Korzár logo Korzár
Nedeľa, 19. september, 2021 | Meniny má KonštantínKrížovkyKrížovky

Výber redakcie: Úradníci z Bratislavy, baľte stopky na východ, začína nemocničná rally

Prešovský obchvat zaváňa paródiou.

Prečítajte si výber zaujímavých článkov a tém, ktorý pre vás pripravila redakcia Korzára z uplynulého týždňa. Redaktori a editori zároveň komentujú udalosti, ktoré hýbali východným Slovenskom.

Tipy Kataríny Gécziovej

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Timing nie je dobrý, tak snáď reforma áno

Snahy o reformy v zdravotníctve tu boli už predtým. Dokonca ich bolo toľko, že ich človek ani na jednej ruke neporáta. Minister Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) tak neprichádza so žiadnou novinkou.

Nanovo usporiadať nemocničnú sieť mali aj jeho predchodcovia. Lengvarského pozícia je však predsa v niečom iná ako predošlých ministrov zdravotníctva. Ak by sme to poňali v manažérskom slovníku, jeho timing by potreboval ešte cibriť.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemocničná reforma je totiž vždy citlivou témou, rozpútava vášne aj za normálnych okolností, ale pripravovať ju v čase, kedy je spoločnosť rozpoltená pre koronavírusovú pandémiu, je naozaj úloha pre odvážnych.

Ostáva len veriť, že minister, ktorý prišiel z vojenského prostredia, vie, čo robí. Pripraviť sa musí na to, že odpor bude silnieť. A ozývať sa bude najhlasnejšie z tých kútov Slovenska, ktoré to budú mať do akútnych nemocníc najďalej.

Iné je, ak sa redukujú nemocnice v oblastiach popretkávaných rýchlocestami či diaľnicami. Tie na východnom Slovensku takmer ani nie sú a tak je logické, že sa prevoz pacientov na cestách druhej či tretej triedy výrazne natiahne.

chce to presunúť pár ministerských zamestnancov z Bratislavy, nech si odmerajú, koľko ich potrvá cesta zo Stropkova do Prešova alebo z Kráľovského Chlmca do Košíc.

Skryť Vypnúť reklamu

Možno sa ich úradnícky uhol pohľadu presunie na pozíciu pacienta, pretože v konečnom dôsledku to bude práve obyčajný človek, ktorý si v každodennom živote zlízne reformu všetkými desiatimi.

A v takom prípade to musí byť naozaj zmena k lepšiemu, ktorú vie minister aj riadne odôvodniť a odkomunikovať.

Na mape je deväť nemocníc z východu. Reforma ich má degradov

Z Prešovského kraja sa ozýva silný nesúhlas s reformou nemocníc

Bez servítky na ústach

Priamo, jasne a zrozumiteľne sformovala svoj názor na očkovanie herečka Gabika Marcinková. Nepotrebovala k tomu ani priveľa slov. Priznala aj fakt, že sa sama zatiaľ nie je očkovaná, aj keď jej dôvod ako dojčiacej mamky je pochopiteľný.

Inak je rodená východniarka presvedčená o tom, že vakcína je významným prvkom v boji proti koronavírusu.

Skryť Vypnúť reklamu

Je dôležité, aby verejne známe osoby takto vyslovovali svoj názor. Dokazujú tým, že okrem herectva je podstatný ich spoločenský status, vďaka ktorému môžu, aj keď nemusia byť úspešní, pomôcť v rozhodovaní nerozhodnutých ľudí.

A možno jej za je názor antivaxeri na sociálnych sieťach a v diskusiách aj naložia, ale o to je úprimný a jednoznačný názor Gabiky Marcinkovej v mediálnom priestore vzácnejší a potrebnejší. Zhováral sa s ňou Michal Frank.

Herečka Marcinková: Súhlasím, aby mali zaočkovaní isté výhody

Tip Michala Franka

Obchvat bude bez privádzača

„V duchu obchádzam už Prešov, juchú, juchú, aj keď zatiaľ iba v duchu,“ nôtime si už nejaký ten piatok s Heľeninými očami.

Tí si ho čoskoro zanôtia aj na otvorení obchvatu, na ktoré ich už ministerstvo dopravy po našom článku snáď pozvať nezabudne.

A Prešov sa bude obchádzať naozaj, nielen v duchu. No, bude, nebude. Obchvat bude, ale na privádzač k nemu už nezvýšilo. Peknú slovnú prestrelku o tom, kto ho má vlastne postaviť (Doležal, Majerský či Turčanová), nájdete v článku kolegu Michala Ivana.

Píše o tom, že 15 miliónov eur za privádzač na Grófskom sa nechce platiť nikomu.

Prešovčanom urobia obchvat, na ktorý sa nedostanú

Tip Róberta Bejdu

Opitý zbabelec za volantom

Najprv si vypil a potom sadol za volant. Bola tma a on si vo vysokej rýchlosti, akou každý jazdí na Južnom nábreží, nevšimol, že sa blíži priechod pre chodcov. A už vôbec neregistroval, že po ňom niekto kráča. Mladá žena uskočiť nestihla, auto ju vo vysokej rýchlosti zrazilo.

Tak nejako to minulý utorok okolo deviatej večer vyzeralo na frekventovanej košickej štvorprúdovke. Normálny vodič by zastal a zisťoval, čo sa stalo. Veď dopravná nehoda sa môže stať každému. A niektorým aj s alkoholom v krvi.

Vodič Škody Octavia však nezastal a zbabelo ušiel. Nezaujímalo ho, čo je s osobou, ktorú zrazil. Či náhodou nepotrebuje pomoc. Nie, pokračoval v jazde, doma zaparkoval auto a možno veril, že ho polícia nevypátra.

Prerátal sa a už na druhý deň ráno sa ocitol v policajnej cele. A po verdikte súdu vo väznici na Floriánskej ulici. Ako sa tam dostal a prečo?

Mal som vypité, priznal vodič, ktorý v Košiciach zrazil dievča a ušiel


Tip Jany Otriovej

Značka stratila glanc

Pýcha Sniny, biokúpalisko v Rekreačnej oblasti Sninské rybníky, utrpela ranu. Do chrbta. Sťažnosti návštevníkov na nevyhovujúcu vodu v bazéne, ktorá ich po kúpaní hnala na WC, do kúpeľne a niektorých aj do ambulancie, potvrdili rozbory vody.

Hoci spočiatku samospráva značku bránila a hovorila o nepravdách a chýroch, napokon bola nútená kúpaciu časť obľúbenej rekreačnej oblasti uzavrieť.

Externý zdroj znečistenia, ako sa o príčine nekvality vody kulantne vyjadrila, treba hľadať popri potoku Malá Bystrá, ktorý bazén napája. Ktovie, ako vlastníci nehnuteľností, ktorí v lokalite nie sú pripojení na verejnú kanalizáciu, vyvážajú a likvidujú odpadové vody. Diskusie na sociálnej sieti farbisto opísali ako.

Po A, nasleduje B, teda ako bude samospráva problém riešiť tak, aby sa situácia z tohto leta už viac neopakovala. Zatiaľ na túto otázku odpoveď nedala.

Vedenie mesta a poslancov čaká ešte jedna neľahká úloha. Rozhodnúť o ďalšom osude Rybníkov, o majetkovom vysporiadaní vzťahov s urbárnikmi, ktorí v areáli vlastnia pozemky.

Aby sa im ľahšie rozhodovalo, budú sa pýtať obyvateľov.

Čas beží ...

Do biokúpaliska v Snine tiekla voda z potoka, ktorý zrejme slúžil ako kanál

Ďalšie tipy Kataríny Gécziovej v skratke

Vyzerá to doslova a do písmena na dream job. Aspoň tak sa javí pracovná pozícia Branislava Pašku, synovca niekdajšieho najsilnejšieho muža v zdravotníctve. Verejnosť si ešte dobre pamätá na bitku, ktorú rozpútal Branislav spolu so svojimi bratmi v košickom centre. Bol za to aj odsúdený, ešte predtým prišiel o vedúcu pozíciu na strategickom oddelení verejného obstarávania, ale stále je vedený ako zamestnanec nemocnice. Do práce ale nechodí, je na dlhodobej péenke. Branislava Pašku odsúdili, ale stále je zamestnancom košickej nemocnice

Začal sa nový školský rok a my pevne veríme, že budú žiaci za lavice sadať čo najdlhšie. Aj keď prvá lastovička v hneď v prvý školský deň ukázala, že to možno nebude také ružové. Rodičia neveria Gröhlingovi, že sa školy zatvárať nebudú. Jedna trieda je už v karanténe

Prvý školský deň odkryl i nezvyčajný prípad z Prešova, kedy sa jeden rodič rozhodol zaťažiť i tak vyťaženú školu, ktorá musí fungovať v podmienkach, aké sme na Slovensku nemali od jeho vzniku. Zažaloval vzdelávaciu inštitúciu za to, že plnila nariadenia, ktoré plniť musela, ak chcela plniť svoju základnú funkciu a tou je výučba. Rodič zažaloval školu v Prešove. Bol proti rúškam a testovaniu

Košice si taký protestný deň už dlho nepamätajú. Naposledy sa toľko ľudí zhromaždilo na Hlavnej po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Aktuálne verejné stretnutia nemali s pietou nič spoločné. A nemali nič spoločné ani s Dňom ústavy Slovenskej republiky (1.9.), aj keď ich organizátori dvoch z celkového počtu troch zhromaždení maskovali práve pod túto zámienku. Viaceré prečudesné názory a agresia vybublali z košického centra počas prvého septembra. Ostré slová, krik, vulgárne nadávky, potýčky. Ako sa smeráci pustili do aktivistov

Áno, chceme mať Slovákov doma. Áno, chceme, aby míňali peniaze v slovenských destináciách. A áno, chceme, aby boli zase Šírava a Domaša letnými strediskami ako v minulosti, keď ich brehy pripomínali chorvátske pláže. Ale to je asi tak všetko. Lebo keď sa dá, vždy narážame na byrokraciu. Ukazuje to aj prípad obce Kvakovce, ktorá potrebuje vyvážať odpadky zo strediska na Domaši čo najefektívnejšie. Ak to je možné aj na úrovni 21. storočia. Samospráve by na to stačila malá vlečka, ale pri žiadosti o ňu neuspela. Zavážil jeden papier. Na Domaši vozia odpad ako v stredoveku. Peniaze na vlečku nedostanú

O predaji železničnej nemocnice v Košiciach sa hovorí už roky. Ale nikdy k tomu nebolo tak blízko ako dnes. Železnice Slovenskej republiky sa v zmysle hesla "Zo štátneho krv netečie" rozhodli lukratívny komplex v centrálnej mestskej časti predať. Od manželiek politikov z SDKÚ cez J&T k Pente. Nemocnica v Košiciach bude na predaj

Príchod Svätého Otca na Slovensko sa nezadržateľne blíži. Jeho návštevu ovplyvnia pandemické opatrenia. Čo všetko sa s pápežovou návštevou spája a aké praktické veci potrebujete poznať? Všetko, čo by ste mali vedieť o návšteve pápeža v Košiciach a Prešove (otázky a odpovede)

Fotogaléria týždňa

Fotogaléria: Stratený Stanley Cup už je v Košiciach, Erik Černák bol poň v Maďarsku


Video týždňa

Skalnaté pleso bolo prázdne. Zrazu je také plné, že sa vylieva

Načítavam video...Ak sa vám Výber redakcie Korzára páči, jedným klikom sa môžete prihlásiť na jeho odber, ako aj na odber našich ďalších e-mailových newsletterov Denný newsletter Korzára , Podcasty Korzára , Víkendové čítanie Korzára a Košický Korzár Večer .

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 2. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 3. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu
 4. Slovenský orloj – svetová atrakcia
 5. Predplaťte si SME.sk s garanciou vrátenia peňazí
 6. Kanceláriám ešte neodzvonilo
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér
 8. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých?
 9. Tam, kde sa ľahko verí na zázraky
 10. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom
 1. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 2. Sledujte naživo pokusy so slovenskými výskumníkmi
 3. Vystúpte z radu, postavte si moderný dom podľa seba
 4. Slováci ochutnali vegánske bagety. Chutili im?
 5. Poznáme slovenské cesty s najkrajším výhľadom!
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Mototechna tento rok predala už vyše 8 tisíc zánovných áut
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Takto dokážu aj vaše peniaze zlepšiť život na našej planéte
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Mikroplasty sú v produktoch každodennej potreby. V ktorých? 7 502
 2. Slovenský orloj – svetová atrakcia 6 695
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 5 876
 4. Radosť zachytiť tieto krásne krivky 4 298
 5. 5 tipov, ako si užiť jeseň v Bratislave a okolí 2 932
 6. Maldivy, Maurícius či Mexiko sú na dosah jediným letom 2 890
 7. Zodpovedné investovanie praje budúcnosti a je fér 2 853
 8. Zateplenie šikmej strechy PUR penou či minerálnou vlnou? 2 321
 9. Volkswagen na IAA v Mníchove predstavil koncept elektromobilu 1 931
 10. Uznávané štúdio oživilo zanedbané štvrte. Prišlo do Bratislavy 1 816

Blogy SME

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V škole v Plešivci je v karanténe aj 30 percent učiteľov na druhom stupni.


17. sep
Eduard Žitňanský

Pretože inflácia straší všetkých, všetci sa pýtajú na príčiny rastu cien.


17. sep
Ženy protestujú proti obmedzeniu interrupcií v Texase.

Snahy započalo KDH už v 90. rokoch.


14. sep
Zasadacia miestnosť.

Zamestnancov lákajú modernejšie priestory.


15. sep

Blogy SME

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu