V nedeľu večer si z Cannes odniesol svoju druhú Zlatú palmu za najlepší film.
Tento rok sa konal 9. ročník Medzinárodného filmového festivalu v Cannes a snímka Ja, Daniel Blake sa presadila v konkurencii celkovo 21 filmov.
Režisér Loach v nej predstavil príbeh tesára v strednom veku, ktorý po infarkte nemôže pracovať. Od úradov však nedostane žiadnu podporu, a tak musí zvádzať nerovný boj so zdravotníckym systémom.
„V dnešnej spoločnosti sú ľudia obviňovaní za svoju nezamestnanosť, ba dokonca pracovníci úradov práce sú inštruovaní, ako reagovať v prípadoch potenciálnych samovrážd,“ uviedol Loach na tlačovej konferencii.
Do hlavných úloh zámerne obsadil neznámych hercov, aby zdôraznil príbeh bez akýchkoľvek skrášlení. Dokonca aj samotní herci majú s nezamestnanosťou a náročnými životnými podmienkami skúsenosti.
Iný svet je možný
Ostrieľaný filmár po tom, čo prebral cenu, skritizoval európsky finančný asketizmus. „Film nám môže prinášať svet imaginácie..., zatiaľ čo svet, v ktorom žijeme, sa nachádza v nebezpečnom bode,“ varoval na slávnostnom galavečere.
„Je tu nebezpečenstvo zúfalstva, ktoré môžu využiť ľudia z ultrapravice,“ pokračoval. „Niektorí z nás sú dosť starí a pamätajú si, aké to bolo. Preto musíme hovoriť, že je možné niečo iné, iný svet je možný a potrebný,“ zdôraznil 79-ročný režisér, ktorý má doma už dve Zlaté palmy za najlepší film.
Tú prvú získal v roku 2006 za historickú drámu Dvíha sa vietor. Celkovo jeho filmy figurovali v hlavnej súťaži v Cannes 13-krát a pre Britániu tak vybojoval ôsmu Zlatú palmu v histórii festivalu.
Na film Ja, Daniel Blake sa už teraz môžu tešiť aj slovenskí filmoví nadšenci. V rámci sekcie Be2Can starter ho totiž uvedie aj blížiaci sa Art Film Fest.
Slovenský filmový festival, ktorý bude o necelý mesiac v Košiciach, tak bude prvým miestom po Cannes, kde bude film odvysielaný.
Tešili sa aj v Kanade
Deväťčlenná porota Medzinárodného filmového festivalu v Cannes pod vedením režiséra filmov Šialený Max, Georga Millera, udelila tento rok druhú cenu - grand prix - kanadskému režisérovi Xavierovi Dolanovi za film Je to iba koniec sveta, ktorý je portrétom muža vracajúceho sa domov po 12 rokoch neprítomnosti, aby povedal svojej rodine, že je smrteľne chorý a zomiera.
Cenu poroty dostala britská režisérka Andrea Arnoldová za film American Honey, príbeh skupiny mladých predavačov na nekonečnom večierku plnom drog počas cesty cez Spojené štáty.
Víťazi
- O cenu za najlepšiu réžiu sa podelili rumunský režisér Cristian Mungiu a francúzsky režisér Oliver Assayas. Mungiov film Bacalauréat (Maturita) rozpráva príbeh malomestského lekára, ktorý sa uchýli k nečestným metódam, aby zabezpečil, že jeho dcéra zloží maturitu po tom, ako bola napadnutá.
Assayasov duchársky film The Personal Shopper sa odohráva v Paríži, hlavnú postavu v ňom stvárnila Američanka Kristen Stewartová.
- Iránsky herec Shahab Hosseini získal cenu pre najlepšieho herca za svoju postavu manžela vo filme režiséra Asghara Farhadiho The Salesman o mladom páre, ktorý sa nasťahuje do nového bytu a musí čeliť dramatickej zmene vo svojom živote po tom, ako sa žena stane terčom útoku v incidente týkajúcom sa predchádzajúceho nájomníka.
- Jaclyn Joseová získala cenu pre najlepšiu herečku za úlohu matky, ktorá vedie obchod v Manile a predáva tam bokom drogy vo filme filipínskeho režiséra Brilanteho Mendozu Ma'Rosa.
nov, tasr
Aktéri a tvorcovia víťazného filmu. Ken Loach angažoval neznámych hercov, aby vynikol príbeh. Foto: Jana Lahitová
Víťazný tanec. Andrea Arnoldová sa takto tešila z Ceny poroty. Foto: tasr
Autor: nov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.