Korzár logo Korzár
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vznikol prvý slovenský mestský klaster turizmu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Poznám slová ako sú

kataster, či klystir, ale čo pre boha je ten klaster?
To už ináč sa nevedia Košice prejaviť, iba takýmito sprostosťami ?
 

 

Netreba davat takto verejne najavo vlastnu neznalost.
 

Myslel som to ironicky,

ale ak ste to nepochopili, tak nevadí. Problémom je to, že mesto nezvláda riešiť ani to najzákladnejsie, okrem rozširovanua administratívy a tvorby všeliakých fiktívnych projektov. Napr. aj celé to EHMK . Tohoto roku je mestom , ak sa nemýlim LINZ. POZnám trochu situáciu a napriek podobnosti miest, čo sa týka veľkosti a aj prítomnosti hutníctva, Košice sa nedajú ani len náhodou porovnať s ich koncepčnou prácou, rozvojom, kultúrnym životom a pod. Zoberte si napríklad areál Aničky. Ideálne miesto pre oddych Košičanov, mnoho rokov predtým využívané. A teraz, ???? Vyzerá to tak, že nie sú schopní nič urobiť, čí zrealizovať, iba vymýšľajú vždy nové hlúposti na ktoré sa potom zabudne a iba preto, aby upútali pozornosť, najmä pre voľbami.
 
Hodnoť

Takto to je podľa slovníka:

klaster
zhluk, trs, zlúčenina s niekoľkými navzájom na seba viazanými atómami kovov; skupina viac ako dvoch objektov oddeľujúcich sa od štatistického pozadia; skupina niekoľkých súčasne znejúcich tónov s minimálnou intervalovou vzdialenosťou
Zdroj: http://www.cudzieslova.sk
 
Hodnoť

To je úplne jedno, čo je

to za klaster, dôležité je, že poslanci včera hneď navrhli a odhlasovali pre tento klaster svojich zástupcov do orgánov klastra, vrátane dozornej rady. Určite tých čo navolili, ani šajnu nemajú, o čom to je, ale hlavne že sú IN.
 

aj o tom to už bolo...!

S víťazstvom Košíc v súťaži Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) pre ňu svitajú lepšie časy. Projekt Baňa Bankov totiž figuruje v prvej trojke investičných projektov EHMK. Areál bane má slúžiť na kultúrne akcie, počíta sa aj s obnovením hlbinnej ťažby. Mestu chýba priestor na organizovanie veľkých, niekoľkodňových open-air (pod holým nebom, pozn. red.) festivalov s návštevnosťou nad 10- tisíc ľudí. Vhodný priestor, na atraktívnom mieste, no mimo obývanej časti mesta, sa nachádza v areáli Bane Bankov.
Areál Bane Bankov je majetkom súkromnej firmy Magnimex a.s. Po sérii vzájomných rokovaní sa ukázalo, že zámery oboch strán s baňou sú v zhode a vzájomne sa dopĺňajú. V rámci predbežnej dohody vznikol pre ďalší postup zmiešaný pracovný tím. Došlo aj k memorandu, ktoré deklaruje spoločný postup pri vybudovaní kultúrno-rekreačného areálu. „Transformáciou bývalej bane Bankov panoramatického miesta Košíc s dlhodobo nevyužívanými industriálnymi budovami vytvoríme chýbajúce zázemie pre organizovanie veľkých kultúrnych akcií pod holým nebom" píše sa v investičných projektoch EHMK.
„V rámci revitalizácie územia by sa možno dali veľké časti tohto areálu využiť na rekreačné a iné účely, aby sa urobil súlad medzi ťažbou, teda využitím magnezitu ako zaujímavej komodity, a priestoru, ktorý tu je. Sú to také spojené nádoby. Myslím si, že to bol dobrý počin, že sa podpísalo memorandum, mesto pochopilo, čo chceme, my mestu chceme pomôcť a takisto chceme využiť fondy z Európskej únie na revitalizáciu územia ako takého," objasnil Ján Sučko, výkonný riaditeľ Magnimexu a.s.
 
Hodnoť

Iba zase iba o peniaze.

V pripade klastra ide len a len o peniaze a nie o cestovny ruch. Vcera to bolo na zastupitelstve jasne povedane:" Kazdy klaster moze ziadat o dotacie zo statneho rozpoctu". A toto tu ide. O peniaze zo statneho rozpoctu.

Veci s cestovnym ruchom sa daju riesit aj bez nejakej superorganizacie, ktora bude patrit vsetkym a vlastne nikomu. CR nikoho vazne nezaujima. Magistrat rata s tym, a bolo aj vcera povedane, ze ked sa zalozi organizacia Kosice Turizmus, tak tym sa magistrat prestava starat o otazky cestovneho ruchu v meste.
Koncepcia CR pre mesto Kosice mala byt na svete v roku 2008. Poslanci sa dvakrat uzniesli na termine, kedy sa ma koncepcia prejednavat. A dnes je rok 2010. Veci okolo cestovneho ruchu vyhovuju v meste viacerym, aj ked mesto na to financne doplaca. Publikacia - sprievodca po meste Kosice, bola vydana z mestskych penazi (vyse 300 000 Sk) a nie z eurofondov. Tlacila sa dokonca v Bratislave (zeby vplyv ludi v z EHMK?). V priestoroch ICMK na Hlavnej 59 si robi biznis sukromna firma, ktora pre CR nerobi vobec nic. Kto ma z toho prospech? Mesto to ale nie je. Mesto straca na tejto vypomoci sukromnej firme cca 1 milion korun rocne. To, co predava tato firma, predava X firiem na Hlavnej. Preco prave tato nemusi platit mestu prenajom, vykurovanie a ostatne prevadzkove naklady aj ked v meste platia pravidla na prenajimanie nebytovych priestorov schvalene poslancami. Nikomu nechyba 1 milion Sk rocne?
Takze, zase ide len a len o peniaze.
A navrh a volba poslancov Cecka a Kijevskej do dozornej rady mohli byt aspon odovodnene napr. ich znalostami v danej oblasti a podobne. Fleky su rozdane, tak hura do budovania !!!
 

Prospech nemajú ani turisti...

Informačný pylon s bežiacim textom, umiestnený za Štátnym divadlom, propaguje iba ISMK.
pozri príspevok http://flog.pravda.sk/vadi-nev... venovaný tomuto "verejne" prospešnému zariadeniu
 

Dozorna rada

... to budu zrejme odbornici na vsetko, uz v niekolkych dozornych radach sedia , preco nie i v tejto ..len nech sa sype :-)
 
Hodnoť

 

Nieco k objasneniu pojmu klaster : http://www.bic.sk/projects.php...
"Vyvíjané marketingové aktivity klastra cestovného ruchu budú využívať jedinečnú marketingovú značku Európske hlavné mesto kultúry 2013 a podporovať podujatia, ktorých vrcholom bude rok 2013, kedy sa celá Európa zíde v Košiciach metropole východu," uviedla k schválenému projektu hovorkyňa neziskovej organizácie Košice 2013 Jana Krajkovičová." Len nech vsetci pridu... taku "kulturu po kosicky" este naozaj nevideli... Hlavna ulica plna zobrakov a malych ciganskych vydieracov( aj napriek tomu, ze v centre je zobranie zakazane!), okradnu ich, len co vstupia do "metropoly vychodu", pripadne im MsP poskytne "za mierny poplatok" papucky a nehovorim o tych "kovovych monstrach", ktore spatia Namestie pri Dome techniky atd. atd. ... Alebo zeby mesto zorganizovalo brigadu a zacalo "skulturnovat" ...? Maju na to tri roky...
 
Hodnoť

 

Cestovnému ruchu v Ke novovytvorený klaster nepomôže, pretože ho založili ľudia, ktorí, predpokladám, nikdy necestovali po Európe stopom, vlakom, či len tak "na blind" vlastným autom. Nevedia, čo návštevník mesta skutočne potrebuje. Možno navštívili letecky Brusel, no keďže zrejme neboli v triezvom stave, nevšimli si, ako to v civilizovanom cudzom meste chodí. So štipkou triezveho rozumu by totiž v Košiciach už dávno fungovali veci, ktoré by CR v meste pomohli:

1.Informačné centrum na železničnej stanici otvorené v sezóne dlho do noci s veľkým nápisom ACCOMMODATION (ubytovanie) viditeľným zdiaľky. Na autobusovej stanici zreteľné nápisy a šípky vedúce do tohto centra
2. Dopravné značky i - INFORMATION (s adresou informačného centra) viditeľne umiestnené na každej príjazdovej ceste do mesta, opakujúce sa po niekoľkých kilometroch znova a znova. Značka by mala návštevníka bez problémov doviesť do centra mesta čo najbližšie k info. (tak to majú v LV, LT, EST)
3.Letáky (akcie, pamätihodnosti, prírodné zaujímavosti Ke aj Koš. kraja) a jednoduché mapy ZADARMO, príjemný personál znalý miestnych pomerov v infocentrách, možnosť mailového kontaktu (otázky/odpovede)
4.sieť B&B (bed and breakfast) - typ ubytovania na súkromí. Nie každý má chuť spať v hoteli či ubytovni.
Pobyt u miestnych obyvateľov je omnoho zaujímavejší - bližší kontakt s novým prostredím. Napríklad v Tartu, druhom najväčšom meste Estónska, sú B-B beznádejné obsadené už poobede. Ak by bola v Ke vytvorená sieť B-B, ľudia, ktorí bývajú v domoch napr. vo štvrti pri STV, či za Yasmínom, by tak mali možnosť podnikať v CR. Mohli by si prerobiť podkrovia alebo iné nevyužité priestory, ak by chceli ponúkať ubytovanie. V Rumunsku a v Záhrebe turistov ubytovávajú aj v panelákoch, ale to nie je ono.
4.WEBOVÁ STRÁNKA na úrovni - všetky možné informácie týkajúce sa CR, kontakty na hotely, B-B aj s obrázkami a mapami, ako sa k danému objektu dá dostať + tel.čísla a mailové adresy majiteľov. Možnosti stravovania+kontakty, využitia voľného času+kontakty, odkazy na MHD + mnoho ďalších vecí, všetko pekne pokope. A samozrejme v rôznych jazykoch, hlavne angl, nem, maď, poľ, rus.

Vôbec mi nebude vadiť, ak ktorýkoľvek z týchto tipov "vykradnete" a prisvojíte si ako svoj nápad, naši "milovaní" predstavitelia mesta - veď napokon v tom máte prax (viď EHMK a iné) :-) Bolo by to len pre dobro mesta...
Pre ďalšiu inšpiráciu, odporúčam pozrieť si webovú stránku napr. estónskeho ostrova Saaremaa, kde CR prekvitá. Alebo aj website Tartu, lotyšského Ventspils, či iných pobaltských miest.
http://www.saaremaa.ee/index.p...
alebo google: Tourism in Saaremaa
Máme čo doháňať. (hovorím o bývalých sovietskych republikách :-))
 

Nieco pridam aj ja.

1, Nezmyselny Kosice Turizmus + co chyba v KE - len tak na rychlo - http://liptak.blog.pravda.sk/a...
2, Ako sa robil konkurz na cloveka pre CR na MMK - http://zdenkoliptak.blog.sme.s...
3, A ako sa štát stara o CR za tazke miliony - http://zdenkoliptak.blog.sme.s...

Pokial cestovny ruch budu na MMK koordinovat taki ludia ako pani S., tak to cele bude vyzerat este aj dalsich 20 rokov rovnako, cize nijako.
 

infocentrum na železničnej stanici už

dávno nieto... na autobusovej tak isto zrušené, najbližšie v Dargove, pred železničnou stanicou infotabuľa "zrušená" nejakým autom
pozri http://flog.pravda.sk/vadi-nev...
ďalej aj http://flog.pravda.sk/vadi-nev...

web na úrovni - haha, otvorte si oficiálnu stránku mesta Košice, koľko je na nej chýb...
napr. http://flog.pravda.sk/vadi-nev...
alebo http://flog.pravda.sk/vadi-nev...
 

medzera v e-mailovej adrese

... je preto, aby ju nemohli pouzivat spamovacie roboty.
ANO, mali na to ludi upozornit a jasne zviditelnit, ze medzery treba zmazat.
 

Dovolte niekolko poznamok na vysvetlenie

V meste prevadzkuju infocentra dva subjekty.
a, MIC, Dargov - je sukromne a v prevadzke je od roku 1993 (predtym aj Tesco a autobus.stanica)
b, ICMK, Hlavna 59 - existuje od 1998, "zalozene" bolo mestskymi uradnikmi MMK ako Schustrov trucpodnik a dokaz jeho moci. Do dnesneho dna neexistuje uznesenie poslancov o jeho zalozeni, takze pravne neexistuje aj ked to mesto stoji miliony korun rocne. (Mohlo by to zaujimat novu Hlavnu kontrolorku mesta)

K zeleznicnej stanici:
Sukromne MIC niekolko mesiacov rokovalo so zeleznicami. Pred podpisom zmluvy zeleznice odstupili od podpisu. Po roku sa opat ozvali, ze ci mozeme pokracovat. Opytal som sa ich, preco to pred rokom prerusili. Povedali, ze na tlak mesta. (Po roku Schuster odisiel z Kosic a "tlaky" sa uvolnili)
Uradnici mesta (najma damy Darina a Gabriela) sustavne robili intrigy a zakulisne tahy. Jedna z nich to robi dodnes. Preto boli Potulky po Kosiciach (organizuje MIC a M.Kolcun) a aj samotne MIC tabu na propagacnych materialoch mesta a aj na webstranke mesta. Az ked sa na p.Kolarcika obratil Milan Kolcun s otazkou, ze preco nie su Potulky na webstranke mesta, tak sa veci pohli k lepsiemu. Uradnici sustavne idu proti subjektom v CR a najma proti sukromnemu MIC. Preto napriklad MIC a ani Potulky nenajdete v Sprievodcovi po meste, ktory bol vydany z verejnych penazi v roku 2009.
A prikladov o tom, ako mestski uradnici robili vedome podrazy a zakulisne tahy je X (zachytavanie posty, nevpustenie do vykopavok po predoslom suhlase, zneuzivanie ochrannej znamky za primatorovania Trebulu, zaslanie faxu mestom do radia, aby okamzite ukoncili rozhovor so mnou..atd atd atd). Niekomu velmi vyhovuje to, co sa robi a to najma na Hlavnej 59 a pritom tam nejde o cestovny ruch. Aj toto by mohlo zaujimat novu Hlavnu kontrolorku mesta Kosice. Uvidime, ako metie nova metla...
Mesto, namiesto toho, aby spolupracovalo so subjektami v CR, tak roky-rokuce robia uradnici kontra kroky. Je jasne, ze ak by doslo k uzsej spolupraci, mohli by niektori uradnici prist o miesta a v tom je cely problem.

Webstranka.
Zalozenie Cassoviainfo pred rokmi (ktore som inicioval) malo za ciel poskytovanie informacii aj prostrednictvom webu a infokioskov. Preto sme mesto oslovili (MIC + TU + X-Data) a ponukli mu nas spolocny projekt a ucast v Cassoviainfo. Dnesna webstranka mesta Kosice v oblasti CR absolutne nesplna poziadavky, ktore by webstranka mala mat. (A nie je to chyba informatikov) Stve to niekoho?
Dnes mohli byt Kosice v CR ovela ovela dalej. Staci vsak par intriganov na MMK (aj s tichou podporou najma Schustera a Trebulu, kedy to cele zacalo a dodnes pokracuje) a vysledok je taky aky je. Cestovny ruch a najma jeho podstava a problemy v meste uradnikov mesta vazne nezaujimu. Je to rokmi overeny fakt. Ide tu len o fleky, prachy a diety.
 


Najčítanejšie na Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop