Svojou zanietenosťou z nich spravil tie, ktoré si diváci všimnú. V živote robil všetko na dvesto percent. Okrem práce a koníčkov sa žiaľ rovnako zanietene venoval aj milenke a alkoholu. Ten ho v posledný májový deň rok 1998 pripravil o život.
Karel Augusta hral hádam v každom českom filme a seriáli, na ktorý si spomeniete. Holky z porcelánu, Kamarád do deště, Všichni dobrí rodáci, Jak utopit doktora Mráčka, Holka na zabití, Arabela a desiatky ďalších.
Každé jedno dielo okorenil svojím jedinečným talentom. Ten sa u neho prejavil už v detstve. Otec však nechcel, aby z neho bol herec alebo komediant a prinútil ho prihlásiť sa na obchodnú akadémiu.
„Krátko pred koncom školy vyhral súťaž v písaní na stroji. Následne dostal ponuku ísť pracovať do prezidentského paláca ako stenograf,“ spomína na jeho prvé možné pracovné skúsenosti manželka Alena.
Na DAMU náhodou
Prezidentský palác však Karla príliš nezaujal. Jeho srdce túžilo po umení. „Karel išiel s kamarátom na prijímačky na DAMU, ale len ako sprievod. Nakoniec prijali jeho a kamaráta nie,“ smeje sa manželka.
Keďže mal sedemnásť rokov a na DAMU mohol oficiálne študovať až od osemnástich, zopakoval si prvý ročník dvakrát. Popri vysokej škole si však spravil aj konzervatórium.
„Otec hrával na všetkom, čo chytil do ruky. Od klavíra až po flautu,“ vysvetľuje hercov syn Karel.
Svoje hudobné a herecké nadanie zužitkoval aj v cirkuse Aeros, kde pôsobil ako klaun a konferencier.
Jedno z jeho najúspešnejších čísel bolo so slonicou, ktorá ho holila. „Ľudia sa prehýbali od smiechu,“ vyjadril sa v jednom z dávnych rozhovorov umelec.
V krčmách sa inšpiroval
Prvé oficiálne angažmán dostal v detskom Divadle Jiřího Wolkera: „Tam odmietol nastúpiť a vyhlásil, že on stromčeky hrať nebude. Nakoniec jeho kroky smerovali do Budějovíc a neskôr do Brna,“ spomína manželka v dokumente českej televízie Príbehy slávnych.
Okamžite sa stal hviezdou a miláčikom divákov. „On aj jedno slovo dokázal zahrať ako najväčšia hviezda. Hovorievalo sa, že, keď Pán Boh chcel byť hercom, vstúpil do Karla,“ hovoria kolegovia o známom hercovi.
Podľa mnohých jeho majstrovstvo spočívalo v tom, že čo ho stretlo, to dokázal pretaviť do hereckých postáv.
„Aj preto rád chodieval do krčiem, on ich miloval, lebo sa tam mohol inšpirovať,“ vravia kamaráti.
Problémom však bolo, že občasné návštevy krčiem postupne prerástli do každodenných a výnimkou nebola ani konzumácia alkoholu.
Milenka
Závislosť ho naplno pohltila, keď sa zamiloval do mladej baletky. To už bol ženatý a s manželkou vychovával dvoch synov.
Srdcu rozkázať nedokázal. Kvôli milenke sa rozhodol aj schudnúť. „Riešil to tým, že málo jedol a nosil so sebou fľašu bieleho suchého vína. Takže keď bol hladný, tak sa trochu napil vína,“ prezradil začiatok Augustovej cesty do hrobu jeho kamarát Karel Heřmánek.
„Karel tiež podstúpil protialkoholické liečenie. Myslím si, že bol najvzornejší pacient,“ zaspomínal Heřmánek.
Nečakaná smrť
Žiaľ, dlhé roky závislosti sa odzrkadlili na jeho zdraví. Krátko pred smrťou sa vrátil opäť k manželke, ktorá ho aj napriek alkoholickým a mileneckým excesom neodmietla.
„Smrť prišla nečakane. Prišiel domov popoludní, ľahol si a na druhý deň ráno nevstával. Pýtala som sa ho, či mu je zle a on mi len odpovedal, že ma má veľmi rád, aby som to vedela. Šiel si ľahnúť a na druhý deň dopoludnia som ho našla mŕtveho, zomrel na zlyhanie obličiek,“ povedala manželka v dokumente Príbehy slávnych.
Bál sa ticha
Smrť šokovala blízkych aj kolegov. Dokonca sa mala nakrúcať aj tretia časť filmu Kamarád do deště, no kvôli Augustovej smrti sa nakoniec tvorcovia rozhodli film nenakrútiť.
„Bol veľmi komplikovaný a zložitý človek, ale veľký dobrák a profesionál. Bál sa ticha, nikto ho nikdy nestretol samého, vždy bol pri ňom niekto, aby sa s ním mohol rozprávať,“ spomínajú na českého herca jeho najbližší a kolegovia.
Autor: Spracovala: Monika Almášiová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.