Korzár logo Korzár
Sobota, 23. september, 2023 | Meniny má Zdenka

Záujem o testovanie v nedeľu bol aj na východe menší (minúta po minúte)

Testy na Covid-19 prebiehali druhý deň.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celoplošné testovanie na východe Slovenska (minúta po minúte):

22:15 Minútu po minúte sme ukončili.

22:00 Nedeľné testovanie sa skončilo.

SkryťVypnúť reklamu

Komplexné výsledky z víkendu by mali byť zverejnené v pondelok 2. novembra.

21:30 Tam, kde sa ešte testuje, odobrali posledné vzorky.

20:30 Košice - Košický magistrát bude v pondelok úplne uzavretý pre verejnosť aj zamestnancov.

Mesto o tom informuje na sociálnej sieti s tým, že dôvodom je nevyhnutná dezinfekcia priestorov po víkendovom celoplošnom testovaní na nový koronavírus.

V utorok od 8.00 h bude opäť dostupná podateľňa, avšak pre vybavovanie stránok zostáva Magistrát mesta Košice naďalej uzatvorený až do odvolania, uvádza.

Úradné záležitosti si podľa mesta možno vybaviť elektronicky cez webovú stránku www.esluzbykosice.sk.

19:15 - V nedeľu do obeda prekročil počet testovaných 3 milióny ľudí.

Potvrdil to minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO). Podiel infekčných ľudí podľa jeho slov je niečo viac ako jedno percento a celkové číslo pozitívne testovaných prekročil 30-tisíc.

SkryťVypnúť reklamu

18:20 Košice - Situácia na najväčšom odbernom mieste na Slovensku, na letisku v košickom aeroklube, je pokojná. Po 17.30 hod. tu už nie je takmer žiadne auto, ktorého pasažieri by sa potrebovali testovať.

Pracovníci odberných tímov potvrdili, že dnešná účasť bola zhruba na úrovni 30 percent oproti sobote. Podotkli však, že počet pozitívne testovaných je v nedeľu vyšší.

"Ľudia nechodia, nemáme čo robiť. Prosíme všetkých, ktorí sa ešte testovať neboli, nech prídu, sme im k dispozícii," odkazujú zdravotníci.

Všetci si pochvaľovali zabezpečenie a koordináciu odberného miesta.

"Bol to geniálny nápad, tie odbery priamo z autobusov. V prípade potreby by sa v budúcnosti práve tento spôsob mohol využívať aj na iných miestach," dodali zdravotníci.

SkryťVypnúť reklamu

17:30 Kechnec - Výrazný útlm oproti sobote eviduje obec v okrese Košice okolie. V sobotu otestovali na troch odberných miestach zhruba 1600 ľudí, v nedeľu do 16.00 h približne 200.

Ako uviedol starosta Jozef Konkoly (nezávislý), pendleri tvorili dokopy asi jednu stovku.

"Najčastejšie kúpili na maďarskej strane nehnuteľnosť a presťahovali sa. Boli aj cudzozemskí - z Nemecka, Francúzska či Talianska. Máme tu priemyselný park," povedal starosta s tým, že napriek sobotňajšiemu návalu záujemcov o testovanie čakacie doby nevznikali.

V prípade uskutočnenia druhého kola celoplošného testovania by sa malo zvážiť jeho trvanie len na jeden deň, respektíve skrátiť dĺžku trvania počas dňa.

17:01 Košice - Priestor pred košickým verejným cintorínom je takmer prázdny. Na parkovisku sa okolo 16.45 hodiny nachádzalo 10 áut. Ľudia v čase zákazu vychádzania uprednostnili testovanie pred návštevou hrobov svojich blízkych.

Na viacerých hroboch napriek tomu sviečky svietia, ľudia prichádzajú sporadicky, niektorí si návštevu hrobov nenechali ujsť.

Okolie hlavného kríža je síce obkolesené sviečkami, ale len zlomkom z počtu sviečok z uplynulých rokov.

17:00 Košice - Primátor Košíc Jaroslav Polaček (nezávislý) verí, že druhé kolo testovania sa Košiciach konať nebude.

„Pre mňa sú dôležité čísla, podľa mňa Košice vyzerajú, že sú zeleným mestom, pretože sme pod slovenským priemerom o polovicu. Teda ja som presvedčený, že v Košiciach testovať nebude treba,“ povedal pre televíziu TA3.

Magistrát reagoval aj na otázku, či bude od svojich zamestnancov vyžadovať negatívny test pred pondelkovým nástupom do práce.

„V uplynulých dňoch sme sa sústredili na čo najlepšie zorganizovanie akcie Spoločná zodpovednosť. Rozhodnutie ohľadom ďalšieho postupu v tejto veci prijmeme v neskorých večerných hodinách na porade vedenia mesta, ktoré sa uskutoční po skončení celoplošného testovania," odpovedal magistrát.

16:15 Milhosť - V obci v okrese Košice okolie, ktorá má do 400 obyvateľov, prebieha celoplošné testovanie len v nedeľu. Ráno na výter čakalo okolo 80 ľudí. Niektorí sa presunuli na odberné miesta do okolitých obcí. Popoludní zaznamenali útlm.

Približne do 15.00 h otestovali dokopy 170 ľudí, z toho bolo približne 110 domácich.

"Boli aj cudzí občania, aj priamo z Košíc, ktorí sa tu zastavili. Ale väčšinou takí,
ktorí bývajú na druhej strane hranice a trvalý pobyt majú na Slovensku," povedal starosta Štefan Nagy (SMK) s tým, že viacerí obyvatelia obce využili možnosť otestovať sa na iných miestach už v sobotu.

"Očakávame, že v nedeľu okolo 19.00 h príde možno ešte okolo 20 až 30 ľudí, ktorým v práci končia zmeny," dodal.

Podľa jeho slov sú vzťahy s prihraničnými obyvateľmi dobré a nevidia problém otestovať ich, ak na to majú kapacitu.

16:10 Prešov - Primátorka Andrea Turčanová nedeľu popoludní zhodnotila situáciu v meste Prešov.

Kritizovala meniace sa podmienky a zabezpečenie personálu zo strany štátu. Zdravotníkom chýbala strava a niektorým aj ochranné pomôcky.

Súvisiaci článok Turčanová: Kto rozhodol, že dve kolá musia byť, asi vie, čo robí Čítajte 

14:50 Trebišov - V sobotu v Trebišove otestovali 7943 ľudí. Pozitívny test malo 34 ľudí.

Potvrdila to hovorkyňa radnice Martina Mištaničová.

V nedeľu aj tu evidujú v nedeľu výrazne menší záujem o testovanie. Dokopy majú 18 odberných tímov v 12 odberových miestach, ktoré kopírujú volebné
okrsky. V nedeľu doposiaľ nedošlo k ich zlučovaniu.

14:40 Spišská Nová Ves - V okrese Spišská Nová Ves počas soboty urobili 41 309 testov. Pozitívnych bolo 1,32 percenta vzoriek.

V Spišskej Novej Vsi odobrali 14 653 vzoriek. Z toho pozitívnych bolo 0,98 percent.

V Krompachoch otestovali 3 997 ľudí, 0,99 percent bolo pozitívnych.

Rovnaké percento pozitívnych mali aj v Spišských Vlachoch. Tu otestovali 1 252 ľudí.

14:34 Snina - V nedeľu je záujem o testovanie v meste pod Vihorlatom výrazne nižší v porovnaní so sobotou. V tento deň bolo v meste otestovaných 6 408 ľudí, v nedeľu predpoludním 752.

Testovanie prebieha vo všetkých 13 odberných miestach plynulo.

14:35 Jaklovce - Za sobotu odhalili v obci v okrese Gelnica spomedzi 936 vzoriek 11 pozitívnych prípadov.

Testovanie počas nedele podľa starostu obce Matúša Fedora (nezávislý) prebieha výrazne pomalšie ako v prvý deň. Do obedňajšej prestávky vyšetrili na oboch odberových miestach 85 ľudí, medzi nimi boli pozitívne dve vzorky.

Okrem Jaklovčanov prišli na odberové miesta aj chatári. Starosta ešte predpokladá účasť ľudí popoludní, keďže vonku je príjemnejšie ako ráno a vyšlo aj slnko.

„Testy máme, lebo nám ich armáda dodala,“ uviedol Fedor s tým, že v prípade potreby vedia materiál operatívne doplniť.

14:30 Bardejov - v meste v sobotu otestovali 11.396 osôb, z nich bolo 148 pozitívnych, čo je zhruba 1,29 percenta.

Mesto má aplikáciu, kde sleduje 21 odberných miest v 14 lokalitách.

"Dobrovoľníci nám každú pol hodinu až hodinu aktualizujú údaje. Dnes je to pokojnejšie a je o poznanie menej ľudí ako v sobotu," ozrejmil hovorca mesta Štefan Hij s tým, že v sobotu to bolo o radoch v priemere od 30 do 80 ľudí.

V nedeľu podľa jeho slov na odberných miestach čakalo dopoludnia menej ako päť ľudí.

14:25 Sobrance - Záujem o celoplošné testovanie v nedeľu utíchol. Podobná situácia bola aj v sobotu popoludní.

V tento deň podľa primátora Pavla Džurinu (nezávislý) odberné miesta pomaly zívali prázdnotou.

"Riešili sme len drobnosti, ako napríklad ochranné overaly alebo že došli lístky s číslami. Mesto bolo pripravené na 100 percent. Na odberné miesta sme hneď všetko doplnili," povedal.

Na mestskom úrade majú pre celoplošné testovanie určenú stálu službu. Stravovanie pre zdravotníkov na víkend zabezpečili v sobotu ráno.

V meste s približne 6350 obyvateľmi majú zriadených päť odberných miest, z toho sú tri v exteriéri.

14:10 Gelnica - V okresnom meste pretestovali počas nedeľňajšieho dopoludnia 261 ľudí, z toho boli štyria pozitívni. Súhrnne aj so sobotou teda v meste odhalili už 23 infikovaných

Ako nám povedal primátor Gelnice Dušan Tomaško (nezávislý), za hodinu otestujú na jednom odbernom mieste v priemere štyroch až piatich záujemcov.

„Dnes už niekde hráme karty, niekde človeče,“ opísal s humorom situáciu, pretože za päť hodín vyšetrili na jednotlivých stanovištiach v priemere okolo 20 až 30 ľudí.

Výnimkou je len Banícke múzeum s približne 106 otestovanými, kam chodia obyvatelia z marginalizovaných rómskych komunít.

Primátor potvrdil, že všade situácia je aj naďalej pokojná a problémy od rána nezaznamenali.

13:50 Prešov - Situáciu pri celoplošnom testovaní sleduje aj prednosta Okresného Okresného úradu (OÚ) v Prešove František Höger.

Napriek menším incidentom je situácia pokojná a podľa neho všetky zložky testovanie zvládli. Pri monitorovaní situácie narazili aj na kuriózny prípad.

Súvisiaci článok Prednosta Höger: Podgurážený muž sa po pozitívnom teste otestoval opäť Čítajte 

13:30 - Polícia dôrazne upozorňuje občanov, aby dodržiavali opatrenia a v prípade pozitívneho výsledku išli okamžite do karantény a nie na ďalší test.

Ako informovala hovorkyňa Prezídia PZ Denisa Bárdyová, počas celoplošného testovania doteraz zaznamenali už 24 prípadov opakovaných testov.

"Znamená to, že občania, ktorým vyšiel test pozitívny, si šli jeho výsledok overiť na iné odberné miesto. Spravili tak napriek jednoznačnému varovaniu, aby tak nerobili. Svojim konaním vystavili nebezpečenstvu ďalších čakajúcich ľudí a členov odberných tímov, ktorí nemajú ochranné obleky," podotkla Bárdyová s tým, že všetci pozitívne testovaní občania dostali jednoznačné pokyny o povinnej karanténe a ďalších postupoch, ktoré ignorovali.

Polícia rieši uvedené prípady a konanie občanov vyšetruje ako podozrenie zo spáchania trestného činu šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby.

13:20 Košice - Do 13.00 hod. bolo na odbernom mieste v U. S. Steel Košice otestovaných 114 ľudí.

"Vyzývame zamestnancov, ktorí sa ešte neboli otestovať, aby využili to, že v týchto chvíľach nemusia čakať v rade. V priebehu pár minút sú otestovaní. Už v pondelok pred rannou zmenou sa budú musieť preukázať negatívnym testom na Covid-19. Inak nebudú môcť nastúpiť do práce," uviedol hovorca USS Ján Bača.

13:00 Spišské Podhradie - V štyroch odberných miestach v meste v okrese Levoča otestovali počas soboty 1 500 Podhradčanov. Pozitívne výsledky boli v 25 prípadoch.

Pred sebou majú ešte testovaciu nedeľu.

Súvisiaci článok V Spišskom Podhradí budú od zamestnancov mesta vyžadovať negatívny test Čítajte 

12:30 Košice - Aj v Mestskej časti Ťahanovce obec prichádza na testovanie v nedeľu menej ľudí.

"Už druhý deň pracujeme na dvoch odberných miestach, ktoré sú situované pri kostole a na futbalovom ihrisku na Aničke. Počas soboty bolo celkovo otestovaných 1411 ľudí osem z nich bolo pozitívnych," povedal nám starosta Ján Nigut (KDH).

Počas nedele sa dopoludnia prišlo otestovať 136 ľudí a záujem je zatiaľ menší. V nedeľu zatiaľ evidujú dvoch pozitívnych.

"Uvidíme čo bude do večera. Počas soboty sme mali nával, okrem našich obyvateľov prichádzali aj ľudia z mestských častí KVP, Ťahanovce sídlisko a Sever," doplnil starosta.

12:10 Čečejovce - V obci v okrese Košice okolie panovala počas nedeľňajšieho predpoludnia pokojná atmosféra. Majú dve odberové miesta, prírodné javisko a kultúrny dom. Pracuje v nich päť odberných tímov.

"V sobotu sme otestovali 1416 ľudí, z toho bolo 18 pozitívnych," dozvedeli sme sa od členov odberového tímu.

Do obce sa prišli otestovať aj ľudia z okolitých dedín. Z Mokraniec, Drienovca aj z Moldavy nad Bodvou.

V nedeľu za tri hodiny otestovali 25 ľudí.

"Čakáme na výsledok, testovanie bolo síce trochu nepríjemné, ale dalo sa to vydržať. Chceme byť hlavne zdraví," uviedli testovaní obyvatelia.

12:00 Košice - Aktuálny stav na odberovom mieste v areáli U. S. Steel Košice je taký, že sa takmer vôbec nečaká.

"Od rána do 11. hodiny bolo otestovaných 107 ľudí," informoval hovorca USS Ján Bača.

11:50 Košice - Testovanie na košickom letisku je v nedeľu oveľa rýchlejšie a plynulejšie, ako v sobotu.

11:35 Nižná Myšľa - V obci v okrese Košice okolie realizujú celoplošné testovanie v areáli archeologického skanzenu.

Ako uviedol starosta Miroslav Sisák (nezávislý), ak majú inde nápor, môžu sa prísť otestovať k nim a zároveň tak stráviť čas v prírode.

"Zatiaľ je situácia určite pokojnejšia ako v sobotu. Praje aj počasie," povedal v nedeľu s tým, že na tomto jednom odbernom mieste majú dva odberné tímy.

V Nižnej Myšli v sobotu otestovali 850 ľudí, všetci mali negatívny test na nový koronavírus. Celkovo na testovanie očakávajú 1300 obyvateľov.

11:30 Chrastné - V obci v okrese Košice okolie už počas soboty otestovali viac obyvateľov než je ich počet vo veku od 10 do 65 rokov.

Starosta Štefan Hudáček to pripisuje aj desiatkam Košičanov, ktorí prišli na odberné miesto v obci z mesta, aby tam nemuseli dlho čakať v rade.

Raritou podľa neho bolo aj 14 cudzích štátnych príslušníkov.

Súvisiaci článok V Chrastnom čakali maximálne Vajkovčanov. Prišli piloti vrtuľníkov z Afganistanu Čítajte 

11:15 Snina - V priebehu soboty vyšiel pozitívny test aj primátorke Sniny Daniele Galandovej (nezávislá).

"Naša pani primátorka sa k tejto téme postavila nanajvýš zodpovedne a hneď informovala na svojom facebookovom profile obyvateľov mesta a ostala v domácej karanténe. Dodržiava všetky nariadenia a s krízovým štábom komunikuje telefonicky," uviedla vedúca oddelenia strategického rozvoja mestského
úradu Erika Jankajová.

Nedeľa je v súvislosti s testovaním pokojnejšia. Odberné miesta zatiaľ hlásia úplne plynulý chod. K dispozícii je všetkých 13 odberných miest.

11:00 Druhé kolo celoplošného pretestovania určite bude.

Vyhlásil to premiér Igor Matovič (OĽANO) a pripustil, že v pár okresoch by testovanie byť nemuselo. Hovoriť o tom mieni s odborníkmi. Pri druhom kole argumentuje dobrými výsledkami z testovania na Orave a v Bardejove.

10:40 Margecany - Celoplošné testovanie pokračuje v nedeľu aj v obci v okrese Gelnica. Testovať sa začalo načas o siedmej ráno.

O odbery takto zavčasu nebol podľa slov starostu Igora Petrika (nezávislý) veľký záujem, no o desiatej sa už začali tvoriť krátke rady.

Súvisiaci článok Pre nízku teplotu začali v Margecanoch testovať cez okienka Čítajte 

10:35 Košice - Košické mestské časti začali postupne zverejňovať základné štatistiky z plošného testovania zo soboty.

Samosprávy si všímajú počty otestovaných i pozitívnych.

Súvisiaci článok Testy odhalili počas soboty desiatky nakazených Košičanov Čítajte 

10:32 V sobotu v rámci celoplošného testovania otestovali na Slovensku 2 581 113 ľudí, z nich bolo 25 850 pozitívnych. Predstavuje to takmer presne jedno percento.

Na nedeľnej tlačovej konferencii o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď.

"Je to dôkaz, že Slovenská republika ako spoločenstvo zodpovedných ľudí funguje," povedal predseda vlády Igor Matovič.

10:31 Trebišov - V Trebišovskom okrese prišlo v sobotu na testovanie 50 436 ľudí, s certifikátom o pozitívnom výsledku odišlo 290, čo je iba 0,58 percent.

Prednosta Okresného úradu Gejza Gore povedal, že na odbore krízového riadenia nezaznamenali ani jediný závažný nedostatok, či incident.

"Veľmi dobrá správa je, že v trebišovskej osade, kde žije niekoľko tisíc ľudí marginalizovanej rómskej komunity, stihli otestovať 800 ľudí a nebol zistený ani jeden pozitívny prípad," povedal Gore. V nedeľu sa v testovaní pokračuje.

10:30 - Na Slovensku v sobotu pribudlo 2 282 pozitívne testovaných osôb.

Laboratóriá vyšetrili 21 949 PCR testov, ktoré nesúvisia s prvým dňom celoplošného testovania.

Súvisiaci článok Testuje sa aj mimo celoplošného testovania. Pribudlo 2282 infikovaných Čítajte 

10:21 Baška - Starosta obce v okrese Košice okolie Ján Serbin (KDH) hovorí, že v sobotu otestovali okolo 850 ľudí. Pozitívni boli štyria z nich.

"Priamo v Baške sa testovanie týka 600 miestnych ľudí. Ostatných, ktorí prešli týmto procesom, sme testovali kvôli tomu, že prišli z okolitých obcí a hlavne z Košíc. Počas nedele očakávame ďalších 300 ľudí, materiálu máme zatiaľ dosť," povedal Serbin.

Počas nedele záujem o testovanie poklesol, starosta očakáva, že viac ľudí príde v popoludňajších alebo večerných hodinách. Momentálne je odberné miesto bez záujemcov o testovanie.

10:20 Kamenica nad Cirochou - V najväčšej obci Humenského okresu počas prvého dňa v dvoch odberných miestach otestovali 969 osôb.

Informuje o tom obec na svojej facebookej stránke. Priebeh testovania bol pokojný, viac čakajúcich zaznamenali iba ráno na začiatku testovania a po skončení dvoch prestávok. Inak boli čakacie doby minimálne, resp. žiadne.

Odporúčaný časový harmonogram testovania podľa ulíc dostali Kameničania v tlačenej podobe aj do poštových schránok pred testovaním.

Medzi zdravotníkmi i administratívou pôsobili aj členovia Miestneho spolku SČK a Dobrovoľného hasičského zboru obce, ktorí zabezpečovali aj plošnú dezinfekciu.

9:50 - Pred nástupom do služby boli v nedeľu pozitívne testovaní dvaja policajti v Žilinskom kraji a jeden v Košickom kraji.

Nahradení boli policajtmi zo záložného tímu. Informovala o tom Denisa Bárdyová z Prezídia Policajného zboru.

9:46 Košice - Aktuálny stav na odberovom mieste v areáli U. S. Steel Košice je taký, že sa nečaká ani minútu.

"Dva odberové tímy od rána do deviatej otestovali 70 ľudí," informoval hovorca USS Ján Bača.

9:45 Humenné - Predpokladaný počet Humenčanov, ktorí sa mali počas víkendu zúčastniť na celoplošnom testovaním, je 28 400. V prvý deň otestovali zdravotníci 11 486 ľudí, z toho bolo 179 pozitívnych.

Humenská radnica zdôrazňuje, že tento údaj obsahuje aj počty ľudí, ktorí nemajú trvalý pobyt na území mesta, ale prišli sa tam otestovať.

9.34 Prešov – Kým v sobotu ráno sa na odberných miestach na konci Sídliska III čakalo v dlhých radoch aj hodiny, v nedeľu je situácia úplne iná.

Ľudí zrejme odradilo aj mrazivé ráno. Okolo deviatej hodiny na odberné miesta v areáli Technických služieb či v ZŠ Bajkalská chodili ľudia skôr sporadicky.

9:30 Polícia zaznamenala v sobotu večer ďalších občanov, ktorí sa podrobili opakovanému testovaniu.

"Podozrivá je 38-ročná žena, na odbernom mieste bola v Ľuboticiach v okrese Prešov dvakrát testovaná, pričom oba testy mala pozitívne," uviedla hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.

Polícia ešte skôr zaznamenala ďalších osem podobných prípadov.

9.30 Snina – Prednosta Okresného úradu v Snine Evald Štofík na svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že je pozitívne testovaný na ochorenie Covid-19.

„Priatelia, aj keď nie som v teréne, keďže som pozitívne testovaný na Covid-19, tieto chvíle prežívam spoločne s vami. Podľa predbežných informácií sa v okrese Snina dalo otestovať počas soboty 15 410 obyvateľov, z toho bolo 276 pozitívne otestovaných, čo je 1,79 percenta. Myslím si, že to nie je zlé číslo, no buďme ďalej ostražití a zodpovední. Pamätajme na to, že negatívny výsledok testu neznamená neinfekčnosť. Všetkým, ktorí sa podieľajú na tejto akcii, patrí obrovská vďaka a úcta,“ napísal.

9:00 Prešov - V meste je otvorených všetkých 66 odberných miest. Testovanie podľa radnice zatiaľ pokračuje bez výraznejšieho čakania. Nápor ľudí v porovnaní so sobotňajším ránom výrazne klesol.

„Príslušníci mestskej polície pokračujú aj počas nedele v kontrole dodržiavania verejného poriadku v okolí jednotlivých odberných miest. Aj dnes budú mestskí policajti nápomocní v prípade, že bude potrebné doplniť chýbajúce certifikáty alebo iný materiál potrebný na testovanie,“ dodáva Tomek.

8:55 Gelnica - Záujem o celoplošné testovanie na ochorenie Covid-19 je v nedeľu v Gelnici oproti sobote minimálny. Prvý deň víkendového testovania otestovali 2722 ľudí, z toho bolo pozitívnych 19.

"Aj dnes ráno sme otvorili všetkých šesť odberných miest v meste. Žiadne problémy sme nezaznamenali," povedal za mesto Milo Janáč s tým, že oproti sobotňajšiemu ránu je účasť oveľa nižšia. "Všade sa tvorili rady, teraz je to pokojné," dodal Janáč.

8:52 Prešov - Nedeľné ráno bolo oproti sobote v Prešove pre zdravotníkov pokojné.

Na najväčšom prešovskom sídlisku sa po otvorení miestností vytvorili len malé rady a ľudia boli otestovaní ihneď po príchode.

Súvisiaci článok V sobotu otestovali v Prešove 33-tisíc ľudí. Zdravotníkom chýbala strava Čítajte 

8:50 Stará Ľubovňa - V meste v sobotu otestovali 6098 ľudí, z ktorých bolo 129 pozitívnych.

Uviedol to primátor Ľuboš Tomko (nezávislý).

"Všetko prebiehalo v poriadku a hladko s tým, že bol dostatok testov a taktiež v rámci všetkých odberných miest bol dostatočný počet zdravotníckych pracovníkov," ozrejmil Tomko.

Odberné miesta rozdelili na základe trvalého bydliska ľudí. Záujem o testovanie bol podľa jeho slov veľký, ale ľudia chodili priebežne, aj keď boli náporové časy. Primátor priblížil, že veľké rady sa netvorili, maximálne čakacie doby boli do 30 minút.

"V nedeľu ráno sa rady netvoria vôbec a nie je taký nápor ako včera. Predpokladáme, že dnes bude pokojnejší deň. Všetky odberové tímy sú opäť pripravené a aj všetky odberné miesta sme otvorili," dodal Tomko.

8:45 Prešov - Prešov pokračuje v celoplošnom testovaní na ochorenie Covid-19. V sobotu sa odberným tímom podarilo urobiť 32 786 odberov a zachytiť 305 pozitívnych prípadov. Infekčných teda bolo 0,93 percenta ľudí.

Na odbernom mieste na ZŠ Šmeralova v Prešove pracuje ako dobrovoľník prorektor Prešovskej univerzity a krajský poslanec Gabriel Paľa. Pri vedľajšom stolíku je ako dobrovoľníčka nezávislá poslankyňa MsZ v Prešove Slávka Čorejová.

Záujemcov o odbery je zatiaľ minimum.

8:42 Humenné - Celoplošné testovanie pokračuje aj v nedeľu. O siedmej ráno otvorili všetkých 24 odberných miest.

Na odbernom mieste v ZŠ Dargovských hrdinov chýbal jeden zdravotník, samospráva zabezpečila náhradu. Priebeh je zatiaľ bezproblémový a pokojný. Väčšina odberných miest je bez čakacích dôb. Najviac čakajúcich je v ZŠ SNP.

Po sobote Technické služby mesta Humenné a Správa rekreačných a športových zariadení kompletne vydezinfikovali všetky odberné miesta.

V prvý deň sa bola testovať takmer polovica z očakávaného počtu testovaného obyvateľstva, pozitivita výsledkov je na úrovni 1,6 percent.

8:40 Košice - Všetkých 19 odberných tímov na košickom sídlisku Nad jazerom začalo v nedeľu pracovať bez zdržania.

„Do našej mestskej časti sa v noci nenaskladnilo od vojska nič, ale mám informáciu, že majú zásoby v Kulturparku, kde po ne operatívne vedia zájsť. Zatiaľ je všetkého dosť. Ak bolo treba, mestská časť doplnila štíty, či celotelové obleky,“ hovorí starostka Lenka Kovačevičová (nezávislá).

V sobotu tu otestovali 9100 ľudí, podľa starostky je na sídlisku približne 16 500 obyvateľov od 10 do 65 rokov.

„V nedeľu neočakávame až takú veľkú účasť ako bola v sobotu. No som dohodnutá s jednotlivými tímami, že ak im bude niečo dochádzať, dajú včas vedieť, nie až keď nebudú mať ani kus,“ dodala.

Jej slová o menšom záujme o testovanie zatiaľ potvrdzuje aj situácia pri odberných miestach. Pred ZŠ Jenisejská nečakal o ôsmej ráno nikto, na parkovisku pri splave bolo tiež viac personálu ako čakajúcich na odber.

8:20 Zborov - Hrdinom sobotňajšieho dňa v Zborove (okres Bardejov) je Stanislav Geffert, ktorý sa k tímu na odbernom mieste pripojil po šichte zdravotného záchranára. V nedeľu pokračuje ďalej.

Konečná bilancia sobotňajšieho testovania v Zborove. Počet odobratých vzoriek: 1192. Počet pozitívnych: 26. Percento infekčných: 2,18.

8:15 Sabinov - Aktuálna situácia na jednotlivých odberných miestach je pokojná, pričom sa rady čakajúcich netvoria.

Kto sa chce dať otestovať, teraz je na to vhodná príležitosť, hlási mesto Sabinov.

8:10 Prešov - V Prešove otvorili odberné miesta.

Dve z nich sa nachádzajú na ZŠ Matice slovenskej na Sídlisku III. Na rozdiel od soboty sa pred nimi netvoria dlhé rady.

8:05 Snina - Mesto na svojej facebookovej stránke uviedlo, že prvý deň testovania zvládlo bravúrne.

V 13 odberných miestach bolo otestovaných 6 408 ľudí. Najviac testov vyhodnotili v odbernom mieste v Cirkevnej spojenej škole (640).

8:00 Košice - V Pereši bolo v sobotu 890 testovaných ľudí, dvaja boli pozitívni. Potvrdil nám to starosta Jozef Karabín (nezávislý).

„V sobotu večer nám priviezli dodatočných 500 testov, okolo 250 sme už minuli. Momentálne fungujú oba odberové tímy, v rade na testovanie čakajú asi piati ľudia. Keďže je nedeľa, očakávam, že nápor príde neskôr a testov budeme určite potrebovať viac. Dúfam, že nám ich armáda dokáže včas dodať," dodal Karabin.

7:15 Aj dnes bude na východe na testovanie vcelku priateľné počasie. Informoval o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na svojej webovej stránke.

Bude jasno až polojasno, miestami hmla. Najvyššia denná teplota 10 až 15 stupňov Celzia, pri hmle môže byť chladnejšie. Fúkať bude prevažne slabý vietor.

7:10 Košice - V nedeľu ráno čakalo vyše 20 ľudí, zväčša chlapi, ktorí idú rovno z nočnej, na odbernom mieste U. S. Steel Košice.

Zdravotníci v dvoch tímoch začínajú pracovať.

7:05 Košice - Odberné miesto v Aeroklube na košickom letisku je pripravené na testovanie aj v nedeľu.

V drive-in je k dispozícii 17 odberových tímov - 10 z nich poskytlo na vlastné náklady mesto Košice a sedem Hasičský a záchranný zbor v Košiciach. Záujemcovia sa môžu prísť otestovať do 13 autobusov.

„Ráno o 7.00 hod. čakalo na otvorenie prevádzky najväčšieho odberového miesta na Slovensku desať áut, ktorých osádky boli hneď aj vybavené. Pozývame sem každého, komu sa nechce inde čakať v dlhých radoch," informoval námestník primátora mesta Košice Marcel Gibóda (nezávislý).

7:00 - Začína sa testovanie

Kde sa môžete dať otestovať? (odberné miesta)

Súvisiaci článok Minúta po minúte: Viaceré miesta na východe hlásia nedostatok testov Čítajte 

Ako prebieha antigénový test?

Načítavam video...

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

 1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 4. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu
 5. Spoločnosť EY vyhlásila 18. ročník súťaže na Slovensku
 6. Septembrové číslo krížovkárskeho magazínu Lišiak v denníku SME
 7. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty
 8. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz
 1. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 2. Union zdravotná poisťovňa prináša novinku vo vzdelávaní
 3. Tento domáci nápoj vzpruží lepšie než káva, šlofík a energiťák
 4. Geniálne, čo dokáže minca v mrazničke!
 5. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 6. Novesta predstavuje novú kolekciu pre jeseň/zimu 2023
 7. Katolícka univerzita vykročila na ďalšiu misiu
 8. Prišli na to, že odpad je cenný
 1. Už len dnes za vás Fellner zaplatí polovicu dovolenky 11 845
 2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 038
 3. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 5 918
 4. Vianoce a Silvester v teple: Pätnásť tipov, kam sa vybrať 5 043
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 332
 6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 224
 7. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 2 812
 8. Ľuboš Fellner opäť pozýva. Kam volá turistov teraz? 2 656

Blogy SME

 1. Martin Škopec Antal: Voľby sú oslavou demokracie. Tie slovenské môžu byť jej pohrebom
 2. Rastislav Puchala: A prečo sa nepochváliť?
 3. Martin Sústrik: Voliť veľké, či malé strany? (II.)
 4. Radko Mačuha: "Keď padne zvon ďaleko od kostola."
 5. Anton Kovalčík: Ruské voľby v roku 2004. Boršč a abraka-dabra.
 6. Ivan Mlynár: Vojenskí tajní rabovali úplne netajne.
 7. Stop alibizmu: Za pomenovanie Učiteľky: „Pi...a ...ebnuta.“, jednotka zo správania na ZŠ Dudova.
 8. Janka Bittó Cigániková: Prešli sme si program PS pre zdravotníctvo, našli sme tam tieto hlúposti
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 825
 2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 24 808
 3. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 19 854
 4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 10 914
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 491
 6. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 9 102
 7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 329
 8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 261
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Martin Škopec Antal: Voľby sú oslavou demokracie. Tie slovenské môžu byť jej pohrebom
 2. Rastislav Puchala: A prečo sa nepochváliť?
 3. Martin Sústrik: Voliť veľké, či malé strany? (II.)
 4. Radko Mačuha: "Keď padne zvon ďaleko od kostola."
 5. Anton Kovalčík: Ruské voľby v roku 2004. Boršč a abraka-dabra.
 6. Ivan Mlynár: Vojenskí tajní rabovali úplne netajne.
 7. Stop alibizmu: Za pomenovanie Učiteľky: „Pi...a ...ebnuta.“, jednotka zo správania na ZŠ Dudova.
 8. Janka Bittó Cigániková: Prešli sme si program PS pre zdravotníctvo, našli sme tam tieto hlúposti
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 825
 2. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 24 808
 3. Igor Kossaczký: Matovičova akcia ukázala pravdu o slovenských médiách 19 854
 4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 10 914
 5. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 10 491
 6. Pavel Macko: Teraz sa ukáže, ako hlboko siahajú korene zla a aká silná je Žilinkova ochrana gaunerov 9 102
 7. Ivan Mlynár: Zo skrine biskupov Slovenska vypadol ďalší kostlivec. 7 329
 8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 261
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu