Korzár logo Korzár
Utorok, 26. september, 2023 | Meniny má Edita

Koronavírus na východe: Záujem o testovanie bol v sobotu veľký, niekde chýbali testy (minúta po minúte)

Najviac ľudí prišlo hneď ráno.

Načítavam video...
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celoplošné testovanie na východe Slovenska (minúta po minúte):

22:30 Minútu po minúte sme ukončili.

22:20 Košice - Na odbernom mieste v U. S. Steel Košice urobili v sobotu 1259 testov.

SkryťVypnúť reklamu

22:15 Košice - Odberné miesto v Aeroklube na košickom letisku otestovalo v sobotu 4 308 občanov najmä z Košíc, ale aj okolitých obcí, z ktorých bolo 19 pozitívnych osôb.

22:00 - Prvý deň celoplošného testovania na Slovensku sa skončil.

V sobotu bol o testovanie na Slovensku záujem. Na niektorých miestach sa tvorili počas dňa aj niekoľkohodinové kolóny. Išlo napríklad o miesta, kde sa dalo testovať z auta.

Do soboty 12.00 h bolo v rámci celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovaných 828 518 ľudí, z nich malo pozitívny výsledok 7947 ľudí, čo je približne jedno percento.

Do testovania bolo podľa Naďa nasadených viac ako 40 000 ľudí po celom Slovensku, z toho vyše 6000 vojakov, 5000 policajtov, 113 hasičov a takmer 15 000 zdravotníkov. Súčasťou operácie je tiež takmer 10 000 administratívnych pracovníkov, 250 príslušníkov finančnej správy, ako aj približne 4000 dobrovoľníkov.

SkryťVypnúť reklamu

Počas dňa pomáhalo aj 33 príslušníkov ozbrojených síl z Rakúska a 200
zdravotníkov z Maďarska.

S testovaním sa bude pokračovať v nedeľu, začína sa opäť o 7.00 hod.

21.30 - Na všetkých testovacích miestach sa práve vykonali posledné odbery.

21:00 Štrba - Obec Štrba na svojich štyroch odberných miestach do 19.00 h eviduje 14 pozitívnych ľudí z celkovo 1732 vykonaných odberov.

"Jedno odberné miesto otvorila obec na Štrbskom Plese, jedno v Tatranskej Štrbe a dve priamo v obci. Obyvatelia tam chodili podľa ulíc. Rady neboli dlhé, čakalo sa maximálne do 30 minút. Všetko sme mali dobre zorganizované a pripravené. Mali sme dostatok zdravotníkov a aj ochranných pomôcok," povedal starosta Michal Sýkora (Dobrá voľba, kandidoval ako nezávislý).

SkryťVypnúť reklamu

Na testovanie chodilo veľa ľudí z iných miest a obcí. Na Štrbskom Plese do 19.00 h urobili 451 odberov, pričom v tejto oblasti žije len 74 obyvateľov.

"Rátali sme, že bude nárast, ale nie až taký. Nebolo to o turistoch, ale ľudia z iných miest a obcí tu prišli účelovo za testovaním," skonštatoval starosta.

20.15 Košice - Primátor Polaček nevedel odhadnúť celkový počet ľudí, ktorí sa v Košiciach doposiaľ dali otestovať v rámci celoplošného testovania. Podľa nekomplexných údajov by pozitívnych malo byť menej ako 0,5 percenta.

Na letisku otestovali do 19.00 h takmer 4000 ľudí, pričom pozitívnych bolo 19 z nich. Za hodinu tu dokážu vybaviť približne 300 áut. Kým v sobotu ráno bola čakacia doba niekoľko hodín, večer záujemcovia nemuseli takmer vôbec čakať.

"V Košiciach sme urobili všetko preto, aby sme zachránili našu krajinu a neboli v hanbe. Za posledných 48 hodín sme preskupili všetky sily a urobili sme aj nemožné, povedal Polaček,

20:05 Jaklovce - Pre obyvateľov Jakloviec (okres Gelnica) pripravila obec dve testovacie miesta. Nachádzajú sa v pavilóne A miestnej základnej školy a v kultúrnom dome.

Aktuálnu situáciu na oboch stanovištiach môžu Jaklovčania sledovať prostredníctvom kamier na webovej stránke mesta.

Hoci sa popoludní pri odberných miestach tvorili rady, večer tam bolo vidieť len ojedinelých záujemcov.

Súvisiaci článok Do Jakloviec jedna zo zdravotných sestier neprišla, čakali ju na dvoch miestach Čítajte 

20:00 Košice - Zdravotníci a celé dva tímy ľudí sú ešte stále pripravení odobrať vzorky a otestovať každého, to príde do areálu U. S. Steel Košice až do pol desiatej.

"Využite to, že nečakáte ani minútu a ste otestovaní . Dnes túto možnosť v areáli U. S. Steel využilo 1292 ľudí, ktorým sme vydali certifikát," uviedol hovorca oceliarní Ján Bača.

Okrem toho si U. S. Steel Košice objednal aj platené testovanie v Nemocnici Šaca pre kľúčových zamestnancov a pracovníkov z nepretržitých prevádzok. Na tomto pracovisku bolo od rána otestovaných 1067 ľudí.

19:50 Humenné - Večer je situácia na odberných miestach pokojná.

V priemere na testovanie čaká 5 až 10 ľudí, niektoré miesta, napríklad Obchodná akadémia, sú bez čakania. Najvyšší počet čakajúcich na testovania hlásia odberné miesta v ZŠ Laborecká, ZŠ SNP a v Dome kultúry.

19:47 Košice - Sedem odberných miest v Košiciach v sobotu večer zatvorili pre nedostatok testov. Mesto tiež minulo zásoby ochranných pomôcok zo svojich skladov.

Primátor Jaroslav Polaček zároveň obyvateľov vyzval, aby si testovanie na ochorenie COVID-19 v nedeľu nenechali na poslednú chvíľu.

Na brífingu o tom informoval s tým, že košické mestské časti (MČ), ako aj mesto, vynaložili na celoplošné testovanie zo svojich vlastných zdrojov spolu približne jeden milión eur.

Mesto použilo zásoby zo skladov civilnej ochrany. Sklady sú prázdne.

"Armáde sme túto informáciu doručili. Majú noc na to, aby zoskupili svoje sily a doniesli všetko, čo treba. Je to v ich rukách," uviedol primátor Polaček.

Armáda mu podľa jeho slov zaručila, že testovanie v Košiciach nie je ohrozené. Zásoby testov aj ochranných pomôcok majú prichádzať v noci.

19:45 Prešov - Napriek večernému chladnejšiemu počasiu je v Prešove stále záujem ľudí o testovanie.

Oproti rannému návalu sú v týchto hodinách rady o čosi kratšie. Ľudí preto posielajú aj na iné odberné miesta mimo ich okrskov.

„Mestská polícia usmerňuje ľudí, aby sa presunuli k voľnejším odberným miestam. Napríklad tým, ktorí stoja v rade na Mukačevskej ulici, odporúčajú, aby sa išli dať otestovať na ZŠ Matice Slovenskej, kde je menej ľudí,“ informovala podvečer radnica mesta Prešov.

Rady sú stále na ZŠ Bajkalskej aj ZŠ Šmeralovej, kde sa čaká približne pol hodiny. O niečo dlhší rad je v Kultúrnom stredisku PKO Centrum. Čaká sa približne hodinu.

Prevažná väčšina opýtaných prišla na testovanie večer práve kvôli odporúčaniu, aby chodili podľa prvého písmena priezviska a pridelených časov.

19:20 Poprad - Centrum sociálnych služieb v Poprade s účinnosťou od nedele pozastavuje prevádzku jedálne na Baníckej ulici.

Dôvodom je pozitívny test na Covid-19 u zamestnanca jedálne. Informuje o tom mesto na svojej webovej stránke.

Rovnako sa nebude rozvážať strava do mestských častí. Opatrenie platí do odvolania.

Hneď ako sa situácia stabilizuje a vykoná sa dezinfekcia priestorov, jedáleň na Baníckej ulici bude opätovne otvorená, dodáva radnica.

19:00 Gelnica - Testovanie v okresnom meste Gelnica prebieha od rána v pokojnej atmosfére. Otvorených je všetkých šesť odberných miest.

Pri organizácii v meste veľmi pomáhajú koordinátori, ktorých mesto zabezpečilo po jednom pre každé odberné miesto.

Súvisiaci článok V Gelnici pomáhajú s organizáciou testovania koordinátori Čítajte 

18:45 Vysoké Tatry - Počet pozitívnych prípadov, ktoré odhalili počas sobotňajšieho testovania vo Vysokých Tatrách, je nízky.

Uviedol to náčelník mestskej polície Miroslav Kolodzej s tým, že koncom dňa sa prichádza otestovať viac ľudí, no veľké čakacie doby tam nie sú.

"Nevyskytli sa nám žiadne situácie, kde by musela zasahovať mestská alebo štátna polícia."

Na testovanie do Vysokých Tatier podľa neho chodia aj obyvatelia z iných miest a obcí.

18:30 Posilňovacie náradie ustúpilo koronavírusu. Aj takto možno charakterizovať odberné miesto v obci Chlmec v Humenskom okrese.

Základná myšlienka bola, aby sa testovanie konalo v exteriéri a na každý úkon bol dostatok priestoru. Na testovacie miesto sa zmenilo fitness centrum, detská i oddychová zóna.

Súvisiaci článok Chlmčanom a Porúbčanom hrala počas odberov hudba Čítajte 

18:05 Michalovce - Z 28 odberných tímov v Michalovciach odhalili nákazu už v sobotu ráno.

Pozitívne testovanú ženu ihneď, ešte pred začatím testovania verejnosti, vymenila náhradníčka. Celoplošné testovanie sa uskutočňuje na území mesta bezproblémovo. Najväčší záujem obyvateľov zaznamenali ráno.

"Rady sú síce aj teraz, ale nie sú také, aby ľudia museli čakať niekoľko hodín," povedala podvečer hovorkyňa mesta Iveta Palečková s tým, že čakacia doba je na jednotlivých odberných miestach v priemere 30 minút.

17:55 Košice - Keby nešlo o mimoriadnu udalosť, vyzeralo by to skoro tak, ako keď sa v historickej budove Štátneho divadla v Košiciach má začať predstavenie.

Len diváci nekráčajú k scéne klasickými vstupmi. Nehrala sa žiadna hra či opereta. Testovalo sa.

Súvisiaci článok Košické divadlo sa otvorilo ľuďom, hľadajú v ňom pozitívnych Čítajte 

17:22 Košice - Aktuálny stav na odberovom mieste v areáli U. S. Steel Košice. Doteraz bolo vydaných vyše 900 certifikátov o testovaní. Dva odberové tímy pracujú pribežne od rána.

Okrem toho si U. S. Steel Košice objednal aj platené testovanie v Nemocnici Šaca pre kľúčových zamestnancov a pracovníkov z nepretržitých prevádzok. Na tomto pracovisku bolo doteraz otestovaných ďalších 1067 ľudí.

17:21 Gelnica - V meste bolo k 17. hodine otestovaných 2 306 ľudí, z toho 15 pozitívnych.

17:20 Košice - V mestskej časti Pereš hrozilo zatvorenie odberného miesta, v ktorom už momentálne pracuje len jeden z tímov.

Dôvodom bol podľa starostu Jozefa Karabina (nezávislý) je nedostatok testov.

Súvisiaci článok Starosta Pereša protestoval s transparentom proti nedostatku testov Čítajte 

17:02 Slovensko - Do soboty 12.00 h bolo v rámci celoplošného testovania otestovaných 828 518 ľudí, z nich malo pozitívny výsledok 7947 ľudí, čo je približne jedno percento.

Informoval o tom minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

16:56 Košice - V drive-in odbernom mieste na košickom letisku sa aktuálne vôbec nečaká. Rovnako bez zdržania vás v súčasnosti otestujú aj odberné tímy na Miestnom úrade na Sídlisku KVP. Informoval o tom viceprimátor Marcel Gibóda (nezávislý).

Pokojnejšie popoludnie bez davov ľudí majú teraz aj členovia kvarteta odberných tímov v traktoch A a B bilingválneho gymnázia v Parku mládeže 5 na košickom Mieri.

Na odbernom mieste v kultúrnom dome Krásna a v Centre voľného času na Charkovskej 1 v súčasnosti došli testy a čaká sa na ich doplnenie. V OC Pereš hlásia, že im takisto dochádzajú testy.

16:55 Košice - V Štátnom divadle Košice otestovali do pol piatej popoludní vyše 330 ľudí, všetci mali negatívny výsledok.

Po odberoch čakajú na výsledky usadení v publiku, delia ich rozostupy.

16:54 Smižany - Ešte včera nebolo isté, či sa v Smižanoch bude vôbec testovať.

Obecný úrad sa razom zmenil na telefónne centrum a začalo sa zháňanie profesionálov.

Súvisiaci článok V Smižanoch deň pred testovaním mali zdravotníkov len do jedného zo šiestich tímov Čítajte 

16:44 Košice - Ľudí pred niektorými odbernými miestami postupne ubúda.

Polhodinové čakanie hlásia košické mestské časti Staré Mesto i Furča.

Na Sídlisku dargovských hrdinov pozastavili odbery vzoriek v Centre voľného času na Charkovskej. Dôvodom je nedostatok testov.

16:33 Humenné - Humenčania sa k testovaniu postavili zodpovedne.

Počiatočný raňajší a predpoludňajší nápor zažili najmä odberné miesta na Základnej škole SNP, kam smerovali obyvatelia najväčšieho a najmladšieho Sídliska pod Sokolejom.

Dlhé čakanie hlásili aj odberné miesta v CVČ, kde začali testovať až desať minút po ôsmej, v ZŠ Laboreckej a Obchodnej akadémii.

Neskôr popoludní už bol priebeh testovania na odberných miestach plynulý.

Súvisiaci článok Humenčania prezradili, čo ich motivovalo k testovaniu Čítajte 

16:22 Košice - Popoludní sa v niektorých odberných miestach v centre Košíc rady čakajúcich výrazne skrátili.

Kým predpoludním stála pred Kunsthalle vyše stovka čakajúcich, okolo tretej popoludní ich bolo len zopár.

„Doobeda som prešla asi päť odberných miest v Starom Meste, všade boli dlhé rady, odradilo ma to, vrátila som sa teraz. A hotová som bola za 45 minút. Na mieste, kde bol niekedy historický bazén, sú stoličky v rozostupoch a na plátne idú koncerty. Čakanie mi spríjemnil koncert Heľeniných očí, takže spokojnosť,“ opísala svoje testovanie Soňa.

Prednosť z radu dostal starší pán na invalidnom vozíku. Čakanie i testovanie prebiehalo v pokojnej atmosfére.

„Prišla som a spolu s čakaním na výsledky som tu strávila presne pol hodinu. Všetko ide veľmi dobre, personál je veľmi milý,“ uviedla staršia obyvateľka.

15:55 Košice - V odbernom mieste pri košickom U. S. Steele sa aktuálne čaká už len 15 minút, informoval nás hovorca oceliarní Ján Bača.

Testovať sa tam môžu aj ľudia z blízkeho okolia.

Doteraz bolo vydaných 888 certifikátov o testovaní.

Čas čakania v rade sa v priebehu dňa postupne znižoval s výnimkou času, keď sa tímy striedali na obedňajšej prestávke.

Všetci, ktorí sa prišli otestovať, boli disciplinovaní. "Tímy zdravotníkov pracujú neúnavne, ľudia oceňujú ich prístup," dodal Bača.

15:47 Kežmarok - V Kežmarku je k dispozícii 12 odberných miest. Mesto na svojej FB stránke priebežne aktualizuje informácie o ich obsadenosti. Na väčšine sa v priemere čaká od 30 do 50 minút.

Najdlhšie čakanie je v Základnej škole s materskou školou Nižná Brána, kde si Kežmarčania počkajú približne hodinu a pol. Vyše hodinu stoja v radoch aj na SOŠ - Dielne.

Navštívili sme 10. odberné miesto, ktoré je na futbalovom štadióne. Tvoril sa tam dlhší rad, no ľudia v ňom postupovali pomerne rýchlo. Čakanie tam trvalo zhruba pol hodiny.

„To čakanie nie je až také hrozné. Dá sa to vydržať. Skôr som nervózna z výsledku testu, ale taký pocit má zrejme väčšina ľudí, ktorí sa idú otestovať,“ povedala nám Katarína Krotká.

Ani študent Jozef Podracký si na čakanie v rade nesťažoval. „Je to v pohode. Už keď som prišiel, toľko počkám. Je sobota, voľno, nikam sa neponáhľam. Uvidíme, ako dopadnem, či si voľno aj nepredĺžim o 10 dní,“ poznamenal s úsmevom.

15:35 Žehra - Po počiatočnom návale ľudí je situácia v Žehre (okres Spišská Nová Ves) stabilná, záujemcovia prichádzajú v pravidelných intervaloch. Síce stále stoja v radoch, ale už sú menšie.

Dopoludnia otestovali približne 400 ľudí, pričom pozitívny test na nový koronavírus malo vyše jedného percenta otestovaných.

V obci Žehra bolo počas prvej vlny pandémie v karanténe zhruba 2000 ľudí. Išlo o jednu z piatich rómskych lokalít na Spiši, ktorú z preventívnych dôvodov pred šírením nákazy dočasne uzavreli.

15:27 Sabinov - Na ZŠ Komenského v Sabinove sú až dve odberné miesta.

“Ide to rýchlo,” pochvaľovala si organizáciu mladá Sabinovčanka Jana, ktorá prišla na odbery s mamou Máriou. Obavy z testovania nemajú.

Na niektorých ďalších odberných miestach v Sabinove sa však ešte stále tvoria dlhšie rady. Napríklad na odbernom mieste pri ihrisku.

15:23 Košice - Kým dnes ráno sa pred vstupom na mobilné odberné miesto v priestoroch aeroklubu na košickom letisku tvorili kilometrové rady, popoludní sa situácia upokojila.

Situáciu prišiel skontrolovať primátor Jaroslav Polaček (nezávislý). Problém podľa neho môže nastať v nedeľu. Situáciu sa snažia riešiť, ale je štátny sviatok.

„Ak by sme chceli niečo kúpiť, tak nemáme možnosť. Už začiatkom týždňa sme varovali, že ak armáda nezabezpečí všetky ochranné prostriedky, my nemáme možnosť zaobstarať ich. Armádu som informoval, že sme dnes naše sklady vyčerpali, nemáme žiadne ochranné pomôcky (rukavice, rúška, skafandre), ani pre mestskú políciu. Teraz neviem, ako budú počas nedele niektoré odberové tímy fungovať.“

Pracovníci mesta obvolávajú zdravotnícky personál, či v nedeľu príde, a ak nie, musia zabezpečiť náhradu. „Ak sme v piatok vyhrali jednu vojnu, dnes bojujeme v ďalšej bitke,“ dodal.

Súvisiaci článok Polaček nevie, či bude odberné miesto v aeroklube schopné fungovať aj v nedeľu Čítajte 

15:22 Pereš - V mestskej časti Pereš majú problém. Podľa starostu Jozefa Karabina (nezávislý) zatiaľ otestovali asi 600 ľudí a ostalo im necelých 200 testov.

„Je to tak na 2,5 hodiny. Iné testy na dnes nemáme a na zajtra tiež nie. Zatvorím odberné miesto s dvoma tímami o 17. hodine len preto, že armáda nemá testy? O tom, že sme spotrebovali všetkých 100 párov rukavíc, je škoda hovoriť,“ uviedol starosta Karabin.

15:10 Prešov - Zdá sa, že ranný nával popoludní utíchol. V Prešove na Sídlisku II je situácia pokojná a ľudia s certifikátom v ruke odchádzajú za menej ako hodinu.

„Čakal som približne hodinu a pol, ale prišiel som sem ešte počas obednej pauzy, takže to teraz pôjde rýchlejšie,“ povedal nám jeden z Prešovčanov.

Podľa viacerých opýtaných sa stihli poobede na týchto miestach otestovať do hodiny aj s čakaním na výsledok testu.

Na ZŠ Československej armády v oboch budovách školy sú spolu štyri odberné miesta. Približne hodinu čakali aj na odbernom mieste, ktoré je zriadené na SOŠ Lesníckej. Ľudia však museli čakať dlhšie na certifikáty, ktoré sa minuli a mali prísť do pol hodiny. Chýbajúce certifikáty hlásili aj na SOŠ gastronómie a služieb na Sídlisku duklianskych hrdinov.

„Príslušníci prešovskej mestskej polície však bezodkladne zabezpečili prevoz certifikátov z iného odberného miesta. Príslušníci OS SR priebežne dopĺňajú certifikáty aj na ďalších miestach, kde sa vykonávajú testy,“ ubezpečuje radnica.

15:03 Nižný Klátov - Množstvo Košičanov využíva na celoplošné testovanie na ochorenie Covid-19 odberné miesto v Nižnom Klátove v okrese Košice-okolie.

Ak to bude takto pokračovať, podľa starostky obce Gabriely Staníkovej (nezávislá) nebudú mať dostatok testov.

Súvisiaci článok Do Nižného Klátova sa chodia dávať testovať aj Košičania Čítajte 

14:58 Medzany - V Medzanoch v okrese Prešov sa dlhé rady netvoria. Ľudia sa dávajú testovať podľa rodinných domov. Obecný rozhlas ich vyzval, že môžu prísť aj skôr, pretože je pred odberným miestom málo ľudí. Väčšina z nich navyše už len čakala na výsledky.

14:50 Košice - Podľa webovej stránky, ktorá každú hodinu aktualizuje čakacie doby v jednotlivých odmerných miestach, sa momentálne na Luniku IX čaká až štyri hodiny.

Starosta Marcel Šaňa (SRK) to až tak dramaticky nevidí.

„Toto môže byť informácia z rána, teraz sú ľudia vybavení do hodiny. Už sme pretestovali asi tristo obyvateľov, nejaká stovka ešte čaká. Ľudia sa pozerajú, keď je dlhý rad, vrátia sa domov a prídu neskôr. Ráno bola väčšia disciplína, neskôr sa v rade začali zhromažďovať, rozprávať, ale na to sú tam policajti, aby bol poriadok.“

Starosta predpokladá, že sa nechá otestovať asi 40 percent obyvateľov Lunika IX.

14:45 Košice - Dopravná situácia v Košiciach smerom na letisko, kde sa nachádza odberné miesto drive-through, sa upokojila.

Momentálne je čakacia lehota na vybavenie približne do jednej hodiny. Informoval o tom hovorca Prezídia policajného zboru Michal Slivka.

Slivka zároveň dodal, že polícia dnes na odberných miestach usmerňuje ľudí, dohliada na verejný poriadok, bezpečnosť a plynulosť v cestnej premávke.

14:39 Sabinov - V Sabinove sú aktuálne čakacie doby na testovanie v priemere okolo hodiny.

Na jednotlivých stanovištiach čaká od 13 do 73 ľudí. Za hodinu stihnú vybaviť okolo tridsiatky záujemcov.

14:37 Veľký Šariš - Na prvom z piatich odberných miest vo Veľkom Šariši (okres Prešov) panuje pokojná atmosféra.

Pred budovou ZUŠ blízko mestského úradu je len málo ľudí. V čase našej návštevy ich čakalo na odber asi päť.

14:35 Malý Šariš - V obci Malý Šariš pri Prešove vyrástli dve odberné miesta priamo pri futbalovom ihrisku.

Obec vyriešila logistiku testovania časovo podľa čísel rodinných domov.

“Ľudia si to pochvaľujú, vďaka tomu nie sú dlhé fronty,” povedal pre Korzár starosta Stanislav Mathia (Nova).

Priebeh testovania je pokojný, čakajúci sú disciplinovaní. V Malom Šariši budú testovať aj robotníkov z neďalekej stavby tunela Bikoš.

14:30 Košice - Podľa hovorcu U. S. Steel Košice Jána Baču pracujú dve odberné miesta od rána súbežne.

„Na oboch miestach dostalo zatiaľ vyše 500 ľudí certifikát. Za celý deň nebol čakací čas dlhší ako hodina. Ťažko povedať, či budú odberové tímy schopné otestovať všetkých vzhľadom na to, že sme nemohli urobiť taký počet tímov, ako sme plánovali. Nemohli sme si dovoliť ľudí vyzývať k tomu, aby všetci naši zamestnanci aj s rodinami prišli, lebo sme nevedeli garantovať, koľko ľudí budeme vedieť otestovať. Pôvodne sme rátali so štyrmi dňami a štyrmi tímami. Napokon sme od armády dostali jeden tím a ďalší sme si vyskladali,“ uviedol Bača.

Čo bude so zamestnancami, ktorí nebudú otestovaní, špecifikovať nechcel.

„Pre nás je prvoradá bezpečnosť a zdravie našich ľudí. Máme pripravené varianty, ale je predčasné hovoriť, ktorý z nich použijeme.“

13:50 Kvakovce - V obci v okrese Vranov nad Topľou už pretestovali 50 percent ľudí. V rade sa nečaká, keďže ľuďom pripravili časenky.

"U nás sa bude testovať len jeden deň a zajtra idú naši zdravotníci pomáhať do iných miest. Od 14. hodiny majú začať prichádzať chatári z rekreačnej oblasti Domaša - Dobrá, odkiaľ sa nahlásilo veľmi veľa ľudí," ozrejmil starosta Radovan Kapraľ (nezávislý).

Doteraz počas testovania objavili štyri pozitívne prípady na ochorenie Covid-19.

Pôvodne sa malo testovať v kostole, ale pre hygienu to nakoniec zmenili. Odberné miesto sa tak nachádza na verejnom priestranstve, kde zabezpečili stany.

"Sme prekvapení, ako perfektne to armáda zorganizovala, čo sa týka zabezpečenia materiálno-technického, všetkého je dostatok," dodal Kapraľ.

13:46 Košice - Odberné miesta na sídlisku Nad jazerom sa v prvý deň testovania otvorili načas.

„Zrána bol záujem o testovanie enormný, na väčšine odberných miest sa tvorili dlhé rady. Od postavenia sa do radu, cez testovanie a čakanie na výsledky to boli neraz aj tri hodiny. S blížiacou sa obednou prestávkou sa situácia upokojila,“ informovala starostka sídliska Lenka Kovačevičová (nezávislá).

Sama si prešla počas dopoludnia všetky odberné miesta na sídlisku. Potvrdila, že ľudia sú disciplinovaní a k žiadnym incidentom nedošlo. Do obedňajšej prestávky boli spomedzi všetkých otestovaných osôb na sídlisku identifikovaní traja pozitívni.

„Nechcem byť prorokom, ale myslím si, že u nás sa stihnú otestovať všetci ľudia, ktorí budú mať záujem.“

13:45 Snina - V meste sa aktuálne čakacie doby na odberných miestach pohybujú od jednej do dvoch hodín.

13:27 Humenné - Po obedňajšej prestávke v Humennom najväčší nápor hlásia odberné miesta ZŠ Pugačevova a Cirkevná spojená škola.

Najmenej čakajúcich je v Centre voľného času na pešej zóne.

13:25 Košice -Podľa vicestarostu Furče Dominika Babušíka (Šanca), ktorý sa nachádza na odbernom mieste na ZŠ Postupimská, tu bolo dopoludnia otestovaných približne 500 obyvateľov. Z toho zachytili testy 4 infikovaných.

„Došlo k jednému drobnému incidentu, ktorý riešili prítomní policajti a vojaci. Šlo o nedorozumenie, keď muž držal miesto v rade ďalším členom rodiny, čo sa nepáčilo ľuďom vzadu. Nešlo o nič vážne. V súčasnosti odhadujem, že sa na otestovanie čaká zhruba 1,5 hodiny,“ uviedol Babušík.

13:20 Košice - V priestoroch aeroklubu sa situácia popoludní uvoľnila, aktuálne čakajú autá maximálne hodinu.

Štáb vyzýva všetkých, ktorí sa ešte neboli testovať , aby pokojne využili toto testovacie miesto.

Pracovníci do 12. hodiny otestovali 1 572 ľudí a zistili 7 pozitívnych. Podľa primátora Jaroslava Polačeka (nezávislý) momentálne poskytuje služby testovania na letisku 250 ľudí.

13:05 Prešov - Tri odberné miesta na ZŠ Važecká hlásili po desiatej hodine spolu viac ako 300 vyhodnotených testov.

Počas obednej prestávky sa vytvoril pri základnej škole dlhý rad. Napriek tomu ľudia tesne pred vstupom do školy hlásili, že čakali približne hodinu. To, že rad postupuje pomerne rýchlo, potvrdili viacerí čakajúci.

Na žiadnom z odberných miest v Prešove zatiaľ nezaznamenali komplikácie.

13:10 Nálepkovo - V obci v okrese Gelnica začali na oboch odberných miestach testovať so štvorhodinovým meškaním. Chýbali lekári či zdravotníci na odber vzoriek.

Ako informoval starosta obce Ondrej Klekner (SAS), nakoniec sa cez prednostu Okresného úradu v Gelnici podarilo zohnať do oboch tímov zdravotníkov.

"Uvoľnili sa nejaké zdravotné sestry zo Spišskej Novej Vsi, tak nám ich sem poslali. Sme radi, že sa to konečne rozbehlo," uviedol starosta. Ľudí, ktorí od rána čakali pred odbernými miestami, poslali okolo 9. hodiny domov. Samospráva začiatok testovania neskôr ohlásila v obecnom rozhlase.

V Nálepkove by mali otestovať 3006 ľudí, na hodinu to je 54 testov. Podľa Kleknera sú už teraz v sklze viac ako 400 ľudí na obe odberné miesta. V Nálepkove testujú v hasičskej stanici i v miestnej základnej škole s materskou školou.

13:00 Krompachy - Pri testovaní v Krompachoch v okrese Spišská Nová Ves mali z doposiaľ otestovaných ľudí pozitívny test na nový koronavírus približne dve percentá.

K dispozícii je šesť odberných miest. V každom z nich za hodinu dokážu zdravotníci otestovať 47 až 50 ľudí.

Na poriadok dohliada polícia, miestna občianska poriadková služba aj vojaci. Disciplinovaní sú aj obyvatelia v lokalitách, kde žije prevažne marginalizovaná rómska komunita.

Na Hornádskej ulici je asi najviac ľudí v rade. Odberný tím na tomto mieste tvorí 11 ľudí. Žiadne incidenty zatiaľ nezaznamenali.

12:55 Prešov - testuje sa aj na Volgogradskej a Ulici Matice slovenskej.

12:50 Košice - V košickom Starom Meste sa podarilo v piatok večer na poslednú chvíľu zriadiť ďalšie odberné miesto, kde teraz pracujú dva odberné tímy.

Nachádza sa na Bačíkovej 7, vo dvore Kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie.

Na toto miesto sa prišla otestovať Jana, ktorá je z Medzilaboriec a v Košiciach pracuje v IT spoločnosti.

„Prešla som si niekoľko stanovíšť v širšom centre a tu bolo zrána najmenej ľudí. Celé to trvalo asi 2,5 hodiny. Zrána bola trochu zima. Ľudia čakali pokojne, čo som si všimla, došlo k drobnej hádke. Mladý párik sa postavil dopredu, no hneď sa ozvali ľudia, tak sa otočili a odkráčali preč. Inak bolo všetko v poriadku, aj čo sa týka organizácie,“ opísala dianie po otestovaní.

12:40 Košice - Čakacie lehoty na drive-in odbernom mieste na košickom letisku sa po raňajšom nápore stabilizovali.

V súčasnosti dosahujú zhruba 30 minút. Na záujemcov o celoplošné testovanie tam od rána čaká 14 odberných tímov, 13 z nich zabezpečilo mesto Košice, jeden je armádny.

12:30 Čabalovce - Čabalovčania v Medzilaborskom okrese sa trúsili pred testovacie odberné miesto už dlho pred siedmou.

Dozvedeli sa však zlú správu. Chýbal tam zdravotník.

Súvisiaci článok V Čabalovciach od rána chýbal zdravotník, no už testujú Čítajte 

12:25 Vysoké Tatry - Mesto Vysoké Tatry otvorilo v sobotu tri odberné miesta - v Starom Smokovci, v Tatranskej Lomnici a v Tatranskej Polianke, ktoré sú stopercentne vybavené.

"Začali sme testovať ešte pred siedmou hodinou. Momentálny priebeh je veľmi dobrý, ľudia nestoja vo veľkých zástupoch, čakanie nie je enormné, do nejakej hodiny," uviedol náčelník mestskej polície vo Vysokých Tatrách Miroslav Kolodzej.

Mestská polícia usmerňuje čakajúcich, zabezpečuje verejný poriadok a stará sa aj o cestnú premávku. Vo Vysokých Tatrách je podľa Kolodzeja situácia zvládnutá. Ochranných pracovných pomôcok majú tiež dostatok.

V nedeľu otvorí mesto päť odberných miest - v Tatranskej Kotline, v Tatranskej Lomnici, v Dolnom Smokovci, v Starom Smokovci a vo Vyšných Hágoch.

12:22 Trebišov - V meste je od rána otvorených 12 odberných miest.

Potvrdzuje sa veľký záujem o testovanie. Pred každým odberným miestom sa však tvoria dlhé rady čakajúcich.

Aj keď bolo určené, že záujemcovia by mali prichádzať podľa abecedy, mnohí ľudia to nedodržiavajú. Niektorí nie sú o tom informovaní, lebo nechodia na web mesta, to potom spôsobuje dlhšie čakacie doby. Pred testovacím miestom zriadeným na mestskom úrade sa podľa jedného z odchádzajúcich s negatívnym certifikátom čakalo takmer dve hodiny.

Od rána je rušno aj v jednej z najväčších osád marginalizovanej rómskej komunity na Slovensku, v trebišovskej. Pracujú tu dva testovacie tímy, ktoré sú pred altánkom na nádvorí miestnej základnej školy.

12:21 - Košice - V mestskej časti Ťahanovce-obec od rána otestovali na dvoch odberných miestach 650 ľudí. Šiesti z nich mali pozitívny výsledok.

"Testovanie pokračuje, ľudia sú disciplinovaní, problémy sme nezaznamenali. Máme osem zdravotníkov a momentálne je na jednom mieste v rade asi 40 a na druhom okolo 100 ľudí," povedal nám prednosta úradu Peter Kasterko.

12:20 Košice - V priestoroch Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach po piatku pokračuje trojdňové testovanie na ochorenie Covid-19.

Univerzita ho zorganizovala pre svojich zamestnancov, ich rodinných príslušníkov a študentov. Otestovať plánujú okolo 3000 ľudí.

Súvisiaci článok Lekárska fakulta testuje svojich zamestnancov a študentov Čítajte 

12: 05 Košice - Aktuálny stav na odberovom mieste v areáli U. S. Steel Košice: Dva odberové tímy pracujú priebežne od rána. Doteraz bolo vydaných takmer 500 certifikátov o testovaní. Čas čakania v rade je približne 40 minút.

12:00 Sabinov - Aktuálne na odberných miestach v Sabinove prebieha uzatvorenie staníc za účelom dezinfekcie, ktorá potrvá do 12:45 hod.

11:55 Nižný Čaj - Dokopy len čosi viac ako jednu hodinu, odkedy sa človek postaví do radu, až kým už odchádza domov. Približne toľko zatiaľ potrebuje jeden testovaný v obci Nižný Čaj (okres Košice okolie), ktorá má asi 300 obyvateľov.

Jeden testovací tím tam robí odbery len v sobotu, v nedeľu sa už netestuje. Počet čakajúcich v rade sa dopoludnia pohyboval priebežne okolo čísla 20 - 30.

Súvisiaci článok Keď ráno videli tie rady, zvolili plán B. Košičania sa testujú aj v dedinách Čítajte 

11:37 Humenné - Odberné miesta v Humennom zatvorili z dôvodu obednej prestávky. Opäť ich otvoria o 12.45 hod.

10:35 Prešov - Ľudia čakajú v radoch na sídlisku Sekčov približne hodinu a pol až dve hodiny. Rady sa tvoria na všetkých odberných miestach v Prešove.

Na ZŠ Sibírska je zriadených až šesť odberových tímov, ale čaká sa v dvoch radoch. Jeden siaha na ulicu Pod Šalgovíkom a druhý sa tiahne pomedzi bytové domy a parkoviská.

Niektorí na testovanie prišli najmä kvôli tomu, aby sa mohli dostať do práce, iní zasa chcú vedieť výsledok testov a na testovanie by prišli aj bez avizovaných obmedzení.

Podľa našich informácií na jednom z odberných miest stihli za štyri hodiny pretestovať dva odberové tímy približne 200 ľudí.

11:28 Snina - Primátorka mesta Daniela Galandová (nezávislá) je pozitívna na ochorenie Covid-19. Informovala o tom na svojom profile na sociálnej sieti.

„Všetci, ktorí zabezpečujeme činnosť odberných miest, sme si privstali, aby sme sa otestovali a boli celý deň k dispozícii až do 22. hodiny. Bohužiaľ, vzhľadom na výsledky môjho testu nebudem môcť pomôcť priamo na mieste a najbližšie dni budem v karanténe, teda budem pracovať z domu,“ napísala.

„Milí Sninčania, prosím vás, aby ste tí, ktorých výsledok testov bude negatívny, nepodľahli predčasnej eufórii a dodržiavali všetky opatrenia. Nezabúdajte tiež na posilňovanie imunity a pravidelné vetranie miestností,“ dodala.

Na mestskom úrade je počas testovania v pohotovosti mestský krízový́ štáb, ktorý zabezpečoval materiálové požiadavky pre testovanie a pomohol Ozbrojeným silám SR zohnať potrebných zdravotníkov.

11:11 Košice - Na testovanie na košickom letisku sa stále čaká v dlhom rade.

Čakajúcim je však k dispozícii viacero odberných tímov.

11:10 Spišská Nová Ves - V meste prebieha testovanie v 11 odberných miestach.

Väčšinou ide o školské priestory, jedno miesto je v športovej hale, jedno v hasičskej stanici i komunitnom centre.

Pred športovou halou sú dva rady s desiatkami čakajúcich. Novovešťania si prevezmú lístok, otestujú sa a k výsledku sú volaní.

Testovacie tímy sú v jednotlivých stánkoch. Ako nám niektorí miestni povedali, čakanie, testovanie i výsledok trvá do dvoch hodín. Ľudia stoja v radoch bez problémov.

11:05 Košice - Mesto Košice nemá informácie o tom, že by niektoré odberné miesta na svojom území neotvorili.

Uviedol to hovorca mesta Vladimír Fabian. Podľa neho je čakacia doba na drive-in na letisku niekoľko hodín, organizačný tím vracia autá späť.

"Niektoré odberné miesta sme presunuli, ale len v rámci objektov. Dôvody boli organizačné," povedal Fabian.

Čo sa týka letiska, kde je desať drive-in odberných miest, záujemcom o testovanie odporúča, aby si aktuálne vybrali iné odberné miesto.

"Vojaci otáčajú autá, aby sa už nezaraďovali. Kolóna bola už od siedmej rána od Pereša na letisko," dodal.

Magistrát avizoval, že čakacie doby bude zverejňovať prostredníctvom webovej stránky korona.kosice.sk/spolocna-zodpovednost/.

11:00 Slovensko - Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo aktuálne štatistiky nových prípadov.

Na Slovensku v piatok pribudlo 2 573 pozitívne testovaných osôb. Laboratóriá skontrolovali 18 074 vzoriek.

Súvisiaci článok Pribudlo 2 573 nakazených. Z východu ich je vyše 900 Čítajte 

10:35 Humenné - Testovanie v Humennom je plynulé. Priebežne ho monitorujú posilnené hliadky mestskej polície.

Humenčania sa o aktuálnej obsadenosti odberných miest dozvedia z mestskej webovej a facebookovej stránky. Radnica odporúča pred odchodom na testovanie zistiť si aktuálny stav.

10:31 Margecany - V obci Margecany sa testuje už od rána a na mieste sa zatiaľ dlhé rady netvoria. Hoci je vonku pod mrakom a chladno, neprší.

Pôvodný plán začať o 7.00 hod. však prekazila komplikácia s tlačením nových tabuliek, pre ktorú sa začiatok omeškal asi o 15 minút.

Súvisiaci článok V Margecanoch testovanie meškalo pre tlač nových tabuliek Čítajte 

10:30 Prešov - Na testovanie dohliada v Prešove aj mestská polícia, ktorá je v plnom nasadení.

Jej príslušníci kontrolujú situáciu pri odberných miestach a dohliadajú na dodržiavanie verejného poriadku.

Počas piatka boli pretestovaní a taktiež pomáhali pri logistike administratívnych a ochranných pomôcok.

V sobotu od šiestej hodiny ráno boli už v teréne.

10:29 Vojčice - V obci v okrese Trebišov je zriadené odberné miesto v budove obecného úradu.

Žije tu vyše 2150 obyvateľov, testovať by sa v určených kategóriách malo niečo nad 1600 ľudí.

Do 11.00 hod. prešlo testovaním vyše 300 ľudí. Odberné miesto je síce pod jednou strechou, ale dva testovacie tímy sú zároveň oddelené. Aj odchod testovaných je zabezpečený iným východom z budovy.

10:28 Čertižné - Peter Tričák (Smer-SD), starosta obce na slovensko-poľskej hranici v okrese Medzilaborce, bol už krátko po otvorení testovacieho odberného miesta v susednej Habure pripravený odviezť prvého záujemcu o testovanie obecným autom.

Špeciálne ho uspôsobil na tento účel, zabezpečil oddelenie vodiča od spolujazdcov na zadných sedadlách, vybavil sa ochrannými pomôckami.

Súvisiaci článok Starosta Čertižného vozí dedinčanov na testovanie upraveným autom Čítajte 

10:23 Stará Ľubovňa - Primátor mesta Stará Ľubovňa Ľuboš Tomko (nezávislý) na sociálnej sieti uviedol, že v meste otvorili všetkých 13 odberných miest, pričom na každom mieste je dostatok zdravotníkov.

"Záujem o testovanie je veľký. Prosíme, aby ste rešpektovali odporúčaný čas testovania podľa harmonogramu," zdôraznil primátor.

10:22 Čaňa - V Čani v okrese Košice-okolie prebieha testovanie aj v areáli futbalového ihriska. Momentálne sa vytvoril asi 50 metrov dlhý rad.

"Prišla som o pol ôsmej, je 10 hodín a ešte stále nie som na rade. V Čani sú dve odberné miesta, no všade sú ľudia. Už radšej ani hodinky nesledujem," povedala obyvateľka.

Veliteľ odberného miesta Čaňa futbalové ihrisko nám povedal, že ho otvorili s 15-minútovým meškaním.

"Zatiaľ všetko prebehlo v poriadku, už sa to rozbehlo. Žiadne problémy sme nezaznamenali," uviedol vojak.

"Dnes ma tu vidia poslednýkrát. Nech zabudnú, že prídem aj na budúci týždeň," zaznelo z radu čakajúcich.

10:21 Prešov - Mesto Prešov potvrdzuje, že všetkých 66 odberných miest v Prešove funguje bez obmedzení.

„Obsadenosť zdravotníckych pracovníkov je na 100 percent,“ informuje radnica.

Otestovať sa bola už aj primátorka Andrea Turčanová (KDH).

„Rady sú síce dlhé, ale prosím o trpezlivosť. Spoločne to zvládneme. Prajem všetkým pozitívnu náladu a negatívny test,“ informuje primátorka na sociálnej sieti.

10:20 Stropkov - Testovaní v meste sú spokojní.

„Moja čerstvá skúsenosť s testovaním? Perfektne zvládnuté,“ hovorí mladá Stropkovčanka Mária.

„Išlo to veľmi rýchlo, z toho som bola prekvapená. Na výsledok nečakáte v interiéri, ale v exteriéri, takých 15 minút. Čo sa týka samotného výteru, nič som necítila… Stropkov, konkrétne Cirkevná škola, to má perfektne zvládnuté po všetkých stránkach,“ dodala.

10:15 Žehra - V oboch odberných miestach v obci Žehra v okrese Spišská Nová Ves od rána chýbali lekári i zdravotníci.

Zhruba po dvoch hodinách sa v centrálnej časti Žehry začalo s testovaním. Po troch hodinách testovali už aj na Dreveníku. Po lekára, ktorého zohnali v Levoči, bol starosta obce, ktorý ho doviezol na odberné miesto. Podľa našich informácií museli v jednom z odberných tímov vymeniť jedného člena z dôvodu pozitívneho Covid testu.

10:10 Košice - Odbery sa robia aj v areáli U. S. Steel Košice.

"Vďaka výpomoci z Nemocnice Šaca sa nám podarilo postaviť dva odberové tímy. Pracujú priebežne od rána. Doteraz bolo vydaných 280 certifikátov o testovaní," uviedol hovorca Jána Bača.

Čas čakania v rade po moment odberu vzorky je v tejto chvíli 65 minút.

Aktualizované informácie nájdete na webovej stránke U.S. Steel Košice. Oceliareň zriadila aj streamovaciu kameru pri verejnom odberovom mieste v areáli U. S. Steel Košice.

10:05 Harichovce - V obci v okrese Spišská Nová Ves sa miestni obyvatelia mohli objednať na testovanie už niekoľko dní vopred.

Samospráva na obecnom webe spustila rezervačný systém. Harichovčania si mohli objednať čas a miesto odberov. Z 1 401 ľudí, ktorí sa môžu otestovať, si termín rezervovalo 900.

Súvisiaci článok Harichovčania sa na testovanie objednali cez rezervačný systém obce Čítajte 

10:00 Košice - V mestskej časti Pereš otvorili napokon dva testovacie tímy napriek tomu, že ešte v piatok večer starosta Jozef Karabin (nezávislý) tvrdil, že bude len jeden preto, že mu druhý armáda zobrala.

"Testovanie prebieha plynule. Momentálne je čakacia doba asi 45 minút aj vďaka tomu, že si ľudia sledujú online prenos z odberných miest," povedal Karabin.

Pereš ma doteraz 200 otestovaných a 0 pozitívnych.

9:57 Košice - Záujem o testovanie v košickej mestskej časti Staré Mesto je veľký. Uviedla to hovorkyňa Renáta Némethová s tým, že k 14 avizovaným odberným miestam pribudli ďalšie dve v bývalých kasárňach na Bačíkovej ulici.

"Všade sú dosť veľké rady. Napríklad pred štátnym divadlom, historickou radnicou či sobášnou sieňou pri staromestskej radnici," povedala Némethová s tým, že v súčasnosti záujemcom odporúča odberné miesta v areáli Mestskej krytej plavárne alebo v priestoroch Štátnej filharmónie Košice - Dome umenia.

9:56 Trebišov - Prednosta Okresného úradu v Trebišove Gejza Gore informoval, že v Trebišovskom okrese bolo od rána otvorených všetkých 117 odberných miest.

V priebehu týždňa síce nezasadal okresný krízový štáb, ale za prítomnosti všetkých organizačne zodpovedných zložiek bolo niekoľkokrát stretnutie na veliteľstve trebišovského vojenského útvaru.

Tu sa detailne rozoberali povinnosti jednotlivých zložiek tak, aby testovanie počas víkendu dopadlo čo najlepšie. Doteraz neboli zaznamenané žiadne negatívne javy.

9:55 Rožňava - V meste je na celoplošné testovanie k dispozícii všetkých avizovaných 14 odberných miest. Potvrdil to primátor Michal Domik (nezávislý) s tým, že zdravotníkom sa snažia zabezpečiť stravu.

"Tak ako všade, aj u nás chceli byť niektorí záujemcovia o testovanie medzi prvými, čo je prirodzené. Videl som stáť ľudí v rade aj o šiestej ráno. Ale hýbe sa to," povedal primátor s tým, že testovaniu začína priať aj počasie.

Samospráva sa podľa jeho slov aktuálne snaží vyriešiť stravovanie zdravotníkov.

"Našim administratívnym pracovníkom, ktorých sme mali zabezpečiť, sme zabezpečili aj stravu. Neviem ako inde, ale u nás sme zistili, že u viacerých zdravotníkov to nie je vyriešené. Niektorí sa chystajú ísť naobedovať domov," povedal Domik.

Pracujú na tom, aby mali všetci zdravotníci od mesta v sobotu zabezpečenú minimálne večeru, ako aj obed a večeru počas nedele.

9:50 Košice - V areáli aeroklubu na letisku začínajú testovať aj hasiči.

Cestu na letisko lemuje rad čakajúcich vozidiel. Pozrite si video.

Autor videa: Riki Hoblak

9:45 Bardejov - Mesto, ktoré si testovanie "nacvičilo" už minulý týždeň, hlási aj veľký záujem ľudí.

Aktuálne všetky odberné miesta fungujú, ale stoja pred nimi také rady ako minulý týždeň, hlási na svojom facebooku bardejovská samospráva.

Najväčšie rady sú na ZŠ Komenského a ZŠ Vinbarg, odberné tímy robia, čo sa dá.

"Súbežne pracujeme na stránke odbernemiesta.sk/mesto/bardejov , kvôli technickým výpadkom na centrálnom serveri vypadáva aj naše mesto, ale máme zhruba aktuálne informácie, najstaršie 20 až 25 minút. Pracujeme na tom, aby sa situácia zlepšovala. Ďakujeme za pochopenie," dodáva bardejovská radnica.

9:40 Košice - V Košiciach sú v prevádzke všetky odberné miesta.

Príslušníci polície však od Pereša už nepúšťajú autá na drive-in pri košickom letisku, keďže sa tam tvoria zápchy.

Mesto Košice informuje, že aktualizované čakacie lehoty na jednotlivých odberných miestach na základe hlásení príslušníkov mestskej polície nájdu všetci obyvatelia na internetovej stránke.

9:35 Košice - Pred košickým magistrátom sme stretli hovorcu mesta Vladimíra Fabiana.

Povedal nám, že otvorili všetky odberné miesta v meste. Prednostne otestovali pracovníkov magistrátu, ktorí vyrážali do terénu. Na letisku zriadili 13 odberných tímov v réžii mesta, ďalšie jedno odberné miesto zabezpečil štát.

9:32 Prešov - Odberné miesto v Prešove na ZŠ Lesnícka sa v sobotu otvorilo o siedmej hodine ráno.

Ľudia však prišli na testovanie s takmer hodinovým predstihom. Viacerí sa prišli testovať len kvôli tomu, aby mohli ísť do práce. Iní zasa chceli vedieť, na čom sú, aby nešírili nákazu medzi svojimi blízkymi.

Súvisiaci článok Prípravy jedného z odberných miest v Prešove prebiehali do poslednej chvíle Čítajte 

9:30 Zborov - Obec Zborov v Bardejovskom okrese, ktorá bola pred týždňom v centre mediálnej pozornosti, pripravila z druhého plošného testovania online prenos.

Na videu si môžu občania pozrieť, aký dlhý rad sa vytvoril.

„Znovu skvele zorganizované,“ pochvaľujú si domáci.

9:25 Košice - Riaditeľ dopravy Dopravného podniku mesta Košice Roman Danko nám povedal, že "napriek radám" všetko funguje bez problémov.

"Otvorili sme všetky odberné miesta, momentálne funguje 10. Kvôli veľkému záujmu sťahujeme na letisko do priestorov aeroklubu ďalšie tri autobusy, rozšírime kapacitu testovacieho miesta," uviedol Danko.

Viacerí vodiči majú pripomienky k dlhému čakaniu, sú však trpezliví.

Po otestovaní autá odchádzajú na záchytné parkovisko, kde podľa písmena, ktoré dostanú, stoja a čakajú na výsledok.

"Zatiaľ to ide. Mestská polícia nám na presun požičala kolobežky," hovorí jeden z dobrovoľníkov, ktorí výsledky roznášajú.

9:20 Košice - Policajti cestou na letisko stoja každých 500 metrov a usmerňujú vodičov.

Priamo na mieste sme sa presvedčili, že je otvorených 10 odberných tímov. Ľudia poctivo čakajú v autách. Vedia, že nemajú inú možnosť.

"My sme prišli cez letisko a keďže je manžel zamestnancom, cesta nám netrvala dlho a aj testovanie prebehlo v poriadku," povedala košická učiteľka.

"Ja som vyrazil z domu o šiestej, o deviatej ma začnú testovať. Viem, že sú dlhočizné rady, no musíme to nejako pretrpieť. Organizácia je podľa mňa v poriadku, robia, čo môžu. Nariadenie vlády schvaľujem," povedal Matúš, vodič z Košíc.

9:15 Košice - Do deviatej rána na košickom magistráte nezachytili žiadneho pozitívne testovaného, povedala nám členka odberového tímu.

9:13 Žehra - Hoci pred oboma odbernými miestami v obci Žehra, okres Spišská Nová Ves, sa od rána tvorili rady čakajúcich ľudí, netestovalo sa.

V oboch odberných miestach totiž chýbali zdravotníci. Ľudí to však neodradilo a čakajú v radoch, kým sa s testovaním začne.

Súvisiaci článok V Žehre na Dreveníku sa netestuje, chýba lekár na odbery Čítajte 

9:12 Košice - Odberné miesta na košickom letisku otvorili, ľudia tam čakali už hodinu pred oficiálnym otvorením.

Tvorili sa kilometrové rady áut, polícia neskôr začala auta otáčať z dôvodu kapacitného naplnenia všetkých odberných miest.

Podľa policajta musia autá zastavovať a regulovať kvôli vysokému záujmu zo strany verejnosti. Okolo 8:30 hod. autá stáli až po Pereš.

"Asi hodinu už čakám a vyzerá to na ďalších päť. Policajti otáčali autá, vraj prišli z desiatich tímov len dva. Musím vydržať a dostať certifikát, aby som mohol ísť v pondelok do práce. Je to strašné, ale čo narobíme? Musíme vydržať," povedal nám jeden z čakajúcich vodičov.

9:10 Košice - V mestskej časti Pereš zriadili obrazový on-line prenos.

Monitoruje aktuálnu situáciu, týkajúcu sa vyťaženosti odberných miest pred požiarnym schodiskom budovy Pereš Parku. Momentálne je podľa live-streamu v rade 134 ľudí. Otestovať dokážu približne 30 ľudí za hodinu.

9:05 Košice - Aj pred Rektorátom UPJŠ na ulici dr. Kostlivého sa tvoria rady.

Záujemcovia o testovanie však dodržujú dvojmetrové odstupy. Trpezlivo čakajú, kým sa dostanú k odberu.

9:01 - Košice - Jedno odberné miesto je aj v Kunshalle.

9:00 Prešov - V Prešove sa ráno podarilo otvoriť všetkých 66 odberových miest.

Na odbernom mieste v Nižnej Šebastovej však ráno pred testovaním hlásili komplikácie, ktoré sa podarilo vyriešiť.

„Vietor poškodil stan na odbernom mieste na Haburskej 9. Na odberovom mieste už bolo spustené testovanie v riadnom čase napriek technickým problémom, ktoré spôsobilo nepriaznivé počasie,“ informuje radnica.

Prešov pripomína, že odberné miesto na ŠDaJ PU (starý internát) na ulici 17. novembra č.13 je presunuté o niekoľko metrov ďalej, do budovy Rektorátu Prešovskej univerzity v Prešove na ulici 17. novembra č. 15.

Ostatné odberné miesta budú na pôvodných adresách, ktoré sú uvedené v informačnom letáku.

8.59 - V Čabalovciach v okrese Medzilaborce majú všetko na testovanie na odbernom mieste pripravené. Neotvorili ho však. Nemajú lekára.

„Máme laborantku, očnú optičku a študentku medicíny, chýba nám však lekár alebo veterinár na odber,“ hovorí starostka Helena Zjanová(Smer-SD).

O testovanie v obci je záujem, už pred siedmou sa ľudia schádzali pred odberným miestom. Starostka obecným rozhlasom vyhlásila, že sa netestuje.

Zároveň vyzýva zdravotníkov, aby v obci, ktorá má vyše 270 obyvateľov vo veku od 10 do 65 rokov, pomohli.

8:55 Košice - Aj pred odberným miestom pred Kunsthalle sa od rána tvoria dlhé rady.

Aktuálne sa tiahnu až na Štefánikovu ulicu. Sú tu dve odberné miesta.

„Rad sa hýbe celkom rýchlo. Očakávam, že v ňom strávim asi hodinu, kým ma otestujú. Je dôležité teplo sa obliecť, podcenil som to. Keď vietor zafúka, je v rade riadna zima,“ povedal nám Staromešťan.

8:50 Košice - Hoci prišli skôr, čakali dve hodiny.

"Pred košickým magistrátom sme boli o 6:40 hod. Na rad sme prišli až teraz. Na výsledok testu po dvoch hodinách státia na zime čakáme už v teple zasadačky. A to máme čísla 56 a 57," povedala nám jedna z testujúcich sa Košičaniek.

Rady vonku sú ešte dlhšie ako skoro ráno.

8:45 Slovensko - K 8. hodine bolo funkčných 91 percent odberných miest.

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR o tom informovalo na sociálnej sieti.

"Prosíme ľudí, aby sledovali vývoj situácie a nechodili tam, kde sú odberové miesta preplnené. Máme čas dnes a zajtra, zvládneme to," dodal rezort zdravotníctva.

8:37 Humenné - Otvoreniu odberných miest v Humennom nepredchádzali žiadne výrazné komplikácie.

Dopĺňali sa zdravotníci do troch odberných miest. Samospráva zabezpečila dvoch náhradníkov, armáda jedného.

8:13 Humenné - V meste sú už otvorené všetky odberné miesta.

Spolu ich je 24.

8:00 Košice - Na odbernom mieste pri Amfiteátri bol od rána dlhý rad ľudí. Sú medzi nimi aj rodiny s malými deťmi. Z odberového tímu im vysvetlili, že deti testovať netreba. Zdravotníci to nemajú jednoduché, kvôli vlhkému počasiu sa im rosia ochranné štíty.

"Našťastie neprší, aj keď na oblohe vidieť tmavé mraky. Dúfame, že to tak vydrží, kým nás otestujú," uviedla jedna z testovaných.

Dlhé rady sa tvoria aj pred Kulturparkom, Tabačkou a pri OC Galéria. Ľudia majú rúška, sú ohľaduplní a dodržiavajú rozostupy.

7:50 Krompachy - V meste spustili online prenosy zo štyroch testovacích miest.

Kamery snímajú situáciu na odbernom mieste pri mestskom úrade, gymnáziu, hasičskej stanici na Maurerovej ulici a pri umeleckej škole na ulici Mikuláša Šprinca.

"Inšpirovali sme sa Raslavicami, kde sa im pri pilotnom testovaní kamery osvedčili. Ľudia tak majú aktuálny prehľad a vedia, kde v radoch nestoja ľudia a môžu tak postupne chodiť," priblížila primátorka.

Online prenos kamier je dostupný na webe mesta Krompachy.

7.45 Humenné - V meste je otvorených 23 odberných miest. Miesto v CVČ Dúha otvoria o ôsmej hodine. Aktuálna doba čakania je jedna hodina.

Humenská samospráva zriadila 24 odberných miest, až na štyri zmeny kopírujú volebné miestnosti z posledných volieb do Národnej rady SR. Napríklad miesto v kaštieli v centre nahradili priestory v dome kultúry. Humenčania záujem o testovanie majú a už od rána prichádzajú na odberné miesta.

7:44 Prešov - Plošné testovanie na ochorenie Covid-19 sa v meste napriek obavám z nedostatku zdravotníkov začalo napokon na všetkých 66 odberných miestach na území mesta.

Ako informoval hovorca mesta Vladimír Tomek, odberné miesta fungujú bez obmedzení, obsadenosť zdravotníckymi pracovníkmi je stopercentná.

Ako dodal, ešte pred začiatkom testovania vietor poškodil stan na odbernom mieste na Haburskej 9. Napriek technickému problému spôsobenému nepriaznivým počasím testovanie aj na tomto odbernom mieste spustili v riadnom čase.

7:15 Krompachy - V meste sa začalo testovanie na ôsmich odberných miestach.

Hneď v úvode museli z testovania stiahnuť dvoch administrátorov pre ich pozitívny test.

Personálny problém v meste však nevznikol. Podľa primátorky Ivety Rušinovej (nezávislá) zdravotníkov majú dosť. Aj náhradníkov za administrátorov. Pri testovacom mieste na mestskom úrade už od rána stoja desiatky ľudí.

7:10 Košice - Ľudia čakajú v dlhých radoch aj pred odbernými miestami v širšom centre mesta.

Aj stovky metrov dlhé sú pred Gymnáziom L. Novomeského, Amfiteátrom, staromestskou radnicou i Angels arénou.

7:00 Slovensko - Začína sa testovanie.

6:45 Prešov - Približne 15 minút pred otvorením testovacej miestnosti na ZŠ Bajkalská už stojí pred školou približne 50 ľudí.

Čakajúci disciplinovane dodržiavajú rozostupy.

6:40 Košice - V Košiciach bol o testovanie veľký záujem už od rána.

Dvadsať minút pred začatím testovania stáli pred košickým magistrátom stovky ľudí, rad sa tiahol stovky metrov. Viacerí to pri pohľade naň vzdali.

Prvým v rade bol Stanislav Hladík. "Prišiel som už o pol piatej. Zvyknem takto skoro vstávať, lebo robím v U. S. Steele a v takýto čas chodievam na električku alebo venčiť psíka," povedal nám.

Aj vedenie firmy im odporučilo dať sa testovať v mieste trvalého bydliska, hoci testovanie prebieha aj v samotných oceliarňach.

6:00 Košice - V sobotu ráno sa začínajú odberné miesta na sídlisku Nad jazerom postupne napĺňať.

Už krátko po šiestej sa začal tvoriť rad na oboch odberných miestach v ZŠ Jenisejská. O pol siedmej mali oba rady po 50 čakajúcich. Rad sa tvorí aj pred odberným miestom v OA Polárna, na test čakajú ľudia z okolitých bytoviek.

Kde sa môžete dať otestovať? (odberné miesta)

Ako prebieha antigénový test?

Načítavam video...

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

 1. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
 3. Most nahradia v Trenčíne záhradou s kaviarňami
 4. Zamestnanci Mecomu súťažili na športových dňoch
 5. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
 6. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 7. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 8. Potrebujeme sa zbaviť nálepky montážnej dielne
 1. Hennessy oslavuje 50 rokov Hip Hopu
 2. Staršie IQOS zariadenia môžu spotrebitelia vrátiť do predajne
 3. Problémy s trávením a histamínová intolerancia, aká je liečba?
 4. Gröhling: Aj v školstve potrebujeme inovácie
 5. Bratislavská Kuchajda ožije športom
 6. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
 7. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 8. Nerovnováha v kontrole močového mechúra
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 000
 2. Hladinka smeruje do Košíc! 7 514
 3. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 112
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 4 101
 5. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 3 626
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 3 604
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 2 669
 8. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme 2 452

Blogy SME

 1. Juraj Kumičák: Politikum I - Fico
 2. Vladimír Bilohuščin: Bitky v klietke si zaslúžia viac peňazí!
 3. Tupou Ceruzou: Progresívne Slovensko vs. Smer
 4. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol?
 5. Juraj Droba: Prečo voliť SASKU
 6. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (4/7)
 7. Radka Wagingerová: Približne 13% mladých ľudí trpí duševnými poruchami
 8. Lucia Nicholsonová: Toto sú 3 dôvody, prečo z volieb neodstúpime
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 163
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 180
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 202
 4. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 34 888
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 32 747
 6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 441
 7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 628
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 226
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Juraj Kumičák: Politikum I - Fico
 2. Vladimír Bilohuščin: Bitky v klietke si zaslúžia viac peňazí!
 3. Tupou Ceruzou: Progresívne Slovensko vs. Smer
 4. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol?
 5. Juraj Droba: Prečo voliť SASKU
 6. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (4/7)
 7. Radka Wagingerová: Približne 13% mladých ľudí trpí duševnými poruchami
 8. Lucia Nicholsonová: Toto sú 3 dôvody, prečo z volieb neodstúpime
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 63 163
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 51 180
 3. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 202
 4. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 34 888
 5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 32 747
 6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 31 441
 7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 628
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 226
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu