Korzár logo Korzár
Nedeľa, 4. jún, 2023 | Meniny má Lenka

Sedem autoškôl takmer prišlo o cvičisko. Najbližšie im núkali 12 kilometrov od Košíc

Kraj vyhlásil súťaž, čaká sa na výsledky.

Denník Korzár vám každý deň prináša najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy nášho webu o aktuálnom dianí najmä na východnom Slovensku.

Cvičisko pri gymnáziu prenajímali autoškolám cez telocvikára, teraz cez realitku

KOŠICE. Problém s prenájmom plochy na cvičisko pre autoškoly pri Gymnáziu Alejová 1 rieši Košický samosprávny kraj ako vlastník tohto pozemku krátkodobými prenájmami cez realitnú kanceláriu.

Upozornil na to Košičan, ktorý tvrdí, že ide o neštandardný a netransparentný postup.

SkryťVypnúť reklamu

„Dva mesiace vykryli 10-dňové nájomné zmluvy, na ktoré nie je potrebné robiť súťaž. Plochu prenajíma košická realitka, nie Košický samosprávny kraj ako vlastník pozemku, za 180 eur pre každú autoškolu, ktorá tam cvičí. Podľa mňa ide o výhodný biznis na úkor košických autoškôl. Zarába sa bez transparentnej súťaže. Tá stále nebola vyhlásená a ja sa pýtam, v čom je problém, komu treba dohodiť kšeft?“ opisuje náš zdroj.

Pritom na problém s prenájmom tejto plochy pre autoškoly upozornil minulý rok Košický samosprávny kraj.

Župan Rastislav Trnka (nezávislý) tvrdil, že krajské gymnázium v minulosti zverilo časť pozemku patriaceho župe do užívania súkromnej spoločnosti.

Na problém sa bližšie pozrel Kristián Sabo.

Štrasburg mu priznal 20-tisícové odškodné, košický súd ho poslal za mreže

KOŠICE. Košická i krajská polícia odhalia každý mesiac desiatky vodičov, ktorí si sadnú za volant pod vplyvom alkoholu. Niektorí vyviaznu len s pokutou, ale kto nafúka viac ako jedno promile, skončí v policajnej cele a potom na súde.

SkryťVypnúť reklamu

Vlani v apríli a máji tak dopadol aj Roland D. (37) z Moldavy nad Bodvou.

Ide o jedného z poltucta aktérov policajnej razie v moldavskej osade Budulovská z júna 2013, ktorí boli najprv obvinení z prečinov krivej výpovede alebo krivého obvinenia, no nakoniec boli vďaka verdiktu Európskeho súdu pre ľudské práva v Štrasburgu spod obvinenia oslobodení.

Slovenská republika musela preto Rolandovi vyplatiť 20-tisícové odškodné.

Začiatkom februára však prišiel Moldavčan na Okresný súd Košice-okolie ako obvinený z prečinov ohrozenia pod vplyvom návykovej látky a marenia výkonu úradného rozhodnutia. Tvrdil, že je nemajetný a chcel prideliť advokáta.

Súd sledoval Róbert Bejda.

Do podchodu na vynovenej prešovskej stanici stále zateká

PREŠOV. Mesto Prešov stále nemá skolaudované všetky objekty predstaničného priestoru, ktorý pred vyše dvomi rokmi prešiel veľkou rekonštrukciou.

SkryťVypnúť reklamu

Radnica tvrdí, že viac urobiť nemohla a musí čakať na Železnice Slovenskej republiky. Okrem toho ešte nie je úplne doriešené ani zatekanie do podchodu. Potrebná je ďalšia investícia, ktorá by mala problém definitívne odstrániť.

Komplikovaná oprava zdevastovaného prešovského predstaničného priestoru sa začala ešte v roku 2018. Cena za práce bola zazmluvnená na 1,9 milióna eur, pričom väčšina bola hradená z európskych peňazí.

Na rozsiahlej stavbe po začatí prác našli viaceré skryté chyby. Konečná cena sa pre potrebné práce naviac vyšplhala na 2,4 milióna eur. Skolaudované boli všetky stavby s výnimkou podchodu.

Čo predchádzalo aktuálnemu stavu a čo sa s podchodom bude ďalej diať, zisťoval Michal Ivan.

Angels arénu konečne opravia. Ročné zdržanie vysvetľuje mesto požiadavkami pamiatkarov

KOŠICE. Magistrát ohlásil, že sa budúci týždeň začne s rekonštrukciou Angels arény. Národnej kultúrnej pamiatky sa ujme 25. februára vranovská spoločnosť Betpres, ktorá uspela v súťaži s ponukou na úrovni 2,6 milióna.

Predpokladaná hodnota zákazky bola o zhruba tretinu vyššia.

Do súťaže, ktorú rozbehlo mesto ešte začiatkom augusta, sa zapojilo deväť uchádzačov. Radnica pristúpila k podpisu zmluvy so stavebnou firmou v pondelok.

Mesto plánuje v rámci úprav pôvodné tribúny úplne zrušiť a vybudovať nové hľadisko s kapacitou 846 miest na sedenie.

Vzniknú aj nové šatne pre športovcov, rozhodcov, trénerov, sprchy a sociálne zariadenia a položí sa aj nová palubovka. Pribudnú aj nové priestory pre zamestnancov haly či sociálne zariadenia pre divákov.

Na aké obmedzenia sa musia Košičania pripraviť, kedy bude hala hotová a čo bude s basketbalovým tímom Young Angels Košice, pre ktorý bola hala domovským stánkom, píše Michal Lendel.

Pedagogička Jana Mihóková: Deti s Downovým syndrómom sú úžasné a láskyplné

Už trikrát ju nominovali na ocenenie osobnosť poradenských centier. Keď pred pätnástimi rokmi otvárala v Snine prvé a široko-ďaleko jediné súkromné špeciálne pedagogicko-psychologické poradenské centrum, poslanci sa čudovali, čo za exotické zariadenie v meste vzniká.

Dnes jej centrum spolupracuje so školami v štyroch okresoch, s „večnými deťmi“ s Downovým syndrómom, ale aj s rómskymi deťmi. Špeciálna pedagogička JANA MIHÓKOVÁ zo Sniny má „tretie oko“, ktoré deti vidia, keď si potrebuje získať ich dôveru. Nie je zástankyňou online terapie ani diagnostiky. Uprednostňuje osobný kontakt, vtedy si dieťa môže posadiť na kolená. Rozhovor so Sninčankou pripravila Jana Otriová.

V Slovenskom krase hibernujú desaťtisíce netopierov. Ich početnosť klesá

SLOVENSKÝ KRAS. Národný park Slovenský kras má prvenstvo vo výskyte netopierov nielen u nás, ale aj v celej strednej Európe.

Zároveň je najrozsiahlejším krasovým územím Slovenska s viac ako 1 300 jaskyňami. Rozkladá sa na území okresov Košice-okolie, Rožňava a Gelnica.

Odborníci (chiropterológovia) zo Správy národného parku už rovných 30 rokov monitorujú výskyt zimujúcich netopierov v podzemných priestoroch územia.

Systematickým zimným sčítaním netopierov sledujú, ako sa ich počet každoročne mení. Prvým ročníkom takého sčítania bola zimná sezóna 1991/1992.

Ako sa menia počty netopierov a aké druhy žijú na Slovensku, si prečítate v texte Róberta Bejdu.

Vráťte nám Růžičku, prosia šéfa klubu Ľuptáka prešovskí hokejisti i kouč Bokroš

PREŠOV. „Bedničková“ kauza prešovských hokejistov nemá konca. Český obranca HC Grotto Prešov David Růžička bol identifikovaný na fotke z policajného facebooku ako páchateľ krádeže v prešovskom hypermarkete.

Sám to označil za „klukovinu“ a trest za prehratú stávku z hokejovej kabíny. Růžička, ktorý podľa prezidenta prešovského klubu Róberta Ľuptáka zarábal mesačne 3 600 eur, bol z tímu po incidente exemplárne vyhodený.

Potrestaný bol aj ďalší hráč Prešova Ján Ťavoda. Aj jeho podobizeň sa ocitla na policajných fotografiách, keď muži zákona hľadali dvoch zlodejov z obchodu.

On to vysvetlil tak - a polícia to potvrdila - že Růžičku len náhodne sprevádzal. A kým jeho český spoluhráč „dělal bedničky“, on iba robil klasický nákup.

Nepomohlo, aj jeho z tímu suspendovali. Podľa našich informácií však nie „natvrdo“, ale bol len poslaný na hosťovanie. Teraz hráva za Humenné.

Na svojho spoluhráča sa hnevá za to, že ho do kauzy zatiahol ako spolupáchateľa.

Pokračovanie činu dvoch hokejistov sleduje Michal Frank.

Dvere košického bytu vypáčili, našli v ňom mŕtveho tridsiatnika

KOŠICE. V byte na jedenástom poschodí domu na Amurskej ulici v Košiciach zasiahli počas víkendu policajti v spolupráci s hasičmi.

Hasičov si privolala polícia, ktorá sa nevedela do interiéru dostať, keďže dvere boli uzamknuté.

Vo vnútri sa mal nachádzať 31-ročný muž, ktorý nereagoval na žiadne pokusy o kontakt.

Neotváral ani po zvonení či búchaní na vchodové dvere. Ďalšie informácie zisťoval Kristián Sabo.

Spišský hrad, radnice aj ďalšie pamiatky na protest zhasnú

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Na protest proti novému zákonu o výstavbe zhasne v utorok osvetlenie na mnohých pamiatkach.

Ide o reakciu na návrh, ktorý je aktuálne v parlamente a podľa ktorého sa majú z pamiatkových úradov stať stavebné.

Symbolický protest podporili správcovia hradov, vlastníci a správcovia pamiatok, mestá a obce, archeológovia, architekti, akademici a ďalšia odborná verejnosť.

„Ako gesto podpory v utorok 15. februára o 19.00 zhasneme svetlo alebo vyvesíme čiernu vlajku na ikonických pamiatkach, klenotoch na Zozname svetového dedičstva UNESCO a mnohých ďalších stavbách po celom Slovensku,“ uvádza pamiatkový úrad.

Potvrdené už je zhasnutie 24 slovenských pamiatok, z Košíc ide o Dóm sv. Alžbety a Historickú mestskú radnicu. Téme sa venovala Jana Ogurčáková.

Viac si prečítate tu:

Zaľúbené páry sa na Valentína môžu zvečniť na Titanicu. Zakotvil v Humennom

HUMENNÉ. Technické služby pripravili na sviatok Valentína pre zaľúbené páry v centre mesta hneď tri fotokútiky. Nešetrili srdcami v červenej farbe ani nápadmi.

Povyše dominanty námestia Fontány lásky „zakotvil“ Titanic. Humenčania i návštevníci mesta si na ňom môžu zhotoviť legendárny záber zaľúbených hlavných protagonistov s rozpaženými rukami.

Na mieste sa bola pozrieť Jana Otriová.

Ďalšie správy

Počas jazdy na diaľnici pištoľou mieril na ženu a deti v druhom aute. Policajti muža zadržali a obvinili

Na stopke nadal prednosť v jazde, v dvoch autách sa zranilo päť ľudí. Vranovská polícia obvinila muža z Považskej Bystrice

Opitý vodič s autom vletel do vodného kanála, ostal tam zakliesnený. V nemocnici mu zistili 1,2 promile

Dvaja horolezci uviazli v Červenej dolinke. Horskí záchranári boli v teréne aj v nedeľu večer

Väčšinu IC vlakov medzi Košicami a Bratislavou nebudú vypravovať. Stratili približne 40 percent pasažierov

Východ má vyše 2 500 nových prípadov. Pribudlo 10 obetí covidu

Šport

Bokroš ponúkol svoju rezignáciu ako tréner, Ľupták ju však neprijal

Recept na dnes

Vyprážané cibuľové kolieska. Recept získate po kliknutí na fotografiu. Vyprážané cibuľové kolieska. Recept získate po kliknutí na fotografiu. (zdroj: pixabay.com)

Ak sa vám Denný newsletter Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber .

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Aj vaše dieťa sa môže veľmi jednoducho nakaziť parazitmi.
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 4. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 5. Dovolenkový raj kúsok za hranicami
 6. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu
 7. Krásna a zdravá pokožka už za 10 dní
 8. V Bratislave sa koná Globsec
 1. Slováci milujú grilovanie s rodinou a priateľmi, ukázal prieskum
 2. Z vernostných kariet Terno a Kraj sa stávajú už aj platobné
 3. Čítanie vytvára pre vaše deti bezpečný prístav!
 4. dm sa zameriava na ženské zdravie
 5. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 6. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 7. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 8. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 15 960
 2. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku 8 990
 3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 8 189
 4. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 8 075
 5. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 4 667
 6. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 343
 7. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu 3 443
 8. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 845

Blogy SME

 1. Peter Gregor: Láske
 2. Martin Sústrik: Pochopiť Brexit
 3. Peter Kubica: Kniha o japonskom štýle behania
 4. Adriana Boysová: Neviem, či voliť a koho voliť, ale viem, koho by som voliť chcela
 5. Roman Kebísek: Rubensov obraz neznámej dvornej dámy ako portrét jeho zosnulej 12-ročnej dcéry
 6. Ján Šeďo: Rusko ide produkovať vlastencov ako na linke. Vznikne aj nová Zoja ?
 7. Ján Škerko: Raňajky v tráve? Nie, raňajky s manželkou
 8. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (2.)
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 136 381
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 24 003
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 14 512
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 387
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 378
 6. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 8 264
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 605
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 965
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Peter Gregor: Láske
 2. Martin Sústrik: Pochopiť Brexit
 3. Peter Kubica: Kniha o japonskom štýle behania
 4. Adriana Boysová: Neviem, či voliť a koho voliť, ale viem, koho by som voliť chcela
 5. Roman Kebísek: Rubensov obraz neznámej dvornej dámy ako portrét jeho zosnulej 12-ročnej dcéry
 6. Ján Šeďo: Rusko ide produkovať vlastencov ako na linke. Vznikne aj nová Zoja ?
 7. Ján Škerko: Raňajky v tráve? Nie, raňajky s manželkou
 8. Jozef Sitko: Novinár nemá šíriť strach a byť len kritikom (2.)
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 136 381
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 24 003
 3. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 14 512
 4. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 10 387
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš 8 378
 6. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 8 264
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 605
 8. Ján Šeďo: Čo tak raz valorizáciu dôchodkov urobiť obrátenou lineárnou závislosťou ? 6 965
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu