Šči
Potrebujeme: cca 200 g kapusty (môže byť kyslá alebo čerstvá sladká), polovicu zeleru, 2 mrkvy, 2-3 paradajky, 100 g údeného mäsa, alebo údené rebrá (dá sa pripraviť aj vegetariánska verzia bez mäsa), cibuľu, nové korenie, cesnak, olej alebo bravčovú masť, bobkový list, černe korenie, soľ
Postup: V hrnci na oleji či masti osmažíme nadrobno nakrájanú cibuľu, potom k nej pridáme očistenú a nakrájanú mrkvu a zeler a všetko osmažíme.
Pridáme nakrájané paradajky, ktoré je dobré predtým zbaviť šupky a kapustu nakrájanú na tenké prúžky.
Všetko zalejeme vodou a do polievky dáme aj nové korenie, bobkový list, soľ a čierne korenie. Pridáme mäso a varíme, kým nie je všetko mäkké.
Na konci polievku podľa potreby dochutíme octom, prípadne soľou a korením a podávame s kyslou smotanou a chlebom.
Bliny s údeným lososom
Ide o, dalo by sa povedať, palacinky, ktoré sa robia z klasickej i pohánkovej múky a podávajú sa buď sladké s džemom, alebo s kaviárom či lososom.
Potrebujeme: 50 g hladkej múky, 30 g pohánkovej múky, 140 ml teplého mlieka, vajce, štipku soli, trochu droždia (buď sušeného alebo čerstvého), maslo, kyslú smotanu, údený losos
Postup: Zmiešame obe múky, pridáme droždie, soľ a mlieko. Všetko spolu dobre vymiešame, aby vzniklo cesto, ktoré sa bude liať.
Necháme ho odpočívať asi pol hodiny, alebo pokojne môže postáť aj hodinu.
Potom do cesta pridáme asi lyžičku roztopeného ale nie horúceho masla, jeden žĺtok a napokon jemne primiešame sneh z bielku.
Cesto ešte necháme chvíľku odpočívať a potom z neho na panvici pečieme malé palacinky.
Mali by byť tenučké, no menšie ako naše zvyčajné palacinky.
Vymiešame kyslú smotanu, dáme asi lyžičku na palacinku a kúsky údeného lososa.
Cvetajeovoej jablkový koláč
Marina Cvetajevová bola ruská poetka a prekladateľka, ktorá síce po Veľkej októbrovej revolúcii musela rodnú krajinu opustiť, no za starých čias so sestrou rada robievala jablkový koláč, ktorý bol vraj vychýrenou maškrtou. Recept pochádza z jej životopisnej knihy.
Potrebujeme na cesto: 250 g hladkej múky, 150 g masla, prášok do pečiva, 100 kyslej pochúťkovej smotany. Na náplň: 200 g kyslej smotany, 220 práš. cukru, 1 vajce, 2 PL hladkej múky, niekoľko jabĺk, ideálne je vraj použiť aspoň dve odrody – kyslejšiu a stredne kyslú
Postup: Do preosiatej múky pridáme prášok do pečiva, na kúsky nakrájané maslo aj kyslú smotanu a spracujeme hladké cesto bez hrudiek.
Necháme ho odstáť v chlade
Potom dáme cesto do vymazanej okrúhlej formy a rovnomerne ho tam roztlačíme, nezabúdame na okraje formy.
Zmiešame ingrediencie na náplň a očistíme jablká, ktoré nakrájame na plátky. Koláč môžeme pripraviť tak, že jablká pridáme do zmesi na náplň a všetko vylejeme na cesto, alebo najskôr poukladáme na cesto jablká a potom ich zalejeme krémom.
Tak či onak, ale na povrchu jablká upravíme, aby bol výsledný efekt pekný.
Koláč pečieme pri teplote 180 stupňov asi 50 minút.
Originálny hovädzí stroganov
Hoci to tak možno na prvý pohľad nevyzerá, ale prvý recept na toto chutné mäso pochádza z ruskej kuchárskej knihy z roku 1861. Kto je jeho autorom však nie je známe. Mohol to byť Sergej Stroganov – kuchár Kataríny Veľkej, alebo toto jedlo mohol stvoriť francúzsky kuchár, ktorý varil pre zámožnú rodinu Stroganovovcov. Základom tohto jedla od tých čias je kvalitné hovädzie mäso, trochu smotany a kyslé uhorky a horčica, neskôr pribudli šampiňóny a ďalšie ingrediencie. Mäso sa kedysi flambovalo na vodke, neskôr na koňaku.
Potrebujeme: hovädziu sviečkovicu, cibuľu, šampiňóny, kyslé uhorky, maslo, olej, mletú sladkú papriku, paradajkový pretlak, horčicu, hovädzí vývar, soľ, mleté čierne korenie, kyslú smotanu
Postup: Mäso nakrájame na tenké prúžky, dbáme na to, aby sme krájali priečne cez mäsové vlákna. Premiešame ho s trochou oleja a necháme asi 15 – 20 minút postáť.
Základom úspechu je, že musíme pripravovať zvlášť omáčku a zvlášť mäso.
Takže kým sviečkovica odpočíva, môžeme sa venovať omáčke.
Na masle orestujeme nakrájanú cibuľu, pridáme pokrájané huby a opečieme ich. Potom k nim dáme asi 2 PL paradajkového pretlaku a minútku povaríme.
Potom prilejeme vývar, opäť chvíľku necháme prevrieť a potom dodáme smotanu, horčicu, soľ a korenie.
Všetko necháme na slabšom plameni variť.
Na panvici rozohrejeme trochu oleja a opečieme na ňom mäso. Mali by byť pekne rozmiestnené, aby sa naozaj opiekli a nedusili sa.
Sprudka ich opečieme do zlatohneda, vo vnútri môže byť pokojne ružové, veď ide o kvalitné hovädzie mäso.
Ak si trúfame na flambovanie ako kedysi, teraz nastáva ten správny čas, kedy by sme mali k mäsu priliať koňak a flambovať.
Inak pokračujeme celkom obyčajne – mäso bez oleja vyberieme z panvice, dáme ho do omáčky, pridáme nakrájané uhorky, všetko spolu krátko prehrejeme a podľa potreby dochutíme.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.