Keď sa švédsky botanik z 18. storočia Karl von Linné zaoberal klasifikáciou rastlín, ako obrovskému milovníkovi čokolády mu nedalo inak, než pripísať k španielskemu slovu cacao názov Theobroma, teda božský pokrm. ZUZANA FORRAIOVÁ mu úplne rozumie. Ako sama hovorí, je čokoholička telom aj dušou. Jej láska k sladkému kakau ju priviedla z múzea k výrobni čokolády, ktorú vlastní spolu s bratom. Podľa jej slov sa v jednej tabuľke toho môže ukrývať viac, než len skvelá chuť a hŕba kalórii. Ako hovorí, kvalitná horká čokoláda je zdraviu prospešná a netreba sa jej obávať, len mať správnu mieru.
Čokoláda je kráľovnou medzi sladkosťami. Spája sa hlavne s pôžitkom, radosťou, ľudia si ju darúvajú na sviatky alebo zvláštne príležitosti. Čo ju teda podľa vás robí takou výnimočnou oproti zvyšku sladkých potešení?
- Čokoláda, alebo ako sa jej v dávnej minulosti hovorilo, „pokrm bohov“, spadá nielen do kategórie maškrta, ale je aj superpotravina. Samozrejme musíme rozlišovať bielu či mliečnu, v ktorej je toho cukru viac, a horké druhy. Hlavne horké druhy nám dodajú aj veľa prospešných látok ako minerály, antioxidanty pozitívne pôsobiace napríklad aj na kardiovaskulárny systém, správnu reguláciu cholesterolu v krvi, ako aj ochranný prvok buniek proti oxidačnému stresu. A v neposlednom rade obsahuje látky zlepšujúce náladu, ako napríklad serotonín a ďalšie, ktoré náš organizmus pozitívne stimulujú, a práve pre ne cítime už len pri vyslovení slova čokoláda pôžitok, pocit šťastia.
V týchto dňoch prebiehajú na mnohých školách maturitné či štátne skúšky. Obvykle učitelia či rodičia radia študentom, aby si priniesli čokoládu. Je síce pravda, že cukor je pre mozog ako palivo, no vie študentom čokoláda pomôcť aj inak, než len obsahom sacharidov?
- Samozrejme. Hlavne horkejšie druhy čokolády obsahujú okrem cukru aj vitamíny zo skupiny B a vitamín K, má tiež veľmi slušné zastúpenie minerálov a stopových prvkov - vápnik, horčík, fosfor, mangán, meď, železo, zinok, selén. Ich pomer záleží však od miesta pôvodu. Horká čokoláda ale obsahuje aj menšie dávky kofeínu a teobromínu so stimulačnými účinkami a z viacerých náladu zlepšujúcich látok aj tryptofan, ktorý navodzuje pohodu a odstraňuje stavy úzkosti. Čokoláda je teda pomerne slušným komplexom energie, vitamínov a minerálov a látok, ktoré na ľudský organizmus priaznivo pôsobia.
Mnohí majú čokoládu tak radi, až sa jej nevedia dosýtiť. Je naozaj možné vypestovať si na čokoláde závislosť? Nemyslím teda len taký mentálny zvyk, ale reálna závislosť ako pri drogách?
- Zatiaľ som sa nestretla s tým, že by bol niekto na čokoláde závislý ako na droge. Skôr iba s tým, že keď od nej utekajú, tak len preto, lebo sa boja, že priberú. Určite je ale veľmi jednoduché zvyknúť si na jej pravidelný prísun, respektíve na príjemnú chuť a povzbudivé účinky. Myslím si, že je to podobné ako s kávou. Ak ju pijete každé ráno a jeden deň ju vynecháte, tak vám to môže mierne pokaziť náladu. Ak by sme chceli hovoriť o závislosti, tak možno skôr na cukre, ale ten je skoro všade, nielen v čokoláde.
Existuje aj nejaké optimálne množstvo, ktoré si môžeme dovoliť denne zjesť bez negatívnych dopadov?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.