V dnešnom pokračovaní prinášame ďalšie zaujímavé detaily z výstavy obrazov Dezidera Millyho a jedinečné ukážky zo zákulisia tvorby Františka Horniaka. Významné diela moderného rusínskeho umelca zvečnil držiteľ svetových ocenení pomocou kráľovskej ryteckej techniky vo forme poštových známok.
Práve uplynulo 110 rokov od narodenia dobre známeho a populárneho maliara Dezidera Millyho. Pri tejto príležitosti usporiadalo Löfflerovo múzeum 31. 5. 2016 vernisáž výstavy obrazov s názvom „Balady a portréty“.
Podujatie otvorila riaditeľka múzea, k publiku sa prihovoril aj spoluorganizátor výstavy Dr. Štefan Kúsek. V krátkosti zhrnul životné dielo Dezidera Millyho, prítomných oboznámil s bohatou tvorbou a dôležitými medzníkmi zo života umelca.
Na vernisáži sa zúčastnil aj F. Horniak, popredný svetový rytec poštových známok.
Grafický prepis obrazu
V závere oficiálnej časti skúsený rytec, výtvarník a grafik F. Horniak sa prihovoril k publiku. Prezradil zaujímavé príbehy zo zákulisia tvorby poštových známok, ktoré spolu s ďalšími dielami získali prestížne ocenenia.
Vysvetlil, že v roku 2006 si vybral z tvorby Dezidera Millyho obraz Krivý jarok , ktorý umelec namaľoval v roku 1944. Dielo mu vyhovovalo z umeleckého a grafického hľadiska. Rozhodol sa pre viacfarebnú ryteckú transkripciu vo forme poštovej ceniny.
Poštová známka začala oficiálne platiť 20. 10. 2006. Vyšla ako súčasť emisie Umenie v náklade 200-tisíc kusov. Aršíky si mohli zberatelia zakúpiť na upravených tlačových listoch so 4 známkami v nominálnej hodnote 37 Sk. V poštovej prevádzke sa známky používali do 31. 12. 2008.
Princíp transkripcie
Ochotne nás oboznámil F. Horniak s ryteckou technikou, ktorá je zložitá a náročná. Pri tvorbe poštových známok je potrebné dodržať presný technologický postup. V prvej fáze vzniká výtvarný návrh, ktorý je grafickým podkladom pre ďalšie práce.
Pri tvorbe poštovej známky Krivý jarok použil 5-farebnú ryteckú transkripciu, ktorú nám podrobne vysvetlil. Umelec musí pre každú základnú farbu vyryť jednu plochú oceľovú dosku. Pri 5-farebnom ryteckom prepise je potrebné dodržať základné polygrafické pravidlá.
Tlač treba začať z prvej plochej oceľovej dosky najsvetlejšou farbou, potom postupne nasledujú tmavšie odtiene, posledná je takzvaná kresliaca farba. V prípade známky Krivý jarok z roku 2006 je to žltá, červená, zelená, modrá a čierna kresliaca farba.
Všetky farby sa tlačia z inej oceľovej dosky, sútlačou všetkých piatich dosiek (farieb) je poštová známka pripravená pre distribúciu. Toto je v krátkosti princíp 5-farebnej transkripcie, ktorú by mali filatelisti poznať aspoň teoreticky.
Kuriozity na výstave
Tento celý postup a odtlačky zo všetkých piatich dosiek (na snímke) si mali možnosť pozrieť účastníci výstavy spolu s ďalšími emisiami do 26. 6. 2016.
Ryteckú transkripciu obálky FDC vyhotovil F. Horniak podľa litografie D. Millyho z roku 1948 s názvom „Smútok“. Súčasťou emisie bola aj poštová pečiatka s domicilom Svidníka.
Život a dielo F. Horniaka, ktorý získal najvýznamnejšie medzinárodné a svetové ocenenia by mali poznať všetci milovníci poštových známok a umenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.