Má jednu pravdu, ktorú ukázal aj májový Focus; voliči strany vstup Mosta-Híd do vlády Fico III masovo neodmietli.
Naopak, treba uznať, že takmer držia svoj volebný výsledok (6,5 %), čo komentátor nečakal. Asi o voličoch Mosta-Híd mal skreslené predstavy.
Na rozdiel od Siete, ktorá krváca z úst, nosa aj uší tak, že ak sa ešte dá dohromady, bude to od Procházku násobne väčší výkon než 20 percent vo voľbe prezidenta.
Asi najlogickejšie vysvetlenie je, že pre voličov Mosta maďarskej národnosti, ktorých je stále znateľne viac než slovenských, je liberálno-demokratická identita strany, ako ju budoval a prezentoval 7 rokov Bugár, luft.
Je to možné. Ak pôjdeme späť do roku 1998, tak vtedajšia čerstvo zjednotená SMK sa v protimečiarovskom tábore prirodzene vyskytla, žiadnu inú možnosť voľby nemala.
A hoci si menšinová strana vládnutie už len s „čistou" pravicou - raz ako SMK a druhýkrát už Most - zopakovala, maďarskí voliči nemuseli cítiť, vnímať svoju partaj ako integrálneho člena jedného z dvoch základných blokov slovenskej politiky.
A ani tie dva bloky ako prirodzené, ale iba náhodné členenie. Aj keď Smer, ktorý si v r. 2006 mohol vybrať, o SMK ani neuvažoval (hoci sa tradujú rôzne povery) a voľbou SNS a HZDS toto členenie na demokratický ponovembrový a „iliberálny" blok sám potvrdil.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.