Naše spontánne stretnutie s akademickým maliarom R. Lugárom bolo veľmi príjemné. V úvode nášho rozhovoru sme sa dozvedeli, že sa od detstva venuje výtvarnému umeniu.
Študoval na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici, vybral si odbor rytectvo. Neskôr navštevoval Akadémiu umení v Banskej Bystrici, venoval sa maľbe. Po ukončení štúdia na vysokej škole pôsobil ako pedagóg. Na Škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici vyučoval plošné a plastické rytie kovov.
Momentálne pracuje v ateliéri kremnickej mincovne, venuje sa tvorbe mincí a medailí. Zúčastňuje sa na rôznych súťažiach a výstavách, je členom Združenia medailérov Slovenska.
Tvorba sadrových modelov
Dozvedeli sme sa aj niektoré ďalšie detaily zo zákulisia. Prezradil nám, že modelovanie mincí je zložitý proces pri ktorom musí medailér dodržať presné technologické postupy.
V prvej fáze musí nakresliť skicu, rozmiestniť kompozície a vytvoriť model z plastelíny. Potom je potrebné navrhnúť základné výšky a súčasne vymodelovať ďalšie geometrické proporcie. V tejto fáze je potrebné navýšiť okraje budúcich razieb najmä preto, aby sa mince pri bežnom užívaní nešúchali.
Potom sa z hotového plastelínového modelu odlieva prvý negatív. Kým vznikne finálny návrh je potrebné odliať až 7 modelov, čo je časovo náročná a zdĺhavá práca.
Hotový pozitívny sadrový model je výsledný produkt, z ktorého sa na redukčnom stroji vyrábajú razidlá. Keď sú nástroje hotové, tak pri začiatku výroby euromincí sú prítomní aj autori, aby mohli urobiť menšie korekcie.
Skúšobné razby nie sú potrebné a v bežnej praxi sa s nimi nestretávame. Nechtiac by vznikali by rôzne rarity, ktoré by boli vysoko cenené na zberateľskom trhu. Mince sa razia z materiálu, ktorý určuje zákon.
Najúspešnejšie diela
Medailér Roman Lugár je známym autorom slovenských pamätných mincí. K najúspešnejším návrhom patrí 20-eurová minca z roku 2009 s motívom Národného parku vo Veľkej Fatre. Napriek tomu je umelec najviac hrdý na 100-eurovú zlatú razbu s portrétom veľkomoravského kniežaťa Rastislava.
Jedinečná minca v kvalite Proof patrí k najkrajším dielam akademického maliara. Do verejnej anonymnej súťaže autori predložili 11 námetov.
V užšom výbere získal prvé miesto realizovaný návrh R. Lugára. Sadrový model zaujal komisiu nielen po výtvarnej, ale aj po obsahovej stránke. Fiktívny portrét Rastislava doplnil medailér krížom z obdobia Veľkej Moravy, ktorý pochádza z archeologického nálezu z Mikulčiciach.
Na záver môžeme konštatovať, že knieža Rastislav patrí vďaka R. Lugárovi k najúspešnejším zlatým razbám z emisie NBS.
Minca vo vyhotovení Proof prináša skvelý umelecký zážitok a zároveň je dobrou investíciu do budúcnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.