Korzár logo Korzár
Pondelok, 29. máj, 2023 | Meniny má Vilma

Povodne na východe: Hladiny klesajú, no opäť prší. Znovu hrozia záplavy (minúta po minúte)

Meteorológovia rozšírili výstrahu pred dažďom pre východ aj na sobotu.

Medzi Gyňovom a Trstenným pri Hornáde sa vo štvrtok okolo poludnia roztrhol val. 
Medzi Gyňovom a Trstenným pri Hornáde sa vo štvrtok okolo poludnia roztrhol val. (Zdroj: archív)

21.15 - Povodňové spravodajstvo z východného Slovenska vo formáte minúta po minúte sme ukončili.

21.10 - Výstraha tretieho stupňa pred povodňami je aktuálne vyhlásená pre okres Košice okolie - povodie Hornádu.

Druhý stupeň platí pre okresy Spišská Nová Ves, Gelnica a Košice. Prvý stupeň majú okresy Rožňava, Košice okolie - povodie Bodvy a Trebišov bez Roňavy. Všetky uvedené výstrahy platia do piatku večera.

V ostatných okresoch na východe nie je zatiaľ vyhlásený žiadny stupeň výstrah pred povodňami.

SkryťVypnúť reklamu

21.00 - Na takmer celom východe prší a malo by celú noc. Niekde výdatnejšie, ide menej. Postará sa o to oblačnosť, ktorá sa na Slovensko nasunula z juhozápadu. Len veľmi pomaly sa presúva ďalej na severovýchod.

Podľa SHMÚ doteraz za šesť hodín najviac napršalo v Milhosti (3,1 mm), nasleduje Slanská Huta (2,9 mm), Buzica (2,6 mm), Košice letisko a Michalovce (2,5 mm) a Vyšný Čaj (2,4 mm).

20.00 - SHMÚ rozšíril výstrahu prvého stupňa pred dažďom, ktorá doteraz platila pre celé Slovensko do piatkovej 18. hodiny, aj na prvý víkendový deň.

A to iba pre Košický a Prešovský kraj. Platí v sobotu od 8. do 20. hodiny. Tento čas sa môže meniť.

19.45 - Podľa meteorologickej mapy prší v celom Košickom kraji a na niektorých miestach aj v Prešovskom kraji.

Najviac zatiaľ napršalo v Dargove (1,7 mm) , v Michalovciach (1,5 mm) a v Trebišove (1,3 mm).

SkryťVypnúť reklamu

19.00 - Napriek dažďu hladina Hornádu na dvoch miestach, kde ešte stále platí tretí stupe PA, stále klesá.

Aktuálne má Hornád v Ždani 664 a v Kysaku 381 cm. Predpokladá sa ďalší pokles.

Druhý stupeň PA je na troch miestach. Hornád v Košiciach má 353 cm (klesá), Torysa v Košických Oľšanoch 315 cm (klesá) a Hnilec vo Švedlári 288 cm (ustálený stav)

18.00 - Za posledných 5 dní spadlo na Slovensku väčšinou 60 až 120 mm zrážok.

Lokálne od 10. do 14. októbra napršalo aj výrazne viacej. Napríklad v obci Štós v okrese Košice spadlo 150,5 mm zrážok. Na väčšej ploche napršalo najmenej predovšetkým na Zemplíne. Michalovce mali zaokrúhlene 47 mm a Veľké Trakany v okrese Trebišov zaokrúhlene 39 mm. Informoval o tom SHMÚ.

17.40 - V Krásnej ľudia v noci s obavami sledovali hladinu Hornádu. Tentoraz voda spôsobila problémy na dvoch uliciach Pri Hornáde a na 1. mája.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ľudia v Krásnej v noci kontrolovali Hornád, s obavami spomínali na rok 2010 Čítajte 

17.30 - Zrážky s úhrnom 15 až 30 mm možno na území celej SR očakávať aj počas nasledujúcich 24 hodín. Tvrdia to meteorológovia.

„Vzhľadom na spadnuté zrážky z predchádzajúceho obdobia, vysoký stupeň nasýtenosti povodí i súčasný vysoký stav vodnej hladiny na tokoch očakávame prechodne opätovný vzostup vodných hladín," uviedli meteorológovia zo SHMÚ.

V okrese Košice-okolie v povodí Hornádu stále platia výstrahy 3. stupňa pred povodňami.

16.45 - Na viacerých miestach Košického kraja začalo opäť pršať.

16.20 - Hladina Hornádu v Kysaku a v Ždani stále klesá.

V Kysaku má hladinu vo výške 386 cm a v Ždani 680 cm. Na oboch miestach stále klesá, tretí povodňový stupeň ešte nebol znížený.

16.05 - Situácia na cestách Prešovského kraja v súvislosti s prívalovým dažďom, ktorý zasiahol v ostatných dňoch aj územie Prešovského kraja, je stabilizovaná.

„Hladiny riek klesli. Tam, kde sa voda vyliala na cesty boli postupne odstránené nánosy bahna. Všetky cesty sú aktuálne prejazdné bez obmedzení súvisiacich s počasím," uvádza polícia na sociálnej sieti.

15.30 - Oblačnosť a za ňou ďalšia, približujúce sa z juhozápadu, sú čoraz bližšie.

15.10. Výstraha pred dažďom, zatiaľ iba prvého stupňa, je vyhlásená aj na piatok. Pre východ platí do 18. hodiny.

V oboch krajoch sa miestami očakáva výskyt dažďa s úhrnom zrážok 15 - 30 mm. Vzhľadom na spadnuté zrážky z predchádzajúceho obdobia a vysoký stupeň nasýtenosti povodí a súčasný vysoký stav vodnej hladiny na tokoch, očakávame prechodne opätovný vzostup vodných hladín.

Tento úhrn zrážok predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti bežné, ale môžu spôsobiť škody menšieho rozsahu.

15.05 - Tretí stupeň povodňovej aktivity už platí iba v Kysaku, kde má Hornád po klesaní 397 cm a v Ždani, kde klesol na 698 cm.

Druhý stupeň PA je stále v Hosťovciach, Turni nad Bodvou, Švedlári, Jaklovciach, Košiciach a v Košických Olšanoch.

15.00 - Medzi Gyňovom a Trstenným pri Hornáde došlo vo štvrtok okolo poludnia k roztrhnutiu ochranného valu neďaleko cyklotrasy.

Súvisiaci článok Hrádza pri Hornáde neďaleko Gyňova nevydržala nápor vody. Pretrhla sa Čítajte 
Načítavam video...

Autor videa: Maroš Kiš-Bodnár

14.55 - S pomocou sa pre Krompachy, postihnuté povodňou z rozvodneného Hornádu, pridal aj Úrad splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity. Tá aj osobne do Krompách prišla.

Súvisiaci článok Zaplavenú časť Krompách si pozrela splnomocnenkyňa vlády Čítajte 

14.50 - Mesto Gelnica pracuje na odstraňovaní následkov povodne. V dôsledku výdatných dažďov z uplynulých dní v meste naďalej platia aj niektoré dopravné obmedzenia.

Most pri základnej škole je pre dopravu uzavretý, využiť ho môžu iba chodci. „Prosíme ľudí, aby pre chýbajúce zábradlie používali na prechod stred mosta, nešli ku krajom a neriskovali prípadný pád do vody," uvádza mesto.

Napriek tomu, že úsek po asfaltovej ceste v Perlovej doline je prejazdný, je potrebné počítať so zdržaním. Dôvodom je realizácia prác na odstraňovaní následkov povodne. Keďže došlo k poškodeniu asfaltu na Potočnej ulici, mesto apeluje na zvýšenú opatrnosť. Táto ulica je však prejazdná.

Na Hlavnej ulici aktuálne odčerpávajú vodu zo zatopených pivníc domov.

„Škody, ktoré občanom vznikli, je potrebné riešiť s príslušnou poisťovňou, u ktorej má vlastník svoj majetok poistený," uvádza mesto Gelnica.

13.45 - V Kolinovciach na Spiši rátajú škody.

Súvisiaci článok Kolinovce sú Hornádom sužované pravidelne. Ľudia majú strach Čítajte 

13.35 - Okolie Hornádu v Krásnej pri Košiciach je pod vodou. Pozrite si to z vtáčej perspektívy.

Načítavam video...

Autor videa: Maroš Kiš-Bodnár

13.30 - Hasiči momentálne smerujú do obce Veľká Lodina v okrese Košice okolie. Vo dvore rodinného domu je zranený muž. Pravdepodobne má problém s kolenom. Sanitka sa k nemu nevie kvôli veľkej vode dostať.

„Na miesto sme vyslali štyroch príslušníkov na vozidle protipovodňovej služby Land Rover. Auto má dispozícií na streche čln hasiči neoprénové obleky," uviedli hasiči. K zranenému sa pokúsia dostať a pomocou nosidiel ho prenesú k sanitke.

13.25 - Hladiny tokov podľa SHMÚ pozvoľna klesajú na celom Slovensku, výnimkou sú len stredné a dolné úseky väčších riek, kde sa prejavuje dotekanie povodňových vĺn.

Podľa predpokladaného vývoja poveternostnej situácie očakávajú meteorológovia v horných úsekoch tokov pokles až výrazný pokles, no v druhej polovici noci na piatok opakovaný prechodný vzostup vodných hladín. Na dolných úsekoch tokov očakávajú ešte vzostup z dotekania s prechodom do kulminácií.

13.15 - Za uplynulých 24 hodín zasahovali hasiči na celom Slovensku v súvislosti s nepriaznivým počasím 250-krát, a to aj počas noci. V teréne ich pomáhalo zhruba 1000.

„V teréne pomáhalo 400 príslušníkov HaZZ a 570 dobrovoľných hasičov s 320 kusmi hasičskej techniky dokopy. Aj počas noci umiestňovali hasiči protipovodňové bariéry na miestach, kde hrozilo vyliatie vodných tokov," priblížilo prezídium HaZZ.

Okrem toho vykonávali monitoring vodných tokov. Odstraňovali tiež spadnuté stromy z cestných komunikácií a odčerpávali vodu zo zatopených priestorov.

V pohotovosti až do odvolania naďalej zostávajú dobrovoľné hasičské zbory obcí, ktoré disponujú protipovodňovou technikou.

13.00 - Hornád už klesá aj v Ždani.

Popoludní SHMÚ informoval, že Hornád už znižuje svoju hladinu aj v Ždani, kde dlho stagnovala. Momentálne má hodnotu 709 cm a klesá.

Pokles pokračuje aj na ostatných dvoch miestach, kde ešte stále platí tretí stupeň PA. Hornád má v Kysaku 404 cm a Torysa v Košických Oľšanoch 417 cm.

Druhý povodňový stupeň trvá ešte vo Švedlári, kde má Hnilec 296 cm a klesá, tiež v Jaklovciach (340 cm, klesá). V Hosťovciach má Bodva 309 cm, klesá a v Košiciach má Hornád 375 a tiež klesá.

12.30 - Hornád zaplavil aj záhradkársku osadu Farské lúky medzi Kysakom a Obišovcami.

12.00 - SHMÚ zverejnila predpoveď počasia na najbližšie dva dni.

V piatok bude na východe zamračené a na mnohých miestach občasný dážď. Teploty 7 až 12 stupňov Celzia. Najnižšie ranné teploty 8 až 4 a najvyššie denné 7 až 11 stupňov C.

V sobotu bude na východe prevažne oblačno a prehánky. Najnižšie ranné teploty 8 až 4 a najvyššie denné 7 až 11 stupňov C.

11.50 - Vodná stavba Ružín ma aktuálny objem, teda priestor, kde môže zachytiť vodu, 49 miliónov m3 vody. Povodňová vlna za posledných 48 hodín predstavovala 60 miliónov m3 vody.

„To znamená, že aj keby bola vodná nádrž úplne prázdna, nedokázala by zachytiť celú povodňovú vlnu a vyhlásené stupne povodňovej aktivity by pretrvávali v úseku nad aj pod Ružínom," informoval vo štvrtok dopoludnia hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák v reakcii na kritiku od košického župana Rastislava Trnku (nezávislý), ale i starostov a obyvateľov zaplavených obcí v povodí Hornádu, ktorého výšku hladiny ovplyvňuje vypúšťanie Ružína.

Podľa Bocáka sa správca nádrže v zmysle zákona riadi manipulačným poriadkom (MP) a reálnymi hodnotami prítokov do nádrže, na ktoré v zmysle MP reaguje a sleduje aj prognózy.

„Tie je však pre tak rozsiahle spádové povodie mimoriadne problematické určiť a počas dňa sa zvyknú niekoľkokrát meniť. Preto sú smerodajné práve údaje prítokov do nádrže," vysvetlil Bocák.

Pri havarijnom vyprázdnení, o ktoré nešlo, je možné znížiť hladinu v nádržiach bez prerušenia maximálne o štyri metre, a to za prísnych opatrení a postupov.

„Pri vypúšťaní sa berie ohľad aj na kapacitu rieky Hornád v neupravenom úseku s dôrazom na bezpečnosť zariadení inžinierskej infraštruktúry, aj dočasných, slúžiacich verejnosti. Pri zvýšených odtokoch je potrebné informovať obyvateľstvo a vytvorenie časového priestoru pre prijatie opatrení na ochranu," povedal Bocák

Súvisiaci článok Ružín je plný, zachytil milióny litrov povodňovej vody Čítajte 

11.45 - Neprejazdná cesta medzi Čaňou a Ždaňou.

Cesta medzi obcami Čaňa a Ždaňa je neprejazdná pre vodu, ktorá sa vylieva z Hornádu. Cez komunikáciu preteká v úseku asi 80 metrov. Obchádzka vedie cez košickú mestskú časť Krásna a Nižnú Myšľu.

Podľa starostu Ždane Jána Kokardu (nezávislý) hladina vybreženého Hornádu postupne klesá.

„Našťastie, ľavobrežná časť hrádze má dostatočnú výšku, aby uchránila obec. Verím, že cesta smerom do Čane bude za pár hodín prejazdná. To je v súčasnosti najväčšia komplikácia," povedal starosta.

11.40 - Protipovodňové poldre sa na Ľubickej rieke v okrese Kežmarok naplnil na 85 percent, zadržali tak viac ako 87-tisíc metrov kubických vody.

Hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková uviedla, že protipovodňové opatrenia, ktoré vojenské lesy vybudovali v roku 2015 v oblasti Levočských vrchov, pomáhajú s ochranou obyvateľov priľahlých lokalít pred povodňami. Intenzívny a pretrvávajúci dážď v uplynulých dňoch spôsobil v oblasti vzostup vodných hladín, za dva dni tu spadlo do 55 mm zrážok.

11.30 - V Ždani zaznamenali na Hornáde desaťročnú vodu. Hladina stále neklesá.

11.20 - Pokles hladín pokračuje.

Podľa aktuálnych údajov na stránke SHMÚ je výška hladiny Hornádu v Kysaku 409 cm a klesá, Torysy v Košických Olšanoch 437 cm a tiež klesá. Takmer ustálená hladina je na Hornáde v Ždani, má 715 cm. Tieto tri miesta sú jediné, kde ešte platí tretí stupeň PA.

Zrážky nie sú hlásené nikde na východe.

11.10 - Zmeny v stupňoch hydrologických výstrah.

SHMÚ v priebehu dopoludnia znížil výstrahy v niektorých okresoch. Tretí stupeň pred povodňami platí už iba pre Košice okolie - povodie Hornádu. Druhý stupeň je v okresoch Spišská Nová Ves, Gelnica a Košice. Prvý stupeň platí pre Rožňavu, Košice okolie - povodie Bodvy a Trebišov bez Roňavy.

11.00 - SHMÚ hlási vzostup aj ustálenosť vodných hladín.

Na Latorici, Uhu, dolnom toku Laborca a Bodrogu je výrazný vzostup vodných hladín, na dolnom Hornáde a Bodve je ustálenosť pri vysokom vodnom stave.

„Na ostatných tokoch východného Slovenska je pokles až výrazný pokles vodných stavov," uviedol hovorca SHMÚ Ivan Garčár. Vodné stavy sú podľa neho ovplyvnené aj manipuláciami na vodných dielach (VD), čo sa týka vodomerných staníc pod VD na dolnom toku Hornádu a dolnom toku Laborca.

Podľa predpokladaného vývoja poveternostnej situácie SHMÚ očakáva v dolnej časti povodia Bodrogu vzostup z dotekania aj z ukrajinskej časti povodí. Na ostatných tokoch východného Slovenska očakáva ustálenosť až pokles vodných hladín.

10.40 - Voda zo Zaplavenej Hornádskej ulice v Krompachoch opadla.

Väčšina ľudí už v noci spala vo svojich domovoch. Ostatní sa vo štvrtok dopoludnia vracajú do svojich príbytkov.

V azylových priestoroch mesta celkovo prespalo zhruba 80 ľudí. V miestnej základnej škole spalo asi 40 matiek s deťmi. Noc bola podľa riaditeľky školy pokojná. Dostali večeru, teplý čaj aj raňajky. Časť z nich prespali aj v susedom centre voľného času a v útulku Maška.

Mesto vo štvrtok už postupne počíta škody. Ako uviedol krompašský viceprimátor Dárius Dubiňák, škody budú zrejme v tisícoch. Poškodený bol mestský zberný dvor na Hornádskej ulici, ktorý bol zaplavený.

Na Hornádsku ulicu mieri splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Andrea Bučková.

10.30 - Hasiči zasahujú v Košickom kraji.

Hasiči naďalej zasahujú pri udalostiach spojených s povodňami. Ako povedal operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach, v teréne pomáhali počas uplynulej noci aj vo štvrtok dopoludnia.

Hasiči aktuálne zasahujú v Jasove, v Moldave nad Bodvou aj v Čani, ide o odčerpávanie vody. V Kostoľanoch nad Hornádom ide o evakuáciu. Jeden muž uviazol na odľahlom mieste, voda ho odrezala, povedal s tým, že hasiči vyrazili na miesto s člnom.

10.00 - Ďalší pokles niektorých hladín.

Hladiny riek v niektorých miestach, kde je vyhlásený tretí stupeň PA, ďalej klesajú. Hornád v Kysaku má 412 cm a klesá, Torysa v Košických Olšanoch má 458 cm a klesá. Jedine Hornád v Ždani sa drží na úrovni 718 cm a nemení sa.

Druhý stupeň PA je na rieke Hornád v Košiciach (383 cm a klesá), aj v Spišských Vlachoch (346 cm a tiež klesá). Hnilec v Jaklovciach (346 cm, klesá), Hnilec vo Švedlári (306 cm, stagnuje). Rovnako stagnuje aj Bodva v Turni nad Bodvou (279 cm).

9.35 - Päťročné vody.

Podľa SHMÚ bola na ráno v Lenartovciach na Slanej a vo Vlkyni na Rimave päťročná voda.

9.20 - Desaťročná voda v Ždani.

Podľa SHMÚ bola na Hornáde v Ždani 10-ročná voda, kulminovala ráno na výške 722 cm. Aktuálne len mierne klesla a teraz má ustálený stav 719 cm. Platí tam tretí stupeň PA. Mimochodom, v pondelok o 14. hod. mal Hornád v Ždani hladinu vo výške 111 cm, ide teda o nárast o vyše šesť metrov.

9.00 - Pokles hladiny Hornádu v Košiciach.

Hornád v Košiciach klesol natoľko, že tretí stupeň PA bol znížený na druhý. Výška hladiny je aktuálne 395 cm. A ďalej klesá.

8.45 - Očakáva sa dotekanie vody z Ukrajiny.

Podľa predpokladaného vývoja poveternostnej situácie očakáva SHMÚ v dolnej časti povodia Bodrogu vzostup z dotekania aj z ukrajinskej časti povodí, na ostatných tokoch východného Slovenska ustálenosť až pokles vodných hladín.

8.35 - Vývoj počasia.

Z juhozápadu sa nad naše územie pomaly nasúva ďalšia oblačnosť.

8.15 - Hladiny riek väčšinou ďalej klesajú.

Hnilec v Jaklovciach má 352 cm a klesá, Hornád v Kysaku 416, klesá, Torysa v Košických Olšanoch 471, klesá. Jedine Hornád v Ždani stagnuje pri výške hladiny 720 c. Ide o miesta s tretím stupňom PA.

8.00 - Vývoj počasia.

Nad väčšinou Slovenska je momentálne polojasno, najmä nad východom.

7.40 Podstatné je, že v noci všade ustali zrážky.

Na východe spadlo za posledných šesť hodín maximálne do jedného milimetra zrážok. za posledných 24 hodín to však bolo najviac v Zemplínskych Hámroch (37,6 mm), nasleduje Klenová (35,1), Banské (27,3), Dargov (23,2), Smolník (22,7), Slanská Huta (21,4) a Zboj (21,3), Košice - Podhradová (20,7) .

7.30 - Hladiny niektorých riek v Košickom kraji začali v noci na viacerých miestach klesať. Prípadne stagnujú, no aj tam sa postupne predpokladá mierny pokles.

Najvyššiu hladinu a bez zmeny mal vo štvrtok ráno Hornád v Ždani (720 cm). Bez zmeny výšky hladiny bol ráno Hornád aj v Košiciach (404 cm)

V Kysaku je síce Hornád tiež na treťom stupni povodňovej aktivity (PA), no klesá a ráno mal 420 cm. Klesá aj hladina Torysy v Košických Olšanoch, ktorá má pri treťom stupni PA 485 cm. Postupne klesá aj hladina Hnilca v Jaklovciach (358 cm).

Na ďalších miestach, kde bol v stredu väčšinou tretí stupeň PA, je vo štvrtok ráno už len druhý a hladiny buď už klesajú alebo ešte stagnujú. Hnilec vo Švedlári (308 cm, klesá), Hornád v Spišských Vlachoch (310 cm, klesá), Roňava v Michaľanoch (229 cm, klesá) a Bodva v Turni nad Bodvou (284 cm, stagnuje).

Klesá aj Svinka v Obišovciach (168 cm) a Hornád v Margecanoch (565 cm) a Levočský potok v Markušovciach (132 cm). Všade platí prvý stupeň výstrahy pred povodňami.

7.10 - Dážď na v noci takmer na celom Slovensku, hlavne však na východe, ustal. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) však stále na svojej stránke informuje o viacerých výstrahách.

Pre celý východ stále platí výstraha prvého stupňa pred dažďom.

V porovnaní so stredou sa zmenili výstrahy pred povodňami. Kým Prešovský kraj je bez akejkoľvek výstrahy, v Košickom je to úplne iné.

Tretí stupeň je vyhlásený pre okresy Rožňava (do odvolania), Košice (do štvrtka 10. hodiny) a Košice okolie - povodie Hornádu (do štvrtka 10. hodiny).

Druhý povodňový stupeň je vyhlásený pre okresy Spišská Nová Ves, Gelnica, Košice okolie - povodie Bodvy a Trebišov - povodie Roňavy. Všade do štvrtka 10. hodiny.

Pre okresy Michalovce, Sobrance a Trebišov - bez Roňavy je vyhlásený prvý povodňový stupe výstrahy. Tiež do štvrtka 10. hodiny.

7.00 - Predpoveď počasia

Meteorológovia na štvrtok predpovedajú oblačno až zamračené, ojedinele aj zmenšená oblačnosť. Postupne miestami dážď, vo vysokých polohách sneženie. Denná teplota 8 až 13 st. Slabý, na severe a východe prevažne juhozápadný vietor do 20 km/h.

6.45 - Počas noci zo stredy na štvrtok došlo k postupnému ustáleniu vodných hladín v povodí rieky Hornád a Hnilec pri vysokom vodnom stave. V povodí rieky Torysa je pozorovaný naďalej vzostup vodných hladín.

Vo viacerých obciach došlo k vybreženiu vodných tokov na území obce. Zaplavené boli miestne komunikácie, priľahlé pozemky, došlo k ohrozeniu resp. zaplaveniu rodinných domov, ohrozeniu zdrojov pitnej vody. Zahltené boli aj odvodňovacie priekopy a rigoly, došlo k následnému vyliatiu na komunikácie alebo do vodného toku na území obce. Vzhľadom na rozsiahlosť územia postihnutého výdatnými zrážkami správca preveruje situáciu v jednotlivých obciach priebežne v rámci kapacitných možností.

Povodňovú situáciu na východe Slovenska sledujeme aj vo štvrtok minútu po minúte.

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Aj región východného Slovenska postihli od utorka po výdatných a vytrvalých dažďoch povodne.

Súvisiaci článok V Kysaku je pod vodou päť chatárskych osád, opatrenia nepomohli Čítajte 

Tie zrejme vrcholili v stredu, keď viaceré veľké rieky dosiahli 3. stupne povodňovej aktivity a vyliali sa.

Voda zaliala rozsiahle územia najmä v povodiach Hornádu, Bodvy a Slanej, narobila škody na majetku a vyhnala z domovov ľudí.

Problémy boli najmä na Hornáde a Hnilci. V stredu popoludní na horných tokoch hladiny prechodne klesala, povodňové vlna sa posúvala nižšie po tokoch.

Zlá situácia panovala najmä na Spiši a v okolí Košíc.

Jedna obeť, množstvo evakuovaných

Žiaľ, povodne si vyžiadali aj jednu obeť, 26-ročného muža, ktorého v obci Jezersko v okrese Kežmarok ešte v utorok strhol rozvodnený potok. Jeho telo našli záchranári v stredu.

Súvisiaci článok Hornád sa vylial v košických Ťahanovciach. Starosta: Zatiaľ to nie je katastrofa Čítajte 

Pred povodňou v Krompachoch ušli stovky ľudí žijúcich pri rieke Hornád, približne 50 museli evakuovať.

Evakuácie mali aj v Kysaku, Kostoľanoch nad Hornádom, Krásnej nad Hornádom, Jasove a Medzeve.

Povodňovým problémom zrejme ešte nie je koniec. Podľa predpovedí meteorológov má totiž pršať až do piatku, aj keď menej výdatne.

Nasledujúce dni však budú najmä v znamení rátania a odstraňovania obrovských škôd, ktoré voda zanechala.

Súvisiaci článok Povodeň na východe: Jedna obeť, stovky evakuovaných, zatopené domy a cesty (minúta po minúte) Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 3. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 4. V Bratislave sa koná Globsec
 5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 1. Život je moc krátky, aby ste ho prekosili
 2. Kto stretne legendárneho Ronalda?
 3. Modrovlasý gamer Michal: Tu sú moje tipy pre Digitálneho žiaka
 4. V Bratislave sa koná Globsec
 5. Vyhrajte elektrokolobežku SENCOR s tipom od Romana!
 6. Art, Terra, Duo: SodaStream prichádza s novými prístrojmi
 7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 8. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 10 198
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 885
 3. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 374
 4. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 102
 5. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 496
 6. Viete, prečo existuje hmyz? Vďačíme mu za jedlo aj čistý vzduch 2 204
 7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 016
 8. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 1 915

Blogy SME

 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana
 2. Martin Borecky: Život je Fajn - Časť piata
 3. Lukáš Čelinák: Klesajúca životná úroveň – ako oslobodiť ľudí závislých od populistických politík?
 4. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné.
 5. Víťazoslav Würschner: Dobro národa je najvyšším zákonom
 6. Jozef Varga: Krkavci / 10. /
 7. Marek Mačuha: O zákaze spaľovacích motorov
 8. Ján Šeďo: Nebyť Putina, R. Kadyrov by bol dedinský blázon, takto je vedec a...všetko, ale nevie čítať z papiera...
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 607
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 889
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 401
 4. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 18 185
 5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 8 925
 6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 451
 7. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 5 720
 8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 4 570
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana
 2. Martin Borecky: Život je Fajn - Časť piata
 3. Lukáš Čelinák: Klesajúca životná úroveň – ako oslobodiť ľudí závislých od populistických politík?
 4. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné.
 5. Víťazoslav Würschner: Dobro národa je najvyšším zákonom
 6. Jozef Varga: Krkavci / 10. /
 7. Marek Mačuha: O zákaze spaľovacích motorov
 8. Ján Šeďo: Nebyť Putina, R. Kadyrov by bol dedinský blázon, takto je vedec a...všetko, ale nevie čítať z papiera...
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 108 607
 2. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 889
 3. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 401
 4. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 18 185
 5. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 8 925
 6. Marek Strapko: Investigatívec Fico našiel novú paru 6 451
 7. Peter Remeselník: Ako hodnotíte tento dôkaz v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Vy ? 5 720
 8. Ivan Bilohuščin: Igor Matovič: génius anti-intelektuálneho populizmu 4 570
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie Video
SkryťZatvoriť reklamu