"Ak by sme načúvali nášmu telu a nemali vnemy otupené komerčnými potravinami a sedavým životným štýlom, tak by sme sami pocítili, že naše telo potrebuje po zimnom období prečistiť a odľahčiť organizmus," hovorí odborníčka na zdravé stravovanie Mirka Luberdová, ktorá nám poskytla aj dva chutné recepty a v rozhovore vysvetlila, na čo je taký jarný detox dobrý.
Čistiace rizoto
Potrebujeme: 300 g cereálnej ryže, 500 ml zeleninového vývaru, 200 g brokolice, 2 mrkvy, ľanové drvené semená, 1 strúčik cesnaku, himalájsku soľ, červenú repu, biele tofu, 1/2 malej lyžičky kurkumy, štipku mletého zázvoru (môžete vynechať)
Postup: Cereálnu ryžu si zľahka opražíme na jednej lyžici olivového oleja určeného na varenie a pridáme pretlačený cesnak.
Potom ju zalejeme zeleninovým vývarom a uvaríme domäkka. Brokolicu, ktorá má skvelé protirakovinové a detoxikačné účinky nakrájame a spolu s čerstvou červenou repou udusíme na pare. Všetko spolu zmiešame. Pridáme lyžicu drvených ľanových semien.
Ak máte chuť skúsiť niečo nové a chutné, vyrobte si domáce gomashjo (zmes praženého ľanu, sezamu a rias, slúži ako slané dochucovadlo), pridáme aj kurkumu, zázvor a kto má rád, tak môže pridať biele tofu.
Tento pokrm môžeme jesť celý deň. Pokojne aj dva dni, ak cítime, že by sme sa potrebovali očistiť.
Cuketové tagliatelle
Potrebujeme (na 1 veľkú – 2 malé porcie): 2 veľké cukety, 3 stonky zelenej špargle, 5 cherry paradajok, 3 lístky čerstvej bazalky, 1/2 avokáda, 1 malý strúčik cesnaku, 1 prepeličie vajíčko, olivový olej na varenie, kurkumu, píniové oriešky
Postup: Cukety očistíme od šupky a následne pokračujeme v ,,šúpaní“ cukety pomocou škrabky na čistenie zeleniny po dĺžke, čím si vyrobíme cuketové tagliatelle.
Nešúpeme už jadierkovú časť. Tú si môžeme následne nakrájať na kocky do zeleninovej omáčky.
Takto upravenú cuketu sparíme v parnom hrnci. Stačí pár minút a je ľahšie stráviteľná. Toto jedlo je možné pripraviť aj v RAW forme, pokiaľ vynecháte vo všetkých krokoch tepelnú úpravu.
Omáčku pripravíme následovne: Olivový olej na varenie necháme zohriať na panvici a pridáme na polovicu rozkrojené cherry paradajky. Restujeme dovtedy, kým z nich neschádza šupka. Pridáme pretlačený cesnak, himalájsku soľ a ešte chvíľu necháme restovať. Pridáme špargľu a zvyšok cukety, ak ste sa ho rozhodli použiť. Dochutíme kurkumou a bazalkou. Zľahka premiešame s cuketovými tagliatelle.
Avokádo možeme nakrájať na malé kúsky, alebo jemne popučiť vidličkou. Pridáme volské oko z prepeličieho vajíčka a posypeme píniovými orieškami pre chuť.
Prečo som zvolila prepeličie vajíčko? Pre jeho úžasnú výživovú hodnotu. Napriek veľkosti obsahuje 2,5-krát viac vitamínov ako slepačie a 5-krát viac fosforu, draslíka a železa. Fosfor prospieva duševnému vývoju, výborné dávať deťom hlavne v školskom veku. Pre dospelých zaujímavá informácia, že príjem aspoň 4 kusov prepeličích vajíčok denne výrazne podporuje mužskú potenciu. Bohatý obsah omega 3 a 6 mastných kyselín, ktoré liečivo ovplyvňujú organizmus.
Mirka Luberdová: Telo si po zime samo žiada odľahčenie
Rodáčka z Košíc na vlastnom tele naozaj intenzívne okúsila, ako dokáže stravovanie ovplyvniť zdravie i celkový životný pocit. V súčasnosti Mirka Luberdová pôsobí ako výživová poradkyňa Oriflame a dokáže ľuďom efektívne pomôcť, pretože si sama problémy spôsobené jedlom odžila. V časoch, keď pôsobila ako modelka si hladovaním a nesprávne vyváženou stravou spomalila metabolizmus na minimum a jej telo sa roky správalo ako v krízovom režime. Vyrobila si aj vážne problémy so štítnou žľazou a trvalo veľmi dlho, kým jej organizmus začal opäť normálne fungovať.
Ako jedlo ovplyvňuje náš zdravotný stav?
– Zloženie našej stravy vo veľkej miere ovplyvňuje našu vitalitu. Vďaka správnej skladbe potravín dokážeme zmierniť mnohé dedičné, alebo už získané ochorenia.
Je však dobré si uvedomiť, že ideálne je skombinovať zdravú stravu s primeraným pohybom a psychickou pohodou. Jedno bez druhého môže pomôcť, ale nedokáže zázraky. Táto trojkombinácia však áno.
Je podľa vás dobré na jar prečistiť telo detoxom?
– Na slovo detox začínajú byť ľudia alergickí, podobne ako na slovo bio.
Pravdou však je, že po zimnom období, ak by sme načúvali nášmu telu a nemali naše vnemy otupené komerčnými potravinami a sedavým životným štýlom, tak by sme sami pocítili potrebu prečistiť a ,,odľahčiť'' organizmus.
V zime sa nám prirodzene žiada hutnejšia a kaloricky bohatšia strava, pretože chceme organizmus zahriať. S príchodom jari je dobré dodržiavať tradície a dať sa na pôstnu stravu, aká tu kedysi bola. Niekedy stačia malé zmeny a postačí nám z jedálnička vynechať alkohol, sladkosti a napríklad mäso. Minimálne červené a údeniny.
Otázkou však je, či je lepšie nasadiť si detox krátkodobý alebo sa na základe upraveného jedálnička stravovať dlhšie obdobie?
– Na túto otázku nemám jednoznačnú odpoveď, pretože ju ovplyvňuje množstvo faktorov. Celkový zdravotný stav človeka, jeho životný štýl a nastavenie mysle.
Myslieť si, že si dám detox a potom hneď skočím dlhodobo na hodovanie v podobe kaloricky náročnej a tukovo výdatnej stravy, ktorá najčastejšie býva v podobe polotovarov či fast foodov je podľa mňa úplne zbytočná snaha.
Ideálne je osvojiť si zdravý životný štýl ako súčasť života. Skúste aspoň po malých krôčkoch pridávať zdravé návyky do vášho jedálnička. Zvýšte príjem surovej zeleniny na vašom tanieri a uberte trochu z príloh, ktoré u nás bývajú štedré. Nemusíte ich však úplne vylúčiť. Tým by ste si mohli začať spomaľovať metabolizmus a ak by ste sa vrátili k sacharidom, nastal by jojo efekt.
Skúste si dať ovocie, keď budete mať chuť na sladké. Hoci aj tri hrušky. Stále budú mať v sebe menej kalórií ako klasická sladkosť. Cukor, ktorý obsahuje ovocie, nie je rovnaký ako cukor z polotovarov, taktiež je kus ovocia plný aj vlákniny a množstva vitamínov, čo komerčná sladkosť určite nie je. V neposlednom rade sa v nej nenachádzajú zbytočné stabilizátory a éčka.
Viem, že mnohí vyrukujú s tým, že aj ovocie je dnes už postrekované a umelo dopestované. Aký zdroj ovocia budete mať to neviem povedať za vás, ale stále je to menšia záťaž pre telo ako úplne umelý produkt.
Netreba zabúdať na dobrý pitný režim v podobe čistej vody, nesladených bylinkových čajov a domácich ovocných či zeleninových štiav.
Ako je vhodné stravovať sa po detoxe, prípadne na aký jedálniček je vhodné nabehnúť po pôste?
– Tu platí jedna zlatá rada, a to nesnažiť sa hneď v prvé dni dostať do seba všetko ,,nezdravé'', na čo ste počas pôstu mali chuť.
Začína sa obdobie pôstu, ako sa stravujete vy? Čo odporúčate našim čitateľom počas pôstu?
– Dobré je si jedálniček naplánovať na týždeň vopred. Ísť na jeden veľký nákup, aby ste nechodili počas týždňa do potravín, kde by vás pokúšali rôzne lákadlá.
U mňa tiež nastala potreba očisťovania sa. Zapojila som do jedálnička viacej domácich štiav a smooties, ktoré mám ako raňajky čo desiatu. Pijem intenzívnejšie zelený jačmeň, ktorý mne robí naozaj dobre. Pečivo som si ponechala výhradne domáce kváskové. Cítim na tele jeho benefity. Pri konzumácii kváskového pečiva nepociťujete nutkanie zjesť ho veľa a ani chuť na sladké po jeho skonzumovaní. Ideálne je z ražnej či celozrnnej múky. Ak vám však tieto zdravšie verzie nechutia, je stále lepší kompromis kváskový chlebík z bielej múky, ako z kvasníc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.