Denník Korzár vám každý deň prináša najzaujímavejšie informácie a najčítanejšie správy nášho webu o aktuálnom dianí najmä na východnom Slovensku.
Pomáhala deťom s chorými obličkami a keď manžela po ťažkej autonehode všetci odpísali, nevzdala to

KOŠICE. Jej manžela, sochára Jána Mathého, pozná mnoho ľudí. A rovnako známy je aj jej brat, horolezec Jozef Psotka. Pri mene Eva Mathéová však nie každý vie, o koho ide.
A pritom je to žena, ktorá sa vo veľkej miere postarala o propagáciu manželovej tvorby, bojovala za objasnenie okolností smrti jej brata v Himalájach a 40 rokov pracovala ako lekárka v Detskej nemocnici v Košiciach, kde pôsobila aj ako primárka a riaditeľka.
V decembri oslavuje úžasných 90 rokov a dni jej zaberá riešenie pozostalosti po manželovi aj úsilie o zriadenie Múzea Mathé. Inšpiratívny príbeh silnej ženy spísala Tatiana Snitková.
Pes ich omrzí, vyhodia ho na ulicu. Karanténna stanica v Prešove stále neslúži ako útulok

PREŠOV. Mesto Prešov má po dlhých rokoch konečne dôstojnú a komplexne vybudovanú karanténnu stanicu pre zvieratá.
Napriek plánom však stále neslúži ako útulok.
Ľudia tak môžu opusteným zvieratám pomáhať len čiastočne.
Mesto Prešov v lete minulého roka uviedlo do prevádzky novovybudovanú karanténnu stanicu v mestskej časti Šalgovík na pozemkoch pri ceste k priemyselnému parku v areáli bývalých hydinární.
Stavať sa začalo na nedotknutom území, čo prinieslo mnoho komplikácií počas výstavby. Viac o karanténnej stanici zisťoval Michal Ivan.
Vzácny kostolík obec darovala. Keď ho chcela z Čiech späť, bolo neskoro

HABURA. Pôvodný drevený chrám sv. Mikuláša z Habury v Medzilaborskom okrese možno smelo nazvať chrám - cestovateľ. Z tejto obce sa dostal do Malej Poľany v okrese Stropkov, odtiaľ ho predali do Hradca Králové v Čechách.
Miesto pôvodného chrámu neostalo prázdne, stojí tam jeho verná replika. Podľa zhotovených nákresov ho vlastnými rukami takmer bez použitia mechanizmov postavil Haburčan Dušan Kantuľak. Stalo sa tak pred desiatimi rokmi. Zhovárala sa s ním Jana Otriová.
Tridsať rokov pôsobil v Košiciach a zbližoval ľudí rôznych náboženstiev aj v časoch neslobody

KOŠICE. Nepochádzal síce z východného Slovenska, ale v dejinách tohto regiónu zanechal dôležitú stopu.
V decembri 2021 by sa dožil storočnice evanjelický biskup, kňaz, národovec, no predovšetkým múdry muž milujúci ľudí bez rozdielu vierovyznania, stavu či veku Július Filo st.
Bol osobnosťou slovenskej teologickej vedy a filozofie, no predovšetkým sa výrazne zapísal na poli ekumenického hnutia. Prispel totiž k praktickému zbližovaniu sa kresťanov na Slovensku.
Viac o tomto zaujímavom mužovi píše Ľubomír Lehotský.
Lupiči so sekerami vyrabovali dom v Čermeli, slúžka doviedla pomoc neskoro

Tomáš Ondrejšík opäť pripravil výber toho najzaujímavejšieho, čím žili Košice pred sto rokmi.
Ďalšie články

Vianočné gule zo Štítnika sú aj v amerických filmoch. Kúpiť sa už nedajú, ich výroba bola náročná
Najviac pacientov s covidom potrebovalo pomoc v Košickom kraji. Testovalo sa aj na Štedrý deň, nezastavili sa ani záchranári
Recept na dnes
Ak sa vám Denný newsletter Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber .
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.