Korzár logo Korzár
Sobota, 1. október, 2022 | Meniny má Arnold

Výber redakcie: Úradníci z Bratislavy, baľte stopky na východ, začína nemocničná rally

Prešovský obchvat zaváňa paródiou.

Prečítajte si výber zaujímavých článkov a tém, ktorý pre vás pripravila redakcia Korzára z uplynulého týždňa. Redaktori a editori zároveň komentujú udalosti, ktoré hýbali východným Slovenskom.

Tipy Kataríny Gécziovej

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Timing nie je dobrý, tak snáď reforma áno

Snahy o reformy v zdravotníctve tu boli už predtým. Dokonca ich bolo toľko, že ich človek ani na jednej ruke neporáta. Minister Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) tak neprichádza so žiadnou novinkou.

Nanovo usporiadať nemocničnú sieť mali aj jeho predchodcovia. Lengvarského pozícia je však predsa v niečom iná ako predošlých ministrov zdravotníctva. Ak by sme to poňali v manažérskom slovníku, jeho timing by potreboval ešte cibriť.

SkryťVypnúť reklamu

Nemocničná reforma je totiž vždy citlivou témou, rozpútava vášne aj za normálnych okolností, ale pripravovať ju v čase, kedy je spoločnosť rozpoltená pre koronavírusovú pandémiu, je naozaj úloha pre odvážnych.

Ostáva len veriť, že minister, ktorý prišiel z vojenského prostredia, vie, čo robí. Pripraviť sa musí na to, že odpor bude silnieť. A ozývať sa bude najhlasnejšie z tých kútov Slovenska, ktoré to budú mať do akútnych nemocníc najďalej.

Iné je, ak sa redukujú nemocnice v oblastiach popretkávaných rýchlocestami či diaľnicami. Tie na východnom Slovensku takmer ani nie sú a tak je logické, že sa prevoz pacientov na cestách druhej či tretej triedy výrazne natiahne.

chce to presunúť pár ministerských zamestnancov z Bratislavy, nech si odmerajú, koľko ich potrvá cesta zo Stropkova do Prešova alebo z Kráľovského Chlmca do Košíc.

SkryťVypnúť reklamu

Možno sa ich úradnícky uhol pohľadu presunie na pozíciu pacienta, pretože v konečnom dôsledku to bude práve obyčajný človek, ktorý si v každodennom živote zlízne reformu všetkými desiatimi.

A v takom prípade to musí byť naozaj zmena k lepšiemu, ktorú vie minister aj riadne odôvodniť a odkomunikovať.

Na mape je deväť nemocníc z východu. Reforma ich má degradov

Z Prešovského kraja sa ozýva silný nesúhlas s reformou nemocníc

Bez servítky na ústach

Priamo, jasne a zrozumiteľne sformovala svoj názor na očkovanie herečka Gabika Marcinková. Nepotrebovala k tomu ani priveľa slov. Priznala aj fakt, že sa sama zatiaľ nie je očkovaná, aj keď jej dôvod ako dojčiacej mamky je pochopiteľný.

Inak je rodená východniarka presvedčená o tom, že vakcína je významným prvkom v boji proti koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Je dôležité, aby verejne známe osoby takto vyslovovali svoj názor. Dokazujú tým, že okrem herectva je podstatný ich spoločenský status, vďaka ktorému môžu, aj keď nemusia byť úspešní, pomôcť v rozhodovaní nerozhodnutých ľudí.

A možno jej za je názor antivaxeri na sociálnych sieťach a v diskusiách aj naložia, ale o to je úprimný a jednoznačný názor Gabiky Marcinkovej v mediálnom priestore vzácnejší a potrebnejší. Zhováral sa s ňou Michal Frank.

Herečka Marcinková: Súhlasím, aby mali zaočkovaní isté výhody

Tip Michala Franka

Obchvat bude bez privádzača

„V duchu obchádzam už Prešov, juchú, juchú, aj keď zatiaľ iba v duchu,“ nôtime si už nejaký ten piatok s Heľeninými očami.

Tí si ho čoskoro zanôtia aj na otvorení obchvatu, na ktoré ich už ministerstvo dopravy po našom článku snáď pozvať nezabudne.

A Prešov sa bude obchádzať naozaj, nielen v duchu. No, bude, nebude. Obchvat bude, ale na privádzač k nemu už nezvýšilo. Peknú slovnú prestrelku o tom, kto ho má vlastne postaviť (Doležal, Majerský či Turčanová), nájdete v článku kolegu Michala Ivana.

Píše o tom, že 15 miliónov eur za privádzač na Grófskom sa nechce platiť nikomu.

Prešovčanom urobia obchvat, na ktorý sa nedostanú

Tip Róberta Bejdu

Opitý zbabelec za volantom

Najprv si vypil a potom sadol za volant. Bola tma a on si vo vysokej rýchlosti, akou každý jazdí na Južnom nábreží, nevšimol, že sa blíži priechod pre chodcov. A už vôbec neregistroval, že po ňom niekto kráča. Mladá žena uskočiť nestihla, auto ju vo vysokej rýchlosti zrazilo.

Tak nejako to minulý utorok okolo deviatej večer vyzeralo na frekventovanej košickej štvorprúdovke. Normálny vodič by zastal a zisťoval, čo sa stalo. Veď dopravná nehoda sa môže stať každému. A niektorým aj s alkoholom v krvi.

Vodič Škody Octavia však nezastal a zbabelo ušiel. Nezaujímalo ho, čo je s osobou, ktorú zrazil. Či náhodou nepotrebuje pomoc. Nie, pokračoval v jazde, doma zaparkoval auto a možno veril, že ho polícia nevypátra.

Prerátal sa a už na druhý deň ráno sa ocitol v policajnej cele. A po verdikte súdu vo väznici na Floriánskej ulici. Ako sa tam dostal a prečo?

Mal som vypité, priznal vodič, ktorý v Košiciach zrazil dievča a ušiel


Tip Jany Otriovej

Značka stratila glanc

Pýcha Sniny, biokúpalisko v Rekreačnej oblasti Sninské rybníky, utrpela ranu. Do chrbta. Sťažnosti návštevníkov na nevyhovujúcu vodu v bazéne, ktorá ich po kúpaní hnala na WC, do kúpeľne a niektorých aj do ambulancie, potvrdili rozbory vody.

Hoci spočiatku samospráva značku bránila a hovorila o nepravdách a chýroch, napokon bola nútená kúpaciu časť obľúbenej rekreačnej oblasti uzavrieť.

Externý zdroj znečistenia, ako sa o príčine nekvality vody kulantne vyjadrila, treba hľadať popri potoku Malá Bystrá, ktorý bazén napája. Ktovie, ako vlastníci nehnuteľností, ktorí v lokalite nie sú pripojení na verejnú kanalizáciu, vyvážajú a likvidujú odpadové vody. Diskusie na sociálnej sieti farbisto opísali ako.

Po A, nasleduje B, teda ako bude samospráva problém riešiť tak, aby sa situácia z tohto leta už viac neopakovala. Zatiaľ na túto otázku odpoveď nedala.

Vedenie mesta a poslancov čaká ešte jedna neľahká úloha. Rozhodnúť o ďalšom osude Rybníkov, o majetkovom vysporiadaní vzťahov s urbárnikmi, ktorí v areáli vlastnia pozemky.

Aby sa im ľahšie rozhodovalo, budú sa pýtať obyvateľov.

Čas beží ...

Do biokúpaliska v Snine tiekla voda z potoka, ktorý zrejme slúžil ako kanál

Ďalšie tipy Kataríny Gécziovej v skratke

Vyzerá to doslova a do písmena na dream job. Aspoň tak sa javí pracovná pozícia Branislava Pašku, synovca niekdajšieho najsilnejšieho muža v zdravotníctve. Verejnosť si ešte dobre pamätá na bitku, ktorú rozpútal Branislav spolu so svojimi bratmi v košickom centre. Bol za to aj odsúdený, ešte predtým prišiel o vedúcu pozíciu na strategickom oddelení verejného obstarávania, ale stále je vedený ako zamestnanec nemocnice. Do práce ale nechodí, je na dlhodobej péenke. Branislava Pašku odsúdili, ale stále je zamestnancom košickej nemocnice

Začal sa nový školský rok a my pevne veríme, že budú žiaci za lavice sadať čo najdlhšie. Aj keď prvá lastovička v hneď v prvý školský deň ukázala, že to možno nebude také ružové. Rodičia neveria Gröhlingovi, že sa školy zatvárať nebudú. Jedna trieda je už v karanténe

Prvý školský deň odkryl i nezvyčajný prípad z Prešova, kedy sa jeden rodič rozhodol zaťažiť i tak vyťaženú školu, ktorá musí fungovať v podmienkach, aké sme na Slovensku nemali od jeho vzniku. Zažaloval vzdelávaciu inštitúciu za to, že plnila nariadenia, ktoré plniť musela, ak chcela plniť svoju základnú funkciu a tou je výučba. Rodič zažaloval školu v Prešove. Bol proti rúškam a testovaniu

Košice si taký protestný deň už dlho nepamätajú. Naposledy sa toľko ľudí zhromaždilo na Hlavnej po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Aktuálne verejné stretnutia nemali s pietou nič spoločné. A nemali nič spoločné ani s Dňom ústavy Slovenskej republiky (1.9.), aj keď ich organizátori dvoch z celkového počtu troch zhromaždení maskovali práve pod túto zámienku. Viaceré prečudesné názory a agresia vybublali z košického centra počas prvého septembra. Ostré slová, krik, vulgárne nadávky, potýčky. Ako sa smeráci pustili do aktivistov

Áno, chceme mať Slovákov doma. Áno, chceme, aby míňali peniaze v slovenských destináciách. A áno, chceme, aby boli zase Šírava a Domaša letnými strediskami ako v minulosti, keď ich brehy pripomínali chorvátske pláže. Ale to je asi tak všetko. Lebo keď sa dá, vždy narážame na byrokraciu. Ukazuje to aj prípad obce Kvakovce, ktorá potrebuje vyvážať odpadky zo strediska na Domaši čo najefektívnejšie. Ak to je možné aj na úrovni 21. storočia. Samospráve by na to stačila malá vlečka, ale pri žiadosti o ňu neuspela. Zavážil jeden papier. Na Domaši vozia odpad ako v stredoveku. Peniaze na vlečku nedostanú

O predaji železničnej nemocnice v Košiciach sa hovorí už roky. Ale nikdy k tomu nebolo tak blízko ako dnes. Železnice Slovenskej republiky sa v zmysle hesla "Zo štátneho krv netečie" rozhodli lukratívny komplex v centrálnej mestskej časti predať. Od manželiek politikov z SDKÚ cez J&T k Pente. Nemocnica v Košiciach bude na predaj

Príchod Svätého Otca na Slovensko sa nezadržateľne blíži. Jeho návštevu ovplyvnia pandemické opatrenia. Čo všetko sa s pápežovou návštevou spája a aké praktické veci potrebujete poznať? Všetko, čo by ste mali vedieť o návšteve pápeža v Košiciach a Prešove (otázky a odpovede)

Fotogaléria týždňa

Fotogaléria: Stratený Stanley Cup už je v Košiciach, Erik Černák bol poň v Maďarsku


Video týždňa

Skalnaté pleso bolo prázdne. Zrazu je také plné, že sa vylieva

Načítavam video...Ak sa vám Výber redakcie Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber, ako aj na odber našich ďalších e-mailových newsletterov Denný newsletter Korzára , Podcasty Korzára , Víkendové čítanie Korzára a Košický Korzár Večer .

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 2. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 3. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 4. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 5. Školy môžu získať podporu pre zelené projekty
 6. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo
 7. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil
 8. Takto si nastavíte, aby vám maily od SME nekončili v spame
 1. KOSIT hľadá do svojho tímu ďalších vodičov
 2. Náklady na domácnosť pomôže ušetriť aj kompostér FoodCycler
 3. Notebook s dvomi obrazovkami. Ako dlho si naň budete zvykať?
 4. Dochádzate do Bratislavy? Auto nechajte doma
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko?
 6. SITA Slovenská tlačová agentúra zlepšuje dostupnosť služieb
 7. 4 veci, na ktoré si treba dať pozor pri zateplení šikmej strechy
 8. 5 príkladov, kedy banke nejde len o peniaze
 1. Osem cestovateľských tipov, kam sa vybrať cez jesenné prázdniny 7 077
 2. Riskovali viac než iní. Jeden z nich sa slávy nedožil 4 956
 3. Európska noc výskumníkov prináša zážitky s vedou opäť naživo 4 948
 4. Piešťanská firma ovládla svet zubárskych kresiel 4 596
 5. Púštne kráľovstvo: Prečo by ste mali navštíviť Jordánsko? 3 999
 6. Digitálne dvojča v Konštrukta-TireTech 3 884
 7. Vyskúšajte vylepšenú aplikáciu SME aj s novou SME Minútou 3 765
 8. Najradšej by ste sa pri čítaní správ nechali zahrabať? 2 496

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Sloníča...2022
 2. Štefan Vidlár: KET
 3. Marek Košík: Anaëlle - bez lásky ani na krok
 4. Ľuboš Vodička: Európska geologická rarita v Moravských Budějoviciach
 5. Lucia Žárska: Zvyšovanie úrokových sadzieb v ČR a SR
 6. Erik Kriššák: William Wordsworth - Blúdim sťa mrak osamelý
 7. Jakub Konečný: UKRAJINA PRIPOJILA 21 RUSKÝCH OBLASTÍ
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam.
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 652
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 768
 3. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 672
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 5 262
 5. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 4 830
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 888
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 416
 8. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 2 983
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Anna Miľanová: Sloníča...2022
 2. Štefan Vidlár: KET
 3. Marek Košík: Anaëlle - bez lásky ani na krok
 4. Ľuboš Vodička: Európska geologická rarita v Moravských Budějoviciach
 5. Lucia Žárska: Zvyšovanie úrokových sadzieb v ČR a SR
 6. Erik Kriššák: William Wordsworth - Blúdim sťa mrak osamelý
 7. Jakub Konečný: UKRAJINA PRIPOJILA 21 RUSKÝCH OBLASTÍ
 8. Peter Slamenik: Dubák sem, dubák tam.
 1. Roman Kebísek: Malý prehľad prepadov Jánošíka, ku ktorým sa priznal 9 652
 2. Matúš Lazúr: Čo bude špendlíkom ktorý spôsobí prasknutie realitnej bubliny? 7 768
 3. Janka Bittó Cigániková: Katarína Hatráková a Romana Tabák sa dnes stali symbolom pokrytectva a bezcharakternosti 5 672
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú. 5 262
 5. Ján Valchár: Prečo je čiastočná mobilizácia v Rusku dobrou správou? 4 830
 6. Ján Valchár: Mohylizácia ruských brancov. Presne podľa plánu. 3 888
 7. Marek Strapko: Irán vs. Rusko 3 416
 8. Jana Melišová: Keď sa chce, tak sa dá 💗 2 983
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 48. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 3/3 - rok 1928
 2. Jiří Ščobák: Co konkrétního se hovoří o finanční gramotnosti na Slovensku?
 3. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Ľudia nosia vo vreckách nože a ešte sa tým chvastajú.
 4. Jiří Ščobák: Plaval jsem přes Dunaj a byla to brnkačka!
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 47. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 2/3 - rok 1927
 6. Jiří Ščobák: Energie a plyn: Zvládneme túto zimu v poriadku? Prečo je dôležité, aby trh s plynom fungoval ako celok? Odporučili by ste fixovať ceny energií?
 7. Jiří Ščobák: Ako sa nedať podviesť v online svete? (pustite/dajte prečítať aj svojim rodičom!)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 46. - Arktída - Hubert Wilkins a Detroitská arktická expedícia 1/3 - rok 1926

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu