Korzár logo Korzár
Streda, 10. august, 2022 | Meniny má Vavrinec

Aj na východe žiadali odchod Gašpara. Protestovali aj farmári (minúta po minúte)

Zhromaždenia boli v piatich mestách regiónu.

Protest farmárov v centre Košíc.Protest farmárov v centre Košíc. (Zdroj: Michal Lendel)

19.17 - Spravodajstvo minútu po minúte z protestných akcií na východnom Slovensku končíme.

19.15 - Na štvrtkové protesty v piatich východoslovenských mestách prišlo zatiaľ najmenej ľudí od ich začiatku. Organizátori však ocenili, že ľuďom nie sú veci verejné ľahostajné a vyzvali, aby občania pokračovali v prejavoch nespokojnosti s javmi, ktoré hýbu spoločnosťou. Novým prvkom bola protestná jazda farmárov Košicami, ktorá síce spôsobila v centre mesta aj dopravné problémy, ale stretla sa so záujmom a v drvivej väčšine aj s pochopením dotknutých vodičov.

SkryťVypnúť reklamu

19.02 - Košice - Protestná jazda farmárov na traktoroch končí. Posledné traktory s trúbením opúšťajú Námestie osloboditeľov.

18.50 - Košice - Protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko ukončila v Košiciach hymna. Podľa odhadov prišlo asi 2-tisíc ľudí.

18.48 - Košice - Niekoľko posledných protestujúcich farmárov na traktoroch ešte absolvuje posledné okruhy na Námestí osloboditeľov. Niektorí ľudia odpovedajú na trúbenie traktorov potleskom. Okoloidúcich baví hlavne transparent s podobizňou Roškovej na jednej z vlečiek a textom "Pásla kone na betóne".

18.45 - Prešov - Zhromaždenie ukončila hymna. "Ešte prídeme," skandujú ľudia a pokojne sa rozchádzajú.

18.41 - Prešov - Na pódium prišla aj Zlatica Kušnírová, mama zavraždenej Martiny. Ďakuje ľuďom, že stále bojujú. "Odmala som učila deti, na skrini mali nadpis - kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody, to je môj odkaz vláde," hovorí mama Martiny.

SkryťVypnúť reklamu

18.40 - Košice - Farmári majú povolenie na jazdu centrom mesta od polície do siedmej večer, čo niektorí využívajú.

Video: TASR

18.35 - Košice - Poslední vytrvalci na traktoroch ešte krúžia okolo Námestia osloboditeľov

18.28 - Košice - Všetci vystupujúci a organizátori sa postavili na pódium a vyzvali aj ostatných účastníkov na minútu ticha.

18.26 - Košice - Pavla Holcová, česká investigatívna novinárka, kolegyňa Jána Kuciaka, poslala do Košíc list, pretože pre policajnú ochranu nemôže stáť na pódiu. „Čo sa týka vyšetrovania vraždy, o veľa ďalej sme sa neposunuli, ale čo sa týka atmosféry na Slovensku, sme sa posunuli o svetelné roky.“ Nechce si priznať, že človek taký "živý ako bol Ján, je taký mŕtvy."

18.25 - Košice - Ľubomír Badiar z charity Samaritán počas svojho výstupu vyzval, aby deň, keď bol zavraždený mladý pár, bol štátnym sviatkom, Dňom boja proti korupcii.

SkryťVypnúť reklamu

18.21 - Humenné - Záverečné slovo patrí Patrikovi Magdoškovi, ktorý zastupoval Horný a Dolný Zemplín na stretnutí organizátorov protestov minulý týždeň v Banskej Bystrici. Zdôraznil, že je potrebné zaujímať sa o politiku, apelovať hlavne na mladých, aby obetovali polhodinu zo svojho času a svojou účasťou vytvorili tlak na kompetentných, aby boli slušní. Zhromaždenie sa končí minútou ticha za zavraždenú dvojicu, teda Jana Kuciaka a Martinu Kušnírovú.

18.19 - Prešov - "Veríme,že pravda vždy zvíťazí," hovoria členovia AMC Tria, ktorí začínajú hrať.

18.17 - Košice - Ľubomír Badiar vedúci charity Samaritán a zakladajúci člen Občianskeho fóra a VPN vystúpil pred ľudí s transparentom, na ktorom je znázornený Fico a v rukách drží bábku Petra Pellegriniho. „Toto je naša vláda,“ ukázal davu. „Sme tu predovšetkým preto, aby sme tým hore povedali, že nám ukradli náš vlastný štát. Stojíme tu proti tým, ktorí si myslia, že ak si za svoje nakradnuté milióny môžu kúpiť drahé Rolexky, vily v Stredozemnom mori, môžu si kúpiť aj nás.“

18.16 - Košice - Kolóna traktorov na Námestí osloboditeľov pomaly redne.

18.14 - Prešov - Hovorí výtvarník Peter Kalmus, ktorý ako Košičan krúti hlavou nad správaním Rašiho, ktorý nepozná Roškovú ani Troškovú. "Hanbím sa, že gangster a mafián Raš sa stal členom vlády. Toto je obraz Pellegriniho vlády, ktorá chodí uplácať ľudí do Sabinova..."

Pozýva na koncert 5. mája v Gregorovciach. Je to deň, keď mali mať zavraždení Ján a Martina svadbu.

18.12 - Prešov - "Matečná odstúpiť!",skandujú nahnevaní Prešovčania.

18.10 - Košice - Traktory ešte krúžia okolo Námestia osloboditeľov.

Načítavam video...

Protest v Košiciach. Video: Michal Lendel

18.09 - Košice - List investigatívneho reportéra Andreja Bána čítal Ján Kovalčík, herec a spisovateľ. Bán išiel po Kuciakovej smrti na dve reportážne cesty na východ. „Hľadal som taliansku mafiu a našiel som slovenskú mafiu. Desiatky farmárov mi povedali, že majú strach najmä z našich ľudí, ktorí ovládli biznis, ale aj políciu a prokuratúru. Hlavou korupčného klientelistického systému sú „naši ľudia“ a symbolizuje ich exposlankyňa za Smer, pani Ľubica Rošková,“ píše sa v Bánovom liste. Upozornil aj na prípad prokurátora Špirka, ktorého sa snažia zastrašiť, lebo upozornil na skutky Počiatka a Kaliňáka.

18.08 - Humenné - Slova sa ujala študentka hotelovej akadémie Dominika Blaníková, ktorá povedala, že nová vláda je výsmech ľudom do tváre. Nepodarilo sa jej zažehnať krízu dôvery. Poukázala na to, že mnoho mladých ľudí odchádza za prácou do zahraničia. Pred zhromaždenými rozpráva Humenčanka Ľuba Benovcová, na ktorú silne zapôsobila výpoveď matky Martiny Kušnírovej na minulom proteste v Humennom. Zdôraznila, že je dôležité vyšetrenie vraždy dvoch mladých ľudí. Upozornila na to, že aj ona je vlastníčkou pôdy, ktorú užívajú talianski podnikatelia, bez finančnej kompenzácie.

18.04 - Košice - Odkaz Erika Baláža ochranára z Lesoochranárskeho zoskupenie VLK, filmára a nositeľa ceny Biela vrana 2017 možno zhrnúť do jedného hesla: „Musíme ukázať našu nespokojnosť.“

Video: TASR

18.03 - Košice - Protestná jazda farmárov sa pomaly chýli ku koncu. Ešte však krúžia okolo Námestia osloboditeľov.

18.02 - Humenné - Aktivistka Jana Ďurašková číta list z iniciatívy Kultúrny reparát. Pracovníci Domu kultúry očakávali, že po výmene na poste predsedu vlády sa začnú robiť zmeny. "Od nástupu vlády uplynulo 10 dní, ktoré otriasli Slovenskom a svetom. Atmosféra strachu, nedôvera pokračuje. Tí, čo boli nedotknuteľní, ostávajú nedotknuteľní. Žiadame elementárnu slušnosť a rešpekt." Pod výzvu Kultúrny reparát sa podpísalo vyše 2 000 pracovníkov kultúrnej sféry.

18.01 - Prešov - Juraj Béreš, roľník z okresu Michalovce, hovorí svoj príbeh hospodárenia. Zdedil pôdu po otcovi, žiadal aj nájomnú pôdu, tú ale dostala firma. Ľudia kričia: "Do basy!" Opisuje desivé vlastné skúsenosti z pozemkov, ktoré si musel brániť i za cenu vlastného zdravia.

18.00 - Košice - Východniarka Laura Dittel, riaditeľka Karpatskej nadácie a občianska aktivistka sa prihovorila k ľuďom. „Ako je možné, že finančná podpora pre farmárov z východu skončila v rukách mafie? Ako je možné, že politici nedokázali ustriehnuť seba a stali sa tak nenásytnými, že stratili našu dôveru a dôveru krajiny. Aby toho nebolo málo, bývalý premiér krajiny neváhal obviniť mimovládne organizácie zo štátneho prevratu a destabilizácie krajiny.“

Dittel poukazuje, že do tejto situácie dostal krajinu Fico a takými rečami len odvádza pozornosť od káuz jeho vlády. „Obvinili a urazili ste nás všetkých, pán Fico. Ak by tu dnes Fico stál, tak mu poviem, že mimovládky robia obrovský kus práce – zachraňujú chránené živočíchy, prevádzkujú mobilné hospice, chránia tradície, venujú sa umeniu a kultúre, sú plné dobrovoľníkov, občanov tejto krajiny, ktoré stoja za touto prácou. Tieto organizácie vám vadia, pán Fico preto, lebo niektoré z nich poukázali aj na vaše korupčné kauzy. Dnes vidíme aj útok na verejnoprávnu RTVS v priamom prenose. My všetci dnes musíme stáť za novinármi a byť s nimi solidárni."

Na záver prečítala správu pre Fica: "My sa nebojíme, nikam nejdeme, sme tu dnes a prídeme zase, kým sa politici nezmenia. Pán Fico my sme občianska spoločnosť, ktorá nám spolu s novinármi narušila kruhy. Budeme bojovať za to, čo sme si v 89. vybojovali. Už sa nechceme vrátiť späť a nevzdáme sa nášho práva žiť v slušnej krajine.“

Načítavam video...

Video: Jana Pisarčíková

17.54 - Prešov - Z pódia hrá kapela Street Group, znejú slová piesne od IMT Smile: "Aj keby ma osud na valci prešiel, tak si len vzdychnem a bude mi lepšie."

17.51 - Košice - Kým na južnej strane Námestia osloboditeľov je dopravná situácia v norme, na severnej sú pri proteste farmárov zápchy.

17.50 - Poprad - Protest sa končí. Zaznela hymna, zaspieval ju Zbyňo Džadoň. Ľudia sa rozchádzajú. Organizátori prosia ľudí, aby dávali sviečky k morovému stĺpu a nie k pamätníku Bonka. Vraj boli upozornení na to, že tam robia neporiadok.

17.49 - Košice - Milan Kajo Zbořil, organizátor protestov za slušné Slovensko v Banskej Bystrici, Centrum komunitného organizovania, doniesol do Košíc odkaz z Banskej Bystrice. "Pán premiér, pán minister vnútra a ďalší členovia vlády, my nikam neodchádzame. Nový minister potrebuje týždne, aby sa rozhodol, či vymenuje nového prezidenta policajného a my sme zvedaví, čo mu za tie týždne budú Fico a Kaliňák hovoriť. Starý premiér si prenajíma byt od Bašternáka a nový premiér odmieta zverejniť, odkiaľ zobral peniaze na kúpu bytu v Bratislave. Chceme postaviť vraha Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pred súd a chceme, aby ich sudca spravodlivo odsúdil. Chceme slušné Slovensko."

17.48 - Humenné - Na humenskom sídlisku sa zišlo okolo 300 obyvateľov. Mnohí sledujú zhromaždenie z okien a balkónov. Po aktivistovi Martinovi Ruščanskom sa slova ujal Patrik Magdoško z Občianskej iniciatívy Zemplína, ktorý prečítal list reportéra Andreja Bána o mafii v poľnohospodárstve v okresoch Michalovce a Sobrance. Bán napísal tento list u Patrika Magdoška. Keď uňho býval, napísal reportáž pre noviny. Bán zdôraznil, aby sa vláda začala zaujímať aj o problémy v našom najvýchodnejšom regióne. Hnutie Občianska iniciatíva Zemplína sa zapojila aj do protestu farmárov.

17.45 - Prešov - Radko Soročina hovorí v mene zariadenia sociálnych služieb Vita vitalis. Hovorí o zhoršenej situácii pre sociálne odkázaných a o nízkom počte opatrovateľského personálu. Pre 45 klientov sú 3 až 4 opatrovatelia. Hovori o nedôstojných podmienkach. "Ak by vláda nerozkladala finančné zdroje, žilo by sa nám lepšie. Vyzývam všetkých slušných ľudí, aby sa nebáli a nenechali sa zastrašiť. Vyjadrujem aj ľútosť nad tým, že až smrť dvoch mladých ľudá nás vyzdvihla z letargie"

17.42 - Košice - Farmár Oravec avizuje, že s traktormi sa budú presúvať naprieč Slovenskom a priberú aj ďalších farmárov. Dôjsť chcú až do Bratislavy, kde predostrú svoje požiadavky tým, ktorí ich doteraz ignorovali. "Predostrieme ich požiadavku, aby dotáciu mohol poberať len ten, kto pôdu vlastní, alebo na ňu má nájomnú zmluvu."

"Predčasné voľby," začínajú kričať ľudia.

17.40 - Spišská Nová Ves - Na zhromaždení sa zišlo priblžne 400 ľudí. Organizátori najskôr prečtíali spoločné vyhlásenie, ktoré sa čítalo vo všetkých mestách a v ktorom sa požadovalo odvolanie policajného prezidenta Gašpara.

17.40 - Košice - Vystúpil František Oravec, farmár z Gyňova, spoluorganizátor farmárskeho protestu. „Nie som rád, že tu dnes musím stáť. Som veľmi smutný, že dvaja mladí ľudia zomreli a poviem pravdu, hanbím sa, že hlavne nás, moju generáciu, takáto strašná udalosť donútila precitnúť a uvedomiť si, v akom štáte žijeme. Hanbím sa na za to, aby mladí ľudia v podobnom veku mojich detí prišli o život preto, že bojovali za to, za čo som ja v 89. roku štrngal kľúčmi. Toto sme v 89. roku nechceli. Chceme slušný štát. Akú krajinu sme za 20 rokov vybudovali? Mladí ľudia, ktorí tu ste a všetci, ktorí bojujete za spravodlivosť, dovoľte mi poprosiť vás o prepáčenie. Verím, že vytrváte v snahe, aby sa mocní správali slušne.“

Pokračuje, že do Košíc prišli vo štvrtok protestovať farmári, ktorí nemajú možnosť pestovať na vlastných pozemkoch a nemajú možnosť ich využívať, pretože ich obsadili mocní a organizované skupiny a poberajú na ich pozemky dotácie. „Protestovať sme prišli preto, lebo nás ničia mafiánske praktiky istých skupín. Sme ako lovná zver, poľujú na nás finančné skupiny nepretržite celé roky. Lovecká sezóna sa na nás začala v tom čase, keď sme si začali chrániť svoj majetok. Organizované skupiny sa nás snažia zruinovať, dokonca nás bijú. A čo robia policajti, ktorým sa roky sťažujeme? Nič, naozaj nič.“

Davom znie: „Fúúúj. Hanba! Hanba! Mafia!"

17.38 - Prešov - Na pódiu sa číta list, ktorý zverejnili redaktori RTVS. Hovorí sa v ňom o napätej atmosfére v spore s vedením redakcie.

17.37 - Košice - Traktory už krúžia okolo Námestia osloboditeľov.

17.36 - Poprad - V Poprade vyjadrila novinárka Vargová podporu redaktorom RTVS. Po nej moderátor ukončuje pomaly protest. Prosí ľudí, aby situáciu ďalej sledovali. Na záver si mikrofón vzal Tomáš Macko, organizátor. Číta list Andreja Bána o agromafii.

17.35 - Košice - Čelo kolóny traktorov je na Štúrovej ulici. Dopravná situácia v centre mesta sa komplikuje.

17.34 - Prešov - Na námestí si ľudia uctili minútou ticha Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú.

17.33 - Poprad - V Poprade vystúpil zástupca študentov Martin Mlynár z platformy Nie je nám to jedno. Po ňom hovorí novinárka Peťa Vargová. Hovorí o práci novinárov. O strach, keď zverejnila článok o firme a prišla jej žaloba za pošpinenie mena.

17.32 - Prešov - Hovorí Lukáš Fila z Denníka N. "Dianie, ktoré zažívame, je vo veľkej miere o východe," opisuje. Smer vie, že voľby vyhráva na východe.

17.30 - Humenné - Po týždňovej odmlke sa v Humennom opäť koná protest Postavme sa za slušné Slovensko. Miestni aktivisti sa zhodujú s organizátormi, že nevidia jasný signál, že nová vláda to myslí so snahou o obnovenie dôvery vážne. Protest sa začína tradične o 17.30 hod. Organizátori zvolili netradičné miesto - pri multifunkčnom ihrisku na Sídlisku pod Sokolejom. Očakávajú okolo stovky zhromaždených. Podľa aktivistu Tomáša Šudíka chcú byť bližšie k ľuďom, začínajú na najmladšom sídlisku najďalej od centra mesta. Ďalšie prípadné protesty chcú organizovať po sídliskách, venovať sa aj miestnym problémom.

17.29 - Košice - Dopravu pri proteste farmárov v centre Košíc riadi polícia.

17.27 - Košice - List Iniciatívy chceme veriť, ktorá združuje inštitúcie ako Fair Play či Via Iuris, prečítala organizátorka protestov. „Museli zomrieť dvaja ľudia ,aby vláda započula našla túžbu po práve a spravodlivosti. Potrebujeme oslobodiť políciu od vplyvu politikov, sme presvedčení, že policajný prezident nesmie byť bábkou v rukách politikov, ale profesionál. Polícia musí byť nezávislá. Takto si predstavujeme políciu, ktorej bude možné dôverovať. Ale nemôže byť na jej čele človek, ktorého epochu charakterizuje heslo: „Skutok sa nestal.“

Počas jej prejavu sa popri Hlavnej presúvajú protestujúci farmári na traktoroch. Počet ľudí pod pódiom sa zvýšil na približne osemsto. Organizátorka pokračuje v čítaní prejavu Iniciatívy chceme veriť: "Vláda zatiaľ stratila našu dôveru a zatiaľ nespravila nič, čím by si našu dôveru zaslúžila. máme dosť bezprávia vlády mafie a oligarchie nad zákonom. Nepoužívame dlažobné kocky, aby sme s nimi rozbíjali, ale aby sme spevňovali krivoľakú cestu, ktorá nás povedie k pevnej budúcnosti."

17.25 - Prešov - Matúš Nakata, jeden z organizátorov, hovorí o prokurátorovi Špirkovi. Pri zmienke o strane Smer ľudia ohlušujúco pískajú. ''Je našou povinnosťou sa za Vasiľa Špirka postaviť. Nemôžeme stratiť ďalších čestných a cnostných ľudí."

17.24 - Košice - Prvé traktory už dorazili na Námestie osloboditeľov. Traktor, v ktorom sa vezieme v kolóne, je vyrobený vo Veľkej Británii. "Už by mal byť vyradený. No na nový firma nemá. Aj vďaka šafáreniu s dotáciami" hovorí traktorista Stano.

17.23 - Poprad - Na pódium vystúpil starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký. “Poviem len dva myšlienky, ako sa hovorí, po našom. Na Slovensku je permanentne kríza. Teraz politická, predtým ekonomická. Podľa mňa je tu kríza hodnôt.” Hovorí o nerovnakých podmienkach pre ľudí na Slovensku a tiež o rúcaní bariér.

17.22 - Prešov - Moderátorka otvára stretnutie. Hovorí o marcovom zemetrasení. "Stoličkami sme zatriasli my,v uliciach." Zhromaždenie v meste je už v poradí šieste, vrátane spomienkového koncertu.

17.19 - Košice - Protestná kolóna traktorov je už pomaly pri Auparku v centre mesta. Farmárov zdravia aj okoloidúci.

17.17 - Poprad - “Chceme nezávislú políciu. Nie pod ministerstvom vnútra. Začíname upratovanie krajiny,” znie z úst organizátorky v Poprade. Ľudia tlieskajú.

17.15 - Košice - Na Hlavnej sa krátko po 17. hodine zhromaždilo asi 400 ľudí. Zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by sa mali zopakovať tisícové davy, ako tomu bolo pri predošlých protestoch. Protestné zhromaždenie sa však ešte oficiálne nezačalo.

17.15 - Košice - Protestná kolóna traktorov sa blíži na Palackého ulicu.

17.14 - Poprad - Organizátori vyzvali ľudí, aby si minútou ticha uctili Jána a Martinu. Organizátorka Repková hovorí o tom, že aj po mesiaci a pol sa nič nevie. Hovorí o nedôvere polícii. Popradčania kričia "Hanba!"

17.09 - Poprad - Moderátor hovorí: "Zdá sa, že nadšenie, s akým sme sa tu štyrikrát zišli pred veľkonočnými sviatkami, pomaličky začína ochabovať. Zdá sa, že niektorí predovšetkým vnútorne vzdávajú boj proti arogancii. Presne o toto im ide.”

17.08 - Košice - Kolóna traktorov dorazila na Jantárovú ulicu.

17.06 - Poprad - Na námestí znie pesnička Karla Kryla - Veličenstvo Kat. “Myslel som si, že už nikdy ju nebudem musieť hrať. Doba, keď má znieť, je ale teraz aktuálna. Takže, Martinka a Ján, toto je pre vás,” povedal popradský hudobník. Ľudí pribudlo, ale v porovnaní s poslednými protestmi je ich najmenej.

17.02 - Košice - Pokračuje protestná jazda farmárov Košicami. Vďaka transparentom na kabínach traktorov vodiči áut chápu, o čo ide a prerušovaným trúbením zdravia protestujúcich farmárov. Kolóna traktorov sa blíži k Rybe na Južnej triede. Farmárov na traktoroch zdravia aj vodiči autobusov.

17.01 - Prešov - Aj v Prešove sa už schádzajú na námestí ľudia. Niektorí si priniesli aj transparenty: Kováčik kryje zločiny mafie...

16.58 - Poprad - Popradské námestie pár minút pred protestom nepraská vo švíkoch. Zatiaľ prišlo veľmi málo ľudí. Transparent si so sebou priniesol iba jeden pán.

16.56 - Košice - Zatiaľ je pred pódiom pri Dolnej bráne zhromaždených niekoľko desiatok ľudí. Z reproduktorov znie Karel Kryl a jeho Anděl.

16.55 - Košice - Po 17. hodine sa v centre Košíc začne aj protestné zhromaždenie Za slušné Slovensko. Je to v poradí už piaty protest v meste. Jeho organizátori žiadajú odvolanie policajného prezidenta Tibora Gašpara, odpolitizovanie vedenia polície a nevyhnutné systémové zmeny v policajnej inšpekcii, ktoré budú garantovať jej nezávislosť.

"My, občania východného Slovenska vnímame splnenie týchto požiadaviek o to citlivejšie, že mafiánske praktiky napojené na politických predstaviteľov opísané v článkoch Jána Kuciaka majú dopad na každodenný život mnohých z nás," píše sa v prehlásení organizátorov Košice za slušné Slovensko.

16.53 - Košice - Farmári sa pri protestnej jazde zatiaľ nestretli s negatívnymi reakciami vodičov.

16.52 - Košice - na jednom z kritických miest košickej dopravy, pri moste VSS, sa vytvorila kolóna, všetky traktory sú v pravom pruhu.

16.46 - Košice - Čelo kolóny traktorov je už pri VSS.

16.42 - Košice - Kolóna traktorov míňa prvé domy v Barci. Niektorí vodiči v protismere blikajú na pozdrav.

16.39 - Košice - Dlhá kolóna traktorov sa už pohýna z pumpy na Južnej triede. Protestná jazda sa začína.

16.34 - Košice - "Prišli sme poukázať na choré pomery, ktoré vládnu v poľnohospodárstve. Je to asi jediný spôsob, ako to zmeniť," povedal jeden z farmárov, Stano z okolia Košíc.

16.30 - Košice - Kolóna traktorov sa z čerpacej stanice v Barci pohne na Južnú triedu o 16.40 hod.

16.29 - Košice - Farmári zmenili po dohode s políciou trasu protestnej jazdy Košicami. Pôjdu po Južnej triede na Jantárovú a odtiaľ na Námestie osloboditeľov k Auparku. Potom budú do 18.00 krúžiť od spomínaného Auparku smerom k budove Sporiteľne, kde sa otočia.

Poukázali na nekalé praktiky a zastrašovanie

Prečítajte si tiež: Farmári prehovorili o zastrašovaní, bitkách a hrozbe smrťou Čítajte 

16.22 - Moldava nad Bodvou - Na tlačovej konferencii v Moldave nad Bodvou, organizovanej stranou SaS pred štvrtkovým protestom v Košiciach, porozprávali farmári o nekalých praktikách v poľnohospodárstve. Strachu už bolo podľa nich dosť a veria, že postupne naberú odvahu aj ostatní. Otvorene informovali o prepojeniach, ktoré podľa nich siahajú až k ministerke pôdohospodárstva Gabriele Matečnej.

16.16 - Košice - Farmári tesne pred štartom jazdy ešte riešia detaily trasy, ktorou pôjdu.

16.12 - Košice - Na benzínke v Barci, odkiaľ odštartuje protestná jazda, sú už desiatky traktorov, vodiči áut so záujmom sledujú, čo sa deje.

Prečítajte si tiež: O Roškovej biznise s dotáciami majiteľ letiska nevedel Čítajte 

16.05 - Košice - Prví farmári už dorazili na pumpu na okraji Košíc v Barci. Čakajú na ďalších kolegov. Plánujú prejsť po trase Južná trieda - Štúrova - Palackého - Jantárová - Rooseveltova - Pribinova - Mojmírova - Južná trieda.

16.03 - Košice - Desiatky traktorov, ktoré mierili po cestách pred štvrtou do Košíc, vzbudzovali veľkú pozornosť vodičov aj na sociálnych sieťach.

15.55 - Košice - O štvrtej popoludní sa začne v uliciach Košíc jazda traktorov. Farmári tak chcú upozorniť na problémy, ktoré v posledných dňoch vyplávali na povrch. Počas popoludňajšej špičky budú spomaľovať dopravu, pričom sa vodičom ospravedlňujú a prosia ich o pochopenie.

15.50 - Štvrtkové protesty na východnom Slovensku sledujeme minútu po minúte.

Protesty začnú farmári

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Vo štvrtok pokračujú aj na východnom Slovensku protesty v súvislosti so spoločenským a politickým dianím.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Už o 16. hodine na cesty v centre Košíc vyrazia desiatky traktorov z okolia metropoly východu.

Farmári spomalia dopravu, aby upozornili na diskrimináciu, ale aj neoprávnené zaberanie pôdy, na ktorú majú nárok. Nezvyčajnou formou protestu chcú upozorniť aj na nekalé praktiky pri udeľovaní dotácií.

Vopred sa vodičom ospravedlňujú za spôsobené komplikácie.

Pokračujú aj zhromaždenia Za slušné Slovensko

Farmári sa zúčastnia aj protestu, pričom chcú vystúpiť i na zhromaždení Za slušné Slovensko.

Prečítajte si tiež: Po Veľkej noci sa opäť rozbehnú protesty v mestách východu Čítajte 

Od 17. hodiny potom, podobne ako na celom Slovensku, pokračujú po dvoch týždňoch aj protesty a zhromaždenia Za slušné Slovensko.

Organizátori ohlásili mítingy v Košiciach, Prešove, Poprade a v Spišskej Novej Vsi na tradičných miestach v centre miest. Na 17.30 je naplánovaný aj míting v Humennom.

Hlavnými požiadavkami organizátorov sú najmä dôsledné vyšetrenie vrážd novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a okamžité odvolanie policajného riaditeľa Tibora Gašpara.

"Tomáš Drucker do dnešného dňa nevykonal zmenu na poste prezidenta policajného zboru a nepodnikol žiadne konkrétne opatrenia, ktoré by viedli k obnove dôvery občanov v políciu a rezort ministerstva vnútra. Vzhľadom na medializované informácie o viacerých pochybeniach pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej a dôvodné pochybnosti o nezávislosti policajného zboru pod vedením Tibora Gašpara považujeme preto okamžité odvolanie policajného prezidenta z funkcie za nevyhnutné," konkretizujú organizátori košického protestu Ján Gálik a Alžbeta Bojková.

Protesty na východe pred dvomi týždňami

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 2. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 7. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 1. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 3. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 4. Prehľad a automatizácia
 5. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 6. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 7. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 8. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 1. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 621
 2. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 507
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 694
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 3 723
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 362
 6. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 2 170
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 1 827
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo 1 709

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Hodová story
 2. Jozef Sitko: Nesystémový systém manipuluje výsledky blogu
 3. Samuel Ivančák: Päť rokov bez Mariána Vargu
 4. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Zubria zvernica a Pstruhový raj Topoľčianky
 5. Júlia Piraňa Mikolášiková: Policajt z NAKA, ktorý pomohol zavrieť piťovcov, upozornil na svedkov klamárov
 6. Miroslav Ferkl: Čo môže byť ešte horšie?
 7. Michala Guľasová: Katja Pantzar - Fínske štastie – knižná recenzia
 8. Miriam Studeničová: Fantastické a neuveriteľné informácie o fenoméne ľudskej radosti
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 127 385
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 228
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 350
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 181
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 5 796
 6. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 4 734
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 3 529
 8. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 3 209
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý predseda oz Pospolitosť Marian Kotleba počas zhromaždenie pred budovou Prezidentského paláca na Hodžovom námestí, ktoré organizovala Iniciatíva za slobodu slova za účasti členov a prívržencov oz Pospolitosť. Bratislava, 17. november 2007.

Na slabú hrozbu ukázal už Najvyšší súd.


6 h
Nataša Holinová

Rečičky o vymäknutí kotlebovcov sú len výhovorka.


12 h
Hokejisti Česka sa tešia z gólu v zápase so Slovenskom na MS hráčov do 20 rokov.

Najlepším hráčom zápasu sa stal brankár Šimon Latkóczy.


Nikola Baďová 2 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


2 h

Blogy SME

 1. Štefan Vidlár: Hodová story
 2. Jozef Sitko: Nesystémový systém manipuluje výsledky blogu
 3. Samuel Ivančák: Päť rokov bez Mariána Vargu
 4. Irena Šimuneková: Na výlet s deťmi - Zubria zvernica a Pstruhový raj Topoľčianky
 5. Júlia Piraňa Mikolášiková: Policajt z NAKA, ktorý pomohol zavrieť piťovcov, upozornil na svedkov klamárov
 6. Miroslav Ferkl: Čo môže byť ešte horšie?
 7. Michala Guľasová: Katja Pantzar - Fínske štastie – knižná recenzia
 8. Miriam Studeničová: Fantastické a neuveriteľné informácie o fenoméne ľudskej radosti
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 127 385
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 228
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 11 350
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 10 181
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 5 796
 6. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 4 734
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 3 529
 8. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 3 209
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala

Už ste čítali?

SME.sk Minúta Najčítanejšie
SkryťZatvoriť reklamu