Korzár logo Korzár
Piatok, 27. január, 2023 | Meniny má Bohuš

Povodeň na východe: Jedna obeť, stovky evakuovaných, zatopené domy a cesty (minúta po minúte)

Najhoršia situácia je v povodí Hornádu.

Evakuácia v Kostoľanoch nad Hornádom.Evakuácia v Kostoľanoch nad Hornádom. (Zdroj: HaZZ)

21.11 - Povodňové spravodajstvo z východného Slovenska vo formáte minúta po minúte sme ukončili.

21.10 - Hornád bol v stredu aj o 21. hodine na úrovni tretieho stupňa povodňovej aktivity (PA) na štyroch merných miestach - v Spišských Vlachoch (340 cm, klesá), Kysaku (442 cm, ustálený), Košiciach (412 cm, ustálený) a v Ždani (696 cm, stúpa).

Na treťom stupni PA je stále aj Levočský potok v Markušovciach (160 cm, klesá), Hnilec vo Švedlári (328 cm, ustálený) a v Jaklovciach (380 cm, ustálený), Torysa v Košických Oľšanoch (498 cm, stúpa) a Roňava v Michaľanoch (288 cm, stúpa).

SkryťVypnúť reklamu

Na druhom stupni PA je Hornád v Margecanoch, Hnilec v Stratenej, Svinka v Obišovciach a Bodva v Nižnom Medzeve a v Turni nad Bodvou.

19.57 - Po prechodnom poklese alebo ustálenosti je väčšina tokov opäť na vzostupe. Ich kulmináciu očakávajú meteorológovia v najbližších hodinách.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti. To platí aj o povodiach Hnilca a Hornádu. "V povodiach je na vodomerných staniciach dosahovaný tretí stupeň povodňovej aktivity," spresnili.

"V priebehu štvrtka budú hladiny vodných tokov pozvoľna klesať. To neplatí pre stredné a dolné úseky väčších tokov, kde očakávame vzostupy z dotekania," upozornili meteorológovia.

Dodali, že výraznejší pokles hladín pravdepodobne zabrzdia ďalšie predpovedané zrážky počas piatka

SkryťVypnúť reklamu

19.06 - Hornád bol v stredu o 19. hodine na úrovni tretieho stupňa povodňovej aktivity (PA) na štyroch merných miestach - v Spišských Vlachoch (348 cm, klesá), Kysaku (443 cm, ustálený), Košiciach (412 cm, ustálený) a v Ždani (686 cm, stúpa).

Na treťom stupni PA je aj Levočský potok v Markušovciach (167 cm, klesá), Hnilec vo Švedlári (329 cm, stúpa) a v Jaklovciach (378 cm, ustálený), Torysa v Košických Oľšanoch (474 cm, stúpa) a najnovšie aj Roňava v Michaľanoch (258 cm, stúpa).

Na druhom stupni PA je Hornád v Margecanoch, Hnilec v Stratenej, Svinka v Obišovciach a Bodva v Nižnom Medzeve a v Turni nad Bodvou.

18.52 - Hasiči v Košickom kraji počas stredy evidujú zatiaľ 42 zásahov v súvislosti s počasím.

Uviedol to operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach Miroslav Betuš.

SkryťVypnúť reklamu

"Zasahovalo celkovo 161 príslušníkov HaZZ vrátane dobrovoľných hasičov. Išlo o čerpanie vody zo zaplavených pivníc domov, odstraňovanie spadnutých stromov zo štátnych ciest i miestnych komunikácií, záchranu osôb a zvierat zo zatopených lokalít a čistenie štátnych komunikácií od nánosov bahna," povedal.

Najčastejšie, a to v 12 prípadoch, zasahovali hasiči z hasičskej stanice v Spišskej Novej Vsi, Gelnici a v Krompachoch. Košickí hasiči mali pre počasie desať výjazdov.

18.47 - Veľká voda zasiahla aj južný Zemplín. Riaditeľka Správy Povodia Bodrogu v Trebišove Eva Kolesárová v stredu podvečer informovala, že na toku hraničnej rieky Roňava a jej prítokoch je vyhlásený 2. stupeň povodňovej aktivity.

Voda už zaliala poľnohospodárske pozemky v chotároch obcí Michaľany, Čerhov a Luhyňa v okrese Trebišov.

Rovnaký stupeň povodňovej aktivity je vyhlásený aj na Trnávke a jej prítokoch.

Čiastočne vybrežený je Chlmec v katastri Zemplínskeho Branča a Veľát.

18.16 - Vybreženie rieky Hornád spôsobilo problémy aj v obci Kluknava v okrese Gelnica.

Uviedol to starosta Štefan Kováč s tým, že sa to dotklo približne 15 až 20 rodinných domov či tamojšieho futbalového ihriska. V súčasnosti je podľa neho situácia stabilizovaná.

"Museli sme osádzať vrecia s pieskom a ochraňovať majetok občanov a obce, aj v Štefanskej Hute. Voda sa vyliala na polia i záhrady občanov, ktorí bývajú v blízkosti Hornádu. Jeho hladina postupne klesá, ale ľudia majú v pivniciach vodu, ktorú treba sústavne odčerpávať. Pomáhajú nám aj naši dobrovoľní hasiči, striedali sa asi dvadsiati," povedal.

Podľa jeho slov boli v teréne uplynulú noc aj počas stredy. Kováč verí, že prestane pršať a voda klesne. "Bude tiež potrebné čistiť studne," dodal.

Predpokladá, že ak nenastane mimoriadna situácia, túto noc nebudú musieť byť v teréne. S odstraňovaním škôd plánujú pokračovať vo štvrtok.

17.42 - Ďalšie zvyšovanie hladiny vodných tokov očakáva v najbližších hodinách obec Nálepkovo v okrese Gelnica.

Voda doposiaľ zničila aj prístupovú cestu k rodinným domom v záhradníckej oblasti Tichý Potok, uviedol starosta Ondrej Klekner s tým, že dážď neustáva.

Tretí stupeň povodňovej aktivity v obci vyhlásili v utorok v noci. "Hladiny tokov sa zdvihli a Dedinky (vodná nádrž Palcmanská Maša - pozn. red.) ráno zvýšili prietok, preto sa nám teraz dvíha Hnilec a začínajú byť ohrozené obecné budovy, dávali sme vrecia," povedal s tým, že vodu odčerpávajú napríklad aj z pivnice tunajšieho domova dôchodcov.

Za veľký problém označil zaplavenie v uvedenej lokalite, kde sa tok vybrežil na úseku okolo 300 metrov. K evakuácii podľa jeho slov nebolo nutné pristúpiť.

17.11 - Podľa aktualizovaných údajov SHMÚ platí pre celé východné Slovensko, minimálne do piatkovej polnoci, aj naďalej výstraha 1. stupňa pred dažďom.

Očakáva sa výskyt dažďa s úhrnom miestami 10 až 25 mm. Vzhľadom na spadnuté zrážky z predchádzajúceho obdobia a vysoký stupeň nasýtenosti povodí a súčasný vysoký stav vodnej hladiny na tokoch, sa očakáva prechodne opätovný vzostup vodných hladín.

17.09 - Hornád bol v stredu o 17. hodine na úrovni tretieho stupňa povodňovej aktivity (PA) na štyroch merných miestach - v Spišských Vlachoch (355 cm, klesá), Kysaku (440 cm, ustálený), Košiciach (413 cm, ustálený) a v Ždani (673 cm, stúpa).

Na treťom stupni PA je aj Levočský potok v Markušovciach (175 cm, klesá), Hnilec vo Švedlári (326 cm, stúpa) a v Jaklovciach (379 cm, ustálený) a Torysa v Košických Oľšanoch (447 cm, stúpa).

Na druhom stupni PA je Hornád v Margecanoch, Hnilec v Stratenej, Svinka v Obišovciach a Bodva v Nižnom Medzeve a v Turni nad Bodvou.

Súvisiaci článok V Kysaku je pod vodou päť chatárskych osád, opatrenia nepomohli Čítajte 

16.26 - Pod vodou sa v priebehu niekoľkých hodín ocitli stovky chát v okolí Kysaku (okres Košice – okolie).

Starosta obce Kysak Ľubomír Krajňák (KDH) hovorí, že po veľkých povodniach v roku 2010 urobili viacero opatrení, no situácia sa zopakovala.

„Situácia je veľmi zlá. Aktuálne máme päť chatových oblastí pod vodou. Je vyhlásený tretí povodňový stupeň. Lokality sú prakticky neprístupné. Nehnuteľnosti sú po okná vo vode,“ povedal nám starosta Kysaku.

Súvisiaci článok V Krompachoch evakuujú ľudí, Hornád sa dostal cez zábrany Čítajte 

16.13 - Na Hornádskej ulici v Kormpachoch bol popoludní zaplavený celý úsek od hlavnej elektrickej rozvodne až po zberný dvor a komunitné centrum.

"Podľa sprostredkovaných informácií je v obydliach voda na úrovni okolo 20 až 30 centimetrov. Situácia nie je až taká vážna ako pred desiatimi rokmi, kde boli v tej istej oblasti zaliate celé prízemia v domoch," skonštatovala primátorka Krompách Iveta Rušinová.

Ako ďalej priblížila, pre evakuované desiatky ľudí je zabezpečené ubytovanie aj strava.

Súvisiaci článok Prvou obeťou povodní je mladý muž z Jezerska Čítajte 

15.43 - V obci Jezersko v okrese Kežmarok v stredu našli utopeného muža.

Hovorca Krajského riaditeľstva policajného zboru v Prešove Igor Pavlik prípad potvrdil s tým, že sa čaká na obhliadajúceho lekára. Bližšie informácie však neposkytol.

15.29 - Zamestnanci Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) zasahovali v súvislosti s počasím v utorok a stredu vo viacerých okresoch.

Ako uviedol námestník pre prevádzku SÚC PSK Stanislav Harčarík, následky lokálnych povodní v okrese Poprad a Kežmarok odstraňovali v úseku Spišské Bystré Kravany, Veľká Lomnica Stará Lesná, v Bušovciach a Hranovnici. V okrese Prešov a Sabinov cestári zasahovali nad obcou Žipov, v Hermanovciach, za obcami Bajerov a Radatice, pred obcou Fintice, ďalej v Krivanoch, Miľpoši a na úseku cesty Ľubotín - Orlov v okrese Stará Ľubovňa.

"V utorok večer sme označili obchádzkovú trasu na ceste Hniezdne - Spišská Stará Ves, Spišská Stará Ves - Spišská Belá pre nákladnú dopravu z dôvodu zaplavenia cesty Bušovce - Spišská Belá. Taktiež boli osadené zvislé dopravné značenia na rizikovom úseku cesty Plaveč - Ľubotín, kde dochádzalo k zaplavovaniu cesty."

15.17 - Povodne si na východnom Slovensku vyžiadali prvý ľudský život.

Podľa portálu imeteo.sk rozvodnený potok v obci Jezersko v okrese Kežmarok strhol ešte počas utorkového večera 26-ročného muža, po ktorom vyhlásili pátranie.

Jeho telo našli v stredu dopoludnia horskí záchranári, ktorí konštatovali smrť.

15.06 - Dvadsať ton piesku doposiaľ spotrebovala Moldava nad Bodvou pre povodňovú situáciu súvisiacu s vytrvalým dažďom. Záchranárske práce naďalej pokračujú.

Mesto o tom informuje na svojej webovej stránke s tým, že pokiaľ dážď neustúpi, situácia nebude stabilizovaná.

Celkovo sa na záchranných prácach podieľalo 14 zamestnancov úradu vrátane mestskej polície, príslušníkov štátnej polície a záchranných zložiek. Pomáhalo tiež takmer 50 dobrovoľníkov.

Vrecia s pieskom ukladali na kritické miesta na ulici Mlynskej a Tehelnej. Kritická situácia bola aj v Budulove - na konci cesty tejto mestskej časti smerom na Peder.

Súvisiaci článok Štátna škola v Richnave deň po otvorení odolala vyliatemu Hornádu Čítajte 

Tam sa tiež spravila hrádza z piesku, ale voda cez ňu presakuje a mierne zaplavuje cestu. Problémy evidujú aj na križovatke ulíc Debraďská a Janka Kráľa, kde na ceste stojí väčšie množstvo vody.

14.46 - Iba v pondelok dopoludnia sa začal oficiálne školský rok pre 180 detí z obce Richnava v okrese Gelnica.

Už o deň neskôr boli z novej školy evakuovaní pre stúpajúcu hladinu rieky Hornád.

Štátnu školu postavili v záplavovom území rieky, avšak špecifická je v tom, že stojí na základoch, ktoré majú odolať aj storočnej vode. Stavba vyliatej vode z rieky odoláva.

14.11 - Hornád bol v stredu o 14. hodine na úrovni tretieho stupňa povodňovej aktivity (PA) stále na piatich merných miestach - v Spišských Vlachoch (370 cm, klesá), Margecanoch (658 cm, klesá), Kysaku (442 cm, ustálený), Košiciach (416 cm, stúpa) a v Ždani (654 cm, stúpa).

Na treťom stupni PA je aj Levočský potok v Markušovciach (187 cm, klesá), Hnilec v Jaklovciach (380 cm, klesá) a Torysa v Košických Oľšanoch (418 cm, stúpa).

Na druhom stupni PA je Hnilec v Stratenej a vo Švedlári, Svinka v Obišovciach a Bodva v Nižnom Medzeve a v Turni nad Bodvou.

13.45 - Rozvodnená rieka Hornád v Kolinovciach (okres Spišská Nová Ves) rozšírila svoje koryto do záhrad aj na futbalové ihrisko. Pri obecnom úrade zaliala aj dvor miestnej škôlky.

Kolinovčania boli celú noc v pohotovosti. Dážď neustáva ani v stredu popoludní a hladina rieky prakticky neklesá.

13.40 - Hasiči pred niekoľkými minútami zachránili päť ľudí, z toho štyri ženy, zo štrkoviska v Krásnej pri Hornáde.

Voda zaliala okolie a ostali uväznení. Všetci boli podchladení, ošetrili ich zdravotnícki záchranári.

Súvisiaci článok Ružín je plný, zachytil milióny litrov povodňovej vody Čítajte 

13.32 - Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák odmietol kritiku košického župana Rastislava Trnku v súvislosti s vypúšťaním vody z vodnej nádrže Ružín.

Bocák tvrdí, že sa správca v rámci manipulácie riadi platným a riadne schváleným manipulačným poriadkom, ktorý na takéto situácie prihliada.

Trnka kritizuje vodohospodárov za zaplavenie obchádzkovej cesty pri Veľkej Lodine a za to, že začali vodu vypúšťať neskoro. Bocák reaguje, že akákoľvek stavba v záplavovom území nesie pri povodniach podobné riziko.

13.12 - Dážď spôsobuje problémy aj v obci Smolník v okrese Gelnica, kde vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity.

Ako povedal starosta obce Radoslav Dlugoš, došlo aj k dočasnej odstávke pitnej vody.

"Smolnícky potok sa vybrežil. Problémy nám robí asi polovica horských bystrín, ktoré v lete ani nepočuť. Máme spolu šesť alebo osem takýchto prítokov do potoka. Voda sa nabaľuje, z potôčikov sú potoky a z potoka skoro rieka," spresnil s tým, že ku komplikáciám prispelo aj to, že v stredu ráno na kopcoch nasnežilo.

So zabezpečovacími prácami začali v utorok popoludní, s odstraňovaním dôsledkov množstva vody skončili v stredu okolo 4.00 h a od rána opäť pokračujú.

13.09 - Hornád bol v stredu o 13. hodine na úrovni tretieho stupňa povodňovej aktivity (PA) na piatich merných miestach - v Spišských Vlachoch (375 cm, klesá), Margecanoch (664 cm, ustálený), Kysaku (442 cm, ustálený), Košiciach (414 cm, stúpa) a v Ždani (646 cm, stúpa).

Na treťom stupni PA je aj Levočský potok v Markušovciach (191 cm, klesá), Hnilec v Jaklovciach (382 cm, klesá), Svinka v Obišovciach (200 cm, ustálená) a Torysa v Košických Oľšanoch (412 cm, stúpa).

Súvisiaci článok Hornád sa vylial v košických Ťahanovciach. Starosta: Zatiaľ to nie je katastrofa Čítajte 

Na druhom stupni PA je Hnilec v Stratenej a vo Švedlári a Bodva v Nižnom Medzeve a v Turni nad Bodvou.

13.01 - Rozbúrená a vysoká hladina Hornádu v Košiciach vzbudzuje rešpekt.

Vodná hladina je taká vysoká, že u mnohých vyvoláva spomienky na ničivé povodne z roku 2010.

V blízkosti obľúbeného rekreačného strediska Súdky pri obci Ťahanovce polícia uzavrela cestu okolo rieky už v utorok.

V stredu sa už voda vyliala aj na brehy.

12.46 - V súvislosti s následkami dlhotrvajúceho dažďa je aktuálne najviac postihnutým regiónom Košický kraj. Tvorí takmer 50 percent všetkých vyhlásených stupňov povodňovej aktivity. Nasleduje Prešovský kraj.

Najviac mimoriadnych udalostí vzniklo v okrese Spišská Nová Ves, druhý najväčší počet je v okrese Gelnica. Výrazne zasiahnutými okresmi sú tiež Poprad, Revúca, Prešov, Zvolen.

"Zasiahnuté obce riešia vzniknutú situáciu vlastnými silami a prostriedkami, ale v najviac zasiahnutých regiónoch vypomáhajú vybrané kapacity integrovaného záchranného systému," uviedla Marta Fabianová z tlačového odboru Ministerstva vnútra SR.

12.44 - Hasiči v Kostoľanoch nad Hornádom v okrese Košice - okolie evakuovali celkovo 18 dospelých, 4 deti a 5 psov.

12.41 - Hladina Levočského potoka v obci Markušovce v okrese Spišská Nová Ves mierne klesla. Tretí stupeň povodňovej aktivity však naďalej platí, potvrdil starosta obce Marek Virág.

"Levočský potok sa vylial, ale nebolo to tak zlé, aby sme museli evakuovať ľudí. Približne 30 domov v obci má zaplavené dvory a pivnice," uviedol starosta. Doplnil, že voda sa dostala aj na hlavnú cestu a po polnoci už na ňu nepúšťali autá. Momentálne je podľa jeho slov cesta prejazdná.

Načítavam video...

12.39 - Po silných dažďoch sa v noci na stredu v obci Jasov v okrese Košice-okolie k vyliala rieka Bodva z koryta.

"Zaplavilo všetky domy, ktoré sú v blízkom okolí," uviedol prednosta obecného úradu v Jasove Kamil Münnich. Obec v utorok okolo 17.00 h vyhlásila tretí povodňový stupeň a prijíma protipovodňové opatrenia aj s využitím ťažkých mechanizmov.

"Do rána sme navrecovali 2 500 vriec s pieskom, 60 ton piesku, a od rána nám vozia zhruba každú hodinu 100 ton kameňa a robíme závaly, aby sa ochránil majetok občanov aj všetky obydlia v obci. V uliciach máme komplet hasičov a ľudí, ktorí zabezpečujú bezpečnosť," povedal prednosta. K dispozícii už je ďalších 2 000 vriec a na predprípravu dovezú ďalších 2 000.

Voda zaliala aj miestne komunikácie, podľa Mnnicha sa však cez ne dá prejsť autom alebo v čižmách.

Vážna situácia je smerom k Jasovskej jaskyni, kde zalialo prístupovú cestu aj okolité domy, ktoré museli ľudia opustiť.

"Tam to riešime v spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom," uviedol prednosta.

12.37 - V obci Radatice v okrese Prešov zaplavilo záhrady rodinných domov, upchali sa rigoly, voda a bahno stiekli na cesty a zaplavili ich. Zosunul sa aj svah potoka Žarinec. Starostka obce Gabriela Viazanková vyhlásil 3. stupeň povodňovej aktivity.

"Celú noc boli v pohotovosti naši dobrovoľní hasiči a monitorovali sme situáciu. Dôležité bolo, že sa nám podarilo naplniť vrecia s pieskom a pomôcť tak jednému rodinnému domu, ktorému hrozilo zaplavenie. Zároveň bol nasadený bager, ktorý vytvoril ochranný val, aby sme ochránili cestu tretej triedy. Šťastím bolo, že voda sa vyliala v extraviláne obce a nezasiahla intervilán. Dážď sa upokojoval a od tretej hodiny ráno bolo vidieť, že rieka Svinka má klesajúcu tendenciu. V súčasnosti môžeme povedať, že sa vracia späť do koryta," uviedla Viazanková.

Ako dodala, zasahovalo približne 25 členov dobrovoľného hasičského zboru. "Zmobilizovali sa veľmi rýchlo. Vyzeralo to zle, ale vďaka nim sme všetko zvládli," podotkla starostka.

12.35 - Ako uviedol primátor mesta Lipany Vladimír Jánošík, vodou boli v utorok večer ohrozené nájomné domy v lokalite Za traťou, kde sa vyliala voda stekajúca z okolitých polí.

"Zmobilizovali sme preto dobrovoľníkov a dobrovoľných hasičov. Nebolo potrebné ľudí evakuovať, zasiahli sme včas. Napĺňali sme vrecia pieskom, aby sa voda neprelievala k nájomným bytom. Voda len pretiekla okolo domov a tiekla ďalej. Použili sme aj bager, aby sme prekopali rigol. Celé to trvalo zhruba tri hodiny, končili sme okolo polnoci," uviedol primátor s tým, že za asistencie mestskej polície pomáhalo približne desať ľudí.

Situácii podľa neho pomohlo, že k večeru dážď ustal a voda na poliach trochu vsiakla. "Toky sú v norme. V noci pár hodín nepršalo a ráno to vyzeralo dobre. Situáciu stále monitorujeme," dodal Jánošík.

12.17 - Zvýšené hladiny riek sú v meste Prešov aj v stredu predpoludním, avšak situácia zatiaľ nie je vážna a hladina riek už klesala.

Hladina rieky Torysa v stredu predpoludním už bola približne jeden meter pod úrovňou nového cyklochodníka, ktorý vedie popod most na Levočskej ulici.

Táto komunikácia, ktorá slúži aj pre chodcov, nemusela byť uzatvorená.

"Mesto Prešov monitoruje stav rieky Torysa v úseku. Poploudní očakávame pokles hladiny vody, v tejto chvíli preto nie je dôvod uzavrieť cyklochodník. V prípade náhleho zhoršenia situácie sme pripravení prijať operatívne opatrenia," informoval nás hovorca mesta Prešov Vladimír Tomek.

Rovnako sme zaznamenali aj vyššiu hladinu rieky Sekčov pri Solivarskej ulici.

Opäť sa objavil problém v časti Kúty, kde pre chýbajúcu kanalizáciu opäť zaplavilo cesty a musia odčerpávať vodu.

12.15 - Aj v Prešovskom kraji sú v teréne cestári. Okrem zosuvu svahu za obcou Radatice pracujú v okrese Prešov aj na sprietočnení priekop pri obciach Hermanovce, Fintice, Žipov a Bajerov, kde došlo k podmytiu cesty. V okrese Sabinov zase odstraňujú naplaveniny pri obci Krivany a Milpoš.

12.09 - Hornád bol v stredu napoludnie na úrovni tretieho stupňa povodňovej aktivity (PA) na piatich merných miestach - v Spišských Vlachoch (382 cm, klesá), Margecanoch (665 cm, klesá), Kysaku (443 cm, ustálený), Košiciach (411 cm, stúpa) a v Ždani (637 cm, stúpa).

Na treťom stupni PA je aj Levočský potok v Markušovciach (195 cm, klesá), Hnilec v Jaklovciach (383 cm, ustálený), Svinka v Obišovciach (202 cm, ustálená) a Torysa v Košických Oľšanoch (408 cm, stúpa).

Na druhom stupni PA je Hnilec v Stratenej a vo Švedlári a Bodva v Nižnom Medzeve.

Súvisiaci článok Úpravňu vody zalialo, Gelnica je zásobované iba z prameňov Čítajte 

12.04 - Mesto Gelnica vyzýva obyvateľov, aby šetrili vodou, dôvodom je zaliata úpravňa vody v Perlovej doline.

Za radnicu to uviedol Milo Janáč s tým, že v meste pracujú na odstránení dôsledkov stále trvajúcich dažďov.

Uvedenú úpravňu vody museli odstaviť. Mesto je v súčasnosti zásobované iba z prameňov.

Zároveň informujeme, že voda je aj napriek slabému zafarbeniu vhodná na bežné používanie, uvádza radnica na sociálnej sieti.

11.54 - V obci Družstevná pri Hornáde sa následkom prívalovej vody dvihla hladina Hornádu na, podľa miestnych, hladinu podobnú tej v roku 2010, keď boli rozsiahle povodne. Hrozí vyliatie rieky na cesty a okolité rodinné domy. Zaplavená je už časť ihriska aj so záhradnou predajňou.

V časti Tepličany popri toku vytvorili hasiči povodňovú hrádzu.

11.22 - Profesionálni a dobrovoľní hasiči momentálne stále evakuujú ľudí z domov a bytov na Hornádskej ulici v Krompachoch.

Hasičom sa pomocou člnov doposiaľ podarilo evakuovať 20 detí a 23 dospelých, 15 obyvateľov evakuáciu odmietlo. Na mieste je pripravený evakuačný autobus HaZZ ako dočasné útočisko.

11.21 - Mesto Košice v spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom vykonáva zabezpečovacie práce pri koryte rieky Hornád.

Dôvodom je jeho stúpajúca hladina, ktorá spolu s dažďom spôsobuje komplikácie.

V skorých ranných hodinách popadali skaly a kamene na úsek Kostolianskej cesty, uviedol magistrát s tým, že na mieste osadili dopravné značky upozorňujúce na nebezpečenstvo. V súčasnosti je už premávka na tomto úseku po odstránení spadnutých skál plynulá. Zároveň upozornil, že ak sa situácia zopakuje, pristúpia k ďalším opatreniam.

Košice evidujú problémy aj v mestskej časti Krásna na ulici Pri Hornáde. Na mieste sú už zamestnanci magistrátu mesta Košice, ktorí monitorujú situáciu. Sú zaplavené niektoré záhrady, voda sa zatiaľ nedostala k rodinným domom, dodalo mesto.

11.19 - Približne 50 domov v štyroch lokalitách v obci Kysak v okrese Košice-okolie zaplavila voda, povedal to starosta Ľubomír Krajňák s tým, že voda tam siaha od 50 centimetrov do jedného metra.

Väčšinu ľudí evakuovali v utorok, niektorí podľa neho nechcú opustiť svoje príbytky.

"Máme vyhlásený tretí stupeň povodňovej aktivity, štyri lokality sú neprístupné. Zostali tam obyvatelia, ktorí sa nechcú evakuovať, išli na poschodie. Ak to počasie dovolí, s hasičmi sme pripravení ich nútene evakuovať, spresnil s tým," že ide o štyri domy, resp. chaty.

V utorok večer v obci preventívne pre vybrežením sa rieky osádzali protipovodňové vaky. Podľa starostu sa v stredu ráno ukázalo, že to bolo zbytočné.

"Voda je taká vysoká, že to nestačí. Prognózy vyzerajú zle. Kulminácia toku by mala nastať až niekedy v piatok (16. 10.), úroveň hladiny Hornádu bude dovtedy rásť," dodal.

11.14 - Najkritickejšia situácia je podľa Správy ciest Košického samosprávneho kraja na Spiši.

„V noci z utorka na stredu sa asi na stometrovom úseku vylial potok medzi obcami Veľký Folkmar a Kojšov, takže do tejto koncovej obce bol znemožnený prístup pre osobnú dopravu. Naši cestári sa v ranných hodinách snažili úsek sprejazdniť aspoň v jednom jazdnom pruhu. Kritický úsek je aj medzi Gelnicou a Prakovcami, kde voda odmyla časť cesty v dĺžke približne 10 metrov. Úsek je prejazdný v jednom pruhu, pričom rátame, že škody sa vyšplhajú na niekoľko tisíc eur,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Potok sa vylial aj v obci Hnilčík, cesta je aktuálne prejazdná.

Rieka Hnilec sa v Gelnickom okrese vyliala na viacerých miestach, a to v meste Gelnica na ceste II/546 pred hypermarketom. Cesta je pre osobnú dopravu uzavretá, obchádzka vedie po miestnych komunikáciách, pričom dopravu reguluje polícia.

K vybreženiu Hnilca došlo aj na ceste z Gelnice v smere na Jaklovce, úsek je prejazdný v jednom jazdnom pruhu.

Silný dážď sa v utorok 13. októbra podpísal aj pod zaliatie dlhodobej obchádzkovej trasy medzi Kysakom a Veľkou Lodinou vedúcej cez osadu Sopotnica.

Obchádzka vedie po účelovej komunikácii Košice – most Ružín – účelová komunikácia – Malá Lodina – Veľká Lodina. Hornád zaplavil aj extravilán obce Kysak, vrátane Školy v prírode, ktorá patrí kraju. Škody zatiaľ vyčíslené nie sú.

Súvisiaci článok Ružín je plný, zachytil milióny litrov povodňovej vody Čítajte 

K zaplaveniu cesty došlo aj v úseku Trebejov – Družstevná pri Hornáde, úsek cesty je aktuálne neprejazdný.

11.11. - Vodná nádrž Ružín na riekach Hornád a Hnilec bola v stredu predpoludním naplnená na maximum.

Zároveň výška hladiny kulminovala a v nasledujúcich hodinách by aj podša predpovede počasia mala začať pozvoľna klesať.

Podľa vodohospodárov významnou mierou pomohla zachytiť povodňovú vlnu a riekach Hornád a Hnilec.

10.34 - Hasiči v Prešovskom kraji od utorka do stredy 9.00 h absolvovali v súvislosti s počasím 26 výjazdov.

Ako uviedla hovorkyňa Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove Miroslava Knišová, hasiči z Kežmarku a Spišskej Starej Vsi mali osem výjazdov, z Popradu štyri, zo Starej Ľubovne päť, z Prešova a Lipian štyri, z Hanušoviec nad Topľou štyri a hasiči z Medzilaboriec absolvovali jeden výjazd.

"Išlo najmä o čerpanie vody z pivníc rodinných domov, odstraňovanie spadnutých stromov a nánosov bahna z miestnych komunikácií, ako aj monitoring situácie pri hroziacom vybrežení sa miestnych potokov," spresnila Knišová.

Celkovo zasahovalo 60 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru s 21 kusmi hasičskej techniky a 43 členov dobrovoľných hasičských zborov obcí zo Spišského Štiavnika, Kravian, Ždiaru, Hranovnice, Spišského Bystrého, Prešova, Liptovskej Tepličky, Lipian, Spišskej Soboty, Hozelca, Ľubice a Kendíc so 14 kusmi hasičskej techniky.

10.26 - V Košickom kraji sú momentálne uzavreté cesty z Veľkého Folkmara do Kojšova v okrese Gelnica, neprejazdné sú aj v úsekoch Trebejov - Družstevná pri Hornáde a Kysak - Veľká Lodina (okres Košice-okolie).

10.24 - V Krompachoch je od 9. hodiny vyhlásená mimoriadna situácia.

"Zaplavená je Hornádska ulica. Evakuovali sme okolo 50 ľudí z rodinných domov a bytového domu," informovali Korzár z HaZZ v Košiciach.

Momentálne prebieha záchranná akcia osôb v Kostoľanoch nad Hornádom, kde hasiči išli s člnom cez železničný most z Družstevnej pri Hornáde zachrániť 11 ľudí.

"Je potrebné evakuovať pre vyliatu vodu 11 ľudí ku železničnému mostu a 4 psov zo záhradkárskej osady. Voda je po pás. Doprava cez most je zastavená."

10.09 - Hornád bol v stredu o 10. hodine na úrovni tretieho stupňa povodňovej aktivity na piatich merných miestach - v Spišských Vlachoch (391 cm, ustálený), Margecanoch (669 cm, ustálený), Kysaku (445 cm, ustálený), Košiciach (408 cm, stúpa) a v Ždani (622 cm, stúpa).

Na treťom stupni PA je aj Levočský potok v Markušovciach (205 cm, klesá), Hnilec vo Švedlári (320 cm, ustálený) a v Jaklovciach (391 cm, ustálený), Svinka v Obišovciach (204 cm, klesá) a najnovšie aj Torysa v Košických Oľšanoch (400 cm, stúpa).

Na druhom stupni PA je Poprad v Nižných Ružbachoch, Hnilec v Stratenej a Bodva v Nižnom Medzeve.

10.02 - Hladina rieky Hornád v katastri obce Hranovnica v okrese Poprad v stredu ráno mierne klesla, potvrdil starosta Hranovnice Vladimír Horváth s tým, že v obci naďalej platí tretí stupeň povodňovej aktivity.

Ako ďalej priblížil starosta, obec robí viaceré opatrenia, aby zabránili prietoku vody do záhrad, keďže Hornád sa stále vylieva. Päť až šesť rodinných domov má podľa jeho slov zaplavené dvory. Problémom je aj zaplavená cesta, ktorá vedie k chatkám v miestnej časti Dubina.

9.57 - V stredu k 6. hodine ráno platil tretí stupeň povodňovej aktivity v obciach Baldovce, Betlanovce, Vlková, Spišský Hrušov, Oborín, Spišský Štiavnik, Markušovce, Harakovce, Radatice, Jasov, Hranovnica, Lipany, Vydrník, Rokytov, Spišská Teplica, Malá Franková a Jamník.

Druhý stupeň platí pre mestá Krompachy a Kežmarok a obce Hrabušice, Fintice, Kolinovce, Spišské Bystré, Letanovce, Kechnec, Smižany a Ľubovec.

"Vo viacerých obciach došlo k vyliatiu vodných tokov. Voda zaplavila miestne komunikácie, priľahlé pozemky, došlo aj k ohrozeniu, resp. zaplaveniu rodinných domov a k ohrozeniu zdrojov pitnej vody. Zahltené boli aj odvodňovacie priekopy a rigoly, došlo k následnému vyliatiu na komunikácie alebo do vodného toku na území obce," priblížil hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku Marián Bocák.

9.29 - Hasiči boli pre intenzívny dážď a povodne za uplynulých 24 hodín v Prešovskom kraji vyslaní k 26 udalostiam.

Súvisiaci článok V Krompachoch evakuujú ľudí, Hornád sa dostal cez zábrany Čítajte 

9.23 - Povodňová situácia na Hornádskej ulici v Krompachoch je aj po noci v utorka na stredu kritická.

Hornád sa vylial na viacerých miestach. Na Hornádskej ulici začali s evakuáciou ľudí. Zatopilo aj časť mesta Stará Maša.

Most na Hornádskej ulici vedúci k príbytkom po evakuáciu ľudí uzatvoria.

Hrozí jeho podmytie, keďže v niektorých miestach sa voda dostávala už cez neho.

9.06 - Hornád v stredu o 9. hodine prekročil v Košiciach úroveň tretieho stupňa povodňovej aktivity. Dosiahol výšku 401 cm, jeho hladina súvisí aj s vypúšťaním vody z nádrže Ružín.

Na treťom stupni je Hornád stále aj v Spišských Vlachoch (392 cm, ustálený), Margecanoch (671 cm, ustálený), Kysaku (444 cm, stúpa) a v Ždani (607 cm, stúpa).

Okrem toho aj Levočský potok v Markušovciach (211 cm, klesá), Hnilec v Jaklovciach (388 cm, klesá), Svinka v Obišovciach (206 cm, klesá).

9.02 - Hladina vodného toku Bodva v Medzeve v okrese Košice-okolie začala v stredu ráno klesať. Uviedol to primátor Matej Smorada s tým, že uplynulú noc evakuovali 11 obyvateľov a ďalší traja opustili svoje domy. Okrem Kováčskej ulice evidujú problémy aj na Štóskej.

Mesto v noci z utorka na stredu urobilo viaceré protipovodňové opatrenia. "Rozdávali a osadzovali sme zavrecovaný piesok, či bagrovali v toku a upravovali koryto. Škody zatiaľ nevieme vyčísliť, dnes privoláme statika k mostom," spresnil Smorada.

Aj keď hladina vody začala klesať o 5.30 h, podľa jeho slov stále prší. Preto plánujú zavrecovať ďalších 45 až 50 ton piesku.

8.35 - V Kostoľanoch nad Hornádom v okrese Košice-okolie pomáhali hasiči v noci s evakuáciou. Ľudia nemohli zostať v chate a nedokázali sa dostať preč, prístupová cesta bola zaliata metrom vody.

Ako spresnil starosta obce Anton Medvec, išlo o chatovú oblasť v južnej časti katastra. V dedine podľa neho zatiaľ nie je vážna situácia. "Môže sa to zmeniť, ak vodohospodári zvýšia odtok z Ružínskej priehrady. Ak by sa zopakoval scenár z roku 2010, mohlo by to zasiahnuť tri bytovky a zopár rodinných domov," dodal.

8:34 - Spolu 20 výjazdov v súvislosti s povodňami evidujú hasiči za uplynulú noc v Košickom kraji. V stredu ráno v Kostoľanoch nad Hornádom v okrese Košice-okolie pomáhali aj s evakuáciou obyvateľov. Povedal to operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a Záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach.

Väčšinu výjazdov tvorilo odčerpávanie vody, a to prevažne v Košiciach a okolí či na Spiši. Niektoré zásahy realizovali aj dobrovoľní hasiči. Päť výjazdov bolo priamo v Jasove, ďalšie v Spišských Tomášovciach, v Jaklovciach, Betlanovciach, Krompachoch či Veľkom Folkmare.

8.29 - Polícia vyzýva vodičov na opatrnosť najmä na cestách Spiša, Gemera a v okolí Košíc. Viaceré úseky ciest sú zaliate vodou, môžu byť aj podmyté. Na cestách môžu byť aj popadané stromy.

8:20 - Rieka Hornád na hornom toku pomaly začína klesať. V Hranovnici a Hrabušiciach už klesla pod tretí stupeň povodňovej aktivity.

Na treťom stupni PA sú o 8. hodine ráno stále Hornád v Spišských Vlachoch (392 cm, ustálený), Margecanoch (669 cm, ustálený), Kysaku (442 cm, stúpa) a v Ždani (607 cm, stúpa).

Okrem toho aj Levočský potok v Markušovciach (218 cm, klesá), Hnilec v Jaklovciach (393 cm, klesá), Svinka v Obišovciach (210 cm, klesá).

Druhý stupeň PA platí na Hornáde (Hranovnica, Hrabušice, Košice), Poprade (Nižné Ružbachy), Hnilci (Stratená, Švedlár), Toryse (Košické Oľšany) a Bodve (Nižný Medzev).

8.15 - Na východnom Slovensku bude dnes zamračené a na mnohých miestach dážď. Od stredných polôh sa môže vyskytnúť aj sneženie a ojedinele výdatné zrážky. Najvyššia denná teplota bude päť až desať stupňov, na Spiši jeden až päť stupňov. Informuje Slovenský hydrometeorologický ústav.

7.54 - "Vzhľadom na predpokladanú meteorologickú situáciu očakávame v dolných častiach tokov ešte vzostup, na ostatných tokoch východného Slovenska ustálenosť až mierny pokles vodných hladín," povedala v stredu ráno pre agentúru SITA Martina Holubecká z Odboru Hydrologického monitorovania, predpovede a výstrahy SHMÚ Košice.

7.53 - Výdatnosť zrážok na východe sa počas noci o niečo znížila, povodia riek sú však do značnej miery nasýtené.

K 7. hodine v stredu ráno za posledných 24 hodín najviac zrážok spadlo v Štóse – Kúpeľoch (69,3 mm) Košickej Belej (69,2 mm), na Kojšovskej holi (67,4 mm), v Smolníku (63,8 mm), Medzeve (59,2 mm), Dobšinskej Ľadovej Jaskyni (51,9 mm) a vo Vyšnej Slanej (51,7 mm).

7.44 - Pre celé východné Slovensko platí až do stredajšej polnoci výstraha pred dažďom, uvádza Slovenský hydrometeorologický ústav.

Tretí stupeň platí až Spišská Nová Ves, Gelnica a Košice okolie (až 80 mm zrážok), druhý stupeň Rožňava, Poprad, Kežmarok, Levoča a Prešov (až 60 mm zrážok), pre ostatné okresy platí prvý stupeň výstrahy.

Načítavam video...

7.25 - V stredu ráno o 7.15 hodine boli na najvyššom, treťom stupni povodňovej aktivity (PA) viaceré rieky na východnom Slovensku.

Hnilec vo Švedlári (324 cm) a v Jaklovciach (394 cm), rieka zatiaľ dosiahla maximá výšky hladiny v stredu nadránom.

Hornád v Kysaku (441 cm), kde kulminoval tesne pred siedmou ráno. Na tej istej rieke platí tretí stupeň PA aj v Spišských Vlachoch (395 cm), Margecanoch (66 cm) a v Ždani (603 cm).

Na treťom stupni sú aj Levočský potok v Markušovciach (223 cm) a Svinka v Obišovciach (216 cm), oba toky už začali pomaly klesať.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

7.20 - Povodňovú situáciu na východnom Slovensku počas stredy sledujeme minútu po minúte.

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Výdatné zrážky, ktoré zasiahli východné Slovensko prakticky nepretržite od pondelka, priniesli vyliatie viacerých riek a potokov.

Už v utorok bola situácia na mnohých miestach kritická, zrážky však neustali ani večer a v noci.

Podľa predpovedí meteorológov má pršať ešte celú stredu.

Súvisiaci článok Výdatne prší, rieky na východe sa vylievajú z korýt Čítajte 

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 3. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 4. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Už len dnes: Predplatné SME.sk za jedinečnú cenu 30 eur
 8. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 3. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 4. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 5. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 6. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 7. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok
 8. Zavedenie novej dane ohrozuje energetickú bezpečnosť Slovenska
 1. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 6 093
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 4 386
 3. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 385
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 1 887
 5. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 867
 6. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 683
 7. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 452
 8. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 312

Blogy SME

 1. Post Bellum SK: Obete holokaustu nie sú len číslami, majú svoje mená
 2. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane
 3. Norbert Skoupa: Čo ma naučil prvý rok behu
 4. Miro Jankes: Januárové obrázky (2023)
 5. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan)
 6. Post Bellum SK: Svedectvo štyroch žien, ktoré prežili holokaust
 7. Ľuboš Vodička: Park a iné zaujímavosti v rakúskom Laxenburgu pri Viedni
 8. Ivan Mlynár: Zabije nás “liberálny nadľudský poriadok “, alebo nám to spočíta niekto iný ? Bude to niekto iný
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 623
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 17 941
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 893
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 880
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 5 017
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 584
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 393
 8. Věra Tepličková: Doktor Bukovský vyhral prvostupňový súd s blogerom 3 283
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Post Bellum SK: Obete holokaustu nie sú len číslami, majú svoje mená
 2. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane
 3. Norbert Skoupa: Čo ma naučil prvý rok behu
 4. Miro Jankes: Januárové obrázky (2023)
 5. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan)
 6. Post Bellum SK: Svedectvo štyroch žien, ktoré prežili holokaust
 7. Ľuboš Vodička: Park a iné zaujímavosti v rakúskom Laxenburgu pri Viedni
 8. Ivan Mlynár: Zabije nás “liberálny nadľudský poriadok “, alebo nám to spočíta niekto iný ? Bude to niekto iný
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 623
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 17 941
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 893
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 880
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 5 017
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 584
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 393
 8. Věra Tepličková: Doktor Bukovský vyhral prvostupňový súd s blogerom 3 283
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu