Príroda nám v tomto jarnom čase poskytuje veľa chutným a zdraviu prospešných dobrôt. Momentálne sa začína čas mladej žihľavy, ktorú môžeme výborne využiť v kuchyni.
Žihľava po zosušení nemá skoro žiadny pach a chutí mierne horko. List i vňať obsahujú okrem chlorofylov A i B a ich štiepnych produktov a karotenoidov aj vitamín C, vitamíny skupiny B a K1 triterpény, steroly, minerálne soli (napr. kremičitany a draselné soli). Pŕhlivé chlpy obsahujú viac amínov – histamín, sérotonín, cholín a iné.
Vňať a listy môžeme začať zbierať v apríli a sezóna trvá do augusta.
Žihľavová polievka
Potrebujeme: 400 gramov mladých žihľavových lístkov, 2 polievkové lyžice masla, 1 strúčik cesnaku, 2 lyžice bieleho jogurtu, ovsené vločky, olej, soľ
Postup: Dobre umyté a posekané žihľavové lístky opečieme na masle. Následne pridáme strúčik cesnaku, soľ a vodu. Zahustíme ovsenými vločkami a varíme asi 5 minút. Napokon polievku rozmixujeme ponorným mixérom a vmiešame biely jogurt.
Nátierka so žihľavou
Potrebujeme: lístky žihľavy, tavený syr v črievku, maslo, soľ, korenie
Postup: Žihľavu nakrájame najemno a prelejeme ju vriacou vodou, aby sme ich zbavili pálivosti. Necháme vychladnúť. K žihľave pridáme 200 g syra a 1 PL masla. Prisolíme a dobre vymiešame
Žihľavový šalát
Mladé výhonky žihľavy nasekáme spolu so zväzkom mladých cibuliek na malé kúsky. Pokvapkáme olivovým olejom a citrónovou šťavou. Na vrch pridáme nakrájané vajíčko a cherry paradajky. Ako dressing môžeme použiť biely jogurt.
Žihľavové pesto
Potrebujeme: 4 hrste mladej žihľavy, 3 PL mletých mandlí, 3 PL strúhaného parmezánu, 2 strúčiky cesnaku, olivový olej
Postup: Žihľavové lístky umyjeme pod tečúcou vodou, necháme odkvapkať a následne sparíme vriacou vodou. Po vychladnutí pridáme ostatné suroviny a rozmixujeme. Olej prilievame dokiaľ zmes nie je dostatočne hustá. Chuť môžeme vylepšiť medvedím cesnakom, prípadne pažítkou. Hotové pesto naložíme do pohárov, zalejeme olejom a skladujeme na tmavom a chladnom mieste.
Žihľavový sirup
50 čerstvých lístkov žihľavy zalejeme 2 litrami vody a necháme prevrieť asi 2 – 3 minúty. Necháme prikryté odstáť asi 24 hodín. Potom scedíme a vmiešame 2 kg cukru a 40 g kyseliny citrónovej. Necháme prevrieť asi 2 – 3 minúty za stáleho miešania. Vlejeme do sklenených fliaš a uložíme na chladné tmavé miesto.
Sirup dávame do čierneho čaju alebo je výborný zmiešaním s minerálkou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.