Korzár logo Korzár
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Biobazény postavili v lese, zistili, že im vadia stromy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Proste bordel na slovensky sposob. Hlavne ze sa paska strihala par dni pred volbami a vlastne o nic ine ani neslo...
 

tak vies ze kampan

sa najlepsie robi za erarne...
 
Hodnoť

 

zaujimave....hlavne ta cena za m2 umelej travy, to je riadna palka...
 

Tá cena by bola diametrálne odlišná,

keby ju platili tí, čo rozhodovali, z vlastného vrecka. Čo už, z cudzieho krv netečie. A stromy? My sa tuším nezbavíme socialistického stavebníctva, kde bolo zásadou vytvoriť planinu, postaviť čokoľvek a potom 20 rokov čakať, kým malé stromčeky vyrastú.
 

 

Nojo, za tu cenu by som im ja chodil 3x denne zalievat prirodny travnik hoci aj nasledujucich 15 rokov...
 
Hodnoť

 

Tie stromy určite nie je nutné vyrezať. Plaváreň môže byť pokojne aj na kraji lesa.
Jedna taká je v ČR pod Krkonošami. Postavili ju už v r. 1935 a nedávno zrekonštruovali. Každý si tam nájde to svoje - dá sa ležať na slnku na tráve alebo schovať sa do chládku pod vysoké ihličnaté stromy:
http://www.lesniplovarna.cz/
 

 

Ale no. Ved si cital, ze pel zo stromov by padal do vody a v jeseni aj listy. Naco zivu prirodu, ked je biobazen?
 

 

ale na tie stromy si už niekto urobil zalusk.len tak mimochodom Andrea a ty skym bankuješ?
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

Poviem to teda ešte raz a bez nadávok,

Slováci si nezaslúžia takú krajinu ako je Slovensko. Ostané je samé ******
 
Hodnoť

To je na zaplakanie !

Snina, ktorá je obkolesená krásnou prírodou sa stava výstrahou, kde sa budu chodiť ľudia pozerať ako sa nemá príroda zničiť.
 
Hodnoť

To je ale

banda slovenských "podnikateľov", pažravých úbožiakov a hlupákov!!!
 
Hodnoť

kontakt

ak mate nejake otazky na biobazeny v RO Rybniky, mozet sa obratit na tuto adresu: krajnik_peter@mail.t-com.sk (ja som sa obratil a prisla mi aj odpoved :)
 
Hodnoť

rusnaci robia biznis

a po nich potopa, prečo nie? veď dnes sa aj vraždi a to su len stromy!!
 

daj

daj nejake mena rusnakov, čo to robia, a ak nemas, tak drž hubu. Si zisti, ake je zloženie vedenia mesta Sniny, pnaku.
 
Hodnoť

 

Boze to su dementi.
 
Hodnoť

Postaviť bazény na poli?

Sninské rybníky poznám. Ako viem, mesto postavilo nové bazény na mieste starých nevyužívaných chátrajúcich bazénov. Je to určite lepšie, ako kvôli tomu zaberať ďalšiu úrodnú pôdu polí.
Tiež predpokladám, že mesto ani nie je vlastníkom dostatočne veľkej súvislej plochy ornej pôdy. Kým by sa vysporiadalo vlastníctvo k pozemkom poľnohospodárskeho pôdneho fondu, ktoré je väčšinou evidované k rozdrobeným parcelám registra E (bývalé políčka pred kolektivizáciou), ubehlo by možno ďalších desať rokov.
Takže tá kritika pani Kornajovej je v tomto ohľade neopodstatnená, krátkozraká.
Pani Kornajovej tiež nič nehovorí pojem EUTROFIZÁCIA, pretože do úvahy berie iba to, že opad by priamo vadil len kúpajúcim sa návštevíkom bazénov. Eutrofizácia je proces, ktorý môže nepriaznivo ovplyvniť mikroflóru bazénov. Pani Kornajová by sa určite nerada kúpala vo vode zapáchajúcej vďaka rozkladu organických zvyškov a plnej zdraviu škodlivých siníc. Eutrofizácia sa úplne nedá eliminovať. Ale predpokladám, že práve eutrofizácia bol jeden z hlavných dôvodov, prečo mesto pristupuje k výrubu. Tá sa už výrazne obmedzí, ak sa v bezprostrednej blízkosti bazénov nebudú vyskytovať opadavé dreviny (ihličnany až tak nevadia). Výrub takýchto drevín je určite lacnejší a ekologickejší ako vykonávanie ďalších opatrení na zabránenie resp. zníženie eutrofizácie.
208 stromov? Pokiaľ by to bolo 100 percent všetkých tam rastúcich stromov, tak to by bola veľká rana. Ale na to množstvo stromov, ktoré tam rastie, pokiaľ sa výrub urobí rozumne, nie na súvislej ploche ale pomiestne, 208 stromov nie je až tak veľa. Ba naopak. Ak sa sadovnícky dotvorí napr. výsadbou skupín krov resp. drevín nižšieho vzrastu, môže to tej ploche porastenej lesíkom (ktorý predpokladám nie je evidovaný na katastri ako lesný pozemok) vnútri areálu rybníkov prospieť. Tá plocha potom bude po dendrologickej stránke pestrejšia, zaujímavejšia a tým pádom i krajšia. A pritom vôbec nemusí stratiť na hodnote aj z iných napr. biologických či ekologických aspektov. Navyše tie novovysadené dreviny určite vyrastú skôr, ako by sa vysporiadali pozemky na ornej pôde.
A čo sa týka umelého trávnika? Aj mne je milší prírodný. Ale predpokladám, že existuje nejaký dôvod, prečo mesto pristúpilo na túto alternatívu, že ho tam nepoložiki len z akéhosi rozmaru. Čo keby ste sa, pani Kronajová, na tie dôvody najprv spýtala a až potom, ak sa Vám nebudú zdať dostatočné, skritizovala v novinách? Ináč, sám som na tie dôvody zvedavý.

Ak bude výrub realizovaný tak, ako som opísal, tak potom podľa mňa realizáciou tejto stavby sa mesto "pochlapilo". Prajem im, aby s prevádzkou bazénov nemalo žiadne problémy.
 

reakcia

Vážený pane.
Ja by som si nedovolila publikovať vlastné dojmy. O fakty od architekta som požiadala hovorkyňu mestského úradu. Takto komunikujeme s mestom, viete? Poslala som jej svoje otázky na architekta, žiadala vysvetlenie, prečo sa rozhodol pre umelý trávnik a podobne. V článku je úplne všetko, čo mi cez ňu odpovedal. Paradoxne, nikto mi ani nepovedal kto vlastne tú oddychovú časť projektoval. Biotechnológiu robil pán Doležal, zostatok viem, že Projektink...ale osobu architekta mi neuviedli.
K tomu, čo tu píšete o stromoch... Myslím, že si treba položiť otázku, či ak už je "po vojne" ,(teda stavba je hotová), je zodpovedné písať tu o opodstatnenosti výrubu kvôli tomu, že stromy v blízkosti biotopu "čosi "produkujú. Toto malo byť zhodnotené ešte pred tým než sa mesto rozhodlo pre tento biospôsob využitia pôvodných bazénov. Opačné garde je nezodpovedné.

Pri pánovi Doležalovi som stála v apríli keď bol pri odovzdaní staveniska. Až vtedy (dávno po odovzdaní projektu a tendri na dodávateľa) sa rozhliadol po okolí a povedal, že pár stromov musí preč.
Bola som na rybníkoch aj v auguste. O výrube ďalších 208 stromov vtedy ani zmienka. Rovnako som tam bola v septembri- a stavalo sa, nie rúbalo.
Ak by bol projekt odborne spravený a hlavne ak by s takýmto výrubom rátal, tak tam už v auguste tie stromy stáť nemali.
To v poznámke Biologika- o poli- som myslela obrazne. Stojím si za tým, že architekt a mesto mali vybrať riešenie šité na mieru lesnej lokalite a nie a ex po robiť nelogické kroky, aby mohli prispôsobiť pôvodnú lokalitu biotechnológii.
Aj vy si postavíte dom, a potom, čo má vakovku a je zvonku aj zvnútra vymaľovaný, sa pustíte do rozbíjania otvorov na okná, aby ste tam mali svetlo?

Dovoľte mi, aby som tu odprezentovala svoj názor. Je až bolestivé ako pre nás nemajú stromy žiadnu hodnotu. Sú to živé bytosti. Povedzte mi, prosím, koľko stromov ste za život vypestovali vy? Ak 256, ktoré ste na tomto fóre odpísali, tak neverím, že by ste sa dopracovali k takej neúcte k nim. Ak ani jeden... ale to si už dopovedzte sám.

Autorka článku
 

 

pani Kornajová mate 100%nu pravdu a ešte ráz opakujem na tie ihličnany má niekto prominentný veľký zaujem
 

1 2 >

Najčítanejšie na Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop