Kuriatková kulajda
Potrebujeme: aspoň dve hrste nakrájaných lesných kuriatok, 4 väčšie zemiaky, 1 cibuľu, maslo, olej, bobkový list, hladkú múku, smotanu na varenie, zeleninový vývar, kyslú smotanu, soľ, mleté čierne korenie, 3 guľôčky nového korenia, kôpor
Postup: Cibuľu nakrájame najemno a orestujeme ju v hrnci na roztopenom masle. Pridáme k nej na kocky nakrájané zemiaky a huby. Všetko chvíľu spolu podusíme a potom vhodíme bobkový list, nové korenie, posypeme asi lyžicou múky a zalejeme vývarom a dobre premiešame. Nemal by byť horúci, aby sa nám neurobili hrudky. Ak vývar nie je slaný, polievku osolíme a okoreníme.
Varíme, kým zemiaky a kuriatka nebudú takmer hotové a potom prilejeme smotanu, ale trochu si z nej odložíme bokom. Tento zvyšok smotany zmiešame s 2-3 lyžicami kyslej smotany a vlejeme to do polievky. Pridáme nasekaný kôpor, dochutíme a odstavíme.
Jesenné stehná
Potrebujeme: kuracie stehná, menšiu maslovú alebo hokkaido tekvicu, 1 cuketu, 2 jablká, 2 mrkvy, malé zemiaky, 1 cibuľu, 2-3 strúčiky cesnaku, olivový olej, soľ, mleté čierne korenie, vetvičku rozmarínu aj tymianu, trochu vínneho octu
Postup: Zeleninu aj jablká si umyjeme, podľa potreby ošúpeme a nakrájame na kocky. Zemiaky len umyjeme a ak sú celkom malé, necháme ich celé, prípadne ich rozpolíme. Cibuľu nakrájame na mesiačiky a cesnak necháme celý alebo ho narežeme na hrubé plátky. Všetko dáme do misky, osolíme, okoreníme, dobre pokvapkáme olivovým olejom, premiešame a dáme na plech alebo pekáč.
Zmiešame dve lyžice olivového oleja, lyžicu vínneho octu, trochu soli, korenia a dostatok nasekaného tymianu a rozmarínu. Túto marinádu vmasírujeme zo všetkých strán do stehien a tie poukladáme na pripravenú zeleninovú zmes. Pekáč zakryjeme a dáme piecť do rúry vyhriatej na cca 200 stupňov. Asi po 40 minútach pekáč odkryjeme a necháme zapiecť.
Sladké hruškové čipsy
Potrebujeme: 5 hrušiek, hnedý trstinový cukor, mletú škoricu
Postup: Hrušky opatrne nakrájame na plátky, ktoré by nemali byť hrubšie ako dva milimetre.
Nakrájame ich aj s jadrovníkom, ten potom z plátku opatrne vyrežeme.
Všetky plátky rovnomerne poukladáme na plech vyložený papierom na pečenie a posypeme ich trstinovým cukrom a škoricou.
Rúru si zapneme na 90 – 100 stupňov a dáme do nej plech s hruškami. V rúre ich budeme sušiť aspoň dve hodiny, je však dobré v pravidelných intervaloch, napríklad každú polhodinu plátky otočiť, aby sa vysušili rovnomerne. Teplotu príliš nezvyšujeme, ani keď sa nám bude zdať, že proces trvá príliš dlho, lebo tak by sme hrušky upiekli, prípadne spálili a nevysušili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.