Korzár logo Korzár
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Večera so psom v reštaurácii môže stáť tisíce eur (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

- špinavy smradľavy bezdomovec s plnou peňaženkou - ako by to bolo, Aky je rozdiel , veľky vodiaci pes v reštike a mala čivava . Vodiaci, slintavy pes ma vstup povoleny skoro všade A je to v pohode . Tolerancia čo to je
 

tolerancia?

už len chýba, aby sme túto výhodu závideli majiteľom vodiacich psov...
 

 

ehm??? no veď jasné, slepí ľudia nech si sedia pekne na r... doma, dofrasa! no, fuj, naschvál si zaobstarávajú vodiace psiská, aby mohli otravovať slušných občanov... hanba im!
 
Hodnoť

Mestská polícia

keby si M.Polícia robila svoju prácu, neboli by po sídliskách ale aj v centre mesta hormady ***** ako z kráv, ale keďže som ich už nevidel asi mesiac, možno vykapali... čo tak niekedy prísť kuknuť na sídlisko? alebo sa Vám pešo nechce????!!! zašívať sa medzi poštou a obchodom kde nevidí kamera..? ešte ste nezabudli kde tečie Laborec? alebo kde je Sninský most?... makajte, lebo si vyberiete telku, ktorá Vám príde dvihnúť mandle..
 
Hodnoť

Je to choré.

Mám pocit, že zatiaľ čo ostatné krajiny napredujú, Slovensko sa v psíčkarskej otázke vracia do minulosti. Veď pes už dávno nie je to zviera, čo je priviazané reťazou o búdu a živí sa pomyjami. Mám malého psa, v reštaurácii som s ním bola nespočetne veľa krát, nikdy sme nemali problém. Samozrejme, že psa si neposadím ku stolu. Stále je to zvieratko, tak ostáva sedieť na zemi. A aj tak mi príde trošičku scestné uvažovať nad tým, že či po psovi nedajbože neostane na zemi mláka. Veď do reštaurácii chodia ľudia so psami vychovanými a čistotnými, nikto si do nej nevezme Dunča z ulice.
A keď už porovnávame, malé deti ( 2-10 rokov) vedia škody narobiť určite viac ako psík pod stolom. Neviem ako vám, ale mne osobne vadí prekrikovanie sa rodinky cez polku podniku, rev malých detí lebo jeho súrodenec dostal žlté lízatko a on zelené a podobné časté výjavy v podnikoch. Malo by sa zakázať chodiť do reštaurácie so psom? Tak potom aj deťom do veku 10 rokov.
 
Hodnoť

 

Preboha, toto je článok písaný za komančov? :D
Pani redaktorka by sa mohla zobudiť konečne, máme predsa petfriendly reštaurácie, a nie, psy nesedia za stolom, ale pekne ležia pod ním, a je to absolútne normálna vec a nikto sa neobzerá, nikto z toho nie je prekvapený, ako sa uvádza v článku, do reštaurácie, kde ma so psami nepustia, nechodím. Boli ste na dogfóre niekedy? Je tam o tom úplne samostatná téma, ktoré reštaurácie sú popredu a so psami problém nemajú!!
 

zobudiť by si sa mohla ty

jedna vec sú reštaurácie dog friendly, a inou kategóriu sú tie ostatné. a práve o to ide, že do tých ostatných pes podľa zákona nemôže!!!! tak pozor na to, čo čítaš...
 
Hodnoť

Sa preberte!!!

Ako píše Iwka, pes má zo zákona zákaz vstupu tam, kde sú voľne ložené potraviny (napr. zo predajne potravín, presnejšie samoobsluhy, pokiaľ je medzi psom a potravinami pult, teda niečo, kam sa nedostane, je to v zásade OK). V reštaurácii je takýmto priestorom kuchyňa. Pes do tej kuchyne samozrejme nejde.
Vodiaci pes má vstup takmer všade. V kultúrnej krajine (ktorou Slovensko nie je a pri takýchto výmlatkoch ani dlho nebude) nielen vodiaci, ale aj asistenčný. To u nás je patričný zákon tak postavený, že človek s asistenčným psom vlastne nesmie ani na ulicu, lebo, žiaľ, neplatí naňho zákonná podmienka "mať psa za každej situácie plne pod kontrolou".
Saseta: za socializmu bolo normálne chodiť so psom na voľno, a keďže pipenkovstvo sa nenosilo, bolo menej nezvládnutých pidipsov (najčastejší hryzavci). Dnes ak chcem psa na voľno vybehať, to sa teda nahľadám! A miestne samosprávy sa predháňajú v obmedzovaní nad rámec zákona.
V kultúrnych krajinách je normálne ísť so psom aj do reštaurácie, aj napr. na úrad (a nie ako som si všimol v Čunove veeeľkýýý pozemok miestneho úradu s oooobrovskou tabuľou Zákaz vstupu so psom... keď tak nad tým uvažujem, postavte tam ešte nejakého mestského poliša, čo ledva zmaturoval, a pri prvom pokuse slepca niečo vybaviť vetrím silný konflikt, lebo bude výprd radných pánov radiť nad zákon). Osobne chodím zásadne LEN do reštaurácií, kde je vstup so psom povolený (a to aj ak som bez psa).
Okrem toho, ten pes je podľa všetkého zdravší, ako polovica okolitých ľudí... môj určite...
Na východe by sa mali zmieriť s príchodom civilizácie :D
 

ach jaj

práve o to ide, ako píšeš, že pes bol v lepšom stave, ako polovica okolitých, no napriek tomu z toho všetkého vyplýva, že ak by sa na to pozreli hygienici, reštika by platila. treba poriešiť legislatívu. pre mnohých je pes v podniku normálka, no naše obmedzené zákony na niečo také ešte ani nepomysleli.. to je problém. ľudia vždy nadávali a aj budú, ale podľa mňa treba ísť dopredu a nejak to - čo ja viem - zlegalizovať :)
 

 

Oni to riešia asi tak, že žiadajú od hygienikov výnimku (tam je šanca tak 50:50, že ju dostanú), alebo celý podnik určia ako priestor na obsluhu zrakovo postihnutých v sprievode vodiaceho psa.
Zákon nemyslí ani na to, že existujú napr. aj asistenční psi, prípadne že by canisterapeutický pes mohol robiť aj trvalý doprovod. Napr. vyžaduje, hrubo povedané, úplnú kontrolu nad psom - podľa toho by vlastne človek, ktorý potrebuje asistenčného psa, ho ani nemohol mať, lebo má nejakým fyzickým postihnutím 100 % kontrolu znemožnenú.
Neviem, odkiaľ sa berie ten mýtus dosiahnuteľnosti 100 % poslušnosti. Aj to zviera má vlastný rozum, ktorý občas neváha použiť... je celkom OK, aby za to, čo do 100 % chýba, majiteľ niesol zodpovednosť (on ju de facto aj má), ale myslieť si, že niečo také je reálne, je vyložene choré (ten, čo to formuloval, asi nemal nie že psa, ale ani morča... alebo potomka...). Na mne ako majiteľovi je pokiaľ možno zabrániť následkom.
 
Hodnoť

Ešte k tým údajným stanoviskám psíčkárov

... tí budú buď vymyslení, alebo to budú rovnako "kvalitní" kynológovia, ako autorka žurnalistka ;)
Po prvé, ten vychovaný pes. To je teda divne vychovaní. Moja šelma aj v prostredí hlučnom a chaotickom (MHD) zalezie pod sedadlo a zaľahne. Vstane až keď vstanem ja. Hovorí slečne niečo pojem odloženie? A videla niekedy skúšobný poriadok pre canisterapeutických psov, čo vie pes (poznám dobermanku s týmito skúškami) s kamenným ksichtom ignorovať? Len pre info, moja psica sa zapichne pod sedadlo a tam leží, občas si upije s misky s vodou (čo v slušných reštauráciách pes automaticky vyfasuje) a ak sa jej niečo chce - no tak sa vypýta. Ak jej dovolím, občas si od niekoho kúsok vezme (mnou schválený), a ak od vedľalších stolov psicu obdivujú, tak ju idem predstaviť, ona je rada hviezda :)
Ondrejko je tiež divný patrón. Sú to jeho psi, takže ich zdravotný a hygienický stav má, chalan, plne vo svojich rukách. Takže ak mu nepripadajú dostatočne hygienickí, je to jeho chyba a mal by s tým niečo urobiť (inak to tiež hraničí s porušením zákona). Ja nemám problém dostať riadnu pusu od mojej psice, v podstate by mi mohla aj do postele (nechodí, nechce, hicuje jej - je to severanka)... Pokiaľ si nepripadá dostatočne dominantne, ak mu pes leží v posteli, tak tá dominancia je o tom, že ak superalfa zavelí, svorka z postele zmizne... nie o tom, že sa nemôžu spolu so superalfou vyvaľovať, čistiť, oddychovať... osobne mám pocit, že ak Ondrík nie je autorská fikcia, tak má psa vymknutého na dvore, bez kontaktu so svorkou, a podľa toho vyzerá aj ich vzťah, vrátane ochoty poslúchať.
No a Dominika má holt slabú predstavivosť. Čo ma ale v prostredí s hentakými názoríkmi neprekvapuje. Aj ten pračlovek asi bral psa viac ako partnera...
 

 

"vychovaný" samozrejme y, nie i ;)
 
Hodnoť

 

ach jaj, čo čakáme od "ľudí", ktorí si nevážia ani samých seba, ani zamestnancov, ani ostatné ľudské tvory? že si budú vážiť "prašivé psisko"? kde si môžu dokázať svoju "dôležitosť", tam si ju dokazovať budú... Slovensko jednoznačne potrebuje osvetu...
 
Hodnoť

 

som psíčkar a zásadne nechodím do reštaurácie kde ma nepustia zo psom, dám zarobiť tým, ktorý s mojím psom nemajú problém. Mám malého vychovaného psa, vždy pred vstupom do reštiky ho dám do kabelky a opýtam sa obsluhy či môžem aj s malým, a ešte nikdy sa nestalo aby im na ňom niečo vadilo. Zalezie do kabelky a chrápe, nikto o ňom nevie.
Keď idem večer do mesta, posedieť s priateľmi, alebo do obchoďáku na chvíľku, tak ho vždy beriem zo sebou. Ten pes je sám doma 9 hodín denne, kým som ja v robote, tak prečo by mal ostávať aj večer sám? Vy tiež máte dieťa cez deň v škôlke, v škole....a večer ide s vami či do reštaurácie, obchodu........ A nenecháte ho samé doma, tak prečo by sme to mali robiť psom?! Nieje to už len zviera priviazané na metrovej reťazi na dedine, ktorý žerie pomije..... tie časy sú dávno preč! Môj pes sa pripravuje na zloženie skúšok Canisterapie, potrebuje byť medzi ľuďmi, miluje ľudí a mám ho na to aby bol somnou a ja s ním..... a nie aby mi ležal len doma na gauči a nič z neho..... Môj pes je jednoznačne čistejší a zdravší ako rómovia, bezdomovci a im podobný.... pravidelne ho odčervujem, očkujem, chodí na veterinárne prehliadky, žerie kvalitné granule.....a je určite oveľa vychovanejší ako niektoré 8 ročné decko!!!!!
 

OMG

PES nie je clovek a nikdy nebude. Zapamataj si to a uz to konecne pochop. PES nie je dieta. Je mi luto zakomplexovanych jedincov, ktori maju psa ako nahradu za dieta.
 
Hodnoť

Zvieratá

nedá mi ako bývalému ošetrovateľovi v zoo reagovať

pes, je zviera, zodpovedá zaň majiteľ v každom prípade ( aj keď u nás vôbec - viď očúrané výťahy, schodiská, ulice )
je pravdou, že mesto nevyčlenilo, takmer nič pre psou, nádoby, koše, miesta žiadne služby ( sotva odvážajú niekedy koše )
psa často nesledujete, čo robí, ak zájde za múr, čo a kam strká, čo zoberie do papule, často "neidentifikovatelné" ale lákavé, nevravte, že odčervujete od parazitov každý týždeň, lebo ak pes potom príde do kontaktu s deckom, tanierom, x y z vecou, ktorú potom použije človek a to aj v reštaurácii, dokáže s kontaktom s touto vecou nachytať parazity a baktérie...nevravte, že nie lebo viete, že ano. Ak nesúhlasíte, pokojne dajte jesť vášmu dieťaťu z toho istého taniera ako psovi a usmievajte sa...
 

 

Ja sa napr. nadlábnem spolu so psicou z jedného taniera celkom pokojne, a áno, usmievam sa. Použil som to na zbavenie sa nepohodlnej obdivovateľky, na jej smolu silne antizvieracej. Dali sme si so psicou tatarák. Ja hovädzí, psia slečna kurací.
Odčervovačku má práve "za trest" za takéto "nepovolené dlabance" (aj keď vďaka časovému odstupu si to v hlavičke nespojí, ale náhle nasratého alfu - čo príde okamžite - si zrejme spojí :D v tomto je pes chápavejší aj ako 3-4ročné decko). Ale nevadí: pes ako mäsožravec je akosi evolučne prispôsobený sa s väčšinou parazitov vo väčšine situácií nejako vyrovnať, pH jeho žalúdočnej šťavy tomu zodpovedá (1, u človeka medzi 3-4), takže pokiaľ je zdravý, nejaká salmonela, z ktorej človek serie 3 dni, len zúfalo zapiští.
Nejako menej mi vadí utierať tyčku po svojom psovi ako si len predstaviť že by som mal utierať podobnú splodinu nejakého násťročného puberťáka.
Hociktorý alergológ ti potvrdí, že spolužitie so zvieraťom je celkom dobrou prevenciou voči alergiám. Totiž "izolacionizmus" a podobné "sterilizačné manévre" sú kontraproduktívne. Ostatne, psia ústna mikroflóra obsahuje len asi 300 druhov mikroorganizmov, ľudská 600... neviem čo je horšie :D a pokojne by som nechal psicu so mnou aj v posteli (ako canisterapeutka by to mala zvládať), ale slečna nechce: je to severanka, hicuje jej...
 
Hodnoť

Slovensko neskutocne pozadu!!

Mam psika ktoreho som dostala v prahe a rok som tam s nim aj zila a nebol problem kdekolvek so psikom prist..ani v jednej restike v prahe a to som ich presla s mojim havinom dost nemali ziadnu poznamku ...a to moj je este male plemeno ale uplne v pohode si tam chodili napr.ako s bernskym salasnickym psom ,nemeckym ovciakom,readgebackom bolo to uplne normalne pre kazdeho ...
na slovenku by mali konecne prehodnotit zakony ktorymi pekne zaostavame za vyspelymi krajinami ,pani stazovatelka sa od svjho bydliska asi viac ako 100 km nepohla preto nemoze mat ani prehlad ako to funguje niekde inde...ludia ktori chodia so svojimi psikmi do restik ,maju psikov vychovanych sedia si poslusne na mieste a este sa nestalo aby moj dospely pes nechal v restike mlacku!!!alebo nieco ine...je ockovany a 100 percentne ovela zdravsi ako plovicka spoluobcanov!!!!nehovoriac o tom ze ked su male deti v restikach tak lozia po zemi potom po boxoch ,spinavymi rukami chytaju vsetko co im pride pod ruku...nicia vela veci a potrebu kedze su male si vykonaju v podniku rovno do plienky a samozrejme to aj citit.. nehovorim o kriku ktory robia!!nechcem tym povedat ze teraz maju zakazat detom chodit do restik ,ludia to toleruju pretoze su to mali ludia ale automaticky ked pridete na vychode so psom do restiky tak su problemy na par vynimiek!!!Takze Slovensko by sa malo prebrat ,pes v byte a v dome je clenom rodiny!!!!
 


Najčítanejšie na Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop