Korzár logo Korzár

Varíme s Korzárom polievky: Rassoľnik, ukrajinská Soljanka a rýchla česká Kulajda

Inšpirácie do vašej kuchyne.

Rassoľnik

Potrebujeme: 400 g bravčového pliecka, 1 cibuľu, 3 mrkvy, 2 petržleny, kúsok zeleru aj kalerábu, 3 väčšie zemiaky, maslo, pol fľaše zaváraných uhoriek, lyžicu hladkej múky, bobkový list, nové korenie, soľ, mletú červenú papriku, mleté čierne korenie, kyslú smotanu

Postup: V hrnci roztopíme maslo s kvapkou oleja a orestujeme na ňom najemno nasekanú cibuľu. Pridáme na malé kocky nakrájané mäso a necháme ho zatiahnuť zo všetkých strán. Osolíme ho, okoreníme, pridáme zopár guľôčok nového korenia a podusíme. Ak je to potrebné podlejeme troškou vody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koreňovú zeleninu postrúhame na hrubom strúhadle a pridáme k polomäkkému mäsu, pridáme aj na kocky nakrájané zemiaky. Zalejeme vodou, prihodíme dva bobkové listy a varíme.

Múku opražíme na troche masla, posypeme paprikou, podlejeme ju vodou a vlejeme do polievky. Napokon do nej dáme na kocky nakrájané kyslé uhorky. Podávať môžeme s lyžicou smotany na tanieri.

Soljanka

Potrebujeme: 200 g hovädzieho mäsa, 150 g bravčového pliecka, 100 g bravčových rebier, 2 cibule, paradajkový pretlak, 6 sladkokyslých zaváraných uhoriek, 3 mrkvy, soľ, mleté čierne korenie, kyslú smotanu, zopár čiernych olív, hrsť nakladaných kapár, maslo, bobkový list, citrón

Postup: Mäso umyjeme, dáme do hrnca a necháme variť. Pridáme k nemu jednu očistenú celú cibuľu, mrkvy, bobkový list a korenie. Varíme, kým mäso nezmäkne, potom vývar precedíme a mäso necháme trochu vychladnúť a nakrájame ho na malé kocky. Tie vrátime do precedeného vývaru a dáme na malý plameň. Do polievky dáme aj na kocky pokrájanú uvarenú mrkvu.

SkryťVypnúť reklamu

V kastróle zohrejeme maslo a osmažíme na ňom najemno nakrájanú cibuľu, keď bude zlatistá, pridáme k nej nakrájané uhorky, paradajkový pretlak a aj umytý pokrájaný citrón. Necháme dusiť asi 10 minút a potom všetko vlejeme do vývaru. Varíme asi 20 minút na miernom ohni a na záver dáme do polievky olivy a kapary. Na záver ozdobíme kyslou smotanou.

Kulajda

Potrebujeme: 2 hrste sušených húb, 5 zemiakov, 4 vajíčka, 1 kyslú smotanu, bujón, ocot, soľ, mleté čierne korenie, bobkový list, kôpor

Postup: Do hrnca dáme vodu a v nej uvaríme nakrájané zemiaky, vopred namočené sušené huby a kocku bujónu. Keď budú zemiaky polomäkké, z vývaru si odoberieme asi 3 naberačky a necháme to v miske mierne ochladnúť.

Potom do odobratého vývaru metličkou vmiešame kyslú smotanu a snažíme sa, aby nám nevznikli hrčky. Vlejeme ju do polievky, osolíme, okoreníme a necháme dovariť.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ si pripravíme vajíčka, ktoré môžeme uvariť natvrdo a potom ich na kocky nakrájame do každého taniera. Kto však chce, môže si pripraviť stratené vajíčko, uvarené do polomäkka a potom si ho v tanieri prekrojí.

Na záver polievku dochutíme octom a posypeme kôprom.

Recepty z Korzára

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  8. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  1. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Kam smerujú peniaze bohatých?
  7. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 520
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 088
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 127
  4. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 422
  5. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 241
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 874
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 667
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 624
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu