Cuba Libre
Potrebujeme: ľad, 4 cl rumu Bacardi, 1 cl Lime Juice, 15 cl coly, limetku
Servírovanie: pohár long 3 dcl
Nie je to len rum s kolou. Cuba Libre si vyžaduje aj poriadnu dávku limetky, ktorá vyváži sladkosť nápoja.
Naplníme pohár asi do polovice ľadom, prilejeme rum, dolejeme colu a vytlačíme šťavu zo štvrtinky limetky. Ozdobíme limetkovým mesiačikom, zastokneme slamku a podávame.
VEDELI STE? Tento jednoduchý drink s názvom Slobodná Kuba zaznamenal v šesťdesiatych rokoch raketový nárast popularity, možno pre úspešný marketing rumu Bacardi, pôvodného bieleho kubánskeho rumu a Coca coly.
Rum a cola nielenže idú chuťovo dobre dokopy, ale aj symbolizujú dávne kubánsko-americké priateľstvo, časy, keď Amerika investovala do Kuby. Veď v Cuba Libre sa spolu spájajú typický kubánsky a americký výrobok.
Stará legenda hovorí, že tento nápoj vznikol na Kube ako dielo istého dôstojníka, keď zmiešal Bacardi s novým nealkoholickým nápojom na trhu, s Coca Colou.
Margarita
Potrebujeme: ľad, 4 cl tequily, 4 cl Triple Sec, 2 cl limetkovej šťavy, soľ – pre chuť, aj ako ozdoba
Servírovanie: pohár V-shape
Asi tak ¾ obyčajného pohára ľadu dáme do šejkra a prilejeme alkohol s limetkovou šťavou. Aspoň 30 sekúnd miešame, aby sa drink poriadne ochladil.
Po vonkajšej hrane pohára prejdeme plátkom limetky a potom pohár 3-krát namočíme do soli. Drink cez sitko nalejeme zo šejkra do pohára.
VEDELI STE? Tento koktejl sa spája s menom Francisca Moralesa, ktorý ho vraj objavil v roku 1942 v Mexiku. No existujú aj iné story. Autorstvo pôvodnej receptúry, ktorá používala miesto bežného Triple Sec likéru originálny Cointreau, patrí údajne Američanke Margarite Samesovej.
Tá mala nápoj prvý raz namiešať na Vianoce v roku 1948 v mexickom Acapulcu. Išlo dokonca o vybranú spoločnosť s účasťou neskoršieho hotelového magnáta Nicka Hiltona a Elisabeth Taylorovej.
No podľa ďalšej historky meno tomuto najznámejšiemu a najobľúbenejšiemu nápoju s tequilou nedala žiadna mexická seňorita, ani pani Samesová, ale iná Američanka, herečka Marjorie Kongová. V roku 1948 navštívila Dannyho Herrera´s Rancho La Gloria v Tijuane.
Ten zistil, že herečka má alergiu na alkohol, s výnimkou tequily. Namiešal jej teda drink s tequilou a pomenoval ho Margarita, čo je španielský preklad mena Marjorie.
Piňa Colada
Potrebujeme: ľad, 4 cl rumu Bacardi, 1 cl kokosového sirupu, 2 cl malibu, 12 cl ananásového džúsu, 3 cl sladkej smotany. Na ozdobu: ananás, koktejlovú čerešňu, kokosovú múčku, 2 slamky
Servírovanie: pohár Hurikán
Ananásový džús, kokosové mlieko a biely rum nalejeme do šejkra. Pridáme zopár kociek ľadu a poriadne premiešame. Drink nalejeme do pohárov a ozdobíme.
VEDELI STE? Názov v preklade znamená „precedený ananás“. Jeden z mladších klasických drinkov, obľúbeným sa stal v 80. rokoch, v čase obrody koktajlov a dnes patrí medzi najpopulárnejšie nápoje sveta.
Jeho kolískou je ostrov Portoriko. Hovorí sa, že tento drink pomohol jednej významnej firme, ktorá vyrába skvelý biely rum, z dočasných problémov s odbytom.
V Spojených štátoch sa začal predávať polotovar, malé plechovky so zmesou kokosového likéru a ananásového džúsu. Bolo to jednoduché:
Naliali ste zmes do mixéru, pridali rum a podmanivý nápoj bol na svete. Na jeho prípravu potrebujete kokosový krém, ale môžete si pripraviť aj vlastný.
Chladený kus sušeného kokosu nastrúhate, lyžičku kryštálového cukru rozpustíte
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.