cestách II. a III. triedy v Košickom kraji.
Obsahom druhého tendra za vyše 24 miliónov eur bez DPH je prenájom dopravných prostriedkov a mechanizmov. Ráta sa aj s prenájmom ich prídavných zariadení, síce bez obsluhy a pohonných hmôt, ale so servisnými prácami a poistením v cene na čas prenájmu pre zabezpečenie zimnej a letnej údržby ciest. Tu je dĺžka trvania zákazky dvojnásobná, teda osem rokov.
Podľa občana, ktorý na obstarávania upozornil, je problém v tom, že k dlhodobým zmluvám a záväzkom dochádza zhruba osem mesiacov pred voľbami.
Na tému zákaziek košickej župy sa bližšie pozrela Jana Ogurčáková. Galériu pripravila Judita Čermáková.
Štvrť bude patriť jednému mestu, cesta k nej druhému. Ľudia spustili petíciu

PREŠOV. Obyvatelia ulice Mirka Nešpora v meste Prešov začali ďalšiu petičnú akciu proti výstavbe plánovanej cesty, ktorá má prepojiť budúce rodinné domy v katastrálnom území Veľký Šariš s mestom Prešov.
Hovoria o rapídnom zhoršení dopravnej situácie na Sídlisku III.
Developer im odkazuje, aby pracovali s faktami a nie domnienkami. „Mesto nie je skanzen, ale živí rozvíjajúci sa organizmus."
V čom vidí občianske združenie problém, ako situáciu vysvetľuje developer a aký postoj zaujali zainteresované mestá, sa dočítate v článku Michala Ivana.
Chcel sa pomstiť synovi, ale pomýlil si byt. Podpálil cudzie dvere

VALALIKY, KOŠICE. Zločin všeobecného ohrozenia patrí k tým trestným činom, za ktoré podľa Trestného zákona hrozia prísne tresty už v najmiernejšom odseku. V prvom je to štyri až 10 rokov väzenia, v tom štvrtom 20 až 25 rokov alebo doživotie.
Konanie Františka G. (61) s trvalým bydliskom v obci Valaliky, no prechodne v domove pre bezdomovcoch v Bernátovciach, sa napokon skončilo obvinením iba v prvom odseku.
Ak by ním pred rokom založený požiar spôsobil väčšie škody, mohol by zvyšok života stráviť už len za mrežami. Rozsudok Okresného súdu Košice-okolie sa mu aj tak nepáčil.
Čo sa v daný deň vo Valalikoch stalo a aký trest súd mužovi udelil, odhalí v článku Róbert Bejda.
Košice zlikvidovali sto nelegálnych bilbordov za rok. Majú čo robiť 29 rokov

KOŠICE. Éra veľkoplošných reklám na košických uliciach sa pomaly končí, no ich demontovanie je zdĺhavý proces. Pri súčasnej rýchlosti 100 plôch za rok to môže v celom meste trvať ešte 29 rokov.
V Košiciach bolo minulú jeseň takmer 3 000 reklamných plôch na pozemkoch mesta. Mnohé nemajú žiadne povolenia, keďže boli postavené ešte za socializmu alebo tesne po revolúcii.
Prvú nelegálnu stovku radnica nechala odstrániť do začiatku februára.
Elena Danková sa pozrela na to, ako sa mestu Košice i mestským častiam darí pokračovať v odstraňovaní reklamného smogu.
Energie zdraželi, Humenné šetrí. Na niektorých miestach svieti len každá druhá lampa

ZEMPLÍN. Mesto Humenné šetrí na verejnom osvetlení. Úsporné opatrenia majú pomôcť zmierniť nárast cien energií. K podobnému kroku pristúpilo už pred dvomi rokmi.
Medzilaborce redukciu svetlených bodov pripúšťajú, Michalovce ani Snina o podobnom kroku neuvažujú.
Nárast cien energií v tomto roku prinútil humenskú samosprávu po vzore iných miest na Slovensku pristúpiť k úsporným opatreniam vo verejnom osvetlení.
Ako sa mesto Humenné pasuje so zdražovaním energií, zisťovala Jana Otriová.
Cykloželeznička prestane byť stavbou. Po rokoch problémov ju začali kolaudovať

PREŠOV. V máji 2018 začali stavať Cykloželezničku z Prešova do rekreačnej oblasti Sigord.
Aj keď bola stavba dokončená rýchlo po niekoľkých mesiacoch, už roky sa ju nedarí skolaudovať. Cyklisti ju využívali nelegálne.
Začiatkom februára tohto roka sa uskutočnilo ústne pojednávanie vo veci kolaudácie stavby Cykloželeznička Prešov – Zlatá Baňa.
Na to, v akom stave je tento proces a kedy by sa cyklisti mohli po cykloželezničke voziť legálne, sa dozviete v článku Michala Ivana.
Padali slová o ostrove v Karibiku. Do sporu sa v Poprade dostal primátor s poslancom

POPRAD. Poslanci popradského mestského zastupiteľstva mali v stredu online rokovanie. Iskrilo to na ňom hneď od začiatku. A to najmä medzi opozičným poslancom Igorom Wzošom (nezávislý) a primátorom Antonom Dankom (nezávislý).
Wzoš žiadal stiahnuť z rokovania predaj pozemkov pre prešovské divadlo Viola, pretože „v tejto veci hodlám podať žalobu“. Navrhol tiež zaradiť dva body, ktoré sa týkali tepla a jeho dodávateľa Popradskej energetickej spoločnosti (PES).
Predložil doplnenie plánu kontrolnej činnosti hlavného kontrolóra, „keďže cena tepla posledné mesiace nemilo prekvapila 14-tisíc domácností a ďalšie subjekty odoberajúce teplo“. Okrem toho navrhol odvolanie troch mestských poslancov z dozornej rady spoločnosti.
Ako sa témy na zastupiteľstve ďalej vyvíjali, sledoval Michal Frank.
Ďalšie správy

Ozubnicová železnica v Tatrách je už v prevádzke. Staré vlaky nahradilo päť hybridov
Protestné zhromaždenie opäť blokovalo dopravu na Dargove. Cesta je už prejazdná
Najprv kúpil od Popradu kino, teraz chce jeho majiteľ aj priľahlé pozemky
Na východe pribúda veľa infikovaných, pozitivita PCR testov je vysoká
V prešovskej nemocnici majú obsadených 60 percent covid lôžok. Za päť mesiacov podľahlo ochoreniu viac ako štyristo ľudí.
Cez Slovensko sa preženie silný vietor, na horách môže dosiahnuť silu orkánu
Recept na dnes
Ak sa vám Denný newsletter Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.