Hroznový džem
Potrebujeme: 2 kg tmavého hrozna, pollitrový hrnček cukru, 1 vanilkový cukor, štipku škorice a štipku mletých klinčekov
Postup: Hrozno oberieme zo strapca a poriadne umyjeme. Bobuľky dáme do hrnca, podlejeme trochou vody a necháme variť, za stáleho miešania, na miernom ohni dovtedy, kým nepopraskajú a nerozvaria sa.
Potom zmes prepasírujeme, aby sme sa zbavili šupiek a kôstok. Pri pasírovaní dobre povytláčame šťavu zo všetkých bobuliek a dáme ju do hrnca. Prisypeme cukor a necháme variť, kým nezískame primeranú konzistenciu. Na záver pridáme po troške voňavých korenín, ktoré zvýraznia delikátnosť džemu.
Domáce hrozienka
Postup: Sušené hrozienka môžeme pripraviť z bieleho aj tmavého hrozna, potrebujeme len nájsť dobrý spôsob, ako ich vysušiť.
Ak nemáme možnosť sušiť bobuľky na sitku a na slnečnom mieste, či v dobre vetranej a nie vlhkej miestnosti, musíme sa spoľahnúť na sušičku alebo rúru.
Hrozienka si pred samotným sušením najskôr oberieme zo strapca, dobre umyjeme a potom ich zalejeme studenou vodou a necháme pol hodiny postáť.
Potom ich scedíme, dáme do sušičky, kde by mali zostať aspoň 10 hodín, Ak budeme hrozienka pripravovať v rúre, rozložíme ich na plech, rúru zapneme na cca 75 – 90 stupňov, dvierka necháme trochu pootvorené, pomôžeme si napríklad vloženou vareškou a necháme sušiť. Priebežne ich vareškou pomiešame, aby sa nám vysušili rovnomerne.
Dôležité je tiež uchovať hrozienka v nádobe, ktorá sa dá zavrieť a neprepúšťa svetlo ani vlhkosť z okolia. Ideálne sú preto dobre uzatvárateľné plechovky.
Hroznový sirup
Potrebujeme: 500 ml šťavy z bieleho hrozna, 500 ml šťavy z tmavého hrozna, kilo a pol kryštálového cukru, 15 gramov kyseliny citrónovej
Postup: Z umytého hrozna vylisujeme šťavu a necháme ju postáť, aby sa usadila. Precedíme ju a začneme variť. Pridávame postupne cukor za stáleho miešania. Vsypeme kyselinu citrónovú. Pozor, vzniknutú penu dávame preč. Necháme prejsť varom a odstavíme. Fľaše uzavrieme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.