Korzár logo Korzár
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

V Galérii KOS je sprístupnená X. členská výstava fotografií Združenia košických fotografov K-91 (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

na to sa nezabúda!

V čase boľševickej normalizácie dištanc vystavovať a zúčastňovať sa fotografického života dostali okrem iných aj autodidakti Ing. Peter Purtz a Teodor Andreas, ktorý prišiel aj o zamestnanie v školstve. Títo boli na pokyn komunistov „vypoklonkovaní“ z fotoklubu VSŽ. A to preto, že nesúhlasili s okupáciou Československa vojskami varšavskej zmluvy. Podobné skúsenosti som mal, keď dokumentárne fotografie z 21.augusta 1968 mi ŠtB -ci odobrali fotografom pri domovej prehliadke.
Týchto som napriek tomu v rokoch tvrdej normalizácie, ako predseda fotoklubu NOVA, prijal do klubu, keď Peter Purtz sa stal aj jeho podpredsedom.
To už však začalo vzbudzovať pozornosť u Eleonóry Bačinskej, predtým, Kovalčíkovej a neskôr Deliovej /tá istá osoba/, komunistky, ktorá na Krajskom osvetovom stredisku v Košiciach v rokoch normalizácie tvrdo zakročila proti týmto, v Československu a v zahraničí uznávaným autorom. Zaujímavé je pripomenúť, že táto persona sa „politicky prejavila ako uvedomelá občianka s kladným vzťahom k socialistickému zriadeniu, čo potvrdila aj svojim správnym postojom v zložitom období roku 1968 - 1969". A že "ako členka komunistickej strany sa plnou zodpovednosťou angažovala svojimi výtvarnými a estetickými znalosťami v komisii pre názornú agitáciu a politický pri ústrednom výbore komunistickej strany, kde zastupovala východoslovenský kraj od roku 1981 do 1987. Usmerňovala okresy po stránke bezprostredného reagovania na dôležité vnútropolitické udalosti, hlavne pri realizácii záverov XV. a XVI. zjazdu KSČ. Ako predsedkyňa ROH od roku 1976 sa usilovala, aby v tomto hnutí bola presadzovaná vedúca úloha KSČ. Pod jej vedením pravidelne pracovala revízna komisia základnej organizácie KSS. Úzko spolupracovala s VS KV KSS. Súdružka Bačinská vytvorila rad ideovo - estetických hodnotných výtvarných návrhov na propagáciu krajských konferencií KSS. Vďaka iniciatíve menovanej založila na počesť 65. výročia VOSR brigádu socialistickej práce, ktorá obdržala strieborné odznaky." Za takéto "vynikajúce" politické hodnotenia bola „súdružka Eleonóra Bačinská predsedníctvom košického mestského výboru komunistickej strany schválená jeho uznesením číslo 189 na politickú stáž na ideologickom oddelení MV KSS od 01.02.1989, ktoré jej bolo predlžené do 30.06.1989“ /to sú presné citáty z jej politicko - pracovného hodnotenia!/
V súčasnosti je už riaditeľkou "demokratického" Krajského osvetového strediska v Košiciach, ktoré organizovalo túto výstavu...!
 


Najčítanejšie na Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop