Varuje ich pred vtáčími exkrementmi.
V parku lemujúcom Moyzesovu ulicu je niekoľko lokalít, kde sa darí vtákom. Dokonca tak, že si v korunách stavajú početné hniezda. Ide hlavne o vrany a v menšom množstve o holuby.
Ornitológov síce záujem vtákov o hniezdenie v centre a vôbec v meste teší, zvyšku popoluácie Košičanov však spôsobuje vrásky. Dôvodom sú exkrementy, ktoré z výšky korún stromov bez varovania padajú na zem. Neraz zasiahnu ľudí.
"Za ostatných päť rokov sme zaznamemali asi 250 sťažností na exkrementy padajúce zo stromov," informoval nás Ivan Ptíca, vedúci oddelenia magistrátu, ktoré rieši spolužitie vtákov a ľudí v meste.
"Väčšina poškodených na vlastnom oblečení zdokumentovala zásah hmotou, ktorá bola znaleckým skúmaním označená za vtáčí trus. Niekoľko prípadov evidujeme ako zásah do vlasov."
Magistrát sa sťažnosťami zaoberal vlani v decembri. Predvolal si šéfa košických ornitológov i zástupcu poškodených občanov. Spolu s Ivanom Ptícom diskutovali nad tým, ako konfliktom medzi ľuďmi dole a vtákmi hore predísť.
"Návrh radikálnej časti poškodených vystrieľať všetky vtáky v meste sme hneď na začiatku zamietli. Bolo by to nehumánne a reakciu ochranárov z celého sveta si ani nedokážem predstaviť," priznal Ptíca.
"Potom padol zo strany ornitológov návrh, aby bola Moyzesova ulica vyhlásená za chránené územie s vylúčením pešej a dokonca i automobilovej dopravy. Aj tento návrh neprešiel, lebo zánik tak dôležitej dopravnej tepny by sa nezaobišiel bez negatívnych následkov."
Napokon sa do úzkeho "finále" dostali dva návrhy. Prvým bolo zastrešenie všetkých chodníkov v parku, čím by bola ochrana chodcov jednoznačne zabezpečená.
Návrh však stroskotal na financiách. Predbežná kalkulácia nákladov na zastrešenie troch paralelných chodníkov v celkovej dĺžke takmer tri kilometre sa totiž ustálila na sume 256-tisíc eur. A to bolo na možnosti košického, už beztak našponovaného rozpočtu, príliš veľa.
"Napokon v hlasovaní prešiel najlacnejší, hoci neviem, či optimálny variant. Na miestach s najväčšou koncentráciou vtáčích miest v korunách stromov sme na chodníky inštalovali výstražné značky. Majú červeno-biely trojuholníkový tvar a zobrazujú kadiaceho vtáka. Je ich spolu 48 a vďaka množstevnej zľave stáli iba 12-tisíc eur," prezradil Ptíca.
Dodal, že po troch mesiacoch tento spôsob ochrany chodcov vyhodnotia a ak nebude stačiť, ku každej značke primontujú pohybovým senzorom spúšťané zvukové varovanie. Zatiaľ však nevedia, aký by malo textový obsah.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.