Už v prvom roku návštevy školy dokážete na dieťati podľa jeho prvých pokusov v písaní odhadnúť, či bude krasopisec, alebo bude mať so vzorným písaním problém.
Metódam písania u malých detí sa venuje len minimálna pozornosť. S osvetou, ako správne držať ceruzku a pero, by sme mali začať už v prvých rokoch života dieťatka.
V tomto období sa totižto formuje najmä úchop, spôsob, akým dieťa drží ceruzku, ako veľmi tlačí na papier, aké má jeho písmo sklon. Je dobré všímať si už odmalička, akým spôsobom drží v rukách farbičky.
Chybný úchop
Netreba sa spoliehať na to, že si dieťa samo nájde spôsob, ako sa mu ceruzka či pero drží najlepšie a čo mu najviac vyhovuje. Aj keď si to neuvedomujeme, za mnohými problémami s písaním stojí zlý úchop, ktorý sme si vypestovali v ranom detstve.
Nesprávne držanie písacích potrieb zaznamenáte aj u dospelých, možno aj u seba. Príliš veľký tlak či priveľmi nízko položené prsty dokážu vyčerpať ruky a odoberajú písmu estetiku.
Špeciálna pedagogička Světlana Drábová poukazuje na dôsledky vyplývajúce z chybného úchopu pera alebo ceruzky: „Chybný úchop môže zapríčiniť značnú bolestivosť ruky a jej rýchlu únavu.
Pokiaľ sa deti nebudú cítiť už v skorom veku s perom v ruke pohodlne, môže to u nich vyvolať nechuť ku kresleniu a písaniu."
Začnite od malička
Aby sme predišli zlému úchopu, deti by mali už od troch rokov vedieť, ako správne držať ceruzku v ruke. To je dnes možné aj vďaka školským pomôckam, ktoré majú ergonomický tvar.
Ten sám nabáda deti na správny úchop. Dôležitým aspektom je aj rešpektovanie toho, ktorou rukou vaše dieťa píše. „Prerábanie" ľaváka na praváka je už minulosťou.
Nechajte dieťa využívať tú stranu, ktorá je pre neho prirodzenejšia. Aj pre ľavákov sú v súčasnosti k dispozícii na trhu rôzne písacie pomôcky, ktoré mu zabezpečia komfortné písanie a kreslenie.
Autor: Spracovala: Katarína Gécziová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.