Drevené zruby nahradila socha maratónca.
Jedna z atrakcií, ktoré pripomínali Košiciam udelený titul Európskeho hlavného mesta kultúry 2013, už neexistuje. Drevenice, dokonca občas aj v noci nasvietené, demontoval zo strechy paneláka na Lidickom námestí mohutný žeriav a odviezol ich kamsi na stredné Slovensko. Mnohí Košičania, ktorí si na pohľad na pamätníky našej ľudovej kultúry zvykli, zosmutneli. Ale už nemusia. Jednu atrakciu nahradila iná.
V stredu sa žeriav ukotvil pri paneláku po druhý raz a na strechu umiestnil sochu maratónca. Vernú kópiu tej, ktorá už roky skrášľuje a dáva meno Námestiu Maratónu mieru. Pravda, kópia na streche je niekoľkonásobne väčšia a o čosi ťažšia. Nie oveľa, lebo nie je z bronzu, ale zo špeciálneho odľahčeného betónu. Celá váži "iba" tonu a 214 kg.
"Keď už bolo definitívne jasné, že drevenice pôjdu zo strechy preč, vedenie mesta sa jednomyseľne rozhodlo, že strecha paneláka nesmie ostať prázdna," prezradil nám Milan Tipko, šéf oddelenia magistrátu, ktoré má na starosti vymýšľať atrakcie pre turistov. "Nápadov neprišlo veľa, aj keď sme do hľadania zapojili cez internet aj samotných Košičanov. Tipov na využitie strechy prišlo skutočne iba pár."
Nápady ako obrí teleskop, mohutné kyvadlo v pohybe či vyradené lietadlo L 39, na akých lietali piloti známych Bielych Albatrosov, komisia zavrhla. A postupne aj ďalšie, ktoré sa nedali zrealizovať. Napokon sa do užšieho finále dostala socha Krista s rozpaženými rukami, podobná tej, čo stojí nad Riom de Janeiro a socha maratónca, symbolu košického maratónu.
"Napokon sme sa rozhodli pre maratónca, a to hlavne preto, že tento rok sa Košice môžu pýšiť titulom Európske hlavné mesto športu. Bol by to teda akýsi symbol, ktorý by potom skončil na nejakom dôstojnom mieste v centre," vysvetlil voľbu Tipko.
Sochu odliali do kovovej formy betonári z firmy EUROBETOX. Nebola to však len taká obyčajná forma. Skladala sa z viacerých dielov tak, aby bola socha zvnútra dutá a dali sa v nej postaviť schody. Je ich 356 a dá sa nimi vystúpiť až do hlavy, kde sú v očiach otvory, slúžiace ako rozhľadňa. Za dobrého počasia dovidieť až do Tatier. Socha je vysoká 94 metrov a mala by odolať aj silnému vetru.
"Samozrejme, inštalovanie nebolo zadarmo," dodal na záver Tipko. "Bloku platí mesto 500 eur mesačne, no nemalo by na tom prerobiť. Od záujmu turistov pozrieť sa na mesto z vtáčej perspektívy si sľubujeme tisícové príjmy. Vstupné bude 5 eur na osobu, takže v júli a v auguste by sa mali peniažky len tak sypať. Košičania budú mať zľavu 50 percent."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.