Korzár logo Korzár
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zajtra si zvolíme primátorov, starostov a poslancov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Predvolebná kalkulačka

Kto ešte nie je rozhodnutý koho voliť alebo chce si svojich favoritov otestovať, pre toho je tu novinka - predvolebná kalkulačka http://sk.kohovolit.eu/sk/kosi...
Je to moderná internetová pomôcka pre voliča, aby volil zodpovedne bez toho, že by musel poznať kandidátov, mal naštudované ich volebné programy, alebo sa obzvlášť zaujímal o politiku. Zároveň pomôže uspieť vo voľbách najmä novým, neznámym kandidátom, ak vnímajú a zdieľajú problémy občanov.
Použitie je jednoduché. Volič - respondent absolvuje test, v ktorom odpovie na starostlivo vybraté dôležité otázky zo života mesta a samosprávy. Za pár minút získa rebríček kandidátov, zoradených podľa názorovej zhody. V rebríčku budú len tí z nich, ktorí odovzdali vyplnený dotazník. Snahou spracovávateľov bolo osloviť čo najviac kandidátov, u ktorých sú dostupné elektronické adresy. Vypovedaciu hodnotu má už aj samotná ochota kandidátov zúčastniť sa a konfrontovať svoje názory s voličmi. V Košiciach sa zapojili traja kandidáti na primátora a asi 50 kandidátov na poslancov mestského zastupiteľstva, zväčša nezávislých. Test už stihlo absolvovať vyše 1500 Košičanov a dnes a v deň volieb možno očakávať zaťažkávaciu skúšku.
Dostupnosť kalkulačky na internete umožní hocikomu kedykoľvek skontrolovať budúce hlasovania zvolených zástupcov a usvedčiť ich z prípadnej zmeny názoru.
 

Kalkulačka

môže byť fajn,ale ja si myslím,že každý by sa mal rozhodnúť podľa svojho úsudku a podľa toho ísť zajtra k volebným urnám a dať hlas svojmu kandidátovi.
 

Úsudok respondenta

je už obsiahnutý v otázkach. Ale nikde nepíšem, že volič nemôže výsledok testu korigovať aj podľa iných vplyvov.
V iných diskusiách ste sa košičan12 vyprofilovali, že pre Vás sú prvoradé mená. Možno preto sa obávate uskutočniť test. Ak ste ho predsa absolvovali a nevyšli Vám želané mená, chyba môže byť mimo kalkulačky. V takom prípade kalkulačka vypovedá len o tom, že s inými kandidátmi mate bližšiu názorovú zhodu. Uzáver je na Vás. Komu táto skúška pravdy vyjde, nemá vo voľbách čo váhať. Komu nie, nech analyzuje.
 

Test

som neabsolvoval a ani nemám strach,že by mi niečo iné vyšlo než čo chcem voliť.Ja aspoň sa priznám koho chcem Vy to doteraz tajíte a odvolávate sa na nejakú kalkulačku... Čítal som aj iné Vaše príspevky a nikto Vám nesedí,len o Kažimirovi nepíšete ale možno ani on nieje Váš favorit možno by ste tam mal kandidovať Vy. Nie mená sú pre mňa prvoradé ale to čo chce niekto pre naše mesto urobiť.Všetci okrem môjho kandidáta majú silné reči o tom ako zatočia s obyvateľmi L9 a to si dávajú ako prioritu.Môj kandidát dáva ako prioritu zdravšie Košice,viac športového vyžitia a samozrejme,že chce riešiť aj L9 ale nie tak radikálne ako to píšu iný lebo takto sa to nedá.
 

Slabinou Vášho kandidáta

je, že sa o Košice začal zaujímať až po dosadení za kandidáta na primátora. Vychádzam z jeho (ne-)odpovede na moju otázku, čo urobil pre Košice ako občan, pred vstupom do politiky. Dlhodobú občiansku angažovanosť vo verejných veciach a zdravý lokálpatriotizmus považujem za nevyhnutné kvalifikačné kritérium na túto funkciu. Od Knapíka sme to nevyžadovali, a dnes ho kritizuje kadekto. Z odpovedí pána Rašiho na verejnej diskusii v Bielom dome bolo cítiť, že problémy Košíc ešte len objavuje. Nežil s nimi, asi sa ho veľmi nedotýkali. Luník IX. potrebuje triezvy pohľad: nemožno ho ako kardinálny problém ignorovať, ale nie je reálne ani jeho zbúranie. Či mám svojho kandidáta a koho? Spýtajte sa po voľbách, rešpektujem moratórium.
 

 

A čo urobil pre Košice po vstupe do politiky? Zrušil nám vojenskú nemocnicu, ktorá bola považovaná za jednu z najlepších.
Mám vyskúšaný "Názorový test" a potvrdil mi mnou zvolené poradie kandidátov. Myslím, že sa oplatí si ho vyskúšať, človek má takto možnosť porovnať svoje názory s názormi kandidátov (ak samozrejme odpovedali pravdivo) a overiť si správnosť svojej voľby. Ale určite nám tento test poskytne aj možnosť následnej konfrontácie so skutočnými činmi víťaza.
 

 

Podla Vasho nazoru by bolo najlepsie, keby ziaden Kosican nebol vo velkej politike, lebo ak tam niekto je, tak sa na neho vytiahnu len negativa, a nepovie sa nic z toho, co bolo pozitivne. Len je dolezite povedat, ze ked v Bratislave nebudu Kosicania, alebo vychodniari, tak to potom bude rozhodovanie o nas bez nas, a potom tu necakajte, ze sa tu budu stavat cesty alebo tu budu chodit novi investori. Investori tu kvoli neschopnosti sucasneho primatora nechodili a ak tu nahodou budeme mat "nezavisleho" Kazimira, tak tu ani chodit dalej nebudu, ak nebudu mat z Bratislavy poskytnutu podporu pre ich investicie
 

 

Nejako si na tie pozitíva nespomínam. Mohli by ste nejaké vymenovať?
 

A ešte niečo:

Skôr mám pocit, že keď sa východniar dostane do "veľkej" politiky, tak razom zabudne, z ktorého hniezda vyletel.
 

 

Je jednoduche povedat, ako radikalne sa Lunik IX vyriesi, ale takych reci tu uz bolo vela aj predtym, a LUnik IX je stale tu, takze Kazimirove bu-bu-bu povazujem za cisty populizmus, rovnako ako jeho neustale preferovanie pojmov "nezavisly", "ine kosice", "zmena". Jedine, s cim sa pri Kazimirovi da suhlasit, ze zmena je po Knapikovi (o ktorom kazdy sudny clovek povie, ze je nevyrazny a neschopny, a ktory svojou neschopnostou je brzdou rozvoja nasho mesta) urcite potrebna, ale Kazimir tuto zmenu nepredstavuje. Len reci "nezavisleho" Kazimira problemy tohto mesta urcite nevyriesia.
 

 

Problem je, ze z Rasiho tu nic nevyrasi. Je to len dosadeny pajac s vynikajucou schopnostou oblbnut obrovske mnozstvo ludi po vzore svojho sefa.
 

??? Slovenské Nové Mesto

Sme stále v niečom výnimoční.
Terajšia samospráva nepovolila využitie kultúrneho domu na stretnutie kandidátov na starostov a poslancov na ich predstavenie,prezentáciu volebných programov a vzájomné otázky a odpovede.
Neumožnili, vložiť volebné materiály "do zasklenej" úradnej tabule.(Odôvodnenie, aby ju nerozbili.)Kandidáti nemohli prezentovať svoje programy, osloviť voličov, ani miestnym rozhlasom.
Terajšia samospráva odmietla(?), na záver volebného obdobia "skladať účty" zo svojej činnosti za uplynulé 4 roky?!
Do dnešného dňa zasadla volebná komisia iba raz a to pri menovaní predsedu a podpredsedu, s tým, že predseda zvolá ďalšie zasadnutia. Dodnes volebná komisia nezložila sľub . Noví členovia neboli poučení o svojich povinnostiach.
Do dnešného dňa , do tejto chvíle im nebolo oznámené, ani kedy sa majú do volebnej miestnosti dostaviť a či sa vôbec majú dostaviť.
Predseda vol. komisie zamestnankyňa obecného úradu, asi chce zabezpečiť voľby sama? Takto ostatným členom komisie neostáva iné, iba dnes osobne , si zisťovať , informácie týkajúce sa zajtrajších volieb.
 

Sídlisko Ťahanovce

Tie prešľapy demokracie pri voľbách sú aj inde. Napríklad košické sídlisko Ťahanovce. Vedenie mestskej časti včera jednoducho vyplo internetovú stránku sídliska s výhovorkou, že je volebné moratórium. To už mohli vypnúť aj verejné osvetlenie (aby sme nevideli nezahalených kandidátov na bilbordoch – aspoň by sa finančne šetrilo) alebo zavrieť miestny úrad (aby sa s kandidátmi už nik nemohol stretnúť). Pravým dôvodom je však internetová diskusia, ktorá kandidátom dohliadajúcim na sídliskový web veľmi nevonia. Na sídlisku totiž ešte stále rezonuje pokus o predaj mestského lesa v susedstve, do ktorého boli zapletení viacerí terajší kandidáti na poslancov, starostu aj primátora. A kedy, keď nie pred voľbami, chcú ľudia legitímne ich mená a názory poznať?
Reagujúc na viaceré žiadosti pripravil som prehľad terajších poslancov a súčasne kandidátov za volebný obvod sídl. Ťahanovce, ktorí hlasovali v prospech predaja lesa. Rešpektujem predvolebné moratórium a nasledujúci prehľad predkladám len ako informáciu pre voličov:

4 hlasovania na mestských zastupiteľstvách: 26.2.2009 Predaj lesa Fordingtonu (nepodpísaný), 31.3.2009 Predaj Fordinu, 27.4.2010 Petícia za záchranu lesa – vzatie na vedomie, 1.6.2010 Zrušenie predaja
Betuš, Petrvalský a Figeľ – všetky hlasovania ZA
Naď – posledné dve hlasovania ZA (predtým nebol poslancom MZ)

Hlasovanie o petícii na 21. rokovaní miestneho zastupiteľstva 24.2.2010 na sídl. Ťahanovce: návrh znel odmietnuť predaj lesa.
Korda, Bozogáňová, Harangozóová, Dudič, Naď, Šimko, Ambrušová – PROTI
Petrvalský – zdržal sa.
 

 

Petrvalský bol iniciátorom a potom aj jeho ovečky na sídlisku museli hlasovať ako on. Stále si myslí, že les treba predať.
 
Hodnoť

Zajtra si zvolime

skorumpovanych zlodejov,po moci baziacich ludi bez chrbtovej kosti a prospecharov.
 

 

Verím, že kandiduješ...
 
Hodnoť

Zajtra volíme..

Zajtra volíme, ale vieme o čom rozhoduje v obci samospráva ?
Teda porozmýšľame dobre, veď podľa zákona o obecnom zriadení č. 369/1990 Z.z. v platnom znení podľa ust. § 11 ods. 4....

(4) Obecné zastupiteľstvo rozhoduje o základných otázkach života obce, najmä je mu vyhradené
a) určovať zásady hospodárenia a nakladania s majetkom obce a s majetkom štátu, ktorý užíva, schvaľovať najdôležitejšie úkony týkajúce sa tohto majetku a kontrolovať hospodárenie s ním,
b) schvaľovať rozpočet obce a jeho zmeny, kontrolovať jeho čerpanie a schvaľovať záverečný účet obce, schvaľovať emisiu komunálnych dlhopisov, schvaľovať zmluvu uzavretú podľa § 20 ods. 1, rozhodovať o prijatí úveru alebo pôžičky, o prevzatí záruky za poskytnutie návratnej finančnej výpomoci zo štátneho rozpočtu; v rozsahu určenom zastupiteľstvom môže zmeny rozpočtu vykonávať starosta,
c) schvaľovať územný plán obce alebo jej časti a koncepcie rozvoja jednotlivých oblastí života obce,
d) rozhodovať o zavedení a zrušení miestnej dane a ukladať miestny poplatok, 5a)
e) určovať náležitosti miestnej dane alebo miestneho poplatku a verejnej dávky a rozhodovať o prijatí úveru alebo pôžičky,
f) vyhlasovať miestne referendum o najdôležitejších otázkach života a rozvoja obce a zvolávať zhromaždenie obyvateľov obce,
g) uznášať sa na nariadeniach,
h) schvaľovať dohody o medzinárodnej spolupráci a členstvo obce v medzinárodnom združení podľa § 21 ods. 1,
i) určiť plat starostu podľa osobitného zákona11) a určiť najneskôr 90 dní pred voľbami na celé funkčné obdobie rozsah výkonu funkcie starostu; zmeniť počas funkčného obdobia na návrh starostu rozsah výkonu jeho funkcie,
j) voliť a odvolávať hlavného kontrolóra obce (ďalej len "hlavný kontrolór"), určiť rozsah výkonu funkcie hlavného kontrolóra a jeho plat, schvaľovať odmenu hlavnému kontrolórovi,
k) schvaľovať štatút obce, rokovací poriadok obecného zastupiteľstva a zásady odmeňovania poslancov,
l) zriaďovať, zrušovať a kontrolovať rozpočtové a príspevkové organizácie obce a na návrh starostu vymenúvať a odvolávať ich vedúcich (riaditeľov), zakladať a zrušovať obchodné spoločnosti a iné právnické osoby a schvaľovať zástupcov obce do ich štatutárnych a kontrolných orgánov, ako aj schvaľovať majetkovú účasť obce v právnickej osobe,
m) schvaľovať združovanie obecných prostriedkov a činností a účasť v združeniach, ako aj zriadenie spoločného regionálneho alebo záujmového fondu,
n) zriaďovať a zrušovať orgány potrebné na samosprávu obce a určovať náplň ich práce,
o) udeľovať čestné občianstvo obce, obecné vyznamenania a ceny,
p) ustanoviť erb obce, vlajku obce, pečať obce, prípadne znelku obce.

Starosta obce ak má okolo seba schopných poslancov, tam vie vykonať viac aj pre občanov. Kde sú mu poslanci "zaviazaní" tam väčšinou hraje iba na seba...
 

 

a po r. beztrestne porušovať zákon
 
Hodnoť

Ako sa orientovať ?

Ak nemáte bližšie informácie o kandidátovi, prečítajte si pozornejšie jeho predvolebné materiály.
Roky si ich odkladám a potom ich každé 4 roky porovnávam ... čo myslíte, čo som zistila po 16 rokoch ?
Ak niekto vo svojich cieľoch píše:
"... budem podporovať...",
"... skvalitním ...",
"... tvorivo pristúpim...",
nezaväzuje sa k ničomu konkrétnemu. Čo sa tu vlastne dá po 4 rokoch hodnotiť a kontrolovať ? No nič. Ako sa dá potom pomerať, koľko podporoval, nakoľko skvalitnil, či tvorivo pristúpil ? No nijako.

Vrchol ale je, ak kandidát napíše, že "chcem dosiahnuť ..." , alebo "chcem obnoviť...". Ak to naviac píše človek, ktorý je už mnoho rokov vo funkcii starostu, v ktorej to "chcem" mohol premeniť na "dokážem", dokazuje iba jedno : pravdepodobne sa spolieha, že ľudia medzi riadkami fráz nedokážu prečítať holú realitu.
Myslím, že sa mýli.
 
Hodnoť

 

demokracia bez záujmov občanov sa pomaly ale isto stáva iba úbohou volebnou mašinériou a do spoločnosti sa znovu vracia apatia, dezilúzia z komunálnej politiky, z politiky predstaviteľov tej ktorej strany ....komunálnej demokracii škodia politické strany a faktom je, že vjednotlivých zastupiteľstvách nesedia priami zástupcovia občanov, ale predovšetkým zástupcovia politických strán, pre ktorých sú občania až na druhom mieste....a som presvedčený a dávam to aj všetkým na vedomie, nevoľte ľudí ,ktorí nemajú inú kvalitu ako stranícku knižku,pretože oni nie sú nositeľmi a zárukou kvalitne fungujúcej samosprávy.....a potom, teraz je také znehodnotené rozmýšľanie, ktoré sa obmedzuje iba na biznis a v komunálnej politike zvlášť.....
 

1 2 >

Najčítanejšie na Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop