VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Nezávislosť Česko-Slovenska bola vyhlásená 28. októbra 1918v Prahe päťčlenným Národným výborom, ktorého členmi boli štyria Česi a jeden Slovák.

Ako to už býva a ako sa to kedysi hovorilo, Praha ďaleko, Pán Boh vysoko. Ako vlastne vznikala republika na východe?
„Kým v českých zemiach vládna moc prišla bez väčších prekážok do rúk českých národných orgánov, na Slovensku bola politická situácia oveľa zložitejšia. V Uhorsku starý reakčný režim padol a demokratická revolúcia viedla k vzniku vlády M. Károlyho. Táto - pokiaľ išlo o ďalší osud Slovenska - zaujala stanovisko jeho udržania v rámci novej Maďarskej republiky,“ uvádza vo svojom materiáli vysokoškolský profesor Ladislav Tajták, odborník na národné dejiny novoveku, ktorého doménou boli najmä dejiny východného Slovenska.
V Prešove rabovanie a popravy
Slovenská národná rada nezávisle od udalostí v Prahe prijala Deklaráciu slovenského národa 30. októbra 1918, ktorou sa prihlásila k rodiacemu sa československému štátu.
Vyzývala k zakladaniu slovenských národných rád, k utváraniu národných gárd, k udržaniu bezpečnosti a k zotrvaniu úradov na svojom mieste a k plneniu rozkazov SNR.

Ohlas odmietol pohyby proti celistvosti a slobode slovenského národa.
„Po páde uhorského režimu prebehla na celom Slovensku vlna živelnej ľudovej revolúcie, ktorá bola namierená proti bezprostredným nositeľom starej utlačovateľskej moci - notárom, žandárom, krčmárom a obchodníkom, ale nie proti Maďarom ako etnickej menšine. Budapeštianska vláda prijala potom neprimerané opatrenia, ako to ukázali prešovské udalosti: Po vyhlásení veliteľa miestnej vojenskej posádky, že je koniec vojny a vojaci môžu ísť domov, ale bez zabezpečenia vojenskej poriadkovej služby, došlo v noci k rabovaniu krčiem a obchodov. Na druhý deň bolo vyhlásené štatárium, ktoré odsúdilo 41 vojakov a 2 civilov na trest smrti, ktorý bol aj vykonaný v Prešove. Táto hrozivá odveta nemá páru v celej monarchii! Maďarské vojenské gardy i neskôr používali streľbu do občanov na zastrašenie obyvateľstva napr. v Parchovanoch,“ opísal dejinné udalosti prof. Tajták.
Lákavé sľuby
O tom, že v našom regióne sa republika nerodila ľahko, svedčí aj fakt, že Károlyho vláda zmobilizovala vojsko a podporovala zakladanie Maďarských národných rád a ozbrojených gárd.
Maďarskí politici dokonca ľuďom sľubovali, že pod ich vedením môže zo starého Uhorska vzniknúť východné Švajčiarsko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.