Iný priateľov strieda ako na bežiacom páse. Viete však o tom, že existuje vrchol priateľstva a že od istého obdobia je ťažšie nájsť si nových priateľov?
V detstve je to najjednoduchšie a nové priateľstvá nadväzujeme v podstate v každom kolektíve - v školských laviciach, na krúžkoch, v táboroch či na ihriskách.
Priateľstvá sa veľmi ľahko nadväzujú aj v tínedžerskom veku a na vysokej škole. Tu však už dochádza aj k výraznejším „stratám", keď sa priatelia po štúdiu odsťahujú.
Rozhoduje vek a pohlavie
„V určitom veku je človek v rámci získavania kontaktov najpopulárnejší, no potom to už len klesá," uvádza s odvolaním sa na štúdie výskumníkov z univerzít v Oxforde a Aalto britský The Telegraph.
Ako totiž ukázali výsledky výskumu, náš spoločenský okruh sa akosi scvrkáva asi od veku 25 rokov. A počet priateľov sa tak s pribúdajúcimi rokmi stále zmenšuje.
Vedci uviedli, že naše kontakty s priateľmi sú závislé nielen od veku, ale aj od pohlavia. „Mladší ľudia pritom majú viac kontaktov a spomedzi nich je to hlavne ženské pohlavie," cituje Telegraph výskumníkov.
Životný zlom
Sociálne kruhy majú tendenciu klesať do veku 45 rokov, pričom číslo sa stabilizuje po dobu desiatich rokov. Po veku 55 rokov dochádza k trvalému poklesu.
Ak teda nemáte od istého veku chuť sa príliš socializovať, je to úplne normálne. Podľa Sarah Gomillionovej, výskumnej pracovníčky na University of Aberdeen, spôsobujú zmenu najmä dôležité životné udalosti ako manželstvo a rodičovstvo, keď ľudia investujú viac času do stýkania sa len s blízkymi rodinnými príslušníkmi a priateľmi.
„Neskôr v živote môžu spôsobiť spoločenskú izolovanosť ľudí aj odchod do dôchodku, úmrtia životných partnerov či zdravotné problémy, hoci starších ľudí to môže inšpirovať k tomu, aby spolupracovali napríklad s komunitou dobrovoľníkov či prostredníctvom náboženskej účasti," vysvetlila doktorka.
Autor: Spracovala: Anna Novotná
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.