Ku kľúčovým osobnostiam, ktoré sa podieľali na páde totalitného režimu, patrí Karel Kryl. Významné diela českého pesničkára, básnika, novinára a výtvarníka poznajú všade vo svete. Pri príležitosti nedožitých 70. narodenín si mali možnosť zberatelia zakúpiť medailu s portrétom umelca.
Česká mincovňa v Jablonci nad Nisou zvečnila legendárneho pesničkára v zlate a striebre. Číslované razby zo žltého kovu vyšli v obmedzenom náklade 99 kusov. Vďaka dokonale zladenej hmotnosti 15,56 g a priemeru 28 mm vynikajú na zlatých poluncových medailách všetky drobné detaily.
Špičkové výtvarné návrhy sú profesionálnym rukopisom akademického sochára Zbyněka Fojtů, rytecké práce vyhotovil Ľubomír Lietava. Pre zaujímavosť uvádzame základné metrologické údaje cenovo prístupnejších mincí. Strieborné Proof razby vyšli v limitovanom náklade 1000 kusov, priemer 28 mm.
Za 13 gramov striebra zaplatí kupujúci 890 českých korún, čo je približne 30 eur. Obsah vzácneho kovu je v rovnováhe s cenou, vďaka čomu sa razby rýchlo vytratili z pultov predajní.
Medaily sú v oboch vyhotoveniach veľmi vzhľadné, dokonale odrážajú osobnosť Karla Kryla. Na reverze akademický sochár zvýraznil siluetu gitary, ktorú vymodeloval v podobe textov pesničky „Lásko“. Kompozíciu dopĺňa symbol prestrihnutého ostnatého drôtu.
Portrét Karla Kryla s jemným úsmevom na averze dotvára dokonalý súlad oboch strán. Na finálnych prácach a realizácii projektu sa podieľala aj manželka známeho pesničkára Mária Magdaléna Kryl. Tvorba medailí s portrétmi významných osobností je zodpovedná, ak je to možné, umelci svoje predbežné návrhy konzultujú s rodinnými príslušníkmi.
Pesničkár Karel Kryl sa narodil 12. príla 1944 v Kroměříži, jeho rodičia boli kníhtlačiari. Keď bol mladý chcel byť hrnčiarom, ale neskôr sa začal venovať hudbe a poézii. Na vpád vojsk Varšavskej zmluvy do Československa zareagoval svojím prvým hudobným albumom, najvýznamnejšia je skladba „Bratříčku, zavírej vrátka“.
Vydal viac platní, je autorom pesničiek, ktoré si písal sám. Karel Kryl patril k disidentom, Československo nenápadne opustil 9. 9. 1969 po hudobnom festivale. V západonemeckom hrade Waldeck požiadal o politický azyl. V emigrácii žil 20 rokov, do vlasti sa vrátil v revolučnom období 1989. Počas totality sa stal spolupracovníkom rádia Slobodná Európa.
Keď sa vrátil do Československa, aktívne vystupoval proti ekonomickým reformám. Mnohí umelci spievali po roku 1989 jeho diela. In memoriam dostal mnoho ocenení, najvýznamnejšia je česká Grammy - Sieň Slávy z roku 1995. Známy pesničkár zomrel 3. 3. 1994 v Mníchove. Obe medaily sú peknou spomienkou na umelca a zároveň dobrou investíciou do budúcnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.