Korzár logo Korzár

Varíme s Korzárom: Americké lievance, talianske rizoto, anglické crumble

Svet na tanieri u vás doma.

Tekvicové lievance.Tekvicové lievance. (Zdroj: fotolia)

Nie je vôbec na škodu, ak si tradičný slovenský jedálniček občas ozvláštnime dobrotami z iných krajín. Zvlášť, ak sú nenáročné na prípravu a dajú sa uvariť zo surovín aj u nás bežne dostupných. Preto sme pre vás pripravili hotové medzinárodné menu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Amerika na raňajky: Tekvicové lievance

Lievance a palacinky pozná celý svet. Každá krajina má svoju vlastnú tradičnú verziu tohto obľúbeného pokrmu. Pre Američanov sa však nadýchané sladké lievance, poliate maslom a javorovým sirupom stali jedným z najtradičnejších raňajok. S príchodom chladnejších mesiacov však klasický recept radi obmieňajú pridaním typickej jesennej suroviny – tekvice. Nesmie v nich chýbať ani poriadna dávka korenín, ktoré zahrejú telo a rozvoňajú celú kuchyňu.

SkryťVypnúť reklamu

Potrebujeme: 1,5 šálky (š) mlieka, 2 PL octu, 1 š tekvicového pyré, 1 vajíčko (žĺtok a bielok zvlášť), 2 PL rastlinného oleja, 2 š hladkej múky, 3 PL hnedého cukru, 1,5 ČL kypriaceho prášku do pečiva, 1,5 ČL jedlej sódy, 1 ČL mletého nového korenia, 1 ČL mletej škorice, 1/2 ČL mletého zázvoru, trochu soli

Postup: V jednej miske vymiešame mlieko, bielok, žĺtok, tekvicové pyré, olej a ocot. V druhej miske zmiešame múku, cukor, kypriaci prášok, jedlú sódu, soľ a všetky koreniny. Sypké suroviny opatrne pridáme k tekutým a z cesta tvoríme lievance, ktoré pečieme na panvici potretej olejom.

Taliansky obed: Hubové rizoto

Tento tradičný pokrm pochádza zo severných regiónov Talianska a rizoto sa dokonca pokladá za jeden z pilierov milánskej kuchyne. Musí sa pripravovať podľa osvedčeného postupu, inak sa na tanieri ocitne len obyčajné jedlo z ryže, ktoré sa rizotom nazývať nedá. Ak v komore pomaly plníte police sušenými hríbmi, skúste si z nich pripraviť klasické risotto ai funghi.

SkryťVypnúť reklamu

Potrebujeme: 150 g ryže na rizoto (napr. arborio), 1/2 l zeleninového vývaru, polovicu bielej cibule nakrájanej najemno, 1 PL extra panenského olivového oleja, 30 g sušených húb, 4 – 5 PL strúhaného parmezánu, 1 PL masla, soľ, mleté čierne korenie, petržlenovú vňať nakrájanú nahrubo.

Postup: Huby zalejeme teplou vodou a necháme namočené asi hodinu. Potom vodu zlejeme a huby odložíme bokom. V hrnci zahrejeme zeleninový vývar a na slabom plameni ho udržiavame horúci.

Do hrnca dáme olivový olej, na ktorom opražíme cibuľu. Vsypeme ryžu a premiešame tak, aby každé zrnko bolo obalené olejom. Pridáme huby a minútu restujeme.

Po naberačkách prilievame do zmesi zeleninový vývar. Je nutné vždy počkať, kým ryža nevstrebe tekutiny úplne, až potom môžeme pridať ďalšiu dávku.

SkryťVypnúť reklamu

Opakujeme, kým ryža bude uvarená al dente. Ak minieme všetok vývar, môžeme pokračovať horúcou vodou. Odstavíme z plameňa, osolíme a okoreníme podľa chuti, pridáme maslo a parmezán a miešame, kým sa syr neroztopí do krémovej omáčky. Posypeme petržlenovou vňaťou a podávame.

Francúzsko na večeru: Ratatouille

Tradičný francúzsky zeleninový pokrm ratatouille (čítaj ratatuj) pochádza z okolia mesta Nice. Názov pochádza zo slova ratatohla, čo v preklade znamená miešaný pokrm. Ide o vegetariánske zeleninové jedlo a vo svete nabralo na popularite najmä vďaka rovnomennému animovanému filmu z prostredia francúzskej kuchyne. Jeseň navyše cuketám či paprikám praje, preto nie je nič lepšie, ako uvariť si chutné a ľahké jedlo zo sezónnych surovín.

Potrebujeme: 2 červené cibule, 4 strúčiky cesnaku, 2 baklažány, 3 cukety, 3 červené alebo žlté papriky, 6 dobre dozretých paradajok, 1/2 zväzku bazalky, olivový olej, zopár lístkov čerstvého tymianu, plechovku lúpaných paradajok, 1 PL balzamika, kôru z 1/2 citróna, soľ a mleté čierne korenie.

Postup: Najprv si pripravíme všetky ingrediencie. Paradajky nakrájame nahrubo, cibuľu na mesiačiky, cesnak najemno, papriky, baklažán a cuketu na kúsky hrubé asi 2,5 cm. Z bazalky otrháme lístky a dáme ich nabok, stonky nakrájame na malé kúsky.

Zahrejeme 2 PL oleja vo veľkom kastróle. Pridáme nakrájanú cuketu, baklažán, papriku a opekáme asi 5 minút, alebo až kým nie je zelenina mäkká, ale nie úplne uvarená. Zeleninu vyberieme do misky a do hrnca dáme cibuľu, cesnak, stonky bazalky a tymianové lístky. Pokvapkáme olejom, ak je to nutné. Opekáme 10 až 15 minút, alebo až kým nie je zmes mäkká a zlatistá.

Zeleninu z misy vrátime späť do hrnca a do zmesi primiešame zvyšné suroviny okrem bazalkových listov a citrónovej kôry. Konzervované paradajky môžeme rozpučiť chrbtom varechy. Kastról zakryjeme a necháme jemne bublať asi 30 minút, kým nie je zmes zredukovaná a sladká na chuť. Odstavíme z plameňa, vhodíme natrhané bazalkové listy a nastrúhanú citrónovú kôru. Naposledy premiešame a podávame s chlebom alebo ryžou.

Anglicko ako dezert: Jablkovo-hruškové crumble s brusnicami

Slovenské gazdiné poznajú mrveničku najmä ako posýpku na slivkovom koláči. Dá sa však pripraviť aj samostatne ako rýchly dezert. Jeho korene siahajú do Veľkej Británie, kde ho tamojší obyvatelia poznajú pod názvom crumble. Ak aj vy máte tohto roku bohatú úrodu jabĺk a hrušiek, no nemáte čas vypekať zložité koláče, mrvenička bude nepochybne tým správnym riešením.

Potrebujeme: 2 š čerstvých alebo rozmrazených brusníc, 2 tvrdšie hrušky, 2 sladké jablká, 1 š cukru, 1,5 PL kukuričného škrobu, 1/2 ČL vanilkového extraktu (alebo arómy, prípadne môžeme vymeniť za vanilkový cukor), 1 š ovsených vločiek, 1/2 š hladkej múky, trochu soli, 1 maslo izbovej teploty.

Postup: Rúru predhrejeme na 220 °C a kovovú mriežku umiestnime do jej stredu. Plech alebo zapekaciu misu s objemom cca 2 litre vymažeme maslom. Jablká a hrušky olúpeme, odstránime jadierka a nakrájame na približne 1 centimeter hrubé kúsky. V miske zmiešame ovocie s polovicou cukru, kukuričným škrobom a vanilkovým extraktom. Obsah dáme do zapekacej misy.

V druhej miske premiešame múku, ovsené vločky, soľ a zvyšný cukor. Potom pridáme maslo, ktoré spracujeme rukami tak, aby zostali malé hrudky. Posýpku rozložíme rovnomerne na vrch ovocia a pečieme asi 20 minút, alebo kým nezačne šťava z ovocia bublať a mrvenička nebude zlatohnedá.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 266
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 069
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 012
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 665
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 517
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 027
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 290
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 862
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 670
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 482
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 383
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 152
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 989
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 853
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 862
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 670
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 482
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 383
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 152
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 989
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 853
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu