V hudobnom salóniku verejnej knižnice Jána Bocatia odznela 18. 5. 2016 jedinečná prednáška, ktorú usporiadali košickí numizmatici. Zaujímavý príspevok na tému Odznaky – svedectvo doby profesionálne vypracoval a predniesol košický projektant a architekt Ing. František Kaločay.
Ďakujeme všetkým pracovníkom knižnice, že umožnili košickým numizmatikom usporiadať prednášku v príjemnom a útulnom prostredí. Skúsený zberateľ Ing. Arch. František Kaločay vo svojom príspevku otvoril doteraz nedotknutú tému, s ktorou zaujal všetkých prítomných.
V úvodnej časti sa podrobne venoval dejinám, odborne popísal historický vývoj odznakov. Prednášajúci zdôraznil, že tieto drobné zberateľské predmety sú súčasťou samostatného vedného odboru - faleristiky. Pomocná historická veda sa zaoberá dejinami radov a vyznamenaní.
Odborný výraz je odvodený zo starogréckeho slova phalera - falera, ktorý označuje kovové ozdoby na prilbách vojakov. Špecifický pojem phalerae (faleré) prevzali od Rímanov ako symbol vojenských vyznamenaní. V minulosti sa kruhové medaily so symbolmi bohov nosili na hrudi, udeľovali sa iba príslušníkom vysokej šľachty.
V ďalšej časti prednášajúci objasnil, že odznaky sa v dnešnej modernej dobe nosia na šatách a čapiciach. Môžu vyjadrovať príslušnosť k štátu, organizáciám a k ďalším vojenským a verejným inštitúciám. Štátne emisie sú spojené s právami, ktoré sú riadené zákonom. Týka sa to revízorov, policajtov a vojakov.
Dozvedeli sme sa, že odznaky môžu byť drevené, sklenené, kovové, porcelánové a iné. V období keď bol nedostatok farebných kovov, tak sa vyrábali z tvrdeného lisovaného papiera. Zo zberateľského hľadiska je veľmi dôležité uchytenie, čo uľahčuje identifikáciu neznámych exemplárov.
Pre jednoduchšie rozlíšenie sa používa kódovanie. Na základe jednotnej číselnej normy je možné jednotlivé typy jednoznačne popísať, uvedieme príklad. Číselná kombinácia „01.03.10“ udáva, že ide o odznak zo žltého lisovaného kovu, je vyrobený zo živice a je uchytený pomocou pinu.
V závere prednášky sa F. Kaločay venoval problematike nemých odznakov. Tieto ťažko diferencovateľné drobné kuriozity robia vrásky na čele zberateľom najmä preto, že nie je na nich uvedený žiaden identifikačný kód. Je ich problematické rozpoznať, veľmi ťažko sa určuje krajina pôvodu.
Existuje iba jediné riešenie. Nemé odznaky sa dajú katalogizovať podľa nepriamych znakov, veľkým pomocníkom je internet. V záverečnej časti prednášajúci premietol prítomným zaujímavé exponáty, publiku sa obrazová prezentácia páčila. Akcia bola úspešná, veríme, že nás F. Kaločay v blízkej budúcnosti prekvapí ďalšou zaujímavou prednáškou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.