Korzár logo Korzár

Pečieme s Korzárom: Veľkonočné koláče naše i z cudziny

Inšpirácie na dobroty do vašej kuchyne.

(Zdroj: Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Východné Slovensko - paska

Na kysnuté cesto potrebujeme: 500 g polohrubej múky, 250 ml vlažného mlieka, 60 g kryštálového cukru, 1 zarovnaná čajová lyžička soli, 20 g čerstvého droždia, 1 žĺtok (môže byť aj celé vajíčko), 80 g oleja/masla.

Plnka: hrudkový tvaroh, vajíčko, cukor, citrónová kôra, sušené hrozienka, soľ

Postup: Z vlažného mlieka, droždia a cukru si pripravíme kvások. Do misky si dáme všetky suroviny a nakoniec nakysnutý kvások. Cesto poriadne vymiesime a necháme na teplom mieste vykysnúť. Do cesta môžeme pridať pri miesení aj hrsť hrozienok.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravíme si tvarohovú plnku. Z vykysnutého cesta vyvaľkáme kruh, v strede ho kúsok narežeme na kríž. Na cesto do kruhu dáme plnku a zavinieme - najprv od stredu a potom vonkajšiu časť cesta. Vznikne kruh v celku. Preložíme na plech, popicháme vidličkou, necháme podkysnúť, kým sa nám vyhreje rúra. Potom potrieme vajíčkom a pečieme pri 180 °C asi 10 minút. Znížime teplotu na 160 °C a dopečieme ďalších 10–15 minút.

Poľsko - mazurek

Na cesto potrebujeme: 2,5 š hrubej múky, 3/4 š práškového cukru , 250 g Hery alebo podobného margarínu, 4 žĺtky, 4 PL mlieka, prášok do pečiva, trochu mandľovej arómy alebo Amaretta

Na náplň: 1 kondenzované sladené mlieko v konzerve, pikantnú ríbezľovú marmeládu alebo slivkový lekvár, 100 g jadier vlašských orechov, plátky mandlí na ozdobu

SkryťVypnúť reklamu

Príprava: Z tohoto množstva nám vyjdu dva mazurky, ktoré budeme piecť na guľatom koláčovom plechu.

Najprv dáme varit kondenzované mlieko. Plechovku s mliekom dáme do hrnca tak, aby bola úplne zakrytá vodou. Varíme na veľmi pomalom ohni cca 3 hodiny. Potom ju necháme úpkne vychladnúť a následne ju otvoríme.

Múku premiešame s práškom do pečiva, pridáme pokrájaný tuk, mlieko, žĺtky a arómu a vypracujeme cesto. Dáme na polhodiny odpočinúť do chladničky.

Formu na koláče vymastíme a vyformujeme cesto s nízkým okrajom. Pečieme na 200°C asi polhodiny.

Upečený koláč potrieme lekvárom, posypeme orechami a navrch potrieme kondenzovaným mliekom. Posypeme mandľovými lupienkami.

Česko - Mazanec

Potrebujeme: 500 g hladkej múky, 500 g polohrubej múky, 250 g krupicového cukru, štipka soli, 1 vanilkový cukor, hrsť hrozienok namočených v rume, jemne nastrúhaná citrónová kôra, nahrubo nasekané olúpané mandle, 1,5 bal. sušeného droždia (50 g čerstvého), 250 g masla, 4 žĺtky, 500 ml mlieka (podľa obsahu lepku v múke môže byť aj viac)

SkryťVypnúť reklamu

Povrchová úprava: 1 vajce rozšľahané v troške mlieka, mandle sekané na plátky

Postup: Múku a ďalšie sypké ingrediencie zmiešajte so sušeným droždím. Pridajte žĺtky, vlažné mlieko, rozohriaté maslo a hrozienka namočené v rume. V robotovi poriadne vymieste cesto tak, aby sa do neho dostalo čo najviac vzduchu, dobre potom kysne. V mise ho pod fóliou či utierkou uložte do tepla. Musí svoj objem zdvojnásobiť.

Cesto po nakysnutí v teple pod utierkou či fóliou najprv stlačte a zrazte dlaňou dole. Stále nadýchané cesto vyklopte z misy na pomúčenú kuchynskú dosku. Dlaňami ho rýchlo premieste a vytlačte z neho väčšinu vzduchu.

Teraz cesto rozdeľte ostrým nožom na tri diely a pomocou váhy každý upravte tak, aby mali všetky rovnakú hmotnosť. Odvážené diely znovu na pomúčenej kuchynskej doske vymieste dlaňou dohladka. Nemusíte se báť, v ďalšej fáze ešte nakysnú.

Každý kúsok potom vytvarujte v dlaniach do podoby bochníkov. Priebežne ich otáčajte a zároveň cesto podhrňte dole. Guľaté bochníky uložte na plech vyložený papierom a nechajte ich dokysnúť. Ich povrch potrite vajcom rozšľahaným v troške mlieka.

V strede potrených bochníkov vytvorte ostrým nožom zárezy v tvare krížikov, ktoré zamedzia potrhaniu ich povrchu pri pečení. Nakoniec vrch každého kúsku posypte sekanými mandľami a vložte mazance do rúry vyhriatej na 200 °C. Po 15 minútach teplotu znížte a mazance dopečte dozlata. Pokiaľ rýchlo tmavnú, zatieňte ich kusom papiera či alobalu. Či sú upečené, prezradí test špáradlom.

Taliansko - Colomba di Pasqua

Potrebujeme na prvé cesto: 140 g hladkej múky 00, 40 ml vlažného mlieka, 40 ml vlažnej vody, 5 g sušeného droždia

Na druhé cesto: 100 g hladkej múky 00, 20 g cukru, 20 g zmäknutého masla

Na tretie cesto: 210 g hladkej múky 00, 120 g cukru, 2 vajcia, 80 g zmäknutého masla, 1 ČL soli, 50 g kandizovanej pomarančovej kôry alebo kôra z 1 chemicky neošetreného pomaranča, 100 g hrozienok, pár kvapiek vanilkovej esencie alebo zrniečka z polovice vanilkového lusku, 1 PL vody z pomarančových kvetov (voliteľné)

Na glazúru: 40 g mandlí, 40 g lieskových orieškov, 1 bielok, 8 g maizeny, 15 g hladkej múky, 50 g trstinového cukru

Na posypanie: dekoračný perlový cukor, celé mandle

Postup pri príprave prvého cesta: Vo veľkej miske, najlepšie umelohmotnej, zmiešame múku, droždie a prilejeme zmes vody a mlieka. Premiešame, prikryjeme fóliou a necháme kysnúť 2 hodiny v rúre alebo mikrovlnke, kde necháme len rozsvietené svetlo. Žiarovka vyhreje priestor asi na 30°C, čo je tak akurát na správne kysnutie cesta.

Príprava druhého cesta: Vezmeme vykysnutý kvások, dáme hodo misy robota, pridáme cukor a začneme prepracovávať. Keď je cukor absorbovaný, prisypávame múku a miešame ďalej. Nakoniec do cesta zapracujeme zmäknuté maslo. Keď je cesto perfektne vypracované a nechytá sa steny robota, premiestnime ho do misy, potrieme trochou oleja a zase necháme v rúre so zapnutým svetlom kysnúť hodinu a pol.

Medzitým namočíme hrozienka do rumu alebo čaju a z pomaranča ostrúhame kôru, ku ktorej primiešame lyžičku cukru. Pokiaľ budeme používať kandizovanú pomarančovú kôru, nakrájame ja na malé kúsky.

Príprava tretieho cesta: Vykysnuté cesto premiestnime zase do robota, prisypeme cukor a necháme prepracovať. Keď je cukor v ceste absorbovaný, prisypávame múku, soľ a po jednom vajce. Nakoniec necháme zapracovať zmäknuté maslo.

Pridáme scedené hrozienka a pomarančovú kôru, lyžicu pomarančovej vody a necháme robot bežať na mierne otáčky ešte asi 15 minút. Cesto dáme zase do naolejovanej misy a necháme kysnúť v rúre zo zapnutým svetlom ďalšie 2-3 hodiny.

Medzitým si pripravíme papierovú formu na colombu a vyrobíme glazúru. Rozmixujeme všetky prísady na hladké cestíčko a odložíme na bok.

Konečná úprava: Vykysnuté cesto si dáme na pomúčenú dosku a rozdelíme ho na 2 polovice, pričom jednu polovicu rozdelíme ešte na polovicu. Každou časť cesta roztiahneme rukami naplocho, zrolujeme, dve menšie časti vložíme do formy do priestoru pre krídelká a väčšiu časť dáme do sttredu ako telo holubice. Necháme zase kysnúť asi hodinu a pol.

Rúru zahrejeme na 170°C. Povrch vykysnutej holubice potrieme glazúrou, posypeme dekoračným perlovým cukrom a vyložíme celými mandľami. Pečieme 55 minút. Pokiaľ sa povrch príliš zafarbuje, prikryjeme alobalom. Upečenie cesta vyskúšame špáradlom (zapichneme do cesta špáradlo. Pokiaľ je po vytiahnutí suché, cesto je hotové. Ak je olepená, pečieme ešte niekoľko minút). Nakoniec necháme holubicu úplne vychladnúť.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 17 135
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 897
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 649
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 468
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 3 944
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 591
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 203
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 793
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 083
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 281
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 44 538
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 360
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 060
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 194
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 14 058
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 608
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Milan Buno: Aj vaši rodičia starnú? Tu je 50 nápadov, ako ich zvládať... | 7 knižných tipov
  2. Marián Gunár: Rómovia, Cigáni čo ďalej?
  3. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  4. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  5. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  6. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  7. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  8. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 083
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 74 281
  3. Rado Surovka: Raši dostal padáka 44 538
  4. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 41 360
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 060
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 194
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 14 058
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 608
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu