Korzár logo Korzár
Streda, 20. január, 2021 | Meniny má DaliborKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Na košickom Severe úradujú aj v sobotu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Zákonník práce

Ako viem, maximálna pracovná doba v zmysle zák. práce je 40 hodín týždenne. Ak pracovníčka nastúpi do práce o 8:00, skončí o 17:30 a priráta si prácu v sobotu od 9:00 do 12:00, odpracuje 50,5 hodín za týždeň. Zaujímalo by ma:
Či pán starosta bude nútiť aj matky od detí( prípadne samoživiteľky) k dodržiavaniu tejto neprimerane dlhej pracovnej doby, či budú mať vyššie finančné ohodnotenie( čo by nebolo zrovna úsporné opatrenie v dobe, kedy zúri kríza), aby si mohli zaplatiť prípadné opatrovateľky k deťom, či si budú môcť čerpať náhradné voľno. Nestačí mi vyjadrenie, že vedenie si s pracovníčkami vec vydiskutovalo. Zaváňa to niečím podobným, ako: nepáči sa ti, môžeš ísť pracovať inde.
Zapáčiť sa občanovi je jedna vec, ale zničiť rodinu s deťmi, kde dieťa matku takmer neuvidí, je ten najhorší zločin.( Ako všetci dobre vieme, na úradoch pracujú väčšinou ženy) Sama som občan a ak niečo potrebujem vybavovať na úrade, viem prijať úradné hodiny a zariadiť si čas. Veď na úrady nechodím 5x do týždňa.
 

 

no chcel by som vidiet tu statnu alebo samospravnu uradnicku co chodi od 8.00-17.30 do prace, v uradoch o 17.30 najdete maximalne upratovacku, na magistrate koncia o 15.00, v piatok o 12.00, a obednajsiu prestavku maju zahrnutu v pracovnom case, toto vedia uradnici len plakat kolko maju roboty, ale robit uz nevedia nic, na vsetko maju predsa lehoty, ja iniciativu Severu vitam, aj ked si stale myslim, ze mestske casti treba co najskor zrusit.
 
Hodnoť

marketing

Je neuveriteľné, čo poniektorí dokážu vymyslieť za účelom zapáčenia sa svojim voličom... Ešte zopár billboardov by to chcelo a sem tam nejaké tie sobotné akcie typu : "ZNÍŽILI SME SPRÁVNE POPLATKY NA POLOVICU". Ale veľmi by ma naozaj zaujímalo, ako je ošetrená práca zamestnancov v sobotu. Obávam sa, že nie je riešená formou príplatku, ale tým "vydiskutovaným " spôsobom, ktorý by podľa mňa mohol hraničiť s istou formou hrubého nátlaku.
 
Hodnoť

neprítomnosť zamestnanca v práci

Je správne, ak niektorí dokážu vymyslieť opatrenie, ktorými vyjdú v ústrety občanom svojim voličom...

Zamestnanci nemôžu odchádzať z práce vždy, keď to potrebujú.

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

Vidíte tam niekde návštevu Miestneho úradu mestskej časti Košice Sever ? Ja nie

(3) Zamestnávateľ m ô ž e poskytnúť zamestnancovi (ale nemusí-poznámka L.R.)
a) ďalšie pracovné voľno z dôvodov podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
b) pracovné voľno z iných dôvodov ako podľa odseku 2 s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
c) pracovné voľno na žiadosť zamestnanca s náhradou mzdy alebo bez náhrady mzdy,
d) pracovné voľno s náhradou mzdy, ktoré si zamestnanec odpracuje.

Preto obchody a služby bývajú otvorené aj mimo bežnej pracovnej doby väčšiny ľudí.
Je dobré, že sa do toho na Severe pustili aj v oblasti, kde sme na to neboli zvyknutí.
 

 

vypadol mi ods. (2)...
ale ani v ňom nenájdete návštevu Miestneho úradu mestskej časti Košice Sever.
 

 

Nerirešila som občana, ale spôsob, akým úradné hodiny rieši Sever... V článku nie je nikde napísané, že pracovníčky dostanú náhradné voľno alebo príplatok za prácu nadčas.. Len, že si to s vedením vydiskutovali... Záver z tej diskusie sa asi nikdy nedozvieme... Ale tuším, aký bol... Apropó, porovnávať obchod, ktorému ide o zisk z predaja so službami miestneho úradu je dosť divné:-)
 
Hodnoť

 

Tak starostovia do toho...kto otvori urad aj v nedelu? A navrhujem uplnu bombu - uradujte aj v noci. Ved vsetko pre obcanov. Az na to, ze dalsie institucie, ktore treba navstivit po tom, ako si niekto zaregistruje psa, prihlasi trvaly pobat alebo zmeni priezvisko, su zatvorene. Takze pekne opat v pracovny den vybavovat ostatne. Ta sobota je velmi efektivna.
 

Úrad sa má prispôsobovať občanovi

Svojho času som bol v jednom kníhkupectve vo Vrútkach. Mali otvorené od 05:30 do 14:00. Už nemajú. Prečo asi?
Úrad nám má poskytovať služby tak, ako kaderníctvo či čistiareň. Má sa prispôsobovať občanovi - klientovi. Žije z našich peňazí tak, ako z našich peňazí žijú všetci poskytovatelia služieb. Akurát my si na to musíme zvyknúť...
 

Dane

Milý p. Rovinský, úradníci sú tí, čo prví musia zaplatiť dane, ich sa nikto nepýta, jednoducho im ich stiahnú...
A k tomu knihovníctvu... Viete. vy, koľko dnes stoja knihy? Zrejme klesla kúpna sila obyvateľstva a nie je nutné mať otvorené pred 8:00... Zkúste troška empatie: Vy, ženatý s pracovníčkou MÚ KE-Sever, dve malé deti a jej pracovná doba. Ste ochotný sa obetovať kvôli občanovi a opatrovať deti, učiť sa s nimi, variť večere pokým sa vaša manželka vráti o 18:30 z práce? Nehovoriac o sobotnom varení obeda:-)) Skúste si to predstaviť... a neskrývajte sa za občana...
 

proti sociku v hlave som bezmocny

1. neviem, ako sa Vam do toho priplietli dane ...
2. viete si predstaviť, koľko ľudí si pôjde kúpiť knihu od 5:30 do 8:00? Je to len zbytočné "trávenie času" v predajni. Poobede, keď si ľudia zvyknú kupovať knihy už bolo zavreté... Je tu základná otázke - kto sa má prispôsobiť komu zákazník poskytovateľovi služby - alebo poskytovateľ služby zákazníkovi.
3. ak budem pracovať v USS (napr) na smeny, budeme sa musieť s manželkou dohodnúť, ako to všetko stihneme. Keď budem pracovať ako sprievodca v lôžkovom vozni to isté. Ak bude moja manželka letuška - budeme hľadať riešenie. Vo všetkých prípadoch platí - buď to riešenie nájdeme, alebo budeme meniť zamestnanie (prípadne manželského partnera :-) )
4. každé zamestnanie má svoje kladné stránky, výhody - ale aj nevýhody. Platí - nemôžem brať len výhody a nevýhody "nechať inému"
5. Poznámka "neskrývajte sa za občana..." od "Občanky jiskerky" mi pripadá pomerne zábavná

Prajem Vám príjemný, ničím nerušený pracovný deň
 

 

1. Písali ste, že úradníci žijú z Vašich peňazí( kradnú vám ich alebo ste mali na mysli vaše dane?) Zrejme si už nepamätáte, čo ste napísali.
2. Viem si predstaviť zisk knihovníka za predané knihy, ale neviem si predstaviť zisk pracovníčky úradu za prácu cez čas a v sobotu. A to mám dosť bujnú fantáziu:-)
3. Takže poradíme úradníčkam dať výpovede, lebo ľúbia svojich manželov a deti? Alebo zveríme deti do starostlivosti rozvedeným otcom, keďže mama v kuse pracuje?:-)) Predpokladám, že US steel dodržiava zákonník práce a vy za tie smeny máte zaslúžené voľno, čo pracovníčkam Severu zrejme nehrozí.... Keď sa zamestnávam v neretržitej prevádzke, musím rátať so zmennou prevádzkou, pochybujem, že pracovníčky pri nástupe do zamestnanie na Severe mali niečo také v zmluve...
4. V podstate sa budem opakovať... ak nastupujem na úrad s určitými znalosťami o podmienkach práce, budem predpokladať, že sa v behu nebudú zásadne meniť. Ak by som dostala, hypoteticky, zmluvu s 50,5 hodinovým pracovným časom, nepodpísala by som.
5. Reagovala som na názov vašej reakcie: Úrad sa má prispôsobovať občanovi. Áno úrad sa má prispôsobiť občanovi, ale nie na úkor iného občana, zhodou okolností úradníka. V dobe, kedy prezamestnanosť na Severe je minimálna, a tedy ani nie je zastupiteľnosť, kedy si občan-úradník vybaví svoje záležitosti na iných úradoch? Takže tak nejak som mala na mysli to Vaše skrývanie sa za občana, lebo podľa vás úradník ani nie je občan so svojimi právami.
 

proti sociku v hlave ... II.

1. Písali som, že úradníci žijú z našich (t.j. aj z Vašich) peňazí - mal som na mysli aj Vaše dane.
2. Zamestnanec (aj v kníhkupectve) dostáva mzdu. Mal by si vážiť to, ak jeho zamestnávateľ ostane na trhu poskytovateľov služieb.
3. Život prináša výzvy a treba hľadať riešenia. Život prináša zmeny a my sa im prispôsobujeme. Napríklad predavačka: nastúpila v Priore, neskôr pracovala vo Walmarku a teraz v Tescu. Buď sa prispôsobila, alebo pracuje inde (alebo je NUOZ).
4. V podstate sa opakujete - kľudne nepodpíšte :-)
5. Úrad sa má prispôsobovať občanovi. Úradník ani je občan so svojimi právami. Vážim si prácu poctivých úradníkov. Viem o čom je práca vo verejnej správe, aká je náročná.
 

Dookola

Úradníci žijú z Vašich daní? V prvom rade žijú zo svojho príjmu a tak ako vy tie dane platia.
Ak si prácu úradníkov vážite, tak potom nechápem váš súhlas s rozhodnutím ľudí, ktorí za prepážkou v živote nesedeli. Smerom k občanovi cestou zničenia iného občana? Choré...
A nejdeme tu porovnávať prácu kohokoľvek...Máte pravdu v tom, že ak sa mi nepáči, idem inde... Porozmýšlajte, kde inde by odborné sily zo Severu odišli... Máte pre nich prácu? Pri tak vysokej nezamestnanosti tie chudery ženičky budú trpieť a úradovať trebárs aj v noci... Základný môj príspevok smeroval k nezmyselnému rozhodnutiu vedenia na Severe.
 

dookola dokola

1. úradníci žijú z našich (t.j. aj z Vašich) peňazí - mal som na mysli aj Vaše dane.
2. poctivú prácu úradníkov (ako aj poctivú prácu aj iných pracovníkov si vážim.
3. rozhodnutia týkajúce sa práce iných často robia ľudia, ktorí tú prácu nerobili (minister dopravy neriadil lokomotívu) - preto ešte tie rozhodnutia nemusia byť zlé
4. podmienky práce sa niekedy menia a niekedy to nemusí byť k pohodovejšiemu stavu. Nároky sa môžu zvyšovať, čo môžu dotknutí prežívať nepriaznivo. Pri zavádzaní zmien je častým zjavom odpor.
5. v oblasti služieb je práca v sobotu, prípadne aj v nedeľu štandard. V samospráve (zatiaľ) nezvyk.
6. nepovedal by som ženám na Severe "chudery ženičky" - sú šikovné, určite to zvládnu (aj bez trpenia).
7. rozhodnutie vedenia Severu nepovažujem za nezmyselné
 
Hodnoť

 

Pripajam sa k nazoru nezmyselneho uradovania cez vikend, pretoze to uz by chcelo pracu na smeny a na to treba 2x tolko uradnikov, ktori sa budu vzajomne striedat a zastupovat. Znizovanim stavov vo verejnej sprave sa dany zamer neda dosiahnut bez toho, aby na to doplatili samotni zamestnanci. A ani priplatky by vec neriesili, zakonnik prace nepusti, takze co s odpracovanymi hodinami navyse? Alebo za tym okienkom moze sediet hocikto, na koho to slovo padne? Odbornost je tatam...urad nie je obchod. Ale asi tu niekto nepochopil vztah sluzba pre zakaznika, aj ked je to novodoby fenomen vo verejnej sprave, ibaze v tomto ponati je to absurdne.Tadial cesta nevedie.
 


Najčítanejšie na Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop