Nič nerozvonia kuchyňu v predvianočnom čase viac, ako práve sa pečúce medovníčky. Niektoré gazdinky majú svoje rokmi overené recepty, iné rady skúšajú niečo nové. A niektoré sa márne snažia, no výsledok nikdy nie je podľa ich predstáv. S pomocou našich rád sa vám tieto Vianoce podarí upiecť a vyzdobiť parádne perníčky.
Med navyše dodáva perníkom na kvalitnej výživovej hodnote, preto sú pri sviatočnom maškrtení lepšou voľbou ako klasické cukrové pečivo.
Klasické medovníky
Potrebujeme: 2 vajíčka, 500 g hladkej múky, 120 g medu, 190 g práškového cukru, 125 g Hery, 1 balíček perníkového korenia, 1/2 ČL mletej škorice, 1 ČL jedlej sódy, strúhaná kôra z 1 citróna, oriešky
Postup: Najprv si zmiešame suché suroviny, ku ktorým postupne pridáme všetky tekuté. Spracujeme si cesto a necháme 1 hodinu odstáť v chlade. Rozváľame ho na hrúbku asi 1/2 až 1 cm, potrieme rozšľahaným vajíčkom, povykrajujeme do ľubovoľných tvarov a na vrch každého z nich podávame oriešok. Perníky poukladáme na vymastený alebo papierom na pečenie vyložený plech a pečieme v rúre rozohriatej na 200° C asi 5 minút.
Pokiaľ budú perníky zdobené polevou, nedávame na vrch oriešok a pečieme ich nepotreté. Rozšľahané vajíčko s 1 ČL silnej čiernej kávy pridáme na vrch perníkov až tesne po upečení. Necháme ho zaschnúť a perníky vychladnúť.
Kávovo-kakaové medovníky
Potrebujeme: 4 PL medu, 250 g masla, 1 PL bravčovej masti, 2 PL kakaa, 4 vajíčka, 400 g práškového cukru, 1 ČL jedlej sódy 1 balíček perníkového korenia, 1 PL mletej kávy, 1 kg hladkej múky, 70 ml mlieka, 1 PL mletej škorice, 1 dl rumu
Postup: V mise spolu zohrejeme med a masť, pridáme kakao a kávu, potom cukor, vajíčka, perníkové korenie, jedlú sódu a škoricu a všetko spolu dobre vymiešame. Pridáme ešte múku, rum a mlieko podľa hustoty cesta. Vypracované cesto prikryjeme potravinovou fóliou a dáme do chladu aspoň na 24 hodín. Na druhý deň vyvaľkáme cesto na hrúbku asi 4 mm a povykrajujeme z neho ľubovoľné tvary. Potrieme vajíčkom zmiešaným s vodou a pečieme pri 250° C asi 4 minúty. Vajíčkom môžeme potrieť aj hneď po upečení.
Medovníky plnené slivkovým lekvárom
Potrebujeme: 1 kg hladkej múky, 500 g práškového cukru, 5 vajíčok, 250 g mletých orechov, 250 g medu, 3 ČL perníkového korenia, 2 ČL jedlej sódy, 6 PL oleja, slivkový lekvár
Postup: Všetky suroviny spolu zmiešame a vypracujeme kompaktné cesto. Zabalíme ho do potravinovej fólie a dáme na noc do chladničky. Na druhý deň vyberieme z chladu, vyvaľkáme a vykrajujeme rôzne tvary. Perníky poukladáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Pečieme v rúre rozohriatej na 190° C, nie však dohneda, len dokým nebudú zospodu dobre upečené. Po vychladnutí ich natrieme slivkovým lekvárom zriedeným z vodou. Pred plnením sa perníky môžu zdať tvrdé, no lekvár ich navlhčí a vydržia mäkké a chutné aspoň ďalší mesiac.
Raw perníky bez pečenia
Potrebujeme: 400 g sušených datlí, 240 g sušeného kokosu, 50 g slnečnicových semienok, 1 PL perníkového korenia, 100 g sušených sliviek
Postup: Datle a sušené slivky si namočíme na pár hodín do vody, najlepšie však cez noc. Ráno vodu zlejeme a datle rozmixujeme na kašu. Kokos a slnečnicové semiačka pomelieme najemno, pridáme k datliam, prisypeme perníkové korenie a dobre premiešame. Na plech natiahneme potravinovú fóliu, na ktorú premiestnime cesto. Rozvaľkáme ho natenko a necháme v mrazničke asi hodinu, alebo kým nestuhne. Fóliu z cestom premiestnime na pracovnú dosku, kde si z neho vykrajujeme perníky. Z predtým namočených sliviek si takisto urobíme kašu, ktorou perníky ozdobíme.
Zázvorové medovníky
Potrebujeme: 270 g hladkej múky, 250 g práškového cukru, 2 vajíčka, 1 vaječný žĺtok, 1/2 balíčka kypriaceho prášku, 1 ČL mletého zázvoru, štipka čerstvého zázvoru
Postup: Múku, cukor, kypriaci práčok a zázvor dáme so misky. Pridáme k nim dve celé vajíčka a vypracujeme cesto. Vyvaľkáme ho, povykrajujeme rozličné tvary, poukladáme na vymastený plech a dáme na 24 hodín na chladné miesto. Po uplynutí času vyhrejeme rúru na 170° C a všetky zázvorníky obrátime na opačnú stranu. Potrieme ich vyšľahaným žĺtkom a pečieme približne 15 minút. Piecť ich treba v predstihu, aby do Vianoc zmäkli.
Korenie a med
Charakteristickú arómu tomuto pečivu dodáva zmes korenín označovaných ako perníkové. Toto korenie však na prípravu medovníkov nestačí. Dôležitá je ešte jedna surovina - med.
Je neodmysliteľnou súčasťou vianočného stola, no vedeli ste, že má aj špecifické vlastnosti? V kvapalnom stave sa nekazí. Keďže obsahuje vysoké množstvo cukrov, ničí baktérie v procese zvanom osmóza a pre nízky obsah vody sa v ňom nedokážu uchytiť ani kvasinky. Jeho konzervačné vlastnosti dokážu cesto na medovníky udržať čerstvé a chutné aj niekoľko mesiacov bez ohľadu na to, či je upečené alebo surové.
Dobré rady babky pernikárky:
- Medovníky skladujeme v plechovej nádobe na suchom, chladnom mieste, aby nestratili svoju vôňu, chuť, krehkosť a vláčnosť.
- Po upečení by perníky mali byť krehké, no časom trocha stvrdnú. Aby vydržali dlho čo najmäkšie, priložte k nim nakrájané jablko.
- Pravé cesto na medovníky by sa malo nechať odležať aspoň mesiac, aby dobre "vykyslo".
- Pokiaľ chcete perníky zdobiť bielkovou polevou, používajte práškový cukor, ktorý je preosiaty minimálne trikrát. Zbavíte sa tak všetkých hrudiek, väčších kryštálikov či prípadných nečistôt. Cukor navyše zostane jemný a nadýchaný, čo sa odrazí aj na výslednej kvalite polevy.
- Ak pridávate do polevy aj citrónovú šťavu, preceďte ju cez jemné sitko, aby sa do polevy nedostali ani tie najmenšie kôstky.
- Aby bola poleva pevnejšia a lesklejšia, pridajte do zmesi 1 ČL zemiakového škrobu.
- Polevu nešľahajte elektrickým šľahačom, urobili by sa v nej bublinky a po zaschnutí by sa lámala. Zostaňte radšej pri osvedčenej metóde ručného miešania.
- Správne vymiešaná poleva by mala byť lesklá, snehobiela a taká hustá, že keď po nej prejdete lyžicou, zostane tam cestička.
- Ďalším testom správnej hustoty je kvapnúť kúsok polevy na jej zvyšok. Ak sa kvapka nerozleje ani nesplynie so zvyškom, je to znak správnej konzistencie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.